Let's Be Cops (2014)
När två kompisar klär ut sig till poliser på en maskerad så blir de hyllade i kvarteret. Men när våra hjältar lyckas trassla in sig med riktiga gangsters och korrupta poliser så är de på god väg att bli av med sina falska polisleg
Director:
Luke Greenfield
Writers:
Nicholas Thomas, Luke Greenfield.
Jake Johnson Ryan Davis |
|
Damon Wayans Jr. Justin Chang |
|
Rob Riggle Officer Segars |
|
Nina Dobrev Josie |
|
James D'Arcy Mossi |
|
Keegan-Michael Key Pupa |
|
Andy García Brolin |
|
Jon Lajoie Todd Cutter |
|
Tom Mardirosian Georgie |
|
Natasha Leggero Annie |
|
Rebecca Koon Lydia |
|
Joshua Ormond Little Joey |
|
L. Warren Young Jackson |
|
Nelson Bonilla Pasha |
|
Brian Oerly Goran |
|
Jeff Chase Leka |
|
Alec Rayme Misha |
|
Randy Havens Dave |
|
Chas Harvey Creative Executive #1 |
|
Dane Davenport Creative Executive #2 |
|
Raven-Danielle Baker Creative Executive #3 |
|
Chelsea Hayes Female Kiss-Ass Executive |
|
Kara Flowers Gorgeous Woman |
|
Briana Venskus Precious |
|
Jwaundace Candece JaQuandae |
|
Sam Medina Tough Guy |
|
Americus Abesamis Samoan Guy |
|
Wilson Schwarz Mississippi Kid |
|
Andrew Kochman Upset Kid |
|
Hoke Faser 8th Grader |
|
Ron Caldwell Ron |
|
Ted Huckabee Father |
|
Jackie Costello Wife #1 |
|
Joy Glover Walters Wife #2 |
|
Daniel Parvis Husband #1 |
|
Justin Miles Husband #2 |
|
Michael Scialabba Old Teammate #1 |
|
Matt Mangum Old Teammate #2 |
|
Desmond Phillips Mike |
|
Corey James Wright Paul |
|
Rebecca Galarza Hot Bachelorette |
|
Katie Deal Frozen Wife |
|
Ryan Girard Frozen Husband |
|
Jamie Moore Frozen Guy #1 |
|
Jamie Renell Frozen Guy #2 |
|
Michael McCormick Punk Skateboarder |
|
Adam Rosenberg Dude #1 |
|
Elliott Dixon Dude #2 |
|
Allie O'Neill Bachelorette #1 |
|
Brittany Susko Bachelorette #2 |
|
Jennifer Allison Chavez Bachelorette #3 |
|
Caroline Kiger Bachelorette #4 |
|
Rose Locke Bachelorette #5 |
|
Courtney Patterson Receptionist |
|
Marc Farley Random Neighbor |
|
Patricia Taylor Random Neighbor's Wife |
|
Patricia French Police Clerk (Angie) |
|
Matthew Wiese Pupa's Rival |
|
Luke Greenfield Insanely Handsome Police Tech |
|
Bob Jennings Basement Sergeant |
|
Jessica Luza Clipboard Girl |
|
Jason Pendergraft Officer Thomas |
|
Patch Darragh Officer Kaplan |
|
Bill Pankow Police Captain |
|
Michael Flores Tattooed Gangster |
|
Antwan Mills Commercial Actor #1 |
|
Jennifer Stearns Commercial Actor #2 |
|
Sal Verena Commercial Actor #3 |
|
Mary Jo Catlett Old Lady |
|
Colin Dennard Pizza Guy |
|
Damon Sementilli Expensive Car Guy |
|
Chen Tang The Real Chang |
|
Skye P. Marshall DEA Agent (uncredited) |
|
Rico Ball Rapper / Club Guy (uncredited) |
|
Angela Kerecz Sunset Strip Girl (uncredited) |
|
Vickie Eng Asian Tourist (uncredited) |
Editing | Bill Pankow | Editor |
Production | Nancy Foy | Casting |
Production | Simon Kinberg | Producer |
Art | Randall Balsmeyer | Title Designer |
Production | Christian Kaplan | Casting |
Art | Jennifer M. Gentile | Set Decoration |
Art | William Arnold | Production Design |
Camera | Richard Crudo | Second Unit Director of Photography |
Sound | Christophe Beck | Original Music Composer |
Production | Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Directing | Nicholas Mastandrea | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Debra McGuire | Costume Designer |
Writing | Nicholas Thomas | Screenplay |
Production | Nicholas Thomas | Executive Producer |
Production | Alexa L. Fogel | Casting |
Camera | Daryn Okada | Director of Photography |
Crew | Jeff Chase | Stunts |
Production | Jeremiah Samuels | Executive Producer |
Production | Jeremiah Samuels | Unit Production Manager |
