Det regnar köttbullar (2009)
Flint drömmer om att bli vetenskapsman och uppfinner allt från gående TV-apparater till hårväxtmedel och råttfåglar - till hans pappas stora förtret. En dag uppfinner Flint en maskin som kan producera mat av ingenting, bara genom en knapptryckning kan han få en utsökt hamburgare i sin hand. Men som vanligt för Flint är det något som går fel och maskiner flyger iväg genom staden och förstör allt i sin väg tills den försvinner upp bland molnen. Invånarna i staden är rasande på Flint – tills den dagen det börjar regna mat från himlen!
Directors:
Phil Lord, Christopher Miller.
Writers:
Phil Lord, Christopher Miller, Rob Greenberg.
Bill Hader Flint Lockwood / FLDSMDFR (voice) |
|
Anna Faris Sam Sparks (voice) |
|
James Caan Tim Lockwood (voice) |
|
Neil Patrick Harris Steve the Monkey (voice) |
|
Andy Samberg Brent McHale (voice) |
|
Mr. T Officer Earl Devereaux (voice) |
|
Bruce Campbell Mayor Shelbourne (voice) |
|
Khamani Griffin Cal Devereaux (voice) |
|
Benjamin Bratt Manny (voice) |
|
Al Roker Patrick Patrickson (voice) |
|
Lauren Graham Fran Lockwood (voice) |
|
Will Forte Joe Towne (voice) |
|
Max Neuwirth Young Flint (voice) |
|
Angela Shelton Regina Devereaux (voice) |
|
Peter Siragusa Rufus (voice) |
|
Neil Flynn Weather News Network Producer (voice) |
|
Liz Cackowski Flint's Teacher (voice) |
|
Isabella Acres Additional Voices (voice) |
|
Lori Alan Additional Voices (voice) |
|
Shane Baumel Additional Voices (voice) |
|
Bobb'e J. Thompson Additional Voices (voice) |
|
Bob Bergen Additional Voices (voice) |
|
Cody Cameron Additional Voices (voice) |
|
Marsha Clark Additional Voices (voice) |
|
John Cygan Additional Voices (voice) |
|
Ann Dominic Additional Voices (voice) |
|
Paul Eiding Additional Voices (voice) |
|
Jess Harnell Additional Voices (voice) |
|
Gary A. Hecker Additional Voices (voice) |
|
Phil Lord Additional Voices (voice) |
|
Sherry Lynn Additional Voices (voice) |
|
Danny Mann Additional Voices (voice) |
|
Mona Marshall Additional Voices (voice) |
|
Mickie McGowan Additional Voices (voice) |
|
Christopher Miller Additional Voices (voice) |
|
Laraine Newman Additional Voices (voice) |
|
Jan Rabson Additional Voices (voice) |
|
Grace Rolek Additional Voices (voice) |
|
Jeremy Shada Additional Voices (voice) |
|
Will Shadley Additional Voices (voice) |
|
Melissa Sturm Additional Voices (voice) |
|
Ariel Winter Additional Voices (voice) |
Sound | Mark Mothersbaugh | Original Music Composer |
Production | Mary Hidalgo | Casting |
Lighting | Chad Belteau | Lighting Artist |
Lighting | Takumi Kimura | Lighting Artist |
Crew | Penney Finkelman Cox | Thanks |
Crew | Sandra Rabins | Thanks |
Crew | David N. Weiss | Thanks |
Visual Effects | Kenn McDonald | Animation |
Production | Chris Juen | Producer |
Sound | Richard Bronskill | Orchestrator |
Crew | Don Rhymer | Thanks |
Crew | Jay Lavender | Thanks |
Crew | Rodney Rothman | Thanks |
Production | Pam Marsden | Producer |
Production | Mickie McGowan | ADR Voice Casting |
Crew | Will Gluck | Thanks |
Writing | Phil Lord | Screenplay |
Directing | Phil Lord | Director |
Writing | Judi Barrett | Author |
Writing | Ron Barrett | Author |
Sound | John Dunn | Sound Effects Editor |
Sound | James T. Sale | Orchestrator |
Writing | Christopher Miller | Screenplay |
Directing | Christopher Miller | Director |
Visual Effects | Paul Rudish | Visual Development |
Writing | Rob Greenberg | Screenplay |
