Pixels (2015)
När utomjordingar misstolkar videoklipp från klassiska arkadspel som krigsförklaringar mot dem bestämmer de sig för att anfalla Jorden, med taktik hämtad från samma spel. För att kunna rädda världen tar president Will Cooper kontakt sin barndomsvän, hemmabioinstallatören och tidigare arkadmästaren Sam Brenner.Under hans ledning får ett team av arkadnördar i uppdrag att ta kampen mot utomjordingarna. Till sin hjälp har de överstelöjtnant Violet Van Patten, som förser arkadspelarna med unika vapen.
Director:
Chris Columbus
Writers:
Tim Herlihy, Timothy Dowling.
Adam Sandler Sam Brenner |
|
Kevin James President 'Chewie' Cooper |
|
Michelle Monaghan LTC Violet Van Patten |
|
Peter Dinklage Eddie 'The Fire Blaster' Planz |
|
Josh Gad Ludlow 'The Wonder Kid' Lamensoff |
|
Matt Lintz Matty Van Patten |
|
Brian Cox Admiral Porter |
|
Denis Akiyama Professor Iwatani |
|
Sean Bean Corporal Hill (SAS Officer) |
|
Jane Krakowski First Lady Jane Cooper |
|
Dan Aykroyd 1982 Championship MC |
|
Affion Crockett Sergeant Dylan Cohan |
|
Lainie Kazan Mickey Lamonsoff |
|
Ashley Benson Lady Lisa |
|
Tom McCarthy Michael the Robot |
|
Tim Herlihy Defense Secretary |
|
Jackie Sandler President's Assistant Jennifer |
|
Jared Sandler White House Junior Aide Jared |
|
William S. Taylor Navy Secretary |
|
Rose Rollins White House Press Secretary |
|
Tucker Smallwood CIA Chief |
|
Serena Williams Serena Willams |
|
Martha Stewart Martha Stewart |
|
Allen Covert Abusive Citizen |
|
Bill Lake NY Police Commissioner |
|
Mark Whelan Colonel Devereux |
|
Dan Patrick White House Reporter #1 |
|
Robert Smigel White House Reporter #2 |
|
Steve Koren White House Reporter #3 |
|
Sadie Sandler Lemonadie Sadie |
|
Sunny Sandler Sweet Scout Girl |
|
Hannah Covert Arcader Choir Girl |
|
Abigail Covert Classroom Scout Girl |
|
Sienna James Classroom Scout Girl |
|
Shea James Classroom Scout Girl |
|
Chris Titone Soccer Player |
|
Jonathan Loughran White House Gate Guard |
|
Toru Iwatani Electric Dream Factory Repairman |
|
Anthony Ippolito 13-Year Old Brenner |
|
Jared Riley 13-Year Old Cooper |
|
Andrew Bambridge 13-Year Old Eddie |
|
Jacob Shinder 8-Year Old Ludlow |
|
Jack Fulton Little Boy on London Street |
|
Kevin Grady Samurai Gamer |
|
Bridget Graham Cyber Chick |
|
Jocelyn Hudon Cyber Chick |
|
Margaret Killingbeck Old Woman in London Apartment |
|
Ron Mustafaa Indian Teenage Boy |
|
Meher Pavri Indian Teenage Girl |
|
Annika Pergament News Reporter |
|
Lamont James Seal |
|
James Preston Rogers Seal |
|
Bola Olubowale Seal |
|
Rob Archer Seal |
|
Mark Sparks Fighter Pilot |
|
Steve Wiebe DARPA Scientist |
|
Sara Haines TV News Anchor |
|
Derwin Philips Secret Service Man |
|
Michael Boisvert Secret Service Man |
|
Colleen Reynolds Abusive Citizen |
|
Jimi Shlag Abusive Citizen |
|
Emily Jenkins Abusive Citizen |
|
Sistah Lois Sergeant Cohan's Mother |
|
Andrew McMichael Arcade Employee |
|
Gary Douglas DC Valet |
|
Eric Trask Warden |
|
Susie McLean Press Person |
|
Daryl Hall Daryl Hall |
|
John Oates John Oates |
|
Matt Frewer Max Headroom (voice) |
|
Billy West Additional Character Voice (voice) |
|
Holly Beavon Additional Character Voice (voice) |
|
Fiona Shaw Prime Minister (uncredited) |
|
Nick Swardson Pac-Man Victim (uncredited) |
|
Joshua Holmes Arcader (uncredited) |
|
Jean Christophe Loustau SWAT Team Member (uncredited) |
|
Dave Reachill Lab Technician (uncredited) |
