15 Minutes (2001)
Efter en våldsam eldsvåda hittas två förbrända lik i den utbrända byggnaden. Det som först ser ut som en hemsk olycka visar sig vara en anlagd brand, något brandförsvarets utredare Jordy Warsaw upptäcker när han kommer till brandplatsen. New Yorks mest kände och karismatiske mordutredare kopplas omedelbart in. Eddie Flemming fångar alltid sina mördare och han gör det med hjälp av media, ett vapen han lärt sig utnyttja väl. Men den här gången mynnar det hela ut i en jakt som blir alltmer hetsig och upptrappad...
Director: John Herzfeld
Robert De Niro Eddie Flemming |
|
Edward Burns Jordy Warsaw |
|
Kelsey Grammer Robert Hawkins |
|
Avery Brooks Leon Jackson |
|
Melina Kanakaredes Nicolette Karas |
|
Karel Roden Emil Slovak |
|
Oleg Taktarov Oleg Razgul |
|
Vera Farmiga Daphne Handlova |
|
John DiResta Bobby Korfin |
|
James Handy Captain Duffy |
|
Darius McCrary Tommy Cullen |
|
Bruce Cutler Bruce Cutler |
|
Charlize Theron Rose Hearn |
|
Kim Cattrall Cassandra |
|
David Alan Grier Mugger |
|
Vladimir Mashkov Milos |
|
Arina Gasanova Tamina |
|
Noelle Evans Honey |
|
Mindy Marin Maggie |
|
Christine Claibourne Maggie's Assistant |
|
Paul Herman Paulie |
|
Gabriel Casseus Unique |
|
Joe Lisi Police Captain |
|
Stephen Davis Murphy |
|
William Stanton Garcia |
|
Louis F. Garcia Fire Chief |
|
Mike Camello Fireman Camello |
|
Tygh Runyan Stephen Geller |
|
Barry Blueian Immigration Supervisor |
|
Ritchie Coster News Stand Vendor |
|
Roseanne Barr Roseanne |
|
Ashton Dane Talk Show Father |
|
Gail Greaves Talk Show Wife |
|
Bobby Field Talk Show Son |
|
Anton Yelchin Boy in Burning Building |
|
Lynette Ruiz Sketch Artist |
|
Kurt Andon Pizza Man |
|
Rikki Klieman Daphne's Lawyer |
|
Sebastian Roché Ludwig |
|
Kata Dobó Redhead at Ludwigs |
|
Elma Vann Linda |
|
Olga Morgunova Escort Service Woman |
|
Dorit Sauer Escort Service Woman |
|
Haik Garibyan Emigrant |
|
Marco Khan Emigrant |
|
Toni Kalem Woman at Planet Hollywood |
|
Jorge H. Guzman Bouncer |
|
Lennox Brown Lookout Guy |
|
George Poulos Greek Waiter |
|
Peter Arnett Peter Arnett |
|
Sylvia Lopez Newscaster |
|
Jane Velez-Mitchell Newscaster |
|
Bryan Foster Hawkins' Cameraman |
|
Alan Cohen Hawkins' Sound Man |
|
Spero Stamboulis Nicolette's Cameraman |
|
Joseph Alfieri Reporter |
|
Barry Primus Cab Driver |
|
Julieta Espinoza Unique's Girlfriend |
|
Brantley Bush Fireman |
|
Macy Merced Paramedic |
|
Tracey Mulqueen Paramedic |
|
Scott Dillin Battery Park Policeman |
|
Dominic Maglione Police Officer |
|
Ron Wall Police Officer |
|
Michael Arthur NYPD #2 (uncredited) |
|
William H. Burns Uniformed Cop (uncredited) |
|
Jamie Burton-Oare Reporter (uncredited) |
|
Giovanni Capitello Police Officer (uncredited) |
|
Rose Colasanti Woman in Bar (uncredited) |
|
Ben Fiore Police Officer (uncredited) |
|
Celeste Gregoire Girl in Restaurant (uncredited) |
|
Zuhair Haddad Airport Passenger (uncredited) |
|
Philippe Hartmann NY Daily News Reporter (uncredited) |
|
Everton Lawrence Restaurant Patron (uncredited) |
|
Riley G. Matthews, Jr. NYPD Police Officer (uncredited) |
|
Dwayne Adway Additional voices (voice) (uncredited) |
|
Phillip V. Caruso Arguing Husband (uncredited) |
|
Mark Cheek Cameraman (uncredited) |
|
Spencer Kayden Nightclub Patron (uncredited) |
|
George F. Miller TV News Reporter (uncredited) |
|
Floyd Resnick NYPD Officer at Ludwig's (uncredited) |
|
Eric Rosenberg Pedestrian in Times Sq. (uncredited) |
|
