Stand by Me (1986)
I den lilla staden i Oregon möter vi en grupp vänner - den känslige Gordie, den tröge Chris, den tuffe Teddy och fegisen Vern - som drar ut på äventyr för att hitta liket efter en försvunnen tonåring. Med förhoppning om att bli hjältar, både i varandras och stadens ögon, ger de sig ut på en oförglömlig vandring. En vandring som blir en resa mot självkännedom och mognad. De smygröker, berättar vilda, inte helt sanningsenliga historier och svär att hålla ihop för alltid. Färden tar plötsligt en våldsam vändning. När de stöter ihop med stadens ligister, som också vill hitta liket, upptäcker grabbarna en styrka som de inte visste att de hade. "Stand by me" är en ovanlig och mycket intelligent film om vänskap och de oförglömliga upplevelserna som utgör en del av att växa upp. Historien, som är full av spänning och humor, bygger på Stephen Kings novell "The Body".
Director:
Rob Reiner
Writers:
Bruce A. Evans, Raynold Gideon.
Wil Wheaton Gordie Lachance |
|
River Phoenix Chris Chambers |
|
Jerry O'Connell Vern Tessio |
|
Corey Feldman Teddy Duchamp |
|
Kiefer Sutherland Ace Merrill |
|
Casey Siemaszko Billy Tessio |
|
Gary Riley Charlie Hogan |
|
Bradley Gregg Eyeball Chambers |
|
Jason Oliver Vince Desjardins |
|
Marshall Bell Mr. Lachance |
|
Frances Lee McCain Mrs. Lachance |
|
Bruce Kirby Mr. Quidacioluo |
|
William Bronder Milo Pressman |
|
Scott Beach Mayor Grundy |
|
Richard Dreyfuss The Writer |
|
John Cusack Denny Lachance |
|
Madeleine Swift Waitress |
|
Popeye Chopper |
|
Geanette Bobst Mayor's Wife |
|
Art Burke Principal Wiggins |
|
Matt Williams Bob Cormier |
|
Andy Lindberg Lardass Hogan |
|
Dick Durock Bill Travis |
|
O.B. Babbs Lardass Heckler #1 |
|
Charlie Owens Lardass Heckler #2 |
|
Kenneth Hodges Donelley Twin |
|
John Hodges Donelley Twin |
|
Susan Thorpe Fat Lady |
|
Korey Scott Pollard Moke |
|
Rick Elliott Jack Mudgett |
|
Kent W. Luttrell Ray Brower |
|
Chance Quinn Gordon's Son |
|
Jason Naylor Gordon's Son's Friend |
Production | Janet Hirshenson | Casting |
Directing | Rob Reiner | Director |
Writing | Stephen King | Novel |
Writing | Bruce A. Evans | Screenplay |
Production | Bruce A. Evans | Producer |
Writing | Raynold Gideon | Screenplay |
Production | Raynold Gideon | Producer |
Production | Andrew Scheinman | Producer |
Camera | Thomas Del Ruth | Director of Photography |
Editing | Robert Leighton | Editor |
Production | Jane Jenkins | Casting |
Editing | Adam Weiss | Assistant Editor |
Sound | Jack Nitzsche | Original Music Composer |
Crew | Rick Seaman | Stunts |
Production | Steve Nicolaides | Production Manager |
Production | Jeffrey Stott | Production Supervisor |
Sound | Jeff Carson | Music Editor |
Crew | Rick Barker | Stunts |
Crew | Rick Barker | Stunt Coordinator |
Production | Michael Hirshenson | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Cheri Ruff | Hairstylist |
Art | J. Dennis Washington | Production Design |
Sound | Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Directing | Irby Smith | First Assistant Director |
Camera | Gary B. Kibbe | Camera Operator |
Editing | Mallory Gottlieb | Assistant Editor |
Sound | Amy Vincent | Assistant Sound Editor |
Crew | Henry Millar | Special Effects |
Sound | Alicia Stevenson | Foley Artist |
Camera | Buzz Feitshans IV | Assistant Camera |
Directing | Jim Behnke | Second Assistant Director |
Crew | Doc D. Charbonneau | Stunts |
Crew | Monty L. Simons | Stunts |
Costume & Make-Up | Monty Westmore | Makeup Artist |
Sound | Joe Gilbert | Assistant Sound Editor |
Art | Richard D. Kent | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Sue Moore | Costume Supervisor |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Sound | David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Rick Ash | Foley Artist |
Sound | John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Editing | Terry Hager | Color Timer |
Sound | Randy Kelley | Sound Editor |
Sound | Lorna Anderson | Sound Editor |
Directing | Faye Brenner | Script Supervisor |
Sound | Stan Gilbert | ADR Editor |
Sound | Dan M. Rich | Sound Editor |
Crew | Rick Thompson | Special Effects |
Camera | Gerald A. King | Best Boy Grip |
Sound | Douglas B. Arnold | Boom Operator |
Camera | Bruce Birmelin | Still Photographer |
Crew | Jack Carpenter | Stunts |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Crew | Jerry Brutsche | Stunts |
Sound | Robert Eber | Sound Mixer |
Crew | Tom Ajar | Projection |
Camera | Antonio V. Garrido | Grip |
Camera | Jack Glenn | Grip |
Camera | David L. Merrill | Dolly Grip |
Production | K. Lenna Katich | Production Accountant |
Camera | Craig Denault | Camera Operator |
Art | Russell Goble | Property Master |
Production | Elizabeth Galloway | Production Coordinator |
Crew | Gary Cox | Stunts |
Crew | Tim Roslan | Transportation Coordinator |
Art | Brenda Meyers-Ballard | Leadman |
Sound | Celest Ray | Music Supervisor |
Lighting | Danny Buck | Gaffer |
Crew | Sherry Peterson | Stunts |
Crew | Brian R. Carson | Stunts |
Art | Darrell Huntsman | Greensman |
Sound | Terry Lynn Allen | Sound Editor |
Camera | Christopher Ishii | Assistant Camera |
Lighting | Sherman Fulton | Electrician |
Crew | Rick Mercier | Transportation Captain |
Camera | Michael G. Riba | Assistant Camera |
Directing | Carol D. Bonnefil | Additional Second Assistant Director |
Camera | Jon L. Kunkel | Assistant Camera |
Crew | Peter Benoit | Unit Publicist |
Crew | Helen Mercier | Transportation Co-Captain |
Crew | Harvey Keith | Stunts |