Production | Mark Fincannon | Casting |
Crew | Michael H. Clark | Special Effects Technician |
Writing | Luke Greenfield | Screenplay |
Directing | Luke Greenfield | Director |
Production | Luke Greenfield | Producer |
Sound | Lewis Goldstein | Supervising Sound Editor |
Sound | Lewis Goldstein | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Kimberly Jones | Makeup Department Head |
Production | Shay Bentley Griffin | Location Casting |
Crew | David Fletcher | Special Effects Coordinator |
Crew | Jennifer Pearson | Visual Effects Editor |
Art | Scott Maginnis | Property Master |
Crew | Michael McCormick | Stunts |
Editing | Jonathan Schwartz | Editor |
Production | Christopher Miller | Location Manager |
Sound | Jake Monaco | Original Music Composer |
Crew | Eli Jane | Stunts |
Crew | Mandy Kowalski | Stunts |
Sound | Shaun Brennan | Foley Artist |
Crew | Audi Resendez | Stunts |
Crew | Thirl Haston | Stunts |
Sound | Greg Hayes | Music Editor |
Production | Murray Miller | Location Manager |
Visual Effects | Brett Dowler | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Jim Rider | Visual Effects Supervisor |
Production | Damiana Kamishin | Production Supervisor |
Directing | Kristen Ploucha | Second Assistant Director |
Production | Christine Kromer | Casting Associate |
Production | Aditya Sood | Executive Producer |
Art | Taraja Ramsess | Set Dresser |
Art | Heather R. Dumas | Assistant Art Director |
Crew | Steven Ritzi | Stunt Coordinator |
Directing | Steven Ritzi | Second Unit Director |
Directing | Jason Blumenfeld | First Assistant Director |
Crew | Emily Brobst | Stunts |
Sound | Cate Montana | ADR Editor |
Sound | Cate Montana | Supervising ADR Editor |
Directing | Wilma Garscadden-Gahret | Script Supervisor |
Camera | Frank Masi | Still Photographer |
Sound | Max Greene | Sound Editor |
Sound | Max Greene | Dialogue Editor |
Sound | Jac Rubenstein | Dialogue Editor |
Crew | Raven-Danielle Baker | Stunts |
Costume & Make-Up | Joseph T. Mastrolia | Costume Supervisor |
Sound | Maaike Snoep | Utility Sound |
Sound | Sean Garnhart | Sound Editor |
Sound | Sean Garnhart | Sound Effects Editor |
Camera | Kenny Rivenbark | Libra Head Technician |
Visual Effects | Bruce Woloshyn | Visual Effects Supervisor |
Crew | Jennifer Badger | Stunts |
Crew | David Linck | Unit Publicist |
Sound | Dan Evans Farkas | Music Editor |
Sound | Tom Ryan | Foley Editor |
Sound | Tom Ryan | Foley Recordist |
Production | Curtis Collins | Location Manager |
Visual Effects | Dawn Brooks Macleod | Visual Effects Coordinator |
Art | Justin O'Neal Miller | Set Designer |
Costume & Make-Up | Kendra L. Patterson | Set Costumer |
Editing | John Diesso | Digital Conform Editor |
Costume & Make-Up | Teressa Hill | Hair Department Head |
Production | Dann Fink | ADR Voice Casting |
Art | Timothy David O'Brien | Art Direction |
Crew | Nick Epper | Stunts |
Sound | Timothy Cargioli | Boom Operator |
Crew | Tony McFarr | Stunts |
Camera | Michael D. Kennedy | Libra Head Technician |
Sound | John Houlihan | Music Supervisor |
Visual Effects | Matthew Hackett | VFX Artist |
Camera | Mark Goellnicht | Steadicam Operator |
Camera | Mark Goellnicht | "B" Camera Operator |
Editing | Darrin Roberts | Associate Editor |
Visual Effects | Wendy Garfinkle | Visual Effects Producer |
Crew | Christian Madera | Visual Effects Editor |
Crew | Pinar Comezoglu | Visual Effects Editor |
Crew | Nick DeKay | Stunts |
Costume & Make-Up | Les Morgan | Set Costumer |
Sound | Casey Stone | Scoring Mixer |
Directing | Rosemary C. Cremona | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Deborah Myles Davis | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Myra N. Foy | Seamstress |
