Zootropolis (2016)
Den moderna däggdjursmetropolen Zootropolis är en stad som inte liknar någon annan. En smältdegel där världens djur, från den största elefanten till den minsta näbbmusen, lever tillsammans i stadsdelar som eleganta Sahara Square och kyliga Tundratown. Men när den alltid lika positiva poliskonstapeln Judy Hopps anländer till Zootropolis, upptäcker hon att det inte är så lätt att vara den första kaninen bland de stora och tuffa djuren i stadens polisstyrka. Fast besluten att bevisa vad hon går för bestämmer hon sig för att knäcka ett knepigt fall.
Directors:
Byron Howard, Rich Moore.
Writers:
Phil Johnston, Jared Bush.
Jason Bateman Nick Wilde (voice) |
|
Ginnifer Goodwin Judy Hopps (voice) |
|
Idris Elba Chief Bogo (voice) |
|
Jenny Slate Assistant Mayor Dawn Bellwether (voice) |
|
Nate Torrence Officer Benjamin Clawhauser (voice) |
|
Bonnie Hunt Bonnie Hopps (voice) |
|
Don Lake Stu Hopps (voice) |
|
Tommy Chong Yax (voice) |
|
J.K. Simmons Mayor Leodore Lionheart (voice) |
|
Octavia Spencer Mrs. Otterton (voice) |
|
Alan Tudyk Duke Weaselton (voice) |
|
Shakira Gazelle (voice) |
|
Raymond S. Persi Flash (voice) |
|
Della Saba Young Hopps (voice) |
|
Maurice LaMarche Mr. Big (voice) |
|
Phil Johnston Gideon Grey (voice) |
|
Fuschia! Drill Sergeant (voice) |
|
John DiMaggio Jerry Jumbeaux Jr. / Jesse / Woolter (voice) |
|
Katie Lowes Dr. Madge Honey Badger (voice) |
|
Gita Reddy Nangi (voice) |
|
Jesse Corti Mr. Manchas (voice) |
|
Tommy Lister Jr. Finnick (voice) |
|
Josh Dallas Frantic Pig (voice) |
|
Leah Latham Fru Fru (voice) |
|
Rich Moore Doug (voice) |
|
Kath Soucie Young Nick (voice) |
|
Peter Mansbridge Peter Moosebridge (voice) |
|
Byron Howard Bucky Oryx-Antlerson / Travis (voice) |
|
Jared Bush Pronk Oryx-Antlerson (voice) |
|
Mark Rhino Smith Officer McHorn (voice) |
|
Josie Trinidad Landlady (voice) |
|
John Lavelle Mouse Foreman (voice) |
|
Kristen Bell Priscilla (voice) |
|
Evelyn Wilson Bresee Additional Voices (voice) |
|
Hewitt Bush Additional Voices (voice) |
|
Jill Cordes Additional Voices (voice) |
|
Madeleine Curry Sharla / Gareth / Hippo kid (voice) |
|
Terri Douglas Additional Voices (voice) |
|
Melissa Goodwin Shepherd Angry Mouse (voice) |
|
Zach King Muzzled Wolf (voice) |
|
Dave Kohut Additional Voices (voice) |
|
Jeremy Milton Additional Voices (voice) |
|
Pace Paulsen Scout Bully 2 (voice) |
|
Fabienne Rawley Additional Voices (voice) |
|
Bradford Simonsen Additional Voices (voice) |
|
Claire K. Smith Additional Voices (voice) |
|
Jackson Stein Jaguar Pretend Actuary / Scout Bully 1 (voice) |
|
David A. Thibodeau Gary (voice) |
|
Hannah G. Williams Additional Voices (voice) |
Production | John Lasseter | Executive Producer |
Visual Effects | Peter DeSève | Visual Development |
Sound | Michael Giacchino | Original Music Composer |
Sound | Stephen M. Davis | Music Editor |
Sound | Daniel Laurie | ADR Supervisor |
Sound | Lynn Sable | First Assistant Sound Editor |
Sound | Joel Iwataki | Scoring Mixer |
Sound | Tim Simonec | Orchestrator |
Editing | Fabienne Rawley | Editor |
Sound | Scott Curtis | Foley |
Writing | Jim Reardon | Story |
Production | Clark Spencer | Producer |
Directing | Byron Howard | Director |
Writing | Byron Howard | Story |
Sound | David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Greg Whipple | Musician |
Production | Bradford Simonsen | Associate Producer |
Production | Jamie Sparer Roberts | Casting |
Visual Effects | Andy Harkness | Visual Development |
Directing | Rich Moore | Director |
Writing | Rich Moore | Story |
Production | Terri Douglas | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Andrew Lawson | Animation |
Directing | Joaquin Baldwin | Layout |
Writing | Phil Johnston | Screenplay |
Writing | Phil Johnston | Story |
Production | Monica Lago-Kaytis | Associate Producer |
Editing | Jeremy Milton | Editor |
Directing | Tyler J. Kupferer | Layout |
Visual Effects | Shaofu Zhang | Animation |
Sound | Cameron Patrick | Musician |
