Gisslan (2005)
Jeff Talley, gisslanförhandlare vid Los Angeles-polisen, har dragit sig tillbaka till landsorten efter ett gisslandrama som gick dödligt fel. Nu kastas han tillbaka i hetluften! Tre ungdomsbrottslingar har intagit en miljonärsvilla och håller ägaren och hans familj som gisslan. Talley överlämnar ansvaret till myndigheterna, men det står mer på spel bakom villans högavancerade säkerhetsanordningar än han anar … Plötsligt tvingas Talley ta upp kampen mot ett brutalt gangstersyndikat, som har kidnappat hans egen familj för att få honom tillbaka in i spelet. Gisslanförhandlaren är nu fången i ett dubbelt gisslandrama!
Director:
Florent-Emilio Siri
Writer:
Doug Richardson
Bruce Willis Jeff Talley |
|
Ben Foster Mars Krupcheck |
|
Jonathan Tucker Dennis Kelly |
|
Jimmy Bennett Tommy Smith |
|
Michelle Horn Jennifer Smith |
|
Marshall Allman Kevin Kelly |
|
Kevin Pollak Walter Smith |
|
Rumer Willis Amanda Talley |
|
Robert Knepper Wil Bechler |
|
Kim Coates The Watchman |
|
Glenn Morshower Lt. Leifitz |
|
Serena Scott Thomas Jane Talley |
|
Marjean Holden Carol Flores |
|
Kathryn Joosten Louise |
|
Art LaFleur Bill Jorgenson |
|
Sven-Ole Thorsen | |
Peter Weireter Ventura County Sheriff Sniper (uncredited) |
|
Tina Lifford Laura Shoemaker |
|
Ransford Doherty Mike Anders |
|
Michael D. Roberts Ridley |
Production | Bruce Willis | Producer |
Production | Victoria Burrows | Casting |
Art | Cindy Carr | Set Decoration |
Sound | Alexandre Desplat | Original Music Composer |
Sound | Alexandre Desplat | Conductor |
Production | Bob Yari | Producer |
Sound | Peter Brown | Sound Effects Editor |
Production | David J. Wally | Executive Producer |
Production | Mark Gordon | Producer |
Crew | Heather Burton | Stunts |
Sound | Vincent Guisetti | Foley Artist |
Crew | Joey Box | Stunts |
Crew | Bradley M. Goodman | Post Production Supervisor |
Art | Larry Fulton | Production Design |
Production | Hawk Koch | Executive Producer |
Production | Hawk Koch | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Katalin Elek | Makeup Artist |
Production | Stephen J. Eads | Associate Producer |
Production | Arnold Rifkin | Producer |
Costume & Make-Up | Elisabetta Beraldo | Costume Design |
Art | Keith P. Cunningham | Art Direction |
Writing | Doug Richardson | Screenplay |
Writing | Robert Crais | Novel |
Camera | Giovanni Fiore Coltellacci | Director of Photography |
Editing | Olivier Gajan | Editor |
Editing | Richard Byard | Editor |
Production | David Willis | Co-Producer |
Crew | Larz Anderson | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Zoltan Elek | Assistant Makeup Artist |
Production | Scot Boland | Casting |
Production | Josef Lautenschlager | Executive Producer |
Production | Andreas Thiesmeyer | Executive Producer |
Sound | Ron Vignone | Assistant Sound Editor |
Production | Susanne Bohnet | Co-Producer |
Production | Gerd Koechlin | Co-Producer |
Production | Manfred D. Heid | Co-Producer |
Production | Josef Steinberger | Co-Producer |
Production | Erin Eggers | Production Executive |
Crew | Danny Downey | Stunt Double |
Crew | Cliff Fleming | Aerial Coordinator |
Crew | William H. Burton Sr. | Stunt Coordinator |
Directing | William H. Burton Sr. | Second Unit Director |
Crew | John C. Meier | Stunts |
Visual Effects | Laurent Brett | Digital Compositors |
Art | Laurent Brett | Title Designer |
Sound | Stephen Hunter Flick | Sound Designer |
Directing | Florent-Emilio Siri | Director |
Crew | Bobby Burns | Stunts |
Camera | Jacques Jouffret | Steadicam Operator |
Production | Robert Katz | Executive In Charge Of Production |
Sound | David A. Smith | Boom Operator |
Art | Kevin Cross | Set Designer |
Camera | Frank Masi | Still Photographer |
Sound | Jim Schultz | Music Editor |
Art | C.J. Maguire | Property Master |
Production | Matthew Hirsch | Production Coordinator |
Camera | Patrick B. O'Brien | Camera Operator |
