The Maze Runner (2014)
ActionMystikScience FictionThriller
Thomas vaknar upp instängd i en gigantisk labyrint. Han är inte ensam och den enda chansen att ta sig ut levande är att samarbeta och pussla ihop de ledtrådar de hittar, som verkar leda till en organisation som kallas W.C.K.D.
Director:
Wes Ball
Writers:
Noah Oppenheim, Grant Pierce Myers, T.S. Nowlin.
Production | Denise Chamian | Casting |
Production | Priscilla John | Casting |
Production | Wyck Godfrey | Producer |
Editing | Dan Zimmerman | Editor |
Visual Effects | Eric Brevig | Visual Effects Supervisor |
Sound | Ron Bartlett | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Mark De Alessandro | Stunts |
Camera | Enrique Chediak | Director of Photography |
Art | Jon Danniells | Set Decoration |
Art | Marc Fisichella | Production Design |
Production | Marty Bowen | Producer |
Crew | David McKimmie | Post Production Supervisor |
Sound | David Betancourt | ADR Mixer |
Sound | Tim Gomillion | Sound Recordist |
Sound | Galen Goodpaster | First Assistant Sound Editor |
Sound | David Lucarelli | ADR Recordist |
Sound | Chuck Michael | Sound Effects Editor |
Sound | Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Art | Douglas Cumming | Art Direction |
Crew | Felipe Savahge | Stunts |
Sound | John Paesano | Original Music Composer |
Camera | Dylan Goss | Helicopter Camera |
Crew | Edward O'Donnell | Transportation Coordinator |
Production | Joe Hartwick Jr. | Executive Producer |
Crew | Bobby Talbert | Stunts |
Directing | H.H. Cooper | First Assistant Director |
Art | Jessica Navran | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Stacy Kelly | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Aimee Stuit | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Amy Wood | Hairstylist |
Crew | Monty L. Simons | Stunts |
Crew | Steve Winsett | Makeup Effects |
Crew | Thirl Haston | Stunts |
Directing | Wes Ball | Director |
Costume & Make-Up | Simonetta Mariano | Costume Design |
Writing | Noah Oppenheim | Screenplay |
Production | Lindsay Williams | Producer |
Writing | James Dashner | Novel |
Writing | Grant Pierce Myers | Screenplay |
Writing | T.S. Nowlin | Screenplay |
Production | Ellen Goldsmith-Vein | Producer |
Costume & Make-Up | Christine Bieselin Clark | Costume Design |
Costume & Make-Up | Terri De Haan | Costume Supervisor |
Crew | Kevin Waterman | Stunts |
Crew | Lauren Thomas | Makeup Effects |
Production | Lee Stollman | Producer |
Sound | Dan O'Connell | Foley |
Directing | Nancy Breaux | Script Supervisor |
Visual Effects | Eric D. Christensen | Visual Effects Supervisor |
Art | Simonette Berry | Sculptor |
Art | Noah Bradley | Construction Coordinator |
Art | David Keith Broome | Greensman |
Art | William Burck | Sculptor |
Art | Russ Doyle | Greensman |
Art | Michelle C. Harmon | Set Designer |
Art | Wright McFarland | Set Designer |
Art | Michael Sabo | Property Master |
Sound | John T. Cucci | Foley |
Sound | Ai-Ling Lee | Sound Designer |
Sound | Ai-Ling Lee | Supervising Sound Editor |
Sound | Anthony Ortiz | Boom Operator |
Visual Effects | Christal Wolgamott | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Sue Rowe | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Scott Puckett | Visual Effects Producer |
Crew | Troy Robinson | Stunt Coordinator |
Lighting | Andy Ryan | Gaffer |
Costume & Make-Up | Kizzie Autumn Martin | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Britany Viguerie | Set Costumer |
Sound | Ted Caplan | Music Editor |
Directing | Steve Gehrke | Script Supervisor |
Production | Bonnie Marquette | Location Manager |
Crew | Lauri Mills | Studio Teachers |
Camera | Stephen S. Campanelli | Camera Operator |
Sound | Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Susan Dawes | Supervising Dialogue Editor |
Visual Effects | Greg Maloney | Visual Effects Producer |
Camera | Ben Rothstein | Still Photographer |
Production | Eddie Gamarra | Executive Producer |
Sound | John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Editing | Lisa Tutunjian | Digital Intermediate |
Sound | Wayne Lemmer | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Budd Bird | Hairstylist |
Art | Scotty Morris | Set Dresser |
Editing | Loan Phan | Digital Intermediate Producer |
Costume & Make-Up | Gus Coto | On Set Dresser |
Art | Erin Foster | Art Department Coordinator |
Crew | Shane Daniels | Stunts |
Crew | Christopher Dooly | Makeup Effects |
Visual Effects | Erik De Boer | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Lucy O'Reilly | Makeup Artist |
Editing | P.J. Burch | First Assistant Editor |
Camera | Greg Morris | Additional Camera |
Costume & Make-Up | Bailey Domke | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Logan Breit | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Jason Chen | Visual Effects Producer |
Crew | Steve McLeod | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Gayle Munro | Visual Effects Producer |
Crew | Ollie Rankin | CG Supervisor |
Crew | Jeff Ranasinghe | CG Supervisor |
Camera | Mariana Sánchez de Antuñano | Camera Operator |
Lighting | Ferdinand Duplantier Jr. | Rigging Gaffer |
Crew | Michael Umble | Unit Publicist |
Sound | Vanessa Lapato | ADR Supervisor |
Art | Kevin C. Lang | Set Dresser |
Sound | David Wolowic | Assistant Sound Editor |
Crew | Kortney Manns | Stunts |
Crew | Ashley Nicole Hudson | Stunts |
Sound | Christine Sirois | ADR Recordist |
Crew | Greg Rementer | Stunts |
Crew | Meredith Richardson | Stunts |
Crew | Eric Salas | Stunts |
Art | Chris Craine | Assistant Art Director |
Sound | Matthew Harrison | Foley Editor |
Art | Stephen P. Durante | Leadman |
Sound | Blake Collins | Foley Mixer |
Sound | Helen Luttrell | Dialogue Editor |
Crew | David Guilbeau | Craft Service |
Sound | Paul Ledford | Production Sound Mixer |
Art | Joel Venti | Storyboard Artist |
Crew | Aaron Matthews | Stunts |
Crew | Josh Mueller | Stunts |
Crew | Sid Yost | Animal Wrangler |
Crew | Mallory Thompson | Stunts |
Sound | Richard Duarte | Foley Mixer |
Sound | John Guentner | Foley Mixer |
Crew | Doug Wright | Transportation Captain |
Crew | Preston Schrag | Stunts |
Production | Edward Poveda | Payroll Accountant |
Art | Patrick Calabrese | Set Dresser |
Crew | Greg Dela Riva | Stunts |
Costume & Make-Up | Matt Zaff | On Set Dresser |
Directing | Mirashyam Blakeslee | Second Assistant Director |
Crew | Tony Vo | Stunts |
Camera | Curtis Abbott | Digital Imaging Technician |
Art | Beau Harrison | Assistant Property Master |
Directing | Vanessa Hickey | Second Second Assistant Director |
Visual Effects | Hiroshi Mori | Visual Effects |