Sound | John Roesch | Foley |
Lighting | Alexandre Cazals | Lighting Artist |
Writing | Jennifer Lee | Story |
Visual Effects | Manuel Arenas | Visual Development |
Lighting | Ellen Poon | Lighting Artist |
Visual Effects | David Lisbe | Animation |
Visual Effects | Zach Parrish | Animation |
Writing | Lauren MacMullan | Story Artist |
Writing | Nancy Kruse | Story Artist |
Art | Matthias Lechner | Art Direction |
Writing | Jared Bush | Screenplay |
Writing | Jared Bush | Story |
Directing | Jared Bush | Co-Director |
Sound | Eric Bradley | Musician |
Production | Tucker Gilmore | Production Supervisor |
Sound | Earl Ghaffari | Music Editor |
Visual Effects | Chris Capel | Animation |
Sound | Lee Gilmore | Sound Effects Editor |
Sound | Addison Teague | Sound Designer |
Sound | Addison Teague | Supervising Sound Editor |
Sound | Willard Overstreet | Foley Editor |
Sound | Jeremy Bowker | Sound Effects Editor |
Sound | Alyson Dee Moore | Foley |
Sound | Gabriel Guy | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Phil Hadaway | ADR & Dubbing |
Sound | Jack Whittaker | Sound Effects Editor |
Crew | Steve Schatz | Mix Technician |
Lighting | Diana J. Zeng | Lighting Supervisor |
Crew | Serge Sretschinsky | Supervising Technical Director |
Writing | Josie Trinidad | Story |
Visual Effects | Armand Serrano | Visual Development |
Visual Effects | Bert Klein | Animation |
Visual Effects | Anthony DeRosa | Animation |
Visual Effects | James Finn | Visual Development |
Directing | Rick Moore | Layout |
Visual Effects | Rick Moore | Visual Development |
Directing | Matsune Suzuki | Layout |
Directing | Kendra Vander Vliet | Layout |
Visual Effects | Brian Menz | Animation |
Crew | Gregory Smith | Technical Supervisor |
Visual Effects | Kevin MacLean | Animation |
Visual Effects | Mitja Rabar | Animation |
Visual Effects | Vitor Vilela | Animation |
Visual Effects | Jeff Williams | Animation |
Visual Effects | Mike Navarro | Creature Technical Director |
Sound | Robert Elhai | Orchestrator |
Visual Effects | Valentín Amador | Animation |
Visual Effects | Shiyoon Kim | Visual Development |
Art | Jeremy Spears | Storyboard Designer |
Sound | Mary Jo Lang | Foley |
Visual Effects | Mario Furmanczyk | Animation |
Visual Effects | Hyun-min Lee | Animation |
Production | Cymbre Walk | Casting Associate |
Lighting | Stephen Null | Lighting Artist |
Visual Effects | Chris Patrick O'Connell | Modeling |
Visual Effects | Florian Perret | Modeling |
Crew | Osiris Pérez | Technical Supervisor |
Visual Effects | Dave Hardin | Animation |
Crew | Andrew Jennings | Technical Supervisor |
Visual Effects | Morgan R. Kelly | Animation |
Art | Dave K. Komorowski | Art Department Coordinator |
Crew | Maia Neubig | Technical Supervisor |
Crew | Navin Pinto | Technical Supervisor |
Visual Effects | Eric Provan | Modeling |
Crew | Nicklas Puetz | Technical Supervisor |
Visual Effects | John Wong | Animation |
Lighting | Olun Riley | Lighting Artist |
Visual Effects | Jim Martin | Visual Development |
Visual Effects | Punn Wiantrakoon | Modeling |
Sound | Jeff Kryka | Orchestrator |
Sound | Norman Ludwin | Musician |
Production | Bérénice Robinson | Executive In Charge Of Post Production |
Visual Effects | James E. Hasman | Animation Supervisor |
Production | Christopher Kracker | Production Supervisor |
Production | Leah Latham | Production Supervisor |
Crew | Dominick Certo | Temp Music Editor |
Sound | Christopher Flick | Foley Editor |
Art | David Goetz | Production Design |
Writing | Andrea Datzman | Lyricist |
Visual Effects | Jacob Frey | Animation |
Sound | Ronni Brown | Foley |
Visual Effects | Alexander Snow | Animation |
Visual Effects | Kimberly W. Keech | Visual Effects Technical Director |
Lighting | Brian Leach | Lighting Director |
Crew | Ernest J. Petti | Technical Supervisor |
Lighting | Chris Springfield | Lighting Artist |
Visual Effects | Jin Kim | Character Designer |
Visual Effects | Justin Cram | Visual Development |
