The Hateful Eight (2015)
John “The Hangman” Ruth transporterar Daisy Domergue genom ett vintrigt Wyoming mot staden Red Rock där hon ska ställas inför rätta och troligen hängas. Längst med vägen plockar han upp två främlingar, och tillsammans fortsätter den brokiga skaran sin resa. Men när en kraftig snöstorm sveper in över slätterna, tvingas de fyra ta skydd i en raststuga uppe i bergen. Väl där möts de inte av ägarna, utan av fyra okända ansikten. Åtta hänsynslösa och fientliga individer fångade av naturens krafter i en stuga där de inte kan undkomma varandra. Snart står det klart för alla att Daisy är värd sin vikt i guld, närmare 10.000 dollar för den som lyckas föra henne till Red Rock. Intrigerna och sveken ökar drastiskt och de åtta inser att de kanske inte alla kommer att klara sig till Red Rock trots allt… men vem överlever längst?
Director:
Quentin Tarantino
Writer:
Quentin Tarantino
Samuel L. Jackson Major Marquis Warren |
|
Kurt Russell John 'The Hangman' Ruth |
|
Jennifer Jason Leigh Daisy Domergue |
|
Walton Goggins Sheriff Chris Mannix |
|
Demián Bichir Bob |
|
Tim Roth Oswaldo Mobray |
|
Michael Madsen Joe Gage |
|
Bruce Dern General Sandy Smithers |
|
James Parks O. B. Jackson |
|
Dana Gourrier Minnie |
|
Zoë Bell 'Six-Horse' Judy |
|
Lee Horsley Ed |
|
Gene Jones Sweet Dave |
|
Keith Jefferson Charly |
|
Craig Stark Chester Charles Smithers |
|
Belinda Owino Gemma |
|
Channing Tatum Jody |
|
Quentin Tarantino Narrator (voice) (uncredited) |
Writing | Quentin Tarantino | Screenplay |
Directing | Quentin Tarantino | Director |
Camera | Robert Richardson | Director of Photography |
Sound | Harry Cohen | Supervising Sound Editor |
Production | Victoria Thomas | Casting |
Sound | Ennio Morricone | Original Music Composer |
Sound | Bill Abbott | Music Editor |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Production | Georgia Kacandes | Executive Producer |
Art | Yohei Taneda | Production Design |
Production | Stacey Sher | Producer |
Art | Richard L. Johnson | Art Direction |
Production | Richard N. Gladstein | Producer |
Art | Rosemary Brandenburg | Set Decoration |
Crew | Walter Scott | Stunt Double |
Crew | Freddie Hice | Stunts |
Crew | Jeffrey J. Dashnaw | Stunt Coordinator |
Editing | Fred Raskin | Editor |
Directing | Martin Kitrosser | Script Supervisor |
Art | Marco Rubeo | Set Designer |
Crew | Andrew S. Eisen | Visual Effects Editor |
Sound | Nerses Gezalyan | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Greg Funk | Makeup Artist |
Lighting | Ian Kincaid | Gaffer |
Production | Shannon McIntosh | Producer |
Crew | Tracy Keehn-Dashnaw | Stunts |
Sound | Gary A. Hecker | Foley |
Costume & Make-Up | Carole Zacek | Set Costumer |
Visual Effects | Lara Perez Takagi | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Courtney Hoffman | Costume Design |
Costume & Make-Up | Jonny Pray | Costume Supervisor |
Art | Benjamin Edelberg | Art Direction |
Sound | Sylvain Lasseur | Sound Effects Editor |
Sound | Michael Hertlein | Dialogue Editor |
Sound | Wylie Stateman | Sound Designer |
Sound | Wylie Stateman | Supervising Sound Editor |
Sound | Christian P. Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Rick Owens | Foley |
Visual Effects | Darren Poe | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Tricia Yoo | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Joshua Coleman | Set Costumer |
Camera | Andrew Cooper | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Heba Thorisdottir | Makeup Department Head |
Crew | Steve M. Davison | Stunts |
Costume & Make-Up | Bob Moore Jr. | Set Costumer |
Visual Effects | Lisa Goldberg | Visual Effects Producer |
Crew | Michael Harden | Visual Effects Editor |
Sound | Michael Minkler | Sound Designer |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Tina Anderson | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Stan Parks | Special Effects Supervisor |
Sound | Hector C. Gika | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Barbara Cantu | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Marina Marit | Set Costumer |
Art | Michael Diersing | Construction Coordinator |
Production | Marc A. Hammer | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Diana Choi | Wigmaker |
Crew | Bruno Van Zeebroeck | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Camille Friend | Hair Department Head |
Crew | Robert 'Rock' Galotti | Armorer |
Sound | Lauren Hadaway | Sound Effects Editor |
Sound | Lauren Hadaway | Dialogue Editor |
Crew | Shawn Broes | Visual Effects Editor |
Art | Iain McFadyen | Set Designer |
Crew | Kelli Barksdale | Stunts |
Camera | Bruce Del Castillo | Grip |
Art | Sara Ghaffar | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Laurent Gillet | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Brittany Montero | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Mark Webb | Visual Effects Producer |
Sound | Mary Ramos | Music Supervisor |
Sound | Mark Ulano | Sound Designer |
Sound | Mark Ulano | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Molly Tissavary | Makeup Artist |
Camera | Gregor Tavenner | First Assistant Camera |
Art | Jen R. Clark | Art Department Assistant |
Art | Holly E. McCarthy | Art Department Assistant |
Visual Effects | Mike Edmonson | Special Effects Supervisor |
Art | Kil Won Yu | Assistant Art Director |
Visual Effects | Megan Louise Smith | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Ashley Bradford | Visual Effects Coordinator |
Editing | Patrick Ready | Digital Intermediate |
Production | Louise DeCordoba | Production Supervisor |
Camera | Michael Guthrie | Grip |
Art | Nick Marra | Sculptor |
Production | William Paul Clark | Associate Producer |
Directing | William Paul Clark | First Assistant Director |
Editing | Billy Hobson | Digital Intermediate |
Camera | Krystina Figg | Grip |
Production | Coco Francini | Associate Producer |
Art | Bart Barbuscia | Set Dresser |
Camera | Robert Ikeda | Grip |
Art | Alex Brandenburg | Set Dresser |
Camera | John Curran | Grip |
Camera | Hugh McCallum | Grip |
Sound | Seva Solntsev | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Brendan Lee | Second Second Assistant Director |
Camera | Mike Byrd | Grip |
Crew | Cassidy Vick Hice | Stunt Double |
Camera | Sean Frohardt | Grip |
Camera | Andrew Williams | Grip |
Camera | Shannon Summers | Grip |
Art | Keith Price | Set Dresser |
Sound | Matt Lange | Sound Designer |
Art | Genelle Ciccarelli | Set Dresser |
Directing | Melinda Johnson | Second Second Assistant Director |
Camera | James Pat Whelan | Grip |
Art | Don Varley | Set Dresser |