Mördande dessert (1985)
Gruvarbetare upptäcker smaskig gegga och säljer den som efterrätt. Geggan börjar dock ta över folks hjärnor...
Director: Larry Cohen
Michael Moriarty David 'Mo' Rutherford |
|
Andrea Marcovicci Nicole Kendall |
|
Garrett Morris 'Chocolate Chip' Charlie W. Hobbs |
|
Paul Sorvino Colonel Malcolm Grommett Spears |
|
Scott Bloom Jason |
|
Danny Aiello Vickers |
|
Patrick O'Neal Fletcher |
|
James Dixon Postman |
|
Alexander Scourby Evans |
|
Russell Nype Richards |
|
Gene O'Neill Scientist |
|
Catherine Schultz Waitress |
|
James Dukas Gas Attendant |
|
Peter Hock Miner |
|
Brian Bloom Jason's Brother |
|
Ann Dane Hostess |
|
Rutanya Alda Psychologist |
|
Adrianne Sachs Studio Aide |
|
Nicolas De Toth Griswald |
|
Brooke Adams Stuff Commercial Spokeswoman |
|
Laurene Landon Stuff Commercial Spokeswoman |
|
Tammy Grimes Stuff Commercial Spokeswoman |
|
Abe Vigoda Stuff Commercial Spokesman |
|
Clara Peller Stuff Commercial Spokeswoman |
|
Eric Bogosian Supermarket Clerk (uncredited) |
|
Brad Rijn Supermarket Clerk (uncredited) |
|
Patrick Dempsey Underground Stuff Buyer (uncredited) |
|
Mira Sorvino Factory Worker (uncredited) |
|
John Newton Howard |
|
Robert Frank Telfer Jason's father |
|
Colette Blonigan Jason's mother |
|
Heidi Miller Girl in Franchise |
Sound | Eugene Gearty | Sound Effects Editor |
Crew | Ed French | Makeup Effects |
Production | Daniel Lupi | Production Assistant |
Crew | Rick Stratton | Makeup Effects |
Visual Effects | Ted Rae | Modeling |
Directing | Larry Cohen | Director |
Production | Larry Cohen | Executive Producer |
Writing | Larry Cohen | Writer |
Crew | Steve Neill | Makeup Effects |
Camera | Paul Glickman | Director of Photography |
Production | Barry Shils | Associate Producer |
Art | Barbara Zitwer | Location Scout |
Camera | J. Christian Ingvordsen | Key Grip |
Camera | Frederick Iannone | First Assistant Camera |
Production | Paul Kurta | Producer |
Sound | Stuart Deutsch | Boom Operator |
Production | James Dixon | Production Supervisor |
Editing | John Penney | Additional Editor |
Visual Effects | Paul Gentry | Visual Effects |
Lighting | Steven Kaman | Electrician |
Visual Effects | David Allen | Visual Effects |
Production | Meredith Zamsky | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Timothy D'Arcy | Costume Design |
Visual Effects | Jim Danforth | Visual Effects |
Directing | Jim Danforth | Second Unit Director |
Visual Effects | Jim Danforth | Matte Painter |
Sound | Anthony Guefen | Original Music Composer |
Visual Effects | John Lambert | Visual Effects |
Costume & Make-Up | Craig Lyman | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Val Kuklowsky | Supervising Sound Editor |
Production | Steven Felder | Production Consultant |
Crew | Jery Hewitt | Stunt Coordinator |
Editing | Armond Lebowitz | Editor |
Sound | Armond Lebowitz | Music Editor |
Art | Marleen Marta | Art Direction |
Crew | Michael Maddi | Makeup Effects |
Crew | Bret Culpepper | Special Effects |
Visual Effects | David Stipes | Visual Effects |
Art | George Stoll | Art Direction |
Production | Cecilia Kate Roque | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Heidi Shulman | Costume Supervisor |
Production | Ira Halberstadt | Production Manager |
Camera | Philippe Carr-Forster | First Assistant Camera |
Directing | Harvey Waldman | First Assistant Director |
Visual Effects | Harry Walton | Matte Painter |
Sound | Rolf Pardula | Sound Mixer |
Directing | Jenny Fitzgibbons | Second Assistant Director |
Lighting | Scott Buckler | Electrician |
Production | Drew Dillard | Production Assistant |
Visual Effects | Jim Doyle | Visual Effects |
Directing | Elana Golden | Script Supervisor |
Camera | Cindy Lagerstrom | Grip |
Camera | Robert A. Preston | Grip |
Visual Effects | Mark Sullivan | Matte Painter |
Crew | Joe Violante | Technical Advisor |
Sound | Joanna Jimenez | Assistant Sound Editor |
Lighting | Val DeSalvo | Electrician |
Costume & Make-Up | Harvey Livingston Jr. | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Harvey Livingston Jr. | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Kim Robinson | Assistant Makeup Artist |
Production | Mark Croll | Unit Production Manager |
Directing | Mark Croll | First Assistant Director |
Art | Charles Weaver | Props |
Sound | Billy Byrne | Apprentice Sound Editor |
Sound | Athan Gigakos | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Lisa Wytrval | Apprentice Sound Editor |
Sound | Arnold Finkelstein | Assistant Sound Editor |
Camera | Mike Dooley | Grip |
Camera | Nelson Elwell | Grip |
Lighting | Darryl Green | Gaffer |
Camera | Ken Howard | Still Photographer |
Camera | Gail Warren | Second Assistant Camera |
Production | Kathryn Conners | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Timothy John | Costume Designer |
Editing | Rosanne Lebowitz | Assistant Editor |
Art | Cathy Anderson | Location Scout |
Art | Bob Schnur | Location Scout |
Sound | Richard Seaman | Music Producer |
Crew | Dwight Dixon | Additional Music |
Crew | Richard Benenson | Intern |
Production | Eamonn Bowles | Production Assistant |
Art | Ian Clark | Title Designer |
Production | Jill S. Cohen | Production Assistant |
Production | Melissa Cohen | Production Assistant |
Production | Matthew Corey | Production Assistant |
Crew | Debra Fernandez | Choreographer |
Production | Peter Friedman | Production Assistant |
Crew | Jane Goldenberg | Intern |
Production | Pamela Wagener | Production Assistant |
Art | Larry Justice | Swing |