Gone Girl (2014)
På sin femte bröllopsdag rapporterar Nick Dunne att hans hustru Amy har försvunnit. Under press från polis och media börjar Nicks historia dock att fallera och hans märkliga beteende gör att många börjar ställa den oundvikliga frågan: Har Nick dödat sin fru?
Director:
David Fincher
Writer:
Gillian Flynn
Ben Affleck Nick Dunne |
|
Rosamund Pike Amy Dunne |
|
Neil Patrick Harris Desi Collings |
|
Tyler Perry Tanner Bolt |
|
Carrie Coon Margo Dunne |
|
Kim Dickens Detective Rhonda Boney |
|
Patrick Fugit Officer James Gilpin |
|
David Clennon Rand Elliott |
|
Lisa Banes Marybeth Elliott |
|
Missi Pyle Ellen Abbott |
|
Emily Ratajkowski Andie Fitzgerald |
|
Casey Wilson Noelle Hawthorne |
|
Lola Kirke Greta |
|
Boyd Holbrook Jeff |
|
Sela Ward Sharon Schieber |
|
Lee Norris Officer |
|
Jamie McShane Donnelly |
|
Leonard Kelly-Young Bill Dunne |
|
Kathleen Rose Perkins Shawna Kelly |
|
Pete Housman Walter |
|
Lynn Adrianna Kelly Capitono |
|
Mark Atteberry FBI |
|
Darin Cooper Mustached Man |
|
Kate Campbell Above-It-All Journalist |
|
Brett Leigh Nervous Intern |
|
Antonio St. James Security Guard |
|
Lauren Glazier Fashionista |
|
Julia Prud'homme Female Officer |
|
Cooper Thornton Doctor |
|
Casey Ruggieri Earnest Girl |
|
Cyd Strittmatter Maureen Dunne |
|
Ashley Didion Friend 1 |
|
Lexis Nutt Friend 2 |
|
L.A. Williams Guard |
|
Blake Sheldon Tweaker Teen 1 |
|
Sean Guse Tweaker Teen 2 |
|
Ricky Wood Jason |
|
Fred Cross Airport Traveler |
|
Scott Takeda Producer |
|
Donna Rusch Lauren Nevens |
|
Kathy Sweeney-Meadows Reporter One |
|
Mark T Anderson Reporter |
|
Scoot McNairy Tommy O'Hara |
|
Marc Abbink Casino Patron (uncredited) |
|
Christina Alex Airport Passenger (uncredited) |
|
Samuel Baca Casino Customer (uncredited) |
|
Bill Blair Press Reporter (uncredited) |
|
Thomas R. Baker Limo Driver (uncredited) |
|
Gregoer Boru Needs a Fix (uncredited) |
|
Will C. Black Jack Dealer (uncredited) |
|
Caroline Clements Waitress (uncredited) |
|
Nancy DeMars Flight Attendant (uncredited) |
|
Davina Joy Reporter (uncredited) |
|
Michael James Kelly CSI Photographer (uncredited) |
|
Elester Latham High Roll Dealer (uncredited) |
|
Aaron Massey Sharon's Assistant (uncredited) |
|
Orion McCabe Coffee Cop (uncredited) |
|
Roz McHenry Hostess (uncredited) |
|
Bryan McKinley Truck Stop Cook (uncredited) |
|
Teebone Mitchell Dealer (uncredited) |
|
Justin Nesbitt Amish Musician (uncredited) |
|
Mark Parrish Bartender (uncredited) |
|
Jaclyn Rose Pedestrian (uncredited) |
|
Sahlima Gate Agent (uncredited) |
|
Joel Shock Bike Messenger (uncredited) |
|
Robert Tarpinian Williamsburg Musician (uncredited) |
|
Tracy Weisert Police Station Woman (uncredited) |
|
Michelle Winters Makeup (uncredited) |
|
Tracy Brotherton Press Reporter (uncredited) |
|
Matilde Matteucci Kissing Girl (uncredited) |
|
Dale Shane Librarian (uncredited) |
|
Joey Courteau Gang Member Tweaker (uncredited) |
|
Kyle Hinton Camera Man (uncredited) |
Production | Arnon Milchan | Producer |
Production | Reese Witherspoon | Producer |
Sound | Trent Reznor | Original Music Composer |
Directing | David Fincher | Director |
Production | Ceán Chaffin | Producer |
Camera | Jeff Cronenweth | Director of Photography |
Production | Laray Mayfield | Casting |
Sound | Ren Klyce | Sound Designer |
Sound | Ren Klyce | Supervising Sound Editor |
Sound | Ren Klyce | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Douglas A. Mowat | Set Decoration |
Sound | Doc Kane | ADR Mixer |
Production | Leslie Dixon | Executive Producer |
Sound | Daniel Laurie | Dialogue Editor |
Art | Sue Chan | Supervising Art Director |
Art | Donald Graham Burt | Production Design |
Costume & Make-Up | Sheryl Blum | Hairstylist |
Production | Bruna Papandrea | Executive Producer |
Art | Dawn Swiderski | Art Direction |
Crew | Gary J. Tunnicliffe | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Stacey Morris | Hairstylist |
Production | Joshua Donen | Producer |
Production | David Witz | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Wanda Patterson | Makeup Artist |
Crew | Carla Meyer | Dialect Coach |