Erica Taylor Nightclub Patron (uncredited) |
|
Ellen Whyte Woman #2 at Planet Hollywood (uncredited) |
|
Sophia Alexis Witness (uncredited) |
|
Rebeca Cristian Pedestrian (uncredited) |
|
Joseph D'Angelo Police Officer (uncredited) |
|
Janean Christine Mariani Restaurant Guest (uncredited) |
|
Leda Mulholland Reporter (uncredited) |
|
Brian Schreier Officer Thompkins (uncredited) |
Art | Mayne Berke | Production Design |
Production | Gail Stevens | Casting |
Costume & Make-Up | April Ferry | Costume Design |
Crew | Ousaun Elam | Stunts |
Art | Jess Gonchor | Art Direction |
Costume & Make-Up | Donna Berwick | Assistant Costume Designer |
Production | Mindy Marin | Casting |
Production | Nick Wechsler | Producer |
Camera | Jean-Yves Escoffier | Director of Photography |
Crew | Buddy Joe Hooker | Stunts |
Sound | Zigmund Gron | Music Editor |
Crew | Jim Palmer | Stunts |
Sound | Victoria Rose Sampson | Supervising ADR Editor |
Sound | Victoria Rose Sampson | Supervising Dialogue Editor |
Production | Keith Addis | Producer |
Costume & Make-Up | Ilona Herman | Makeup Artist |
Camera | Phillip V. Caruso | Still Photographer |
Editing | Steven Cohen | Editor |
Sound | Leslie Shatz | Sound Designer |
Sound | Leslie Shatz | Sound Re-Recording Mixer |
Art | John P. Bruce | Set Designer |
Production | Carla Fry | Executive In Charge Of Production |
Camera | Jack Serino | Grip |
Costume & Make-Up | Deborah La Mia Denaver | Makeup Artist |
Crew | Eric Bogosian | Thanks |
Directing | John Herzfeld | Director |
Production | John Herzfeld | Producer |
Writing | John Herzfeld | Writer |
Production | David Blocker | Producer |
Sound | Anthony Marinelli | Original Music Composer |
Sound | Anthony Marinelli | Orchestrator |
Sound | J. Peter Robinson | Original Music Composer |
Sound | J. Peter Robinson | Orchestrator |
Production | Jody Levin | Executive In Charge Of Post Production |
Crew | Peter Bucossi | Stunts |
Sound | Robert Fernandez | Scoring Mixer |
Crew | Melissa Brasselle | Stunts |
Crew | Roseanne Barr | Thanks |
Crew | Pete Antico | Stunts |
Sound | Nicholas Dodd | Orchestrator |
Production | Amy Herman | Unit Production Manager |
Production | James M. Freitag | Associate Producer |
Directing | James M. Freitag | First Assistant Director |
Art | Chuck Potter | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Steve Artmont | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jack Forwalter | Set Dressing Artist |
Costume & Make-Up | Scott Garrett | Set Dressing Artist |
Crew | Kevin Beard | Stunts |
Crew | John Sakas | Stunts |
Crew | Felipe Savahge | Stunts |
Production | Claire Rudnick Polstein | Executive Producer |
Crew | Chuck Zito | Stunts |
Sound | Kim H. Ornitz | Sound Mixer |
Art | Casey Hallenbeck | Set Decoration |
Crew | Charlie Picerni | Stunt Coordinator |
Crew | Sophia M. Crawford | Stunts |
Camera | Clyde E. Bryan | First Assistant Camera |
Crew | Frank Ferrara | Stunts |
Crew | Michael Russo | Stunts |
Crew | Charles Guardino | Stunts |
Crew | David Lea | Stunts |
Crew | Brian Kelly | Driver |
Crew | John Cenatiempo | Stunts |
Crew | Tracy Keehn-Dashnaw | Stunts |
Crew | Robert Simpson | Propmaker |
Editing | Jim Williams | Color Timer |
Crew | Melissa Steach | Stand In |
Editing | Quincy Z. Gunderson | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Nicki Ledermann | Makeup Artist |
Sound | John Roesch | Foley |
Art | Joe Walser | Assistant Art Director |
Art | Mark Woods | Leadman |