|
Tyler Malazo Choir Kid (uncredited) |
Production | Steve Koren | Executive Producer |
Directing | K.C. Hodenfield | First Assistant Director |
Production | Ben Waisbren | Executive Producer |
Sound | Steve Boeddeker | Sound Designer |
Art | Richard L. Johnson | Supervising Art Director |
Costume & Make-Up | Christine Wada | Costume Designer |
Directing | Chris Columbus | Director |
Production | Chris Columbus | Producer |
Production | Mark Radcliffe | Producer |
Production | Barry Bernardi | Executive Producer |
Art | Rosemary Brandenburg | Set Decoration |
Art | Peter Grundy | Art Direction |
Art | Peter Wenham | Production Design |
Editing | Hughes Winborne | Editor |
Production | Michael Barnathan | Executive Producer |
Production | Adam Sandler | Producer |
Production | Allen Covert | Producer |
Production | Jack Giarraputo | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Nancy Au | Costume Supervisor |
Writing | Tim Herlihy | Screenplay |
Writing | Tim Herlihy | Screenstory |
Crew | Krista Bell | Stunts |
Art | Alexandra Hooper | Set Decoration Buyer |
Crew | Clay Cullen | Stunt Driver |
Production | Heather Parry | Executive Producer |
Art | Ramsey Avery | Supervising Art Director |
Production | Seth Gordon | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Ann Pala | Makeup Department Head |
Art | Luke Freeborn | Art Direction |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunt Driver |
Crew | Jon H. Epstein | Stunt Coordinator |
Writing | Timothy Dowling | Screenplay |
Crew | Sharon Canovas | Stunts |
Crew | Lauro Chartrand | Stunts |
Crew | Bob Brown | Stunt Coordinator |
Directing | Bob Brown | Second Unit Director |
Visual Effects | Paul Robertson | Animation |
Sound | Henry Jackman | Original Music Composer |
Crew | Larissa Stadnichuk | Stunts |
Visual Effects | Pierre Bonnette | VFX Artist |
Production | Kevin Grady | Co-Producer |
Art | Svjetlana Jaklenec | Set Dresser |
Production | Angela Demo | Casting |
Camera | Amir Mokri | Director of Photography |
Crew | Aaron Vexler | Stunts |
Production | Patrick Jean | Executive Producer |
Writing | Patrick Jean | Story |
Production | Matias Boucard | Executive Producer |
Production | Barbara J. McCarthy | Casting |
Art | Stephen Christensen | Art Direction |
Crew | Owen Walstrom | Stunt Driver |
Crew | Layton Morrison | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Leslie A. Sebert | Makeup Artist |
Crew | Shelley Cook | Stunts |
Visual Effects | Bryan Godwin | Visual Effects Supervisor |
Production | Johnny Alves | Executive Producer |
Crew | Dana Howes | Transportation Coordinator |
Visual Effects | Lily Shapiro | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Pinto Sasikumar | Visual Effects Producer |
Art | Aric Cheng | Set Designer |
Art | Noelle King | Set Designer |
Visual Effects | Don Lee | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Jo-Ann MacNeil | Makeup Department Head |
Visual Effects | Matthew E. Butler | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Alessandro Cioffi | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Max Leonard | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Edson Williams | Visual Effects |
Art | Byron Patchett | Set Dresser |
Art | William Cheng | Set Designer |
Visual Effects | Denise Davis | Visual Effects Producer |
Sound | Luke Dunn Gielmuda | Sound Effects Editor |
Art | Patricia Larman | Set Decoration Buyer |
