Batman (1989)
I Gotham City har polisen förlorat kontrollen över kriminaliteten och skurkarna har tagit över stan. Den störste skurken av alla är Jokern, och den ende som kan stoppa honom är Batman.
Director:
Tim Burton
Writers:
Warren Skaaren, Sam Hamm.
Editing | Ray Lovejoy | Editor |
Camera | Roger Pratt | Director of Photography |
Directing | Tim Burton | Director |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Writing | Warren Skaaren | Screenplay |
Costume & Make-Up | Bob Ringwood | Costume Design |
Writing | Bob Kane | Characters |
Production | Peter Guber | Producer |
Production | Jon Peters | Producer |
Production | Marion Dougherty | Casting |
Art | Anton Furst | Production Design |
Writing | Sam Hamm | Screenplay |
Writing | Sam Hamm | Story |
Art | Leslie Tomkins | Supervising Art Director |
Sound | Bob Badami | Music Editor |
Production | Michael Uslan | Executive Producer |
Production | Benjamin Melniker | Executive Producer |
Visual Effects | Suzie F. Wiesmann | Visual Effects Production Manager |
Art | Nigel Phelps | Art Direction |
Art | Peter Young | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Nick Dudman | Makeup Designer |
Costume & Make-Up | Lynda Armstrong | Makeup Artist |
Art | Terry Ackland-Snow | Art Direction |
Crew | Tip Tipping | Stunts |
Crew | Stuart Clark | Stunts |
Production | Sally Osoba | Casting Assistant |
Sound | Eddy Joseph | Sound Editor |
Directing | Peter MacDonald | Second Unit Director |
Crew | Marc Boyle | Stunts |
Crew | Charles Staffell | Projection |
Sound | Don Sharpe | Supervising Sound Editor |
Sound | Prince | Songs |
Crew | Nick Hobbs | Stunts |
Crew | Bill Weston | Stunts |
Sound | Shirley Walker | Conductor |
Sound | Steve Bartek | Orchestrator |
Sound | Michael Dilbeck | Music Supervisor |
Camera | Ali Asad | Assistant Camera |
Art | David Allday | Draughtsman |
Production | Gordon Arnell | Publicist |
Crew | David Lea | Stunts |
Visual Effects | Derek Meddings | Visual Effects |
Crew | Eddie Powell | Stunts |
Crew | Terry Forrestal | Stunts |
Crew | Eddie Stacey | Stunt Coordinator |
Crew | Clive Curtis | Stunts |
Crew | Dave Holland | Stunts |
Costume & Make-Up | Graham Churchyard | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Annie Crawford | Wardrobe Supervisor |
Crew | Brian Bishop | Scenic Artist |
Lighting | Chuck Finch | Gaffer |
Crew | Paul Heasman | Stunts |
Crew | Steve Dent | Stunts |
Camera | Murray Close | Still Photographer |
Sound | Jack Stew | Foley Artist |
Lighting | Billy Merrell | Best Boy Electric |
Art | Charles Torbett | Property Master |
Sound | Tony Dawe | Production Sound Mixer |
Crew | Rick Lester | Stunts |
Crew | Graeme Crowther | Stunts |
Art | Eddie Butler | Sculptor |
Production | Chris Brock | Location Manager |
Crew | Jim Dowdall | Stunts |
Crew | Sy Holland | Stunts |
Crew | Sy Holland | Stunt Double |
Crew | Sean McCabe | Stunt Double |
Camera | Jonathan Taylor | Focus Puller |
Crew | Eddie Eddon | Stunts |
Crew | Romo Gorrara | Stunts |
Directing | Derek Cracknell | First Assistant Director |
Directing | Cheryl Leigh | Script Supervisor |
Lighting | Bernie Hagadorn | Rigging Grip |
Production | Brenda Coxon | Production Accountant |
Art | Michael Boone | Assistant Art Director |
Crew | Gerry Crampton | Stunt Double |
Visual Effects | John Evans | Special Effects Supervisor |
Crew | Richard Graydon | Stunts |
Crew | Sarah Franzl | Stunts |
Art | Richard Morrison | Title Designer |
Costume & Make-Up | Jan Jamison | Hairstylist |
Lighting | Maurice Gillett | Rigging Gaffer |
Production | Roy Clarke | Production Driver |
Lighting | Fred Brown | Electrician |
Crew | Chris Webb | Stunts |
Crew | Peter Brace | Stunts |
Crew | Mark Anthony Newman | Stunts |
Crew | Russ Woolnough | Visual Effects Editor |
Production | Barbara Kalish | Associate Producer |
Production | Chris Kenny | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Tony Dunsterville | Costume Design |
Art | Jenny Chartres | Art Department Assistant |
Art | Roy Martin | Standby Painter |
Camera | John Campbell | Camera Operator |
Camera | Stuart Godfrey | Key Grip |
Camera | Patricia Gregory | Grip |
Costume & Make-Up | Suzanne Reynolds | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Jamie White | Carpenter |
Camera | Richard Brierley | Clapper Loader |
Crew | Victor Anderson | Propmaker |
Sound | Paul Smith | Dialogue Editor |
Editing | Simon Harris | First Assistant Editor |
Production | Margaret Adams | Production Coordinator |
Sound | John Samworth | Boom Operator |
Sound | Paula Connor | Assistant Sound Editor |
Sound | Rocky Phelan | Foley Editor |
Sound | Eric Tomlinson | Scoring Mixer |
Visual Effects | Peter Watson | Visual Effects Coordinator |
Production | Pat Harrison | Unit Manager |
Art | Michael White | Production Illustrator |
Crew | Terry Cade | Stunts |
Crew | Tracey Eddon | Stunts |
Sound | John Falcini | Second Assistant Sound |
Crew | Tim Hegarty | Stunts |
Crew | Nick Powell | Stunts |
Crew | Tony van Silva | Stunts |
Art | Les Benson | Dressing Prop |
Crew | Robin Demetriou | Catering |
Directing | Melvin Lind | Second Assistant Director |
Production | Chrissie Richardson | Assistant Accountant |
Costume & Make-Up | Tommy Nutter | Tailor |
Directing | Steve Millson | Third Assistant Director |
Art | Michael King | Construction Buyer |
Art | Les Andrews | Dressing Prop |
Crew | Philip Clark | Special Effects Technician |
Crew | Christian Wolf-La'Moy | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Len Alexander | Wardrobe Assistant |
Crew | Maggie Choyce | Assistant Script |
Crew | Terry Shane | Floor Runner |
Production | Max Brown | Production Runner |
Visual Effects | Janice Body | Rotoscoping Artist |
Crew | Ken Barker | Stunts |
Crew | Dorothy Ford | Stunts |
Crew | Steve Whyment | Stunts |
Crew | Mark McBride | Stunts |
Crew | Jeff Hewitt-Davis | Stunts |