Crew | David Goodman | Driver |
Crew | Rodney Barnes | Set Production Assistant |
Crew | Fred Toye | Visual Effects Editor |
Crew | Victor Paul | Stunts |
Crew | Laurie Dhue | Thanks |
Art | David E. Duncan | Storyboard Artist |
Crew | Debbie Evans | Stunts |
Costume & Make-Up | Deborah K. Larsen | Makeup Artist |
Visual Effects | Paul J. Lombardi | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | John E. Jackson | Makeup Artist |
Camera | Robert M. Andres | Grip |
Crew | Nancy Young | Stunts |
Costume & Make-Up | Chris Burrows | Set Costumer |
Art | Claire Kirk | Art Department Coordinator |
Directing | Trudy Ramirez | Script Supervisor |
Sound | Rick Ash | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Mark Schwentner | Lighting Technician |
Art | Stan Tropp | Set Designer |
Costume & Make-Up | Don Cinderella | Set Dressing Artist |
Crew | Steve M. Davison | Stunts |
Camera | Bob Gorelick | Camera Operator |
Crew | Garf Brown | Scenic Artist |
Sound | Alyson Dee Moore | Foley |
Crew | Jennifer Badger | Stunts |
Crew | James M. Halty | Stunts |
Editing | Devon Miller | First Assistant Editor |
Production | Wendy Cox | Production Coordinator |
Lighting | Michael J. Maurer | Electrician |
Crew | Steve Picerni | Stunts |
Lighting | Jon Delgado | Electrician |
Crew | Joel Holland | Video Assist Operator |
Art | David Gulick | Property Master |
Production | Lauri Pitkus | Location Manager |
Art | Gerald DeTitta | Leadman |
Crew | Walter McClain | Transportation Captain |
Visual Effects | Richard Malzahn | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Charles Meere III | Electrician |
Crew | Michael J. Hogan | Video Assist Operator |
Crew | David Schmalz | Video Assist Operator |
Lighting | Chris Culliton | Electrician |
Editing | Mato | Color Timer |
Camera | Jim McConkey | Camera Operator |
Camera | Jim McConkey | Steadicam Operator |
Lighting | Michael Bauman | Lighting Technician |
Art | Robert Bonino | Construction Coordinator |
Sound | Eddie Bydalek | Sound Recordist |
Crew | Derek Becker | Makeup Effects |
Crew | Jimmy P. Wong | Stunts |
Costume & Make-Up | Hope Slepak | Costume Supervisor |
Crew | Marian Green | Stunts |
Crew | D. Scott Guthrie | Driver |
Sound | Jon Kull | Orchestrator |
Crew | Michael Broughton | Stunts |
Crew | Mike Massa | Stunts |
Crew | Frank Toro | Special Effects Coordinator |
Sound | Mark Jan Wlodarkiewicz | Music Editor |
Sound | Gary Alper | Sound Mixer |
Production | Kim Kurumada | Unit Production Manager |
Crew | Dar Billingham | Stunts |
Crew | J. Armin Garza II | Driver |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunts |
Crew | Timothy Shannon | Transportation Coordinator |
Crew | Robert Earl | Thanks |
Crew | Jeff Plauster | Propmaker |
Visual Effects | Derek Ledbetter | Visual Effects |
Crew | Dick Hansen | Cableman |
Camera | Matthew Haskins | Camera Loader |
Crew | Kelly Kerby | Special Effects |
Production | Betty Chin | Production Coordinator |
Sound | Mark Curry | Scoring Mixer |
Crew | Claire O'Brien | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Joe Cuervo | Makeup Artist |
Lighting | Kevin Brown | Rigging Gaffer |
Art | Daniel Geary | Construction Foreman |
Art | Maureen Kropf | Painter |
Crew | David Gaines | Post Production Supervisor |
Production | David Gaines | Associate Producer |
Crew | Paul Prokop | Production Controller |
Camera | Jorge H. Guzman | Grip |
