Underworld (2003)
Vampyrer och varulvar har utkämpat ett nattligt krig mot varandra i århundraden. Men allt förändras när en kvinnlig vampyrkrigare vid namn Selene, känd för sin styrka och tapperhet i varulvsjakt, blir förälskad i en fredsälskande manlig varulv, Michael, som vill göra slut på kriget.
Director:
Len Wiseman
Writer:
Danny McBride
Kate Beckinsale Selene |
|
Scott Speedman Michael Corvin |
|
Michael Sheen Lucian |
|
Shane Brolly Kraven |
|
Bill Nighy Viktor |
|
Erwin Leder Singe |
|
Sophia Myles Erika |
|
Robbie Gee Kahn |
|
Wentworth Miller Dr. Adam Lockwood |
|
Kevin Grevioux Raze |
|
Zita Görög Amelia |
|
Scott McElroy Soren |
|
Richard Cetrone Pierce |
|
Mike Mukatis Taylor |
|
Dennis J. Kozeluh Dignitary |
|
Todd Schneider Trix |
|
Sándor Bolla Rigel |
|
Hank Amos Nathaniel |
|
Zsuzsa Barsi Gunshot Girl |
|
Andreas Patton Death Dealer Captain |
|
Danny McBride Mason |
|
Jázmin Dammak Sonja |
|
Judit Kuchta Zsuzsa |
|
Vanessa Nagy Timea |
|
Atilla Pinke Wolfgang |
|
Ildikó Kovács Michael's Old Girlfriend |
|
Sándor Boros Candidate #1 |
|
János Oláh Candidate #2 |
|
Brian Steele Werewolf |
|
Kurt Carley Werewolf |
|
Zoltan Papp Werewolf (uncredited) |
Art | Kevin Phipps | Supervising Art Director |
Production | Tom Rosenberg | Producer |
Art | Bruton Jones | Production Design |
Production | Celestia Fox | Casting |
Sound | Paul Haslinger | Original Music Composer |
Directing | Len Wiseman | Director |
Writing | Len Wiseman | Story |
Writing | Kevin Grevioux | Story |
Production | Kevin Grevioux | Associate Producer |
Production | Gary Lucchesi | Producer |
Production | Richard S. Wright | Producer |
Production | Richard S. Wright | Unit Production Manager |
Production | Skip Williamson | Executive Producer |
Production | Henry Winterstern | Executive Producer |
Production | Terry McKay | Executive Producer |
Production | James McQuaide | Executive Producer |
Production | Robert Bernacchi | Executive Producer |
Camera | Tony Pierce-Roberts | Director of Photography |
Editing | Martin Hunter | Editor |
Costume & Make-Up | Wendy Partridge | Costume Design |
Sound | Claude Letessier | Sound Designer |
Art | Patrick Tatopoulos | Production Design |
Visual Effects | Patrick Tatopoulos | Creature Design |
Production | Deborah Aquila | Casting |
Crew | Mark Egerton | Second Unit |
Directing | Mark Egerton | Assistant Director |
Editing | Nigel Galt | Additional Editing |
Art | Malcolm Stone | Set Decoration |
Art | Csaba Stork | Art Direction |
Costume & Make-Up | Katalin Jakots | Makeup Artist |
Production | Alex Johnson | Casting Assistant |
Production | Jennifer L. Smith | Casting Associate |
Production | Anja Stadelmann | Production Supervisor |
Sound | Danny Lohner | Music Supervisor |
Crew | Brad Martin | Stunt Coordinator |
Directing | Brad Martin | Second Unit Director |
Production | Stephen Taylor | Production Accountant |
Production | György Sánta | Production Manager |
Sound | Nerses Gezalyan | Sound Mixer |
Camera | Gábor Forgács | Camera Operator |
Production | Tricia Wood | Casting |
Art | Dean Tschetter | Graphic Designer |
Costume & Make-Up | Zoltán Horváth | Set Dressing Artist |
Sound | Marcel Spisak | Sound Editor |
Art | Gyula Herjeczki | Construction Coordinator |
Writing | Danny McBride | Screenplay |
Writing | Danny McBride | Story |
Production | Danny McBride | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Gabriella Németh | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Augusto Grassi | Costume Supervisor |
Sound | Joo Fürst | Foley Artist |
Visual Effects | Nick Allder | Special Effects Supervisor |
Art | Attila Kiss | Assistant Property Master |
Crew | Valerie Delahaye | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Matt Kasmir | Digital Compositor |
Crew | Jesse D'Angelo | Makeup Effects |
Sound | Pit Kuhlmann | Sound Designer |
Camera | Egon Endrényi | Still Photographer |