Production | Richard Schuler | Location Manager |
Sound | Atticus Ross | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Kate Biscoe | Makeup Department Head |
Editing | Kirk Baxter | Editor |
Costume & Make-Up | Trish Summerville | Costume Design |
Costume & Make-Up | Aurora Bergere | Makeup Artist |
Sound | John Roesch | Foley |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunt Coordinator |
Camera | Merrick Morton | Still Photographer |
Writing | Gillian Flynn | Screenplay |
Writing | Gillian Flynn | Novel |
Costume & Make-Up | Cheryl Beasley Blackwell | Costume Supervisor |
Visual Effects | Charlie Iturriaga | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Robin L. D'Arcy | Visual Effects Producer |
Art | Tim Croshaw | Set Designer |
Art | Mark Robert Taylor | Assistant Art Director |
Visual Effects | Brice Liesveld | Visual Effects Producer |
Visual Effects | James Pastorius | Visual Effects Supervisor |
Sound | Gwendolyn Yates Whittle | ADR Editor |
Art | Barbara Mesney | Set Designer |
Sound | Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Max Leonard | VFX Supervisor |
Costume & Make-Up | Jay Cheng | Costumer |
Directing | Sharron Reynolds-Enriquez | Script Supervisor |
Editing | Matt Blackshear | Digital Intermediate |
Sound | Alyson Dee Moore | Foley |
Art | Robert J. Carlyle | Construction Coordinator |
Sound | David C. Hughes | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Paul Corricelli | Set Costumer |
Camera | Peter Rosenfeld | Camera Operator |
Art | Alex Sessing | Greensman |
Costume & Make-Up | Kim Santantonio | Hairstylist |
Editing | Emily Eddey | Digital Intermediate |
Sound | David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Jane Wuu | Set Designer |
Sound | Ryan Young | ADR Recordist |
Art | Kirk Corwin | Property Master |
Costume & Make-Up | Deborah Rutherford | Makeup Artist |
Sound | Malcolm Fife | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Eric Barba | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Steve Preeg | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Carrie Arakaki | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Jose Zamora | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Anita Louise Brown | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Tom Macdonald | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Lauren Winchester | Set Costumer |
Art | Michael LaCorte | Art Department Coordinator |
Art | Molly Reinhardt | Art Department Coordinator |
Art | Cara Brower | Assistant Art Director |
Sound | Al Nelson | Sound Effects Editor |
Crew | Ron Bolanowski | Special Effects Coordinator |
Crew | Carlos Anaya | CG Supervisor |
Visual Effects | Gabriela Hickman | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Marco Maldonado | Visual Effects Supervisor |
Sound | Jonathon Stevens | Music Editor |
Crew | Robert E. Dingle | Transportation Coordinator |
Production | John Cefalu | Location Manager |
Sound | Mary Jo Lang | Foley Mixer |
Crew | Dean Hathaway | Special Effects |
Lighting | Scott Graves | Rigging Gaffer |
Sound | Thom Brennan | Foley |
Lighting | Erik Messerschmidt | Chief Lighting Technician |
Production | Patty Connolly | Casting |
Production | Lori Berlanga | Production Coordinator |
Sound | Steve Cantamessa | Production Sound Mixer |
Production | Kirsten Anderson | First Assistant Accountant |
Sound | Scott La Rue | Boom Operator |
Directing | Courtenay Miles | First Assistant Director |
Crew | Jessica Harbeck | Stunts |
Editing | Tyler Nelson | Assistant Editor |
Production | Jim Davidson | Production Accountant |
Production | Jim Davidson | Associate Producer |
Camera | Bob Gilles | Steadicam Operator |
Production | Michael Coscia | Assistant Production Coordinator |
Camera | James Sweet | Key Grip |
Lighting | Chris Leidholdt | Key Rigging Grip |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Production | Maureen O'Reilly | Payroll Accountant |
Lighting | Andrew Korner | Best Boy Electric |
Directing | Paul Schneider | Second Assistant Director |
Lighting | Brad Leidholdt | Rigging Grip |
Production | Tyler Hohmann | Location Assistant |