Costume & Make-Up | Mark Bussan | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Donna Cicatelli-Lewis | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lisa Meyers | Key Hair Stylist |
Production | Mark J. Levenstein | Production Supervisor |
Production | Mark J. Levenstein | Production Accountant |
Production | Lucille Smith | Unit Production Manager |
Production | Sandra Tomita | Production Supervisor |
Crew | William P. Bartram | Propmaker |
Crew | Mark D. Berrend | Propmaker |
Art | Mike Blaze | Property Master |
Crew | Tim J. Bonino | Propmaker |
Crew | Tony Capasso | Propmaker |
Costume & Make-Up | Tim Caprarelli | Set Dressing Artist |
Crew | Gerald Cheney | Propmaker |
Art | Ralph Clark | Painter |
Art | Thomas Costabile | Construction Coordinator |
Art | David Crvelin | Assistant Art Director |
Art | Daniel P. Gehry | Construction Foreman |
Art | Donald Grant | Leadman |
Crew | Randal R. Groves | Propmaker |
Crew | William G. Hoffner | Propmaker |
Crew | R. Todd Hurst | Propmaker |
Art | Kim Kirschbaum | Painter |
Art | Mark Mann | Construction Foreman |
Art | Sean O'Brien | Construction Foreman |
Art | John J. Passanante | Standby Painter |
Crew | Steven Rigamat | Propmaker |
Crew | Shel Yvon Rosenthal | Propmaker |
Crew | Richard Wheeler | Propmaker |
Sound | Mychal D. Smith | Boom Operator |
Sound | Marc-Jon Sullivan | Boom Operator |
Production | Elizabeth Hirsch | Production Manager |
Visual Effects | Abby Gail Palanker | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Kimberly Sylvester | Visual Effects Producer |
Lighting | Thomas M. Dangcil | Best Boy Electric |
Lighting | Michael 'Flash' McDonald | Best Boy Electric |
Lighting | Chris Drechsler | Lighting Technician |
Camera | Robin Bursey | Camera Loader |
Art | Michelle Latham | Location Scout |
Crew | Lisa Lewis | Production Intern |
Crew | Bill Livingston | Production Office Assistant |
Lighting | Robert Dolan | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Lee Harris | Set Costumer |
Crew | Bo Ehrig | Transportation Coordinator |
Crew | Jeanmarie Murphy-Burke | Unit Publicist |
Crew | Caroline Kramer | Craft Service |
Crew | Gary Kramer | Craft Service |
Crew | Frank McKenna | Craft Service |
Crew | Michael McKenna | Craft Service |
Crew | Thomas Aquino | Driver |
Crew | Scott Ayres | Driver |
Crew | Joseph F. Barth Jr. | Driver |
Crew | John M. Batiuk | Driver |
Crew | James E. Bennett | Driver |
Crew | John Brady | Driver |
Crew | Danny Brooks | Driver |
Crew | Sam Cardarelli Jr. | Driver |
Crew | Jack J. Cavolo | Driver |
Crew | Gary Compton | Driver |
Crew | Peter Connors | Driver |
Crew | Patric Cyran | Driver |
Crew | Jeffrey M. Drucker | Driver |
Crew | Scott Fair | Driver |
Crew | Edward Fanning | Driver |
Crew | Vincent J. Gargiulo | Driver |
Crew | Fulton 'Greg' Gilson | Driver |
Crew | Daniel Gordon | Driver |
Crew | Sean Heilig | Driver |
Crew | Lawrence S. Hennessy | Driver |
Crew | John J. Hess | Driver |
Crew | Larry Hilmo | Driver |
Crew | Thomas J. Horvath | Driver |
Crew | Steve Januskiewicz | Driver |
Crew | Rick Kelleher | Driver |
Crew | Randall D. Krasomil | Driver |
Crew | Mike Kulisch | Driver |
Crew | Susan Larkins | Driver |
Crew | Michael Marotta | Driver |
Crew | Malcolm Mazer | Driver |
Crew | Cecil McClain | Driver |
Crew | Larry Michael | Driver |
Crew | James A. Murphy | Driver |
Crew | Gene O'Neill | Driver |
Crew | Stephen V. Pistone | Driver |
Crew | Steve Polon | Driver |
Crew | Charles Ramirez | Driver |
