Training Day (2001)
Varje dag pågår ett krig på gatorna i storstäderna i USA - ett krig mellan boende i området, knarklangare och lagens representanter. Alonzo Harris hör till den sistnämnda kategorin. Sedan tretton år tillbaka har han jobbat som narkotikaspanare inom Los Angeles poliskår. Under sina många och långa pass har Harris sett det mesta och den optimism han en gång kände för sitt yrke har gradvis försvunnit. En dag får Harris en ny kollega, den unge Jake Hoyt. Han är exakt så som den ärrade veteranen Harris var i början av sin bana: beredd att bekämpa det onda och förändra världen till det bättre...
Director:
Antoine Fuqua
Writer:
David Ayer
Ethan Hawke Jake Hoyt |
|
Denzel Washington Alonzo Harris |
|
Scott Glenn Roger |
|
Tom Berenger Stan Gursky |
|
Harris Yulin Doug Rosselli |
|
Raymond J. Barry Lou Jacobs |
|
Cliff Curtis Smiley |
|
Dr. Dre Paul |
|
Snoop Dogg Blue |
|
Eva Mendes Sara |
|
Macy Gray Sandman's Wife |
|
Charlotte Ayanna Lisa |
|
Nick Chinlund Tim |
|
Jaime Gomez Mark |
|
Raymond Cruz Sniper |
|
Noel Gugliemi Moreno |
|
Samantha Esteban Letty |
|
Richard Browner Waiter (Dining Car) |
|
Ronald Ellis Gangster |
|
William English Dice Player #4 |
|
Kyjel N. Jolly Alonzo's Son |
|
Fran Kranz College Driver |
|
Janeen Krikorian Waitress (Diner) |
|
Princera Lee Wig Store Owner |
|
Seidy López Dreamer |
|
Robert Leon Veterano |
|
Kenneth Allen Madden Dice Player #1 |
|
Sarah Danielle Madison Female College Passenger |
|
Chris Patterson Dice Player #2 |
|
Rudy Perez PeeWee |
|
Darrell Sellers Dice Player #3 |
|
Ben Skorstad LAPD Pilot |
|
Cle Sloan Bone |
|
Brett Sorenson Male College Passenger |
|
Abel Soto Neto |
|
Will Stewart Crackhead #2 |
|
Denzel Whitaker Dimitri |
|
Garland Whitt Crackhead #1 |
|
David Ayer First Russian Hitman (uncredited) |
|
Jon A. Barnes LAPD Street Cop (uncredited) |
|
Greg Bronson Homeless Man (uncredited) |
|
Michael Ray Clark Gang Member (uncredited) |
|
Terry Crews Gang Member (uncredited) |
|
Namrata Singh Gujral Latina Beauty (uncredited) |
|
Peter Greene Jeff (uncredited) |
|
Gary Rodriguez Precision Driver (uncredited) |
|
Vince Romo Cholo (uncredited) |
|
Julie Stranahan Female Cop (uncredited) |
|
Nancy Young Russian Driver (uncredited) |
|
George Meyers Cop (uncredited) |
Art | Naomi Shohan | Production Design |
Art | David Lazan | Art Direction |
Production | Bruce Berman | Executive Producer |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Editing | Conrad Buff IV | Editor |
Crew | Eugene Collier | Stunts |
Crew | Ousaun Elam | Stunts |
Sound | Mark Mancina | Original Music Composer |
Crew | Kenny Bates | Stunt Coordinator |
Directing | Kenny Bates | Second Unit Director |
Art | Jan Pascale | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Larry M. Cherry | Hairstylist |
Crew | Tony Brubaker | Stunts |
Costume & Make-Up | Ken Diaz | Key Makeup Artist |
Writing | David Ayer | Screenplay |
Crew | David Ayer | Stunts |
Production | David Ayer | Co-Producer |
Camera | Mauro Fiore | Director of Photography |
Directing | Ime Etuk | Second Second Assistant Director |
Sound | Russell Williams II | Sound Mixer |
Production | Davis Guggenheim | Executive Producer |
Directing | Antoine Fuqua | Director |
Production | Jeffrey Silver | Producer |
Production | Robert F. Newmyer | Producer |
Production | Scott Strauss | Co-Producer |
Crew | Pete Antico | Stunts |
Crew | Tierre Turner | Stunt Coordinator |
Production | Susan E. Novick | Associate Producer |
Crew | Charlie Picerni | Stunts |
Crew | Austin Priester | Stunts |
Crew | Spiro Razatos | Stunts |
Crew | Spiro Razatos | Stunt Coordinator |