Production | Toni Cunningham | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Lawrence Davis | First Assistant Hairstylist |
Camera | Annika Iltis | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Christian J. Fletcher | Stunts |
Art | Lauren Rosenbloom | Art Direction |
Crew | Matthew Austin Murray | Stunts |
Crew | Andy Rusk | Stunts |
Camera | Harry K. Garvin | "A" Camera Operator |
Crew | Raymond Bulinski | Craft Service |
Sound | Mark Weingarten | Sound Mixer |
Production | Michael DeSantis | Production Accountant |
Art | Jamie Archer | Construction Coordinator |
Camera | Jack Chouchanian | Key Grip |
Lighting | James B. Crawford | Gaffer |
Camera | Justin DeGuire | First Assistant "B" Camera |
Lighting | David Elwell | Electrician |
Art | Michelle Caruso | Art Department Coordinator |
Art | Monika van Schellenbeck | Set Decoration Buyer |
Crew | Alexis Wiscomb | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Elena Arroy | Makeup Department Head |
Visual Effects | Shaina Holmes | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Tracy Ewell | First Assistant Makeup Artist |
Crew | John Carrafa | Choreographer |
Camera | Raul Riveros | Digital Imaging Technician |
Visual Effects | Anton Tsolov | VFX Artist |
Camera | Ryan Nelson | Grip |
Camera | Steven Hubbell | Dolly Grip |
Crew | Tommy McGoldrick | Transportation Coordinator |
Lighting | Chris Lumpkin | Key Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Rebecca Napier White | Set Costumer |
Lighting | Chad Schroeder | Best Boy Electric |
Camera | Kerry Rawlins | Grip |
Art | Sean MaComber | Assistant Property Master |
Art | Mark Cottrell | Location Scout |
Editing | Keith H. Sauter | First Assistant Editor |
Crew | Wally Crowder | Stunts |
Visual Effects | Katherine Soares | Visual Effects Coordinator |
Production | Rich King | Extras Casting Coordinator |
Camera | Matthew Brewer | First Assistant "C" Camera |
Crew | Thomas Kittle | Special Effects Best Boy |
Lighting | Ron Newburn | Best Boy Electric |
Camera | Oren Malik | Camera Loader |
Sound | Wen Hsuan Tseng | Foley Editor |
Production | Dustin Pitan | Assistant Location Manager |
Camera | Pete Asidilla | Dolly Grip |
Camera | David Berryman | Second Assistant "A" Camera |
Visual Effects | Trevor Wyatt | Visual Effects Coordinator |
Crew | Sarah Reagin | Stunts |
Art | William Anthony Duncan | Paint Coordinator |
Sound | Alex Soto | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Sarah McCulley | Visual Effects Coordinator |
Camera | David Sammons | "B" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Erinn Knight | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Erinn Knight | Key Costumer |
Sound | Larry Mah | Sound Editor |
Sound | Larry Mah | Music Editor |
Production | Daniel A. Parker | Production Coordinator |
Camera | Jay Sheveck | Libra Head Technician |
Crew | Richmond G. Cogswell | Video Assist Operator |
Sound | Jonathan Gaynor | Sound Mixer |
Production | Bridget Shields | Production Assistant |
Sound | Zach Wrobel | Boom Operator |
Art | Jason Davis | Property Master |
Production | Braheeim Roberts | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Romy Fleming | First Assistant Hairstylist |
Visual Effects | Jessica Wan | VFX Artist |
Visual Effects | Jaemin Lee | VFX Artist |
Crew | Lily Gwyer-Miller | Post Production Supervisor |
Crew | Anderson Martin | Stunts |
Sound | Linzy Elliot | Assistant Sound Editor |
Camera | Mackie Roberts | Best Boy Grip |
Crew | Brian Peterson | Prop Maker |
Production | Allison Friedman | Executive Producer's Assistant |
Crew | John Schisler | Transportation Captain |