Sound | Adam Kopald | Sound Effects Editor |
Lighting | Michael Galbraith | Gaffer |
Art | Andrew Redekop | Assistant Art Director |
Visual Effects | Steve Nichols | Animation Supervisor |
Sound | Gary Summers | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Atsuo Fujiwara | Animation |
Visual Effects | Julius Kwan | Animation |
Art | Natasha Peschlow | Assistant Art Director |
Production | Benjamin Darras | Executive Producer |
Visual Effects | Liz Bernard | Animation |
Visual Effects | Anna Cardillo | Animation |
Visual Effects | Jocelyn Cofer | Animation |
Visual Effects | Brian Franklin | Animation |
Visual Effects | Emilie Goulet | Animation |
Visual Effects | Ellen Hoffmann | Animation |
Visual Effects | David Humphreys | Animation |
Visual Effects | Pericles Michielin | Animation |
Visual Effects | Paul Robertson | Animation |
Visual Effects | Richard Smith | Animation |
Visual Effects | Nicholas St. Clair | Animation |
Visual Effects | Julien Lasbleiz | VFX Artist |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunts |
Visual Effects | Dave Levine | Visual Effects |
Sound | Steve Slanec | Supervising Sound Editor |
Sound | Steve Slanec | ADR Editor |
Production | La Peikang | Executive Producer |
Crew | Christine Ebadi | Stunts |
Costume & Make-Up | Erin Daprato | Set Costumer |
Visual Effects | Emilien Dessons | Visual Effects Supervisor |
Art | Rosalie Board | Set Decoration |
Crew | Sally Bishop | Stunts |
Crew | Alicia Turner | Stunts |
Crew | Alicia Turner | Stunt Double |
Visual Effects | Christian Hejnal | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Daniel Kramer | Visual Effects Supervisor |
Crew | Ana Shepherd | Stunts |
Costume & Make-Up | Sheila E. Pruden | Costume Supervisor |
Crew | Stephanie Fonceca | Stunts |
Visual Effects | Thomas Reppen | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Eric Schoellnast | VFX Artist |
Art | Karl Crosby | Set Designer |
Visual Effects | Andrew M. Young | Visual Effects Supervisor |
Crew | Zandara Kennedy | Stunts |
Crew | Zandara Kennedy | Stunt Double |
Crew | Irma Leong | Stunts |
Art | Brenda McClennin | Set Decoration Buyer |
Camera | Sean Bourdeau | Grip |
Art | Jane Janigan | Set Dresser |
Camera | Andrew Caney | Grip |
Visual Effects | Jesse Morrow | VFX Artist |
Visual Effects | Austin Baerg | VFX Artist |
Visual Effects | Pawel Grochola | VFX Artist |
Visual Effects | Gunnar Radeloff | VFX Artist |
Visual Effects | Mark Alan Loso | VFX Artist |
Camera | Rick James | Camera Trainee |
Visual Effects | Elizabeth Schafer Knovick | Visual Effects Producer |
Crew | Bernadette Couture | Stunts |
Crew | Marie-Ève Beckers | Utility Stunts |
Art | Chris Bretecher | Set Designer |
Crew | Jennifer Murray | Stunts |
Visual Effects | Tarun Kripalani | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Eddy Richard | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Mårten Larsson | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Anthony Zwartouw | VFX Artist |
Crew | Mariko Saito | Stunts |
Crew | Mariko Saito | Stunt Double |
Visual Effects | Beau Janzen | VFX Artist |
Visual Effects | Komal Dogra | VFX Artist |
Art | Jennifer Wood | Set Decoration Buyer |
Visual Effects | Rémi Pierre | VFX Artist |
Visual Effects | Reggie Fourmyle | VFX Artist |
Visual Effects | Lina Hum | VFX Artist |
Visual Effects | Stephanie Molk | VFX Artist |
Crew | Arlene Halpenny-Heeley | Picture Car Coordinator |