Alice i Spegellandet (2016)
När Alice vaknar upp i Underlandet måste hon resa till en ny mystisk värld för att hämta en magisk spira som kan stoppa den onda Lord of Time innan han ställer fram alla klockorna och gör Underlandet till en livlös värld. Med hjälp av nya vänner måste Alice också stoppa en konspiration med mål att sätta hjärter dam på tronen igen.
Director:
James Bobin
Writer:
Linda Woolverton
Mia Wasikowska Alice Kingsleigh |
|
Johnny Depp Mad Hatter |
|
Anne Hathaway White Queen |
|
Helena Bonham Carter Red Queen |
|
Alan Rickman Blue Caterpillar (voice) |
|
Michael Sheen White Rabbit (voice) |
|
Sacha Baron Cohen Time |
|
Andrew Scott Addison Bennett |
|
Rhys Ifans Zanik Hightopp |
|
Timothy Spall Bayard (voice) |
|
Ed Speleers James Harcourt |
|
Stephen Fry Cheshire Cat (voice) |
|
Lindsay Duncan Helen Kingsleigh |
|
Matt Lucas Tweedledee / Tweedledum |
|
Tom Godwin Pimlick Hightopp |
|
Richard Armitage King Oleron |
|
Amelia Crouch Young Mirana |
|
Leilah de Meza Young Iracebeth |
|
Geraldine James Lady Ascot |
|
Leo Bill Hamish |
|
Barbara Windsor Mallykun (voice) |
|
Meera Syal Nobody (voice) |
|
Hattie Morahan Queen Elsemere |
|
Simone Kirby Tyva Hightopp |
|
Siobhan Redmond Bumalig Hightopp |
|
Paul Whitehouse Thackery (voice) |
|
Matt Vogel Wilkins (voice) |
|
Paul Hunter Chess King (voice) |
|
Wally Wingert Humpty Dumpty (voice) |
|
Louis Ashbourne Serkis Young Hatter |
|
Joanna Bobin Alexandra |
|
Joe Hurst Bim Hightopp |
|
Oliver Hawkes Young Bim Hightopp |
|
Frederick Warder Poomally Hightopp |
|
Eve Hedderwick Turner Paloo Hightopp |
|
Daniel Hoffmann-Gill Boatswain |
|
Jamie Baughan First Mate |
|
Matt Wilman Helmsman |
|
Siobhán McSweeney Witzender |
|
Owain Rhys Davies Delivery Frog (voice) |
|
Edward Petherbridge Gentleman Fish (voice) |
|
Richard Syms Board Member |
|
Neil Edmond Footman |
|
Carol Been Dancer |
|
Ross Carpenter Dancer |
|
Melissa Collier Dancer |
|
Heather Craig Dancer |
|
Janine Craig Dancer |
|
Leigh Daniels Dancer |
|
Jules Davison Dancer |
|
Matt Dempsey Dancer |
|
Nikki Dunsford Dancer |
|
Stephanie Elstob Dancer |
|
Steve Fortune Dancer |
|
Jane Fowler Dancer |
|
Adam Galbraith Dancer |
|
Chris Grierson Dancer |
|
Dale Mercer Dancer |
|
William Mowat Dancer |
|
Cris Penfold Dancer |
|
Kraig Thornber Dancer |
|
Carl Walker Dancer |
|
Claire Winsper Dancer |
|
Isaac Andrews Second Mate Tom (uncredited) |
|
Alexander Bracq Witzender / Vendor (uncredited) |
|
Adam Burton Goat (uncredited) |
|
Frances de la Tour Aunt Imogene (uncredited) |
|
Ross Green Unicorn (uncredited) |
|
Kyle Hebert Young Bayard (voice) (uncredited) |
|
Matt Hookings The Hour (uncredited) |
|
Bomber Hurley-Smith Royal Guard (uncredited) |
|
Martyn Mayger Gentleman (uncredited) |
|
Steve Saunders Brilliam Hinkle (uncredited) |
|
Mike Simmrin Fisherman (uncredited) |
|
Johanna Smitz Village Girl (uncredited) |
|
Bill Thomas Driver |
Production | Tim Burton | Producer |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Colleen Atwood | Costume Design |
Production | Jennifer Todd | Producer |
Production | Suzanne Todd | Producer |
Production | John Papsidera | Casting |
Sound | Bill Abbott | Music Editor |
Art | Dan Hennah | Production Design |
Visual Effects | Neil Corbould | Special Effects Supervisor |
Camera | Stuart Dryburgh | Director of Photography |
Sound | Ren Klyce | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Costume Supervisor |
Sound | Lisa Jaime | Music Editor |
Production | Joe Roth | Producer |
Production | Lucy Bevan | Casting |
Visual Effects | Ken Ralston | Visual Effects Supervisor |
Art | Scott Herbertson | Set Designer |
Costume & Make-Up | Peter Swords King | Hair Designer |
Art | Nick Gottschalk | Art Direction |
Editing | Andrew Weisblum | Editor |
Writing | Linda Woolverton | Screenplay |
Sound | Scott Curtis | Foley Mixer |
Sound | Peter Gleaves | ADR Mixer |
Art | Anna Lynch-Robinson | Set Decoration |
Writing | Lewis Carroll | Novel |
Costume & Make-Up | Joel Harlow | Makeup Artist |
Sound | Shelley Roden | Foley Artist |
Directing | James Bobin | Director |
Art | Todd Cherniawsky | Supervising Art Director |
Art | Niall Moroney | Supervising Art Director |
Sound | Darren Sunny Warkentin | ADR Editor |
Sound | John Roesch | Foley Artist |
Visual Effects | Mike Chambers | Visual Effects Producer |
Lighting | Jonny Franklin | Electrician |
Crew | Gian Ganziano | Visual Effects Editor |
Art | Jann K. Engel | Set Designer |