Visual Effects | Scott Watanabe | Visual Development |
Directing | Cory Rocco Florimonte | Layout |
Directing | Allen Blaisdell | Layout |
Directing | Terry Moews | Layout |
Lighting | Wally Schaab | Lighting Artist |
Directing | David Wainstain | Layout |
Editing | Eliot Milbourn | Digital Intermediate |
Visual Effects | Sarah Kambara | Animation Production Assistant |
Visual Effects | Michael Kiely | Animation |
Directing | Lindsey St. Pierre | Layout |
Sound | Daveed Diggs | Music |
Visual Effects | Jennifer Hager | Animation Supervisor |
Production | Sarah Raoufpur | Casting Assistant |
Lighting | Rob Engle | Lighting Artist |
Sound | Chris Chae | Sound Recordist |
Production | Kelly Eisert | Production Supervisor |
Production | Stephanie Hachem | Production Supervisor |
Production | Ruth Strother | Production Supervisor |
Visual Effects | Doug Bennett | Animation |
Visual Effects | Renato Dos Anjos | Animation Manager |
Visual Effects | Mark Mitchell | Animation |
Visual Effects | Wayne Unten | Animation |
Visual Effects | Mac George | Visual Development |
Visual Effects | Darrin Butters | Animation |
Visual Effects | Youngjae Choi | Animation |
Visual Effects | Christopher Cordingley | Animation |
Visual Effects | Chadd Ferron | Animation |
Visual Effects | Jason Herschaft | Animation |
Visual Effects | Scott Kersavage | Visual Effects Supervisor |
Camera | Nathan Warner | Director of Photography |
Sound | Jacob Riehle | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Andrew Synowiec | Musician |
Visual Effects | Borja Montoro | Visual Development |
Lighting | Jongo | Lighting Artist |
Lighting | Lauren Albers | Lighting Supervisor |
Directing | Jenny Bettis | Script Supervisor |
Crew | Heather Blodget | Supervisor of Production Resources |
Production | Holly E. Bratton | Production Supervisor |
Lighting | Nathan Curtis | Lighting Supervisor |
Production | Jeff Chasin | Production Manager |
Production | Kelly Feeg | Production Supervisor |
Visual Effects | Jennifer Gandrup | Visual Development |
Crew | Jennifer Gandrup | Set Production Assistant |
Production | Nathan Massmann | Production Supervisor |
Production | Albert Ramirez | Production Supervisor |
Production | Debbie G. Yu | Production Supervisor |
Production | Nicholas Russell | Production Supervisor |
Crew | David Okey | Post Production Supervisor |
Production | David Okey | Production Supervisor |
Visual Effects | Brett M. Albert | Visual Development |
Art | Chris Hubbard | Storyboard Designer |
Visual Effects | Nick Orsi | Visual Development |
Sound | Steve Bedaux | Sound Recordist |
Sound | Edgar Meza | Sound Engineer |
Sound | Steve Morris | Sound Engineer |
Crew | Carrie Perry | Schedule Coordinator |
Sound | Scott Levine | Sound Engineer |
Lighting | Jason MacLeod | Lighting Artist |
Lighting | Logan Gloor | Lighting Artist |
Lighting | Yezi Xue | Lighting Artist |
Lighting | Elizabeth Willy | Lighting Artist |
Lighting | Ka Yaw Tan | Lighting Artist |
Lighting | Heekyung Shin | Lighting Artist |
Lighting | Alex Nijmeh | Lighting Supervisor |
Lighting | Chadwick Orr | Lighting Artist |
Lighting | Jorge Obregon | Lighting Artist |
Lighting | Derek Nelson | Lighting Artist |
Lighting | Jonathan Navarro | Lighting Artist |
Lighting | Sarah M. Sweeney | Lighting Artist |
Lighting | Kévin Monnier | Lighting Artist |
Lighting | Angela McBride | Lighting Artist |
Lighting | Roger Lee | Lighting Artist |
Lighting | Kelly Kin | Lighting Artist |
Lighting | Jeff Gipson | Lighting Artist |
Lighting | Kaori Doi | Lighting Artist |
Lighting | Justin Dobies | Lighting Artist |
Lighting | Ryan DeYoung | Lighting Artist |
Lighting | Gregory Culp | Lighting Artist |
Lighting | Iveth Bueno | Lighting Artist |
Visual Effects | Mary Howie | Animation Production Assistant |
Visual Effects | Nathan Engelhardt | Animation Supervisor |
Visual Effects | Kira Lehtomaki | Animation Supervisor |
Visual Effects | Chad Sellers | Animation Supervisor |