Sound | George Simpson | Supervising Sound Editor |
Crew | Denney Pierce | Stunts |
Crew | Kurt Bryant | Stunts |
Crew | Diana R. Lupo | Stunts |
Costume & Make-Up | Larry Waggoner | Hairstylist |
Production | David Wisnievitz | Unit Production Manager |
Production | David Wisnievitz | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Michele Michel | Costume Design |
Crew | Alan D. Purwin | Stunts |
Crew | Richard Bucher | Stunts |
Crew | Martin Bresin | Special Effects Coordinator |
Art | Robert C. Goldstein | Set Designer |
Crew | Dennis Keiffer | Stunts |
Crew | Michael Patterson | Stunts |
Crew | Rusty McClennon | Stunts |
Crew | Gary Price | Stunts |
Costume & Make-Up | Frank Perry Rose | Wardrobe Master |
Crew | Nancy Young | Stunts |
Sound | Piero Mura | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Carl Fullerton | Makeup Artist |
Sound | Michael Herbick | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Steve Pederson | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Maurice K. McGuire | Camera Operator |
Sound | John P. Fasal | Sound Effects Editor |
Crew | Frank Torres | Stunts |
Camera | Kirk R. Gardner | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Jay Wejebe | Makeup Artist |
Crew | Christopher Doyle | Stunts |
Sound | David E. Stone | Sound Effects Editor |
Production | Michael Haro | Location Manager |
Lighting | Michael Bauman | Chief Lighting Technician |
Camera | Robert Zuckerman | Still Photographer |
Crew | Chris Wagganer | Video Assist Operator |
Sound | John Houlihan | Music Supervisor |
Crew | Michael Trisler | Stunts |
Crew | Erik Rondell | Stunts |
Costume & Make-Up | Maritza Garcia-Roddy | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | John Rizzo | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Dino Ganziano | Key Hair Stylist |
Crew | Kevin L. Jackson | Stunts |
Crew | Scotty Richards | Stunt Coordinator |
Camera | Stuart Abramson | Key Grip |
Lighting | Victor Svimonoff | Rigging Gaffer |
Sound | Michael Jonascu | Sound Effects Editor |
Production | Mark Scoon | Executive In Charge Of Production |
Crew | Justin Sundquist | Stunts |
Crew | Jay Krueger | Stunts |
Crew | Dempsey Tillman | Video Assist Operator |
Camera | David O'Brien | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Mark Spath | First Assistant "B" Camera |
Crew | Gino Woulard | Stunts |
Directing | Randy Fletcher | First Assistant Director |
Lighting | Thomas M. Dangcil | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | William Barillaro | Stunts |
Costume & Make-Up | Malou Magnusson | Key Costumer |
Crew | Brian Davis | Stunts |
Camera | Emil Hampton | First Assistant "A" Camera |
Sound | Steve Lee | Sound Effects Editor |
Crew | Wally Crowder | Stunts |
Art | Alan Burg | Set Dresser |
Crew | LaFaye Baker | Stunts |
Crew | Kofi Elam | Stunts |
Directing | Nicole Rubio | Script Supervisor |
Directing | James LaRocca | Second Unit First Assistant Director |
Crew | Randolph LeRoi | Stunts |
Sound | Tony McCovey | Boom Operator |
Crew | Tony Lazzara | Stunts |
Crew | Brock Little | Stunts |
Directing | Michelene Mundo | Assistant Director |
Crew | Dain Turner | Stunts |
Art | Edward Tamayo | Set Dresser |
Crew | Robert Powell | Stunts |
Sound | Eric Potter | Sound Effects Editor |
Art | Susan Lomino | Set Designer |
Crew | Bobby Hamilton | Stunts |
Crew | Wayne King | Stunts |
Crew | Gene Williams | Stunts |
Costume & Make-Up | Robert C. Mathews III | Key Hair Stylist |
Directing | Don Wilkerson | Second Assistant Director |
Crew | Mike Ryan | Stunts |
Costume & Make-Up | Eric Leal | Assistant Makeup Artist |
Directing | Bill Gray | Second Assistant Director |