Crew | Matthew Roozen | Post Production Assistant |
Editing | Tom Poole | Digital Intermediate Colorist |
Crew | Robin Jones | Prop Maker |
Camera | Mike Sannuti | Grip |
Crew | Nathan May | Picture Car Coordinator |
Camera | Kevin Culligan | Grip |
Visual Effects | Genevieve Camilleri | VFX Artist |
Lighting | Jason Petty | Rigging Gaffer |
Camera | Ryan Carnahan | Grip |
Sound | John A. Evans | Utility Sound |
Visual Effects | Thompson Conradi | VFX Artist |
Crew | Thibault Tosseram | Prop Maker |
Camera | Dwayne Barr | Dolly Grip |
Visual Effects | Zofie Olsson | VFX Artist |
Production | Michelle Stevens | First Assistant Accountant |
Production | Yana Collins Lehman | Post Production Accountant |
Art | Frank A. Raffa Jr. | Leadman |
Crew | Ryan Abrams | Loader |
Production | Brandon Folsom | Production Assistant |
Production | Freddy Turner | Production Assistant |
Production | Jacob D. Garrison | Production Assistant |
Crew | Reggie Jackson | Stunts |
Camera | Jon Jung | First Assistant Camera |
Camera | Tony Nagy | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Peter De Oliveira | First Assistant Makeup Artist |
Camera | Michael Stecher | "A" Camera Operator |
Directing | Gary S. Rake | Second Unit First Assistant Director |
Camera | Matt McCarthy | Grip |
Crew | David M. Morizot | Stunts |
Lighting | Brandon Crawford | Electrician |
Crew | Alan D'Antoni | Stunts |
Lighting | Andre Sobczak | Rigging Grip |
Lighting | Cris Toebben | Electrician |
Crew | Kanan Hooker | Stunts |
Crew | Adam Dicterow | Post Production Assistant |
Art | Trent Hevener | Painter |
Camera | Paul Schmidt | Best Boy Grip |
Art | Carol Francoso | Painter |
Directing | David Champion | Second Second Assistant Director |
Visual Effects | Danielle Norgate | VFX Artist |
Camera | Matt Byrnes | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Ryan Kutch | On Set Dresser |
Crew | Matthew James | Special Effects Technician |
Visual Effects | Peter Hart | VFX Artist |
Crew | Michael Kim | Loader |
Art | Amy Giedraitis | Assistant Property Master |
Art | Hank Curtis | Set Dresser |
Camera | Nick Neino | Second Assistant Camera |
Production | Cathy Marshall-Hart | Payroll Accountant |
Art | Amanda Ward | Assistant Property Master |
Lighting | Michael Stippich | Electrician |
Visual Effects | Russell Porchia | VFX Artist |
Visual Effects | Ivan Girard | VFX Artist |
Visual Effects | Esdras Prudente | VFX Artist |
Visual Effects | Christoffer Hulusjö | VFX Artist |
Camera | Paul E. Woods | Second Assistant "B" Camera |
Art | Rondro Boney | Painter |
Camera | Kyle Kimbriel | Camera Loader |
Crew | Chris Bryant | Stunts |
Camera | Geoff Bremner | Grip |
Art | Caleb Hinshaw | Location Scout |
Camera | Dennis Geraghty | Second Assistant "B" Camera |
Production | Andi Behring | Assistant Location Manager |
Production | Paul Davis | Production Supervisor |
Crew | Hunter Crowder | Stunts |
Crew | Don Violett | Transportation Coordinator |
Camera | Darin Krask | Second Assistant "C" Camera |
Production | Renee Kitterman | Assistant Accountant |
Crew | Alex Duke | Stunts |
Camera | Tommy James Lewis | First Assistant "A" Camera |
Production | Trey Neely | Assistant Location Manager |
Production | Kevin Abrams | Production Assistant |
Production | Michael Kagan | Production Assistant |
Production | Jessie-Ann Kohlman | Production Assistant |
Crew | Allen Bagley | Prop Maker |
Production | Anthony J. Davis | Assistant Accountant |
Production | Shayna Rasin | Assistant Production Coordinator |
Visual Effects | David Chen | VFX Artist |
Production | Christopher Hamblin | Production Assistant |