Visual Effects | Robert Christian Huth | Animation Supervisor |
Crew | Ricky Arietta | Software Engineer |
Visual Effects | Alberto Abril | Animation |
Visual Effects | Abraham Aguilar | Animation |
Visual Effects | Manuel Aparicio | Animation |
Visual Effects | Tony Bonilla | Animation |
Visual Effects | Tony Chau | Animation |
Visual Effects | Andrew Chesworth | Animation |
Visual Effects | Shawn Clark | Animation |
Visual Effects | Trent Correy | Animation |
Visual Effects | Patrick Danaher | Animation |
Visual Effects | Marat Davletshin | Animation |
Visual Effects | Riannon Delanoy | Animation |
Visual Effects | Daniel Edwards | Animation |
Visual Effects | Jeffrey Engel | Animation |
Visual Effects | Isaak Fernandez | Animation |
Visual Effects | Jason Figliozzi | Animation |
Visual Effects | Andrew Ford | Animation |
Visual Effects | Michael Franceschi | Animation |
Visual Effects | Derek Friesenborg | Animation |
Visual Effects | Jorge García | Animation |
Visual Effects | Daniel Gonzales | Animation |
Visual Effects | Ryan Hobbiebrunken | Animation |
Visual Effects | Darrell W. Johnson | Animation |
Visual Effects | Mike Klim | Animation |
Visual Effects | Jackie Koehler | Animation |
Visual Effects | Kelly McClanahan | Animation |
Visual Effects | Matthew Meyer | Animation |
Visual Effects | Nicolas Prothais | Animation |
Visual Effects | Ryan Page | Animation |
Visual Effects | Daniel Martín Peixe | Animation |
Visual Effects | Bobby Pontillas | Animation |
Visual Effects | Svetla Radivoeva | Animation |
Visual Effects | Joel Reid | Animation |
Visual Effects | Brian D. Scott | Animation |
Visual Effects | Benson Shum | Animation |
Visual Effects | Justin Sklar | Animation |
Visual Effects | Josh Slice | Animation |
Visual Effects | David Stodolny | Animation |
Visual Effects | Wes Storhoff | Animation |
Visual Effects | Philip To | Animation |
Visual Effects | Amanda Wagner | Animation |
Visual Effects | Justin Weber | Animation |
Visual Effects | Geoff Wheeler | Animation |
Visual Effects | Mark Williams | Animation |
Visual Effects | Michael Woodside | Animation |
Visual Effects | Nara Youn | Animation |
Visual Effects | Allen Ostergar | Animation |
Visual Effects | Jorge Ruiz | Animation |
Visual Effects | Minor Gaytan | Animation |
Editing | Adam DesCombes | Assistant Editor |
Visual Effects | Sergi Caballer | Character Modelling Supervisor |
Visual Effects | Cory Loftis | Character Designer |
Visual Effects | Ricardo Nadu | Creature Technical Director |
Visual Effects | Jesus Canal | Creature Technical Director |
Visual Effects | Theresa Latzko | Creature Technical Director |
Visual Effects | Esther Trilsch | Creature Technical Director |
Visual Effects | Iker J. de los Mozos | Creature Technical Director |
Visual Effects | Erik Eulen | Creature Technical Director |
Visual Effects | Christopher Evart | Creature Technical Director |
Visual Effects | William D. Kastak | Creature Technical Director |
Visual Effects | Hubert Leo | Creature Technical Director |
Visual Effects | Peter Megow | Creature Technical Director |
Visual Effects | Scott Peters | Creature Technical Director |
Visual Effects | Jason M. Robinson | Creature Technical Director |
Visual Effects | Mary Twohig | Creature Technical Director |
Visual Effects | Mitchell Counsell | Creature Technical Director |
Visual Effects | Luis San Juan Pallares | Creature Technical Director |
Crew | Tomas Costanza | Additional Music |
Production | Elise Aliberti | Development Manager |
Production | Oren Peleg | Development Manager |
Production | Felicity Trevino | Development Manager |
Production | Scott Hummel | Development Manager |
Editing | Gabriel Stewart | Digital Intermediate |
Lighting | Cristian Moras | Lighting Artist |
Visual Effects | Cristian Moras | Digital Compositors |
Visual Effects | Vijoy Gaddipati | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | James DeValera Mansfield | Visual Effects Designer |
