The Imitation Game (2014)
Strax före utbrottet av Andra världskriget anmäler sig Alan Turing, en briljant ung matematiker, som frivillig till den brittiska underrättelsetjänsten. Snart leder Turing ett MI6-team bestående av en brokig skara forskare, lingvister, schackexperter och underrättelsetjänstemän med uppgift att knäcka koden till nazisternas påstått olösbara Enigmachiffer. Samtidigt som Turing för en kamp mot klockan med miljoner människoliv på spel, döljer han en hemlighet för omvärlden.
Director:
Morten Tyldum
Writer:
Graham Moore
Benedict Cumberbatch Alan Turing |
|
Keira Knightley Joan Clarke |
|
Matthew Goode Hugh Alexander |
|
Rory Kinnear Detective Robert Nock |
|
Allen Leech John Cairncross |
|
Matthew Beard Peter Hilton |
|
Charles Dance Commander Denniston |
|
Mark Strong Stewart Menzies |
|
James Northcote Jack Good |
|
Tom Goodman-Hill Sergeant Staehl |
|
Steven Waddington Superintendent Smith |
|
Ilan Goodman Keith Furman |
|
Jack Tarlton Charles Richards |
|
Alex Lawther Young Alan Turing |
|
Jack Bannon Christopher Morcom |
|
Tuppence Middleton Helen |
|
Dominic Charman Sherborne Student 1 |
|
James G. Nunn Sherborne Student 2 |
|
Charlie Manton Sherborne Student 3 |
|
David Charkham Joan's Father |
|
Victoria Wicks Joan's Mother |
|
Andrew Havill Teacher |
|
Laurence Kennedy Headmaster |
|
Tim van Eyken MI6 Agent |
|
Will Bowden Military Policeman |
|
Miranda Bell Margaret |
|
Tim Steed Electrical Assistant |
|
Bartosz Wandrykow Crossword Enthusiast |
|
Hayley Joanne Bacon Woman in Crowd (uncredited) |
|
Nicholas Blatt Ministry Man (uncredited) |
|
Ancuta Breaban Wren (uncredited) |
|
Alex Corbet Burcher Dancer (uncredited) |
|
Grace Calder Assistant Wren (uncredited) |
|
Richard Campbell Crossword Man in Pub (uncredited) |
|
Daniel Chapple MI6 Agent (uncredited) |
|
Lisa Colquhoun Joan Clarke's Friend (uncredited) |
|
Alexander Cooper Bletchley Park Agent (uncredited) |
|
Leigh Dent Passerby (uncredited) |
|
Sam Exley Military Policeman 3 (uncredited) |
|
Denis Koroshko Civilian (uncredited) |
|
Debra Leigh-Taylor Evacuee (uncredited) |
|
Stuart Matthews Bletchley Park Operative (uncredited) |
|
Joseph Oliveira MI6 Agent (uncredited) |
|
David G. Robinson Police Sergeant White (uncredited) |
|
Mark Underwood Crossword Man (uncredited) |
|
Nicola-Jayne Wells First Aid Nurse (uncredited) |
|
Josh Wichard German Pilot (uncredited) |
Art | Maria Djurkovic | Production Design |
Art | Tatiana Macdonald | Set Decoration |
Editing | William Goldenberg | Editor |
Sound | Alexandre Desplat | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Sammy Sheldon | Costume Design |
Sound | Peter Burgis | Foley |
Production | Nina Gold | Casting |
Camera | Óscar Faura | Director of Photography |
Camera | Albert Carreras | "A" Camera Operator |
Art | Nick Dent | Supervising Art Director |
Directing | Morten Tyldum | Director |
Writing | Graham Moore | Screenplay |
Production | Graham Moore | Executive Producer |
Sound | Andy Kennedy | Sound Designer |
Production | Teddy Schwarzman | Producer |
Directing | Crispin Reece | Second Unit Director |
Sound | Lee Walpole | Supervising Sound Editor |
Art | Nicky Ackland-Snow | Construction Coordinator |
Art | Nick Thomas | Property Master |
Sound | Martin Jensen | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Denise Kum | Makeup Artist |
Camera | Jack English | Still Photographer |
Visual Effects | Angela Barson | Visual Effects Supervisor |
Art | Rebecca Milton | Art Direction |
Art | Marco Anton Restivo | Art Direction |
Production | Nora Grossman | Producer |
Production | Ido Ostrowsky | Producer |
Production | Peter Heslop | Co-Producer |
Sound | Kirsty Whalley | Music Editor |
Sound | John Midgley | Sound Recordist |
Camera | Peter Wignall | Steadicam Operator |
Directing | Beverly Winston | Script Supervisor |
Sound | Dan Green | Dialogue Editor |
Camera | Marc Gómez del Moral | "B" Camera Operator |
Camera | Steven Hall | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Roo Maurice | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Amy Riley | Makeup Artist |
Art | Lauren Briggs-Miller | Assistant Art Director |
Sound | Joe Beal | Sound Effects Editor |
Sound | Stuart Hilliker | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Lucy Ainsworth-Taylor | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Eran Barnea | Visual Effects Supervisor |
Editing | Jonathan Collard | Digital Intermediate |
Crew | Sarah Shepherd | Dialect Coach |
Production | Richard George | Location Manager |
Production | Suzie Shearer | Production Manager |
Writing | Andrew Hodges | Book |
Camera | Gary Hutchings | Key Grip |
Crew | Robert Messinger | Thanks |
Camera | Tim Battersby | First Assistant "A" Camera |
Camera | Simon Surtees | Second Assistant "A" Camera |
Directing | Phil Booth | First Assistant Director |
Camera | Rory Moles | First Assistant "B" Camera |
Camera | Alexandra Voikou | Second Assistant "B" Camera |
Directing | James Manning | Second Assistant Director |