Horrible Bosses 2 (2014)
De ständigt förtryckta och missnöjda Nick, Dale och Kurt bestämmer sig nu för att bli sina egna chefer och startar eget. Det går så klart inte enligt planerna och i ren desperation planerar de en kidnappning för att få in pengar.
Director:
Sean Anders
Writers:
Sean Anders, John Morris.
Jason Bateman Nick Hendricks |
|
Jason Sudeikis Kurt Buckman |
|
Charlie Day Dale Arbus |
|
Jennifer Aniston Julia Harris |
|
Kevin Spacey Dave Harken |
|
Jamie Foxx Motherfucker Jones |
|
Chris Pine Rex Hanson |
|
Christoph Waltz Bert Hanson |
|
Jonathan Banks Detective Hatcher |
|
Lindsay Sloane Stacy Arbus |
|
Keegan-Michael Key Mike |
|
Kelly Stables Rachel |
|
Jerry Lambert Skip |
|
Sam Richardson Producer |
|
Brianne Howey Candy |
|
Lidia Porto Lupe |
|
Jaye Razor Ray |
|
Lennon Parham Roz |
|
Rob Huebel Pinkberry Executive |
|
Andy Buckley Surveillance Audio Agent |
|
Keeley Hazell Rex's Assistant |
|
Sabrina Sky Tiffany |
|
Brendan Hunt Sex Addiction Group Member |
|
Bill Blair Auction Bidder (uncredited) |
|
Nicole Domecus Dream Bikini Girl (uncredited) |
|
Cassandra Starr Fantasy Pool Girl (uncredited) |
|
Tatum Miranda Dream Girl (uncredited) |
|
Will Forte Derelict (uncredited) |
Production | Chris Bender | Producer |
Sound | Michael Payne | Sound Effects Editor |
Directing | Todd Hallowell | Second Unit Director |
Art | Christa Munro | Art Direction |
Sound | Elmo Weber | Supervising Sound Editor |
Sound | Elmo Weber | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Carol Ramsey | Costume Design |
Production | Diana Pokorny | Executive Producer |
Production | Diana Pokorny | Unit Production Manager |
Camera | Julio Macat | Director of Photography |
Art | Jan Pascale | Set Decoration |
Editing | Brad Wilhite | Additional Editor |
Camera | Mitchell Amundsen | Second Unit Director of Photography |
Sound | Todd Bozung | Supervising Music Editor |
Production | Brett Ratner | Producer |
Production | Toby Emmerich | Executive Producer |
Camera | Robert Presley | Camera Operator |
Camera | Robert Presley | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Deborah La Mia Denaver | Makeup Department Head |
Sound | Dave Jordan | Music Supervisor |
Crew | Jay Vinitsky | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Mary L. Mastro | Key Hair Stylist |
Production | Jay Stern | Producer |
Sound | Christopher Lennertz | Original Music Composer |
Crew | Joe Bucaro III | Stunts |
Writing | John Francis Daley | Story |
Art | Clayton R. Hartley | Production Design |
Production | Richard Brener | Executive Producer |
Crew | Tierre Turner | Stunts |
Crew | Casey O'Neill | Stunt Driver |
Writing | Sean Anders | Screenplay |
Directing | Sean Anders | Director |
Writing | Sean Anders | Story |
Crew | Zack Duhame | Stunts |
Writing | John Morris | Screenplay |
Production | John Morris | Producer |
Writing | John Morris | Story |
Editing | Eric Kissack | Editor |
Crew | Mike Escamilla | Utility Stunts |
Production | Rachel Tenner | Casting |
Crew | Logan Holladay | Stunt Driver |
Sound | Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Production | John Rickard | Producer |
Crew | Casey Adams | Stunt Double |
Writing | Michael Markowitz | Characters |
Writing | Jonathan Goldstein | Story |
Sound | David Williams | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Jo Kissack Folsom | Assistant Costume Designer |
Sound | Kevin Becker | Utility Sound |
Art | Harry E. Otto | Assistant Art Director |
Directing | Mary Ellen Woods | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Joyce Kogut | Costume Supervisor |
Sound | Donald Flick | Foley Editor |
Art | Lorrie Campbell | Set Designer |
Crew | Thomas Robinson Harper | Stunt Coordinator |
Sound | Nancy Nugent | ADR Supervisor |
Costume & Make-Up | Corey Bronson | Set Costumer |
Crew | James Waitkus | Transportation Captain |
Lighting | Bob E. Krattiger | Chief Lighting Technician |
Sound | Gregg Barbanell | Foley Artist |