Crew | Thomas M. Reposar | Driver |
Crew | Mark Scruton | Driver |
Crew | Jerry Smith | Driver |
Crew | Ervin Wayne Spowehn | Driver |
Crew | Jon Tardino | Driver |
Crew | Richard Tews | Driver |
Crew | William Wardlow | Driver |
Crew | Bonnie Yamahiro | Driver |
Crew | Robert Dulys | Driver |
Lighting | Donald M. Angst | Electrician |
Lighting | Scott Barnes | Electrician |
Lighting | Nicole Brait | Electrician |
Lighting | Francesca Cobaco | Electrician |
Lighting | Gordon Tadd Eto | Electrician |
Lighting | Ashley Kimmet | Electrician |
Lighting | Thomas Landi | Electrician |
Lighting | Harold J. McClean | Electrician |
Lighting | Dave W. Slodski | Electrician |
Camera | Steve McLean | First Assistant Camera |
Camera | Tim Metivier | First Assistant Camera |
Camera | Dino R. Alba | Grip |
Camera | Christopher Donohue | Grip |
Camera | R. Dana Harlow | Grip |
Camera | Chad Herr | Grip |
Camera | Christopher L. Monroe | Grip |
Camera | Kurt Rimmel | Grip |
Camera | Lance Robinson | Grip |
Camera | Ken Tanzer | Grip |
Camera | Franz Yeich | Grip |
Camera | Gregory F. Johnson | Grip |
Camera | Kurt Stevens | Grip |
Production | Steve Dayan | Location Manager |
Production | Antoine Douaihy | Location Manager |
Production | Andrew Saxe | Location Manager |
Crew | Louis McGruder | Post Production Assistant |
Crew | Stephen Przybylowski | Post Production Assistant |
Crew | Sherry Snodgrass | Post Production Assistant |
Production | Mohamed Khan | Production Coordinator |
Production | Diana E. Latham | Production Coordinator |
Lighting | Adam Colunga | Rigging Grip |
Lighting | Hilary Klym | Rigging Grip |
Lighting | Al Lieberman | Rigging Grip |
Lighting | Rex Anson Rhorer | Rigging Grip |
Lighting | Dennis Skog | Rigging Grip |
Lighting | Jeremiah Spinney | Rigging Grip |
Lighting | Craig Vaccaro | Rigging Grip |
Crew | Chester Coleman | Set Medic |
Crew | Kathy Cossu | Set Medic |
Crew | Marie Nashold | Set Medic |
Crew | Marc Ameruso | Set Production Assistant |
Crew | Brandon Schiffman | Set Production Assistant |
Crew | Katherine Walker | Set Production Assistant |
Crew | Steve Carnahan | Stand In |
Crew | John Polce | Stand In |
Crew | Marc Kenneth Robinson | Stand In |
Crew | Peter Koczera | Title Graphics |
Art | Dan Perri | Title Designer |
Crew | Tom Heilig | Transportation Captain |
Crew | Michael Helgesen | Transportation Captain |
Crew | Dennis Kelly | Transportation Co-Captain |
Crew | Mel Langford | Transportation Co-Captain |
Crew | Vic Nowak | Transportation Co-Captain |
Crew | Russell Berg | Special Effects |
Crew | Mark Bero | Special Effects |
Crew | Guy C. Feldman | Special Effects |
Crew | David Kleinstein | Special Effects |
Crew | Ronald W. Mathews | Special Effects |
Crew | Danny Owen | Special Effects |
Crew | Steve Shines | Special Effects |
Crew | Pamela Byrne | Thanks |
Crew | Hugh Charlton | Thanks |
Crew | Susan Grossman | Thanks |
Crew | Graham Knuttel | Thanks |
Crew | Peter Max | Thanks |
Crew | Kim O'Keefe | Thanks |
Crew | Melanie Stensland | Thanks |
Crew | Thomas Van Essen | Thanks |
Crew | Mark Van Horne | Thanks |
Crew | Bob Arnold | Stunts |
Crew | Tom Bergman | Stunts |
Crew | Cindy Daniels | Stunts |
Crew | Dane Farwell | Stunts |
Crew | Ralph Ferrara | Stunts |
Crew | Frankie 'G' Garbutt | Stunts |
Crew | Tony Guida | Stunts |
Crew | Paula Leone | Stunts |
Crew | Steve Mack | Stunts |
Crew | Janet Paparazzo | Stunts |
Crew | Jack Carpenter | Stunts |