Den ryska grevinnan (2005)
I Shanghai 1936 möts en rysk grevinna och en amerikansk f.d. diplomat. Hans dröm är att driva en nattklubb som kan vara en mötesplats för människor från olika kulturer och med olika politiska inriktningar. Todd anställer Sofia som värdinna på klubben som kallas "The White Countess".
Director: James Ivory
Ralph Fiennes Todd Jackson |
|
Natasha Richardson Countess Sofia Belinskya |
|
Hiroyuki Sanada Matsuda |
|
Lynn Redgrave Olga Belinskya |
|
Vanessa Redgrave Princess Vera Belinskya |
|
Madeleine Potter Grushenka |
|
Madeleine Daly Katya |
|
Allan Corduner Samuel Feinstein |
|
John Wood Prince Peter Belinskya |
|
Lee Pace Crane |
|
Aislín McGuckin Maria |
|
Ying Da Kao |
|
Terence Harvey Walters |
|
Dragan Mićanović Ilya |
|
Wang Luoyong Liu |
|
Young Fu Fan Fu |
|
Manouk Tideman Christina |
|
Hong Lan Hou Columbine |
|
Kyle Rothstein Harlequin |
|
Jean-Pierre Lorit Antoine Jacquier |
|
Timur Engalychev Feinstein Child |
|
Lucy Sutton Feinstein Child |
|
Amir Maimon Feinstein Child |
|
Itay Eltahan Feinstein Child |
|
Dan Herzberg Frenchman |
|
Aislín McGuckin Taxi Dance Hall Manager |
|
Jeff Harding Company Director |
|
Paul Birchard Company Director |
|
Pierre Seznec Russian Singer |
|
Zong Xiaojun Chinese Foreman |
|
Alexey Frolov Pickpocket |
|
Kirill Khmelnitski Pickpocket |
|
Alexandar Richardson Young Ilya |
|
Rachel Partington Young Sofia |
|
Ramin Razaghi Sefati Stallholder |
|
Nicole Utterbeck American Girl |
|
Ke Qin Yao General Ji Deng |
|
Jin Quan Liu General Shen Yinchu |
|
Matt Eaton Man Reading Paper |
|
David Sutton Punchinello |
|
Tomas Hernell Pierrot |
|
Violaine Motte Cat and Monkey Dancer |
|
Jimbo Cat and Monkey Dancer |
|
Len Marchi Hospital Doctor |
|
Geoffrey Lieter Anti-Semite |
|
Shu Chang Woman Helping Jackson |
|
Tetsuro Uragami Japanese Officer |
|
Zheng Hua Shu Trumpet Player |
|
Hollie Johnson Lead Secretary (uncredited) |
|
Charles Reston Jealous Young Man |
Camera | Christopher Doyle | Director of Photography |
Production | Celestia Fox | Casting |
Production | Andreas Grosch | Producer |
Production | Andreas Schmid | Executive Producer |
Sound | Robert Hein | Sound Designer |
Art | Randall Balsmeyer | Title Designer |
Directing | James Ivory | Director |
Production | Tianyan Wang | Executive Producer |
Production | Ismail Merchant | Producer |
Sound | Richard Robbins | Original Music Composer |
Editing | John David Allen | Editor |
Production | André E. Morgan | Executive Producer |
Visual Effects | David Fletcher | Special Effects Supervisor |
Writing | Kazuo Ishiguro | Writer |
Production | Ren Zhonglun | Producer |
Art | Andrew Sanders | Production Design |
Art | Steve Simmonds | Art Direction |
Sound | Coll Anderson | Sound Effects Editor |
Production | Paul Bradley | Co-Producer |
Production | Marcus Schöfer | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Carol Hemming | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Carol Hemming | Makeup Designer |
Sound | Brian Bowles | ADR Editor |
Crew | Brooks Baldwin | Dialect Coach |
Costume & Make-Up | Richard Sale | Wardrobe Supervisor |
Sound | Glenfield Payne | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Martina Kohl | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Martina Kohl | Hair Department Head |
Sound | David Wahnon | Dialogue Editor |
Crew | Christie Wang | Translator |
Camera | Tomoko Kikuchi | Still Photographer |
Sound | Tass Filipos | Music Editor |
Directing | Catherine Allinson | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | John Bright | Costume Design |
Sound | Mike Wood | ADR Editor |
Sound | Sylvia Menno | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Rosie Grant | Wardrobe Supervisor |
Sound | Dave Flynch | Foley Editor |
Crew | Karole Armitage | Choreographer |
Art | Chen Shaomian | Art Direction |
Art | Yu Baiyang | Art Direction |
Art | Bin Lan | Set Decoration |
Art | Bian Qi | Set Decoration |
Art | Shanqing Wang | Set Decoration |
Directing | George Every | First Assistant Director |
Art | Xiaosong Que | Art Department Coordinator |
Art | Colin Thurston | Property Master |
Art | Lingen Yuan | Property Master |
Sound | Christophe Penchenat | Boom Operator |
Camera | Ho Po-Wing | Dolly Grip |
Lighting | Jianmin Ji | Gaffer |
Editing | Giles Gardner | First Assistant Editor |
Sound | Jamie Hopkings | Orchestrator |
Production | Melissa Chung | Production Coordinator |
Production | Richard Hawley | Co-Producer |
Production | Wang Daling | Executive Producer |
Production | Wenxia Fu | Executive Producer |
Production | Patrick Ko | Executive Producer |