Art | Brent Rice | Leadman |
Visual Effects | Dan Levitan | Visual Effects Supervisor |
Production | Michael Disco | Executive Producer |
Sound | Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Tammy Sandler | Unit Publicist |
Production | Michelle Morrissey | Production Supervisor |
Sound | Michelle Pazer | Dialogue Editor |
Visual Effects | Ron Barr | VFX Artist |
Crew | Cecilia Cardwell | Studio Teacher |
Editing | Adam Ohl | Digital Intermediate Producer |
Editing | Erik Kaufmann | Digital Intermediate Editor |
Sound | Terry Wilson | Music Editor |
Costume & Make-Up | Peter Tothpal | Hair Department Head |
Camera | Christopher TJ McGuire | Camera Operator |
Costume & Make-Up | LaLette Littlejohn | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Deidra Dixon | Hairstylist |
Sound | David Esparza | Sound Effects Editor |
Lighting | Dennis J. Lootens | Rigging Gaffer |
Sound | Russell Farmarco | Dialogue Editor |
Camera | John Johnson | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Jamie Kelman | Key Makeup Artist |
Art | Mychael Bates | Property Master |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunts |
Sound | Cameron Steenhagen | Supervising Dialogue Editor |
Visual Effects | Bruce Jones | Visual Effects Supervisor |
Directing | Jane Goldsmith | Script Supervisor |
Art | Nicole Balzarini | Art Department Coordinator |
Camera | Tony Rivetti | First Assistant Camera |
Production | Steven Mnuchin | Executive Producer |
Sound | Benjamin Rauscher | Foley Editor |
Crew | Eddie Braun | Stunts |
Crew | Mike Majesky | Stunts |
Crew | Dickey Beer | Stunt Driver |
Crew | Daniel Stevens | Stunt Double |
Production | Samuel J. Brown | Executive Producer |
Sound | Jojo Villanueva | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Jamelle Flowers | Set Costumer |
Visual Effects | Jeremy Hays | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Chris McMillan | Hairstylist |
Sound | Joe Lemola | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Mary Castor | Makeup Artist |
Camera | Fred L. McLane | First Assistant Camera |
Camera | Joseph Ruiz | Dolly Grip |
Sound | Robert Sharman | Production Sound Mixer |
Production | Diana Adams | Production Accountant |
Crew | Nick Mestrundrea | Craft Service |
Costume & Make-Up | Craig Anthony | Costumer |
Lighting | Rick Maddux | Assistant Chief Lighting Technician |
Sound | Kevin Hyde | Boom Operator |
Sound | Matthew P. Hanson | Assistant Sound Editor |
Production | Kerri Smeltzer | Production Office Coordinator |
Crew | David Castillo | Stunts |
Art | Andrew P. Flores | Standby Painter |
Editing | Ray Neapolitan | Assistant Editor |
Crew | Holland Diaz | Stunt Double |
Directing | Jonathan McGarry | First Assistant Director |
Crew | Kevin Arnold | Stunts |
Crew | Steven Butcher | Picture Car Coordinator |
Visual Effects | Jacob Eaton | Visual Effects Coordinator |
Sound | Darrin Mann | Foley Mixer |
Production | John Cheng | Executive Producer |
Crew | Jeffrey G. Barnett | Stunts |
Costume & Make-Up | Annie Laoparadonchai | Costumer |
Crew | Annie Ellis | Stunts |
Camera | Jajaira Corria | Camera Loader |
Production | Gerard Averill | Location Manager |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Crew | Riley Harper | Stunt Double |
Camera | Roger Wall | Second Assistant Camera |
Sound | Margaret Gardner | Music Coordinator |
Camera | Rodney Sandoval | Second Assistant Camera |
Editing | Maxine Gervais | Digital Intermediate Colorist |
Costume & Make-Up | Robin Siegel | Makeup Artist |
Camera | John Warner | Key Grip |
Directing | Tommy Martin | Second Assistant Director |
Crew | Louie Franco | Stunt Driver |
Crew | Richard C. Taylor | Stunts |
Crew | Chris Brewster | Stunts |
Directing | Shea Vargé | Second Second Assistant Director |
Art | Harrison Hartley | Graphic Designer |
Camera | Glade Quinn | Dolly Grip |
Crew | Russell Overstreet | Transportation Co-Captain |
Camera | Gregson Bays Gabrio | Digital Imaging Technician |