Visual Effects | Mary Meacham | Opening/Ending Animation |
Directing | Michael Guttman | Layout |
Production | Tom Body | Finance |
Production | Frank William Knittel | Finance |
Production | Linda Y. Matsuoka | Finance |
Editing | John Wheeler | First Assistant Editor |
Production | Diane Howard | Publicist |
Directing | Blair Bradley | Layout |
Lighting | Blair Bradley | Lighting Coordinator |
Directing | Jahkeeli Garnett | Layout |
Directing | Juan E. Hernandez | Layout |
Directing | Kevin Lee | Layout |
Directing | Matt Lee | Layout |
Directing | Troy Griffin | Layout |
Directing | Michael Talarico | Layout |
Directing | Tamara Alejandra Faralla | Layout |
Lighting | Amol Sathe | Lighting Supervisor |
Lighting | Mark Siegel | Lighting Supervisor |
Lighting | Gina Warr | Lighting Supervisor |
Visual Effects | Chika Saito | Modeling |
Visual Effects | Irene Matar | Modeling |
Sound | Karl Vincent | Musician |
Sound | Mark LeVang | Musician |
Sound | Jeff Bunnell | Musician |
Crew | Katie Amanek | Other |
Sound | Mark Gasbarro | Musician |
Crew | Brian Estrada | Post-Production Manager |
Visual Effects | Mariel Song | Animation Production Assistant |
Visual Effects | Nicholas Ellingsworth | Animation Department Coordinator |
Production | David A. Thibodeau | Production Coordinator |
Production | Derek Manzella | Production Coordinator |
Production | Cameron Stephens | Production Coordinator |
Lighting | David J. Suroviec | Rigging Supervisor |
Crew | Rik Bomberger | Systems Administrators & Support |
Crew | Thomas Greer | Systems Administrators & Support |
Crew | Steven Seed | Systems Administrators & Support |
Crew | Galen Muir | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Kate Kirby-O'Connell | Simulation & Effects Artist |
Sound | Monique Donnelly | Musician |
Sound | Vangie Gunn | Musician |
Sound | Royce Reynolds | Musician |
Crew | Patrick Kelly | Software Engineer |
Crew | Meghan Gillet | Software Engineer |
Crew | Garret Sakura | Software Engineer |
Crew | Joanna Zeta | Software Engineer |
Crew | Ralf Habel | Software Engineer |
Crew | Peter Kutz | Software Engineer |
Visual Effects | Katie Tucker-Fico | Stereoscopic Coordinator |
Art | John Ripa | Leadman |
Art | Marc Smith | Leadman |
Crew | Kevin C. Constantine | Systems Administrators & Support |
Crew | Kimberly M. Rios | Systems Administrators & Support |
Crew | Jay D. Hilliard | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Tony Chai | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Dexter Cheng | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Gabriela Hernandez | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Brandon Lee Jarratt | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Lauralea Otis | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Abraham Franklin Tseng | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Sara Drakeley | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Christopher Otto Gallagher | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Rebecca Vallera-Thompson | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Nadim Sinno | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Natt Mintrasak | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Norman Moses Joseph | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Stella Hsin-Huei Cheng | Visual Effects Technical Director |
Crew | Gisel A. Calvo | Systems Administrators & Support |
Crew | Carlos C. Estiandan | Systems Administrators & Support |
Crew | Annamarie Fuchs | Systems Administrators & Support |
Crew | Michael M. Fukumoto | Systems Administrators & Support |
Crew | Amindra Jayasinghe | Systems Administrators & Support |
Crew | Teal Owyang | Systems Administrators & Support |
Crew | Michael J. Dobson | Systems Administrators & Support |
Crew | Jessica Kain | Systems Administrators & Support |
Crew | Kevin P. Nolte | Systems Administrators & Support |
Crew | Tommy Holmes | Temp Music Editor |
Visual Effects | Claudia Chung | Visual Effects |