Lighting | Péter Sidló | Assistant Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Zsoka Hoka | Dresser |
Visual Effects | Leslie Huntley | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Robert Duncan | Visual Effects Supervisor |
Crew | Nicole Randall | Stunt Double |
Camera | Stuart Howell | Steadicam Operator |
Editing | Zahida Bacchus | Digital Intermediate |
Crew | Moira Houlihan | Unit Publicist |
Camera | Tony Magaletta | Second Assistant Camera |
Sound | Norbert Zich | Dolby Consultant |
Camera | Ralph Flores Jr. | Underwater Camera |
Crew | Marcus Alexander | Visual Effects Editor |
Crew | David Heinz | Post Production Assistant |
Costume & Make-Up | Iván Pohárnok | Prosthetic Supervisor |
Visual Effects | Gary E. Beach | Visual Effects Coordinator |
Camera | John Bailie | First Assistant Camera |
Lighting | Tommy Finch | Gaffer |
Lighting | Tommy Finch | Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Justin Ditter | Wigmaker |
Production | Clive Miles | Location Manager |
Directing | Caroline Sax | Script Supervisor |
Art | Collin Grant | Storyboard Artist |
Sound | Christof Ebhardt | Sound Effects Editor |
Sound | Michael Miller | ADR Mixer |
Crew | Jon Baker | Armorer |
Sound | Sean Landeros | Sound Recordist |
Sound | Joanie Diener | Music Editor |
Crew | Alex Matcham | Production Controller |
Visual Effects | Christopher Warren | VFX Director of Photography |
Costume & Make-Up | György Homonnay | Wardrobe Master |
Crew | Ferenc Berecz | Stunts |
Crew | Béla Vaszary | Set Medic |
Art | Sam Greenmun | Conceptual Design |
Art | Gergö Balika | Art Department Coordinator |
Art | Adrien Asztalos | Set Designer |
Art | Lajos E. Szabó | Standby Painter |
Camera | Darren Quinn | First Company Grip |
Costume & Make-Up | Giovanni Giuliano | Key Hair Stylist |
Crew | Csaba Vásári | Carpenter |
Crew | Zoltán Fohn | Driver |
Crew | Attila Csabai | Loader |
Crew | János Czakó | Property Master |
Crew | Richard Szabó | Security |
Crew | Kinga Baranyai | Special Effects Coordinator |
Crew | Ferenc Béres | Transportation Captain |
Production | Kornél Sipos | Unit Production Manager |
Crew | Craig Appel | Utility Stunts |
Crew | Gábor Kasza | Video Assist Operator |
Lighting | Zoltán Halmágyi | Electrician |
Production | Grant Grabowski | Production Coordinator |
Sound | Pál Szûrös | Boom Operator |
Sound | Sören Blüthgen | Foley Recordist |
Visual Effects | Eric Jennings | 3D Supervisor |
Visual Effects | Julia Egerton | Digital Compositors |
Visual Effects | Chad Dombrova | Visual Effects |
Crew | Robert L. Benun | Thanks |
Directing | Tamás Vass | Second Second Assistant Director |
Editing | Jet Omoshebi | Colorist |
Sound | Benedikt Just | Sound Effects Editor |
Crew | Robert James Ashe | Visual Effects Editor |
Sound | Colin Cooper | ADR Recordist |
Crew | Kasi Béla | Stunts |
Crew | Levente Lezsák | Stunts |
Crew | Katona Péter | Stunts |
Directing | Lucy Egerton | Third Assistant Director |
Costume & Make-Up | Zsuzsanna Mile | Contact Lens Technician |
Art | Irene Angotti | Conceptual Illustrator |
Art | Lajos Farkas | Storyboard Artist |
Art | Károly Gerlei | Swing |
Crew | Garry Cooper | Special Effects Technician |
Camera | Péter Bartos | Assistant Camera |
Camera | István Bese | Dolly Grip |
Camera | Zsigmond Molcsány | Second Company Grip |
Visual Effects | Frank Dürschinger | CG Animator |
Production | Winnie Cheng | Post Production Coordinator |
Crew | Ágnes Berecz | Administrative Assistant |
Production | Kinga Kovacs | Assistant Accountant |
Production | Beatrix Szombati | Assistant Production Coordinator |
Production | Iván Erõs | Assistant Unit Manager |
Crew | Zoltán Seres | Base Camp Operator |
Crew | Judit Csepregi | Catering |
Production | Wannapa 'Gai' Sinthunawa | First Assistant Accountant |
Production | Andrew Shuford | Production Accountant |
Production | Krisztina László | Production Secretary |
Crew | Attila Erczkovi | Pyrotechnician |
Crew | Eva Mayer | Stunts |