Jessica Lowndes Julia |
|
Joe Anderson Grady |
|
Lin Shaye Allie |
|
Dayton Callie Jebediah Crone |
|
Michael Paré Richard Renshaw |
|
Bryan Batt Chester |
|
Aiden Flowers Charlie |
|
John McConnell Sheriff McDermott |
|
J. LaRose Kyle |
|
Jackie Tuttle Amanda |
|
Jay Huguley Felix |
|
Carol Sutton Muriel |
|
Josh Berger Clayton |
|
Terence Rosemore Guard |
|
Thomas Francis Murphy Owner #1 |
|
Allison Gobuzzi Cecilia Crone |
|
Leigh Hennessy Dorothy Crone |
Directing | Darren Lynn Bousman | Director |
Production | John H. Brister | Unit Production Manager |
Editing | Don Adams | Assistant Editor |
Camera | Michael Fimognari | Director of Photography |
Art | Jennifer Spence | Production Design |
Production | Jesse Berger | Producer |
Sound | Mark Sayfritz | Original Music Composer |
Art | Ruston Head | Set Decoration |
Art | Christina Eunji Kim | Art Direction |
Crew | Taryn Terrell | Stunts |
Writing | Christopher Monfette | Writer |
Camera | Matt Fore | Additional Photography |
Costume & Make-Up | Lauren Thomas | Makeup Department Head |
Art | Marcus Turchi | Construction Coordinator |
Editing | Meagan Lewis | Editor |
Production | Meagan Lewis | Casting |
Sound | Michael Baird | Sound Designer |
Sound | Sean Higgins | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Dane Allan Smith | Visual Effects Producer |
Crew | Stanton Barrett | Stunt Coordinator |
Visual Effects | D.J. Shea | Visual Effects Supervisor |
Art | Scotty Morris | Leadman |
Costume & Make-Up | Natalie Christine Johnson | Makeup Artist |
Camera | David McGill | "A" Camera Operator |
Camera | Eliza Morse | Still Photographer |
Directing | Lisa Arnone | Script Supervisor |
Crew | Corrina Roshea Bobb | Stunts |
Sound | Mike Horton | Foley |
Crew | Ashley Nicole Hudson | Stunts |
Visual Effects | Abhishek More | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Dana Embree | Costume Design |
Sound | Andy Ross | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Megan Areford | Makeup Artist |
Sound | Nate Underkuffler | Music Editor |
Visual Effects | Matt Kutcher | Special Effects Supervisor |
Sound | Brian Dunlop | Dialogue Editor |
Production | Brent C. Johnson | Producer |
Visual Effects | Kondareddy Suresh | Visual Effects Producer |
Crew | Matt J. Thompson | Stunt Double |
Art | Lisa Kutyreff | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Christina Flannery | Assistant Costume Designer |
Camera | Myron Parran | Camera Operator |
Camera | Myron Parran | "B" Camera Operator |
Visual Effects | Garrett Moe | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Max Colt Chyzhevskyy | Visual Effects Supervisor |
Camera | Tim Dunford | Dolly Grip |
Crew | Gunter Simon | Stunt Double |
Sound | Paul B. Knox | Dialogue Editor |
Crew | Jeffrey Gowing | Transportation Coordinator |
Camera | Lisa Long | Second Assistant "B" Camera |
Directing | Alan Breton | First Assistant Director |
Camera | Jared Stanton | Digital Imaging Technician |
Camera | Ian Campbell | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Michelle M. Hebert | Key Costumer |
Camera | Taylor Seaman | Second Assistant "A" Camera |
Production | Gregg Jacobson | Associate Producer |
Camera | Robert 'Tweedy' Francis | First Assistant "A" Camera |
Camera | John Scott Williams | Second Assistant "A" Camera |