Visual Effects | Andrew Lawson | Animation |
Crew | Tim McKeon | Thanks |
Crew | Jordan Cahan | Thanks |
Production | Yair Landau | Executive Producer |
Art | Michael Kurinsky | Art Direction |
Editing | Robert Fisher Jr. | Editor |
Art | Justin K. Thompson | Production Design |
Sound | Ben Wilkins | Sound Effects Editor |
Sound | Andrew Dorfman | Music Editor |
Visual Effects | Alan Rogers | Animation |
Sound | Gary A. Hecker | Foley |
Editing | Karl Armstrong | First Assistant Editor |
Production | Lydia Bottegoni | Producer |
Crew | Andrea Miloro | Thanks |
Editing | Arthur D. Noda | Associate Editor |
Visual Effects | Zach Parrish | Animation |
Production | Mary Ellen Bauder | Production Manager |
Crew | Carter Bays | Thanks |
Crew | Craig Thomas | Thanks |
Visual Effects | Chris Reccardi | Visual Development |
Crew | Judah Miller | Thanks |
Crew | Erica Rivinoja | Thanks |
Visual Effects | Matthew J. Munn | Animation |
Crew | Chris McKenna | Thanks |
Crew | Adam Pava | Thanks |
Sound | Michael J. Broomberg | Foley |
Editing | Jimmy Fusil | Digital Intermediate |
Sound | Geoffrey G. Rubay | Supervising Sound Editor |
Crew | Jim Hecht | Thanks |
Visual Effects | Daryl Sawchuk | Animation |
Crew | Karl Herbst | CG Supervisor |
Sound | John Pospisil | Sound Designer |
Lighting | Christine Lo | Lighting Artist |
Visual Effects | Mark Colangelo | Visual Development |
Art | Carey Yost | Art Department Manager |
Visual Effects | Armand Serrano | Visual Development |
Visual Effects | Antonio Canobbio | Visual Development |
Art | Simon Rodgers | Art Department Manager |
Visual Effects | Marcelo Vignali | Visual Development |
Visual Effects | Adam Lawthers | Animation |
Crew | Warren Leonhardt | Thanks |
Lighting | Arun Ram-Mohan | Lighting Artist |
Visual Effects | Bill Haller | Animation |
Visual Effects | James Baker | Animation |
Visual Effects | Nathan McConnel | Animation |
Sound | Brad Haehnel | Scoring Mixer |
Visual Effects | Dave Hardin | Animation |
Visual Effects | Kevin Freeman | Animation |
Visual Effects | Eric Lees | Animation |
Visual Effects | Noëlle Triaureau | Visual Development |
Crew | Steven Liu | Thanks |
Sound | Jason George | Supervising Sound Editor |
Lighting | Kenji Sweeney | Lighting Artist |
Sound | William Boston | Orchestrator |
Visual Effects | Atsushi Sato | Animation |
Lighting | Lynn Basas | Master Lighting Artist |
Lighting | Jean-Paul Beaulieu | Lighting Artist |
Visual Effects | Cristy Maltese | Visual Development |
Visual Effects | Dean Gordon | Visual Development |
Visual Effects | Jerry Loveland | Visual Development |
Visual Effects | Ethan Hurd | Animation |
Visual Effects | Andrew Gaskill | Visual Development |
Crew | Carey Smith | Digital Producer |
Visual Effects | Rob Bredow | VFX Supervisor |
Sound | John Cannon | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Raffaello Vecchione | Visual Development |
Visual Effects | Stephen Hoogendyk | Animation |
Visual Effects | Anthea Kerou | Animation |
Visual Effects | Rebecca Perez | Animation |
Visual Effects | Rahul Dabholkar | Animation |
Visual Effects | Ron Smith | Animation |
Visual Effects | Jacques Daigle | Animation |
Lighting | Terry Ziegelman | Lighting Artist |
Lighting | Thomas Hollier | Lighting Artist |
Visual Effects | Sylvain Deboissy | Visual Development |
Crew | Christopher Burdorf | Software Engineer |
Lighting | jonathan Swartz | Lighting Artist |