Camera | Phil Pastuhov | Aerial Director of Photography |
Editing | Ron Barr | Digital Intermediate Editor |
Costume & Make-Up | Faye Sevilla | Key Costumer |
Crew | Judith Jennings | Studio Teachers |
Crew | William H. Burton Jr. | Second Unit |
Crew | William H. Burton Jr. | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Kenneth Walker | Key Hair Stylist |
Art | Steve A. Hagberg | Construction Coordinator |
Crew | Michael Papac | Armorer |
Editing | Mark Sahagun | Digital Intermediate Assistant |
Art | Shane Reed | Leadman |
Sound | Derek Casari | ADR Engineer |
Sound | Kyle Rochlin | Foley Mixer |
Lighting | Lamarr Gray | Best Boy Electric |
Art | Bryan McBrien | Greensman |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Directing | Dieter Busch | Second Assistant Director |
Lighting | Steele Hunter | Key Rigging Grip |
Directing | Janna Stern | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Roberta Bilé | Costumer |
Editing | Asim Matin | Associate Editor |
Camera | Tommy Klines | Assistant Camera |
Camera | Don Steinberg | First Assistant Camera |
Art | Bill 'Kauhane' Hoyt | Standby Painter |
Editing | Stephen R. Sheridan | Color Timer |
Art | Errol Reichow | Location Scout |
Editing | Julia Nessling-Douglas | Digital Intermediate Producer |
Sound | Robert Ulrich | ADR Supervisor |
Directing | Mark Cotone | First Assistant Director |
Sound | Peter J. Devlin | Production Sound Mixer |
Art | Jennifer R. Blair | Art Department Coordinator |
Crew | James Thornsberry | Transportation Coordinator |
Crew | Manny Demello | Transportation Captain |
Production | Crisoforo Aguilar | Key Set Production Assistant |
Costume & Make-Up | Tim Fassino | Set Dressing Artist |
Camera | Jack Chouchanian | Key Grip |
Editing | Jill Bogdanowicz | Digital Intermediate Colorist |
Crew | Ariel Oclarino | Systems Administrators & Support |
Lighting | James F. Cornick | Rigging Gaffer |
Camera | Steven Cueva | Second Assistant Camera |
Sound | Richard Glasser | Music Supervisor |
Production | Stevie Lazo | Production Accountant |
Crew | Jason Inman | Set Medic |
Crew | Dane Farwell | Stunt Double |
Art | Karen Teneyck | Graphic Designer |
Production | Lynn Andrews | Production Supervisor |
Lighting | Wayne Marshall | Electrician |
Crew | Bruce Benson | Pilot |
Camera | Joe Macaluso | Best Boy Grip |
Crew | Cory Fleming | Utility Stunts |
Camera | Michael Wahl | Dolly Grip |
Crew | Will Thayer | Carpenter |
Camera | Pete Asidilla | Grip |
Visual Effects | Feliciano di Giorgio | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Annette M. Jones | Hairstylist |
Crew | Neil Cross | Additional Music |
Crew | Mark Palmer | Craft Service |
Crew | Charles Conn | Driver |
Camera | Mark Gilmer | Camera Loader |
Crew | Hugh Hanna | Propmaker |
Crew | Lisa Gabriel | Stand In |
Crew | Eddie Michaels | Unit Publicist |
Sound | David M. Cowan | Dialogue Editor |
Production | R. Scott Poole | Location Manager |
Visual Effects | Erin Hicke | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Baptiste Andrieux | Visual Effects Producer |
Crew | Stephen McLaughlin | Score Engineer |
Camera | Jozo Zovko | Camera Production Assistant |
Art | Craig T. Shordon | Set Painter |
Editing | Sean Lawrence | Colorist |
Production | Danny Bress | Production Assistant |
Production | James Linville | First Assistant Accountant |
Production | Tom Dames | Assistant Accountant |
Production | Mollie Stallman | Key Production Assistant |
Directing | Mark Carter | Second Second Assistant Director |
Visual Effects | Wensen Ho | VFX Artist |
Art | Nick Papac | Assistant Property Master |
Art | Thierry Canon | Creative Director |
Production | Amanda S. Burns | Casting Assistant |
Production | Stacy Foot | Assistant Production Coordinator |
Production | Michael M. Piehler | Production Secretary |
Production | Jennifer Clark | Second Assistant Accountant |