Art | Alex Cameron | Art Direction |
Art | Gabriela Dolenská | Art Department Coordinator |
Art | Gary Jopling | Assistant Art Director |
Art | Hannah Moseley | Art Direction |
Art | Nicky Ackland-Snow | Construction Coordinator |
Art | Richard Selway | Art Direction |
Visual Effects | Pinto Sasikumar | Visual Effects Producer |
Crew | Derrick Mitchell | Visual Effects Editor |
Sound | Gwendolyn Yates Whittle | ADR Supervisor |
Sound | Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Andrew Walton | First Assistant Editor |
Art | Jeff Markwith | Set Designer |
Art | John Berger | Set Designer |
Directing | Anna Worley | Script Supervisor |
Visual Effects | Jesper Kjölsrud | Visual Effects Supervisor |
Camera | Peter Mountain | Still Photographer |
Camera | Susie Allnutt | Additional Photography |
Art | Simon Elsley | Assistant Art Director |
Sound | John Midgley | Production Sound Mixer |
Camera | Shaun O'Dell | Second Unit Director of Photography |
Directing | Shaun O'Dell | Second Unit Director |
Sound | Erin Oakley | ADR Supervisor |
Crew | Francesca Jaynes | Choreographer |
Costume & Make-Up | Donald McInnes | Hairstylist |
Crew | Xinyi Puah | Visual Effects Editor |
Camera | John Marzano | Aerial Director of Photography |
Visual Effects | Tamara Watts Kent | Visual Effects Producer |
Sound | David Parker | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Pete Cavaciuti | Steadicam Operator |
Lighting | Harry Wiggins | Gaffer |
Art | Ra Vincent | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Gloria Pasqua Casny | Hairstylist |
Production | Jeremy Johns | Unit Production Manager |
Production | Jeremy Johns | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Paula Price | Hairstylist |
Sound | Ryan Young | ADR Recordist |
Editing | Elizabeth Hitt | Digital Intermediate |
Editing | Joe Ken | Digital Intermediate |
Visual Effects | Jay Redd | Visual Effects Supervisor |
Sound | Scott Guitteau | Sound Effects Editor |
Editing | Andy Kaplan | Digital Intermediate |
Visual Effects | Andrew Lockley | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Ian Franklin | Rigging Gaffer |
Sound | Al Nelson | Supervising Sound Editor |
Art | Terry Woods | Property Master |
Visual Effects | Ollie Rankin | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Flora Moody | Makeup & Hair |
Crew | Elaine C. Andrianos | Visual Effects Editor |
Sound | Benjamin A. Burtt | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Khanh Trance | Wigmaker |
Production | John G. Scotti | Executive Producer |
Production | John G. Scotti | Unit Production Manager |
Sound | Dustin Cawood | Foley Editor |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Camera | Richard Roles | Aerial Camera |
Production | Ruth Key | Casting Associate |
Camera | Shaun Cobley | Camera Operator |
Production | Celebrity Booker | Casting Associate |
Production | David Cain | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Richard Muller | Hairstylist |
Art | Denise Ball | Assistant Art Director |
Visual Effects | Max Tyrie | Animation Supervisor |
Visual Effects | Chris Buckley | Animation Supervisor |
Visual Effects | Craig McPherson | Animation Supervisor |
Costume & Make-Up | Lora E. Revitt | Assistant Costume Designer |
Crew | Zoe Cranley | CG Supervisor |
Lighting | Tom Lea | Gaffer |
Camera | Ryan Taggart | First Assistant Camera |
Camera | Tobias Eedy | First Assistant Camera |
Camera | Gabriel Hyman | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Joceline Andrews | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tamsin Dorling | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tina Pritchard | Makeup Artist |
Visual Effects | Craig Andujar | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Melyssa Forget Turcotte | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Megan Galbraith | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Bridget Swerecki | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Lei Zhang | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Patrick Lermitte | Visual Effects Coordinator |
Crew | Andrew Poole | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Eric Scott | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Vera Zivny | Visual Effects Producer |
Sound | Steve Hancock | Boom Operator |
Directing | Richard Goodwin | First Assistant Director |
Crew | Daniel Rogers | Health and Safety |
Costume & Make-Up | Grant McCord | Costume Assistant |
Directing | Carolina Jiménez | Layout |