Crew | Sosh Mirsepassi | Software Team Lead |
Lighting | Victor Schutz | Lighting Artist |
Crew | Daniel Kramer | Digital Effects Supervisor |
Visual Effects | Keith W. Smith | Animation |
Lighting | Brock J. Stearn | Lighting Artist |
Sound | Rachel Bolt | Musician |
Sound | Roger Linley | Musician |
Crew | Jayson Price | Supervising Animator |
Visual Effects | Chad Sellers | Animation |
Visual Effects | Patrick Danaher | Animation |
Visual Effects | Daniel Edwards | Animation |
Visual Effects | Jason Figliozzi | Animation |
Crew | Derek Friesenborg | Supervising Animator |
Visual Effects | Joel Reid | Animation |
Visual Effects | Brian D. Scott | Lead Animator |
Visual Effects | David Stodolny | Animation |
Sound | Nicholas Bucknall | Musician |
Sound | Andrew Crowley | Musician |
Visual Effects | Claudio de Oliveira | Animation |
Visual Effects | Benjamin Su | Animation |
Lighting | Blaine Kennison | Lighting Artist |
Crew | Lucas Miller | Software Engineer |
Visual Effects | Jeremy Collins | Animation |
Visual Effects | Claus Pedersen | Animation |
Lighting | Enrique Munoz | Lighting Artist |
Visual Effects | Antonin Plante | Animation |
Sound | Tom Burns | Sound Recordist |
Crew | David Farley | Post Production Supervisor |
Crew | Christopher D. Williams | Supervising Animator |
Visual Effects | Roberto Espanto Domingo | Animation |
Lighting | Kenneth Brain | Lighting Artist |
Lighting | Roman Robbins | Lighting Artist |
Sound | Paul Kegg | Musician |
Crew | David Gordon | Software Engineer |
Visual Effects | Neth Nom | Animation |
Visual Effects | Min Kang | Animation |
Visual Effects | Ted Blackman | Visual Development |
Visual Effects | Sebastien Bruneau | Animation |
Visual Effects | Jeremy Bernstein | Animation |
Visual Effects | Pete Oswald | Visual Development |
Lighting | Winston Quitasol | Lighting Artist |
Visual Effects | Kim Hazel | Animation |
Sound | Roger Argente | Musician |
Lighting | Laurent Solignac | Lighting Artist |
Lighting | Kieron Cheuk-Chi Lo | Lighting Artist |
Lighting | Billy Brooks | Lighting Artist |
Visual Effects | Matthew Hasselmann | Animation |
Visual Effects | YuehChih Eric Lin | Animation |
Visual Effects | Graham Silva | Animation |
Crew | Cottalango Leon | Software Team Lead |
Crew | J. Robert Ray | Software Team Lead |
Crew | R. Stirling Duguid | CG Supervisor |
Crew | Michael Ford | CG Supervisor |
Lighting | Michael Lasker | Master Lighting Artist |
Visual Effects | Gwendelyn Robson | Animation |
Visual Effects | Zachary Torok | Animation |
Visual Effects | Marvin Kim | Character Modelling Supervisor |
Lighting | Joshua Chapel | Lighting Artist |
Lighting | Matt Giovingo | Lighting Artist |
Lighting | Marcel Hemingway | Lighting Artist |
Crew | Stephen Lunn | Thanks |
Visual Effects | Jennifer S. Williams | Animation Department Coordinator |
Sound | Christopher Guardino | Orchestrator |
Crew | Michael Ball | Software Engineer |
Crew | Marc-Andre Davignon | Software Engineer |
Crew | Junko V. Igarashi | Software Engineer |
Crew | Geo Snelling | Software Engineer |
Crew | Andrea Solis | Software Engineer |
Crew | Brian Wong | Software Engineer |
Crew | Alan Hawkins | Supervising Animator |
Visual Effects | Joshua Beveridge | Animation |
Crew | Christopher Oey | Systems Administrators & Support |
Crew | Peter J. Burns | Thanks |
Crew | Shoghi Castel De Oro | Thanks |
Crew | Paul C. Gerard | Thanks |
Crew | Deanna Marsigliese | Thanks |
