Ben Stiller Jerry Stahl |
|
Elizabeth Hurley Sandra |
|
Maria Bello Kitty |
|
Owen Wilson Nicky |
|
Lourdes Benedicto Vola |
|
Peter Greene Gus |
|
Cheryl Ladd Pamela Verlaine |
|
Fred Willard Craig Ziffer |
|
Charles Fleischer Allen from Mr. Chompers |
|
Janeane Garofalo Jana Farmer |
|
Connie Nielsen Dagmar |
|
Sandra Oh Friend |
|
Jerry Stahl Dr. Murphy |
|
Jay Paulson Phoenix Punk |
|
Spencer Garrett Brad / Tim from Mr. Chompers |
|
Chauncey Leopardi Jerry at 16 |
|
Mary Thompson Grandma White |
|
Liz Torres Dita |
|
Douglas Spain Miguel |
|
Scott Williamson Gary Warren |
|
Nancye Ferguson Nurse |
|
Sam Anderson Dr. Olson |
|
John Prosky Cop |
|
Andy Dick 'Damian', Talk Show Guest |
|
Lainie Kazan Jerry's Mother at Funeral |
|
Daniel Hartley Benny (uncredited) |
Directing | David Veloz | Director |
Writing | David Veloz | Writer |
Production | Jane Hamsher | Producer |
Production | Don Murphy | Producer |
Production | Ronnie Yeskel | Casting |
Camera | Robert D. Yeoman | Director of Photography |
Editing | Steven Weisberg | Editor |
Costume & Make-Up | Louise Mingenbach | Costume Design |
Sound | David Melhase | ADR Editor |
Art | Jerry Fleming | Production Design |
Production | Susan McNamara | Production Manager |
Production | Richard Hicks | Casting |
Sound | Daniel Licht | Music |
Writing | Jerry Stahl | Novel |
Editing | Cara Silverman | Editor |
Art | Betty Berberian | Set Decoration |
Art | Patricia Kruijer | Art Department Coordinator |
Crew | Beau J. Genot | Post Production Supervisor |
Sound | David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Stephen Grubbs | Supervising Sound Editor |
Sound | Eric A. Norris | Sound Effects Editor |
Crew | Thomas DeWier | Stunts |
Crew | Jeff Cadiente | Stunts |
Crew | Eddie Perez | Stunt Coordinator |
Production | Sandy Holt | ADR Voice Casting |
Crew | Clint Jones | Stunts |
Production | Herb Ankrom | Assistant Production Coordinator |
Lighting | Martin Leeper | Gaffer |
Art | Ryan Ong | Art Direction |
Sound | Mike Flicker | Music Editor |
Sound | Adam Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Heba Thorisdottir | Makeup & Hair |
Sound | James Wright | Dolby Consultant |
Sound | Don Digirolamo | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Frank Torres | Stunts |
Editing | Harry Muller | Color Timer |
Camera | John Johnson | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Christina Bartolucci | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Edward St. George | Key Hair Stylist |
Directing | Lori Grabowski | Script Supervisor |
Lighting | Bryan Booth | Best Boy Electric |
Production | Robin Mulcahy Fisichella | Production Coordinator |
Art | Mark Anderson | Property Master |
Camera | Dustin Blauvelt | "B" Camera Operator |
Sound | Gary Lewis | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Lynn Taylor-Wood | Hairstylist |
Sound | Barbara Issak | Dialogue Editor |
Sound | Aaron Levy | Sound Recordist |
Sound | Paul Longstaffe | Dialogue Editor |
Sound | Peter Austin | Supervising Sound Editor |
Sound | Peter Austin | ADR Editor |
Sound | Brian Thomas Nist | Sound Effects Editor |
Sound | Dean Drabin | ADR Mixer |
Lighting | Dominik Feller | Electrician |
Sound | Jeff Rabhan | Music Supervisor |
Camera | Scott Froschauer | Dolly Grip |
Sound | Eric Enroth | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Andrea Federman | Key Costumer |
Camera | Storn Peterson | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Lori Eskowitz | Costume Design |
Sound | Linda Keim | Sound Effects Editor |
Production | Jennifer Levy | Casting Assistant |
Sound | Dennis Gray | Dialogue Editor |
Editing | Rick Downey | Negative Cutter |
Production | Robert Leveen | Co-Producer |
Sound | Lionel Luna | Boom Operator |
Sound | Lee Tinkham | ADR Mixer |
Sound | Joan Chamberlain | ADR Recordist |
Sound | Cary Stratton | ADR Recordist |
Sound | Brian Ruberg | ADR Mixer |
Production | Lynell Bangs | Production Accountant |
Lighting | Erik Capek | Key Rigging Grip |
Directing | Joel Jeffrey Nishimine | First Assistant Director |
Art | Terry Hargis | Leadman |
Directing | Jaleh Teymourian | Second Assistant Director |
Art | Denise Anderson | Assistant Property Master |
Camera | Tim Barry | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Mary Walbridge | Costume Supervisor |
Production | Yalda Tehranian | Executive Producer |