Crew | Christopher Kelly | Stand In |
Art | Kelsey Fowler | Painter |
Art | Todd Sargent | Set Dresser |
Crew | Jeremy Farlow | Special Effects Technician |
Art | Christopher Padilla | Set Dresser |
Art | Justin C. Hosp | Set Dresser |
Crew | Gregory D. Santoro | Stunts |
Crew | Robert Jacobs | Stunts |
Art | Max Fisher | Art Department Assistant |
Visual Effects | Tyler Heckman | VFX Artist |
Visual Effects | Adam Deutsch | VFX Artist |
Visual Effects | Adina Wernstedt | VFX Artist |
Visual Effects | Jenny Bichsel | VFX Artist |
Visual Effects | Zach Zao | VFX Artist |
Visual Effects | Steve Ross | VFX Artist |
Visual Effects | Alvin Keung | VFX Artist |
Visual Effects | Carey Remillard | VFX Artist |
Visual Effects | Jamie Kawano | VFX Artist |
Visual Effects | Chelsea Marie Elliott | VFX Artist |
Crew | Lucian Ulrath | Generator Operator |
Lighting | Jeff Harkes | Electrician |
Lighting | Skip Leger | Electrician |
Camera | Juvonn D. Daves | Grip |
Camera | Jon 'Manblood' Browner | Grip |
Lighting | Ben Warren | Rigging Grip |
Lighting | Anthony L. Jacobs | Rigging Grip |
Crew | Gary Johnson | Prop Maker |
Crew | Jerry Davenport | Prop Maker |
Crew | Marshal Davenport | Prop Maker |
Crew | Chris Lovern | Prop Maker |
Crew | Scott Deadwyler | Prop Maker |
Crew | Stephen Ostien | Prop Maker |
Crew | Phillip Dean | Prop Maker |
Crew | Damon B. Fishback | Prop Maker |
Crew | Brian Tinsley | Prop Maker |
Crew | Dalton Fishback | Prop Maker |
Crew | Shane Thomas | Prop Maker |
Crew | Damon Fishback II | Prop Maker |
Crew | Jeff Tolley | Prop Maker |
Crew | Terry W. Holmes | Prop Maker |
Crew | Jennifer Hutchins | Prop Maker |
Crew | Carol Vogel | Prop Maker |
Crew | William Ted Williams | Prop Maker |
Crew | AJ Dzenowagis | Special Effects Technician |
Crew | Willie M. Wallace | Special Effects Technician |
Crew | Andrew Maddox | Special Effects Technician |
Crew | Donnie Moore | Special Effects Technician |
Crew | Randy Moore | Special Effects Technician |
Crew | Sarah Vongsavath | Special Effects Assistant |
Production | Monique Harris | Travel Coordinator |
Production | Justen T. Tyler | Production Secretary |
Production | John Connor | Executive Producer's Assistant |
Production | Bruce Roberts | Production Assistant |
Production | Tyrez Armstead | Production Assistant |
Production | Joel Simmons | Production Assistant |
Production | Jess Pouncy | Production Assistant |
Art | Tommy R. Bruce Jr. | Construction Foreman |
Art | Julie Stoner | Lead Painter |
Art | Katina Parham | Painter |
Art | Brent Cloud | Painter |
Art | Jarrod Allen Segers | Painter |
Art | Shannon Stecyk | Painter |
Art | Eric Trigleth | Painter |
Art | Kristina White | Painter |
Art | Renee Lesselroth | Painter |
Crew | Julio Palomino | Picture Car Coordinator |
Crew | Tom Huston | Chef |
Crew | Jennifer DiQuollo | Craft Service |
Crew | Robert 'Windsor' Jones | Craft Service |
Crew | Georgia Belcher | Craft Service |
Editing | Colin Davis | Digital Intermediate Producer |
Editing | Brett Soll | Dailies Operator |
Directing | Alex Lemone | Second Second Assistant Director |
Art | Tommy Gutman | Assistant Property Master |
Lighting | Michael A. Francisco | Electrician |
Camera | Bill Luna | Grip |
Costume & Make-Up | Alexis Steinman | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Joey Perla | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Connie Pierce | Set Costumer |
Production | Isaac Mejia | Production Assistant |
Production | Jackie Medel | Production Assistant |
Production | Chris Cook | Production Assistant |
Crew | Juan Ruben Nava | Chef |
Crew | Martin Palma | Craft Service |
Crew | Paul Saunders | Transportation Captain |