Ride with the Devil (1999)
Jake och Jack kastas in i det amerikanska inbördeskriget som lojala sydstatare och för att hämnas Jacks fars död. Från början oförstörda och med höga ideal förvandlas de till professionella pistolmän i den besinningslösa kampen. När vintern lägger sig över landet måste de slå läger och hålla sig undan krigets fasor. Isolerade i bergen inleder de nu en lång väntan på våren...
Director:
Ang Lee
Writer:
James Schamus
Skeet Ulrich Jack Bull Chiles |
|
Tobey Maguire Jake Roedel |
|
Jewel Sue Lee Shelley |
|
Jeffrey Wright Daniel Holt |
|
Simon Baker George Clyde |
|
Jonathan Rhys Meyers Pitt Mackeson |
|
Tom Wilkinson Orton Brown |
|
Jim Caviezel Black John |
|
Tom Guiry Riley Crawford |
|
Jonathan Brandis Cave Wyatt |
|
Matthew Faber Turner Rawls |
|
Stephen Mailer Babe Hudspeth |
|
John Ales Quantrill |
|
Zach Grenier Mr. Evans |
|
Margo Martindale Wilma Brown |
|
Mark Ruffalo Alf Bowden |
|
Celia Weston Mrs. Clark |
|
Jeremy W. Auman Guard |
|
Scott Sener Guard |
|
Glenn Q. Pierce Minister |
|
Kathleen Warfel Mrs. Chiles |
|
David Darlow Asa Chiles |
|
Zan McLeod Wedding Musician - Guitar |
|
John Whelan Wedding Musician - Accordian |
|
Roger Landes Wedding Musician - Mandolin |
|
Jeffrey Dover Wedding Musician - Drummer |
|
Tyler Johnson Wedding Musician - Drummer |
|
Kelly Werts Wedding Musician - Fiddle |
|
Michael W. Nash Horton Lee, Sr. |
|
John Judd Otto Roedel |
|
Don Shanks George |
|
Jay Thorson Ted |
|
Dean Vivian Storekeeper |
|
Cheryl Weaver Storekeeper's Wife |
|
Amber Griffith Clark Girl |
|
Ric Averill Federal at Farm |
|
Buck Baker Federal at Farm |
|
Donna Thomason Mrs. Evans |
|
Cassie Mae Sears Mary Evans |
|
Martin E. Liebschner, Jr. Encampment Singer |
|
Marvin Schroeder Encampment Musician |
|
Steve Price Encampment Musician |
|
David L. Asher Encampment Musician |
|
James Urbaniak Poker Player |
|
David Rees Snell Poker Player |
|
Dave Wilson Quantrill's Lieutenant |
|
Larry Greer Federal Captain |
|
Kevin Fewell Federal Lieutenant |
|
John Durbin Skaggs |
|
Michael Owen Federal Recruits Captain |
|
Jim Shelby Southern Gentleman |
|
Addison Myers Southern Gentleman |
|
Michael Linsley Rapport Drunk Raider |
|
Joseph Moynihan Mr. Riggs |
|
Jennie Nauman Mrs. Riggs |
|
Christine Brandt Pleading Woman |
|
Bill Grivna Dulinski |
|
Nora Denney Elderly Woman |
|
Harry Gibbs Old Man |
|
Clayton Vest Young Boy |
|
Roger Denesha Lawrence Raider |
|
Jacob Kozlowski Lawrence Raider |
|
David Lee Burnos, Jr. Lawrence Raider |
|
Jennifer Ackland Grace Shelley Chiles |
|
T. Max Graham Reverend Wright |
Production | Avy Kaufman | Casting |
Directing | Ang Lee | Director |
Writing | James Schamus | Screenplay |
Production | James Schamus | Producer |
Editing | Tim Squyres | Editor |
Sound | Eugene Gearty | Sound Effects Designer |
Production | Robert F. Colesberry | Producer |
Production | Julie Lichter | Casting Associate |
Camera | Frederick Elmes | Director of Photography |
Art | Mark Friedberg | Production Design |
Directing | David R. Ellis | Second Unit Director |
Art | Stephanie Carroll | Set Decoration |
Sound | Mychael Danna | Music |
Production | Ted Hope | Producer |
Art | Steven Wolff | Set Dresser |
Art | Steve Arnold | Art Direction |
Costume & Make-Up | Marit Allen | Costume Design |
Production | Anne Carey | Associate Producer |
Sound | Alex Steyermark | Music Supervisor |
Art | Keith P. Cunningham | Assistant Art Director |
Production | David Linde | Executive Producer |
Visual Effects | Catherine Sudolcan | Visual Effects Producer |
Crew | Casey O'Neill | Stunts |
Writing | Daniel Woodrell | Novel |
Crew | Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Janet Lucas Lawler | Costume Supervisor |
Crew | Chris Howell | Stunts |
Costume & Make-Up | Keith Sayer | Hairstylist |
Sound | Reilly Steele | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunts |
Camera | Peter Fernberger | Additional Photography |
Directing | Scott Robertson | Second Assistant Director |
Art | Thomas Minton | Set Designer |
Sound | Philip Stockton | Supervising Sound Editor |
Sound | Drew Kunin | Sound Mixer |
Crew | Allen Hall | Special Effects Coordinator |
Art | Jonathan Short | Set Designer |
Camera | Eric Anderson | Camera Operator |
Camera | Paul A. Edwards | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Rick Pour | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Joani Yarbrough | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Jeff Goodwin | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Whitney Coleman | Stunts |
Directing | Lisa Katcher | Script Supervisor |
Directing | Heather Harris | Script Supervisor |
Crew | William C. Hendley | Unit Publicist |
Directing | Robert Huberman | First Assistant Director |
Production | Christopher V. Bromley | Unit Production Manager |
Crew | Robin Lynn Bonaccorsi | Stunts |
Costume & Make-Up | Gregory B. Peña | Costumer |
Crew | Jennifer Lamb | Stunts |
Directing | Gary Romolo Fiorelli | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Laurie Hudson | Key Costumer |
Art | Steve Peltzman | Set Dresser |
Directing | Korey Scott Pollard | Second Second Assistant Director |
Crew | Tad Griffith | Stunts |
Art | Rick Newsome | Storyboard Designer |
Camera | Thomas Lohmann | Camera Operator |
Costume & Make-Up | JoJo Guthrie | Hairstylist |
Art | Michael Shapiro | Set Dresser |
Art | Otto Lindsey | Set Dresser |
Art | John Bromell | Set Dresser |
Art | Paul Mason | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Shana Fruman | Hairstylist |
Art | Wayne Carson | Set Dresser |
Art | Hal Gardner | Set Dresser |
Art | Steve Lauberth | Set Designer |
Costume & Make-Up | Paul Soule | Costumer |
Costume & Make-Up | Javier Arriata | Costumer |
Costume & Make-Up | Gayle Bradford | Costumer |