Crew | Claudette Roland | Thanks |
Crew | Barbara Zipperman | Thanks |
Lighting | Rod Ibanez | Lighting Artist |
Costume & Make-Up | Rod Ibanez | Hair Supervisor |
Art | Marino Angeles | Art Department Coordinator |
Art | Michelle Wong | Art Department Coordinator |
Crew | Danny Dimian | CG Supervisor |
Crew | Bruce Navsky | Software Engineer |
Crew | Dan Weston | Software Engineer |
Crew | Dhasarath Ravindranath | Software Engineer |
Crew | François Chardavoine | Software Engineer |
Crew | James Salter | Software Engineer |
Crew | Josh Wills | Software Engineer |
Crew | Lu Kondor | Software Engineer |
Crew | Mark Fickett | Software Engineer |
Crew | Mathew Selby | Software Engineer |
Crew | Robert Malikian | Software Engineer |
Crew | Yueyue Zhang | Software Engineer |
Crew | Moti Cohen | Software Team Lead |
Crew | James Crossley | Supervising Animator |
Crew | Alejandro Lostaunau | Systems Administrators & Support |
Crew | Creola Nickolette Jones | Systems Administrators & Support |
Crew | Daniel Dorman | Systems Administrators & Support |
Crew | Garrett Cox | Systems Administrators & Support |
Crew | Terence Mills | Systems Administrators & Support |
Crew | Tyler Franks | Systems Administrators & Support |
Directing | Erin Lacey | Script Coordinator |
Directing | Jason Cooper | Script Coordinator |
Directing | Jessica L. Marshall | Script Coordinator |
Directing | Josh Roessler | Script Coordinator |
Editing | Carmen Woods | Assistant Editor |
Lighting | Bill Dorais | Lighting Artist |
Lighting | Cara Paul | Lighting Artist |
Lighting | Craig Feifarek | Lighting Artist |
Lighting | D. Wallace Colvard | Lighting Artist |
Lighting | James Fetter | Lighting Artist |
Lighting | Jong Jin Choi | Lighting Artist |
Lighting | Jorge Bobadilla Jr. | Lighting Artist |
Lighting | Leslie Baker | Lighting Artist |
Lighting | Matt Wheeler | Lighting Artist |
Lighting | Matthew Rampias | Lighting Artist |
Lighting | Pragya Tomar | Lighting Artist |
Lighting | Richard Liukis | Lighting Artist |
Lighting | Richard Matsushita | Lighting Artist |
Lighting | Rory Hinnen | Lighting Artist |
Lighting | Shannon McGee | Lighting Artist |
Lighting | Tatchapon Lertwirojkul | Lighting Artist |
Lighting | Robert W. Crain | Master Lighting Artist |
Production | Marc Ostroff | Production Accountant |
Production | Gredel Berrios Calladine | Production Office Coordinator |
Production | Tommy Bacorn | Production Office Coordinator |
Sound | Mike Marino | Foley |
Visual Effects | Abel Salazar | Animation |
Visual Effects | Alex M. Lehmann | Animation |
Visual Effects | Ben Kerr | Animation |
Visual Effects | David Anthony Gibson | Animation |
Visual Effects | Eric Luhta | Animation |
Visual Effects | Glen Sylvester | Animation |
Visual Effects | Igor Choromanski | Animation |
Visual Effects | Jamil Lahham | Animation |
Visual Effects | Jeff Panko | Animation |
Visual Effects | Jinanavin Veerapatra | Animation |
Visual Effects | Joseph Chong | Animation |
Visual Effects | Luca Mazzoleni | Animation |
Visual Effects | Matt Kowaliszyn | Animation |
Visual Effects | Melissa Hawkins | Animation |
Visual Effects | Ray Hsu | Animation |
Visual Effects | Remington Scott | Animation |
Visual Effects | Shannon Justison | Animation |
Visual Effects | Lia Abbate | Animation Department Coordinator |
Visual Effects | Dan Quarnstrom | Visual Development |
Sound | Brian Smith | ADR Mixer |
Sound | Daniel Wehr | Scoring Mixer |