The Nice Guys (2016)
Den misslyckade privatdetektiven Holland March och den inhyrda torpeden Jackson Healy tvingas samarbeta för att lösa ett fall med en försvunnen ung kvinna, samt det till synes orelaterade dödsfallet av en porrstjärna. Under deras utredning avslöjar de en chockerande konspiration, som sträcker sig ända upp till de högsta makthavarna.
Director: Shane Black
Ryan Gosling Holland March |
|
Russell Crowe Jackson Healy |
|
Angourie Rice Holly March |
|
Margaret Qualley Amelia Kuttner |
|
Matt Bomer John Boy |
|
Beau Knapp Blueface |
|
Keith David Older Guy |
|
Yaya DaCosta Tally |
|
Kim Basinger Judith Kuttner |
|
Lois Smith Mrs. Glenn |
|
Murielle Telio Misty Mountains |
|
Gil Gerard Bergen Paulsen |
|
Daisy Tahan Jessica |
|
Jack Kilmer Chet |
|
Lance Valentine Butler Kid on Bike |
|
Ty Simpkins Bobby |
|
Cayla Brady Young Beauty |
|
Tammi Arender Reporter |
|
Rebecca Dalton Rusk Fred's Widow |
|
Terence Rosemore Bourbon Bartender |
|
John L. Morris Peep Show Employee |
|
Michelle Rivera Huckaby Medic |
|
Nathaniel 'Nate' Scott Medic |
|
Amy Goddard Nun |
|
Frank Mottek Radio Annoucer (voice) |
|
Joanne Spracklen Healy's Ex Wife |
|
Greg Lindsay Stand Up Comic |
|
Maddie Compton Janet |
|
J. Todd Anderson Smoker at Protest |
|
Meredith Berg Die-In Protester |
|
Lauren Marini Die-In Protester |
|
Ward Roberts Die-In Protester |
|
Ryan Powers Die-In Protester |
|
Lauren Bair Die-In Protester |
|
Zarah Kulczycki Die-In Protester |
|
Hana Yuka Sano Die-In Protester |
|
Marvin Ross Valet at Sid's |
|
Rachele Brooke Smith Party Girl |
|
Adriana Karras Party Girl |
|
Milo Wesley Pornookio |
|
Marilyn Chen Contortionist |
|
Matthew Warzel Bartender at Sid's |
|
Jordan Hairston Painted Girl |
|
Angela Everhart Bartender at Mermaid Bar |
|
Joshua Hoover Dork |
|
Yvonne Zima Young Porn Queen |
|
Lexi Johnson Pocahontas |
|
Chloe Hurst Exotic Girl at Sid's |
|
Gary Weeks Officer McMillan |
|
Charles Green Dog Walker |
|
Gary Wolf Flight Deck Bartender |
|
Hannibal Buress Bumble |
|
Steve Wilder Perry the Lawyer |
|
Garrett Carpenter Buddy |
|
Hank Quillen Maintenance Man |
|
Michael Beasley Bartender at Car Show |
|
Dominic Bagarozzi Paulsen-in-Porn |
|
Karrueche Tran Tally-in-Porn |
|
Carson Meyer Bartender at Mexican Restaurant |
|
Sala Baker Bodyguard (uncredited) |
|
Robert Downey Jr. Sid Shattuck (uncredited) |
|
Kimberly Battista Spoon Girl (uncredited) |
|
Courtlyn Cannan Teddy Bear Girl (uncredited) |
|
Mark Kubr Man in Diner (uncredited) |
|
Dana Clark McPherson Car Show Attendee (uncredited) |
|
Elayne Boosler Self (uncredited) |
|
Emily Brobst Bar Patron (uncredited) |
Production | Joel Silver | Producer |
Directing | Shane Black | Director |
Writing | Shane Black | Writer |
Camera | Philippe Rousselot | Director of Photography |
Crew | Sala Baker | Stunts |
Crew | Sala Baker | Stunt Double |
Production | Sarah Halley Finn | Casting |
Art | Richard Bridgland | Production Design |
Costume & Make-Up | Kym Barrett | Costume Design |
Sound | John Ottman | Original Music Composer |
Editing | Joel Negron | Editor |
Production | Hal Sadoff | Executive Producer |
Production | Norman Merry | Executive Producer |
Art | Danielle Berman | Set Decoration |
Production | Ethan Erwin | Co-Producer |
Crew | Markos Rounthwaite | Stunt Coordinator |
Crew | Gary Ray Stearns | Stunts |
Sound | David Buckley | Original Music Composer |
Crew | Glenn Foster | Stunts |
Production | Ken Kao | Executive Producer |
Production | Aaron Auch | Co-Producer |
Production | Anthony Bagarozzi | Executive Producer |
Writing | Anthony Bagarozzi | Writer |
Directing | Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Jane Galli | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Barbara Lorenz | Hair Department Head |
Crew | Emily Brobst | Stunts |
Crew | Emily Brobst | Stunt Double |
Visual Effects | Ben Shepherd | 3D Supervisor |
Crew | Jennifer Cocker | Stunts |
Crew | Jennifer Badger | Stunts |
Directing | Julia Tasker | Script Supervisor |
Art | Mychael Bates | Property Master |
Directing | Eric Richard Lasko | Second Assistant Director |
Crew | Nick DeKay | Stunts |
Crew | Megan Le | Stunts |
Crew | Connor Bellina | Stunts |
Crew | Aja Frary | Stunts |
Production | Michael J. Malone | Executive Producer |
Directing | Nilo Otero | First Assistant Director |
Crew | Brett Praed | Stunts |
Crew | Laurence Chavez | Stunts |
Crew | Crystal Hooks | Stunts |
Crew | Damita Jane Howard | Stunts |
Crew | Jared Losano | Stunts |
Art | David Utley | Art Direction |
Crew | Quinn Early | Stunts |
Crew | Josh Diogo | Stunts |
Crew | Maya Santandrea | Stunts |
Crew | Carmel Musgrove | In Memory Of |
Crew | Marque Ohmes | Stunts |
Crew | Jessica Merideth | Stunts |
Crew | Daniel Hargrave | Stunts |
Crew | Mallory Thompson | Stunt Double |
Crew | Cristin Azure | Stunt Driver |
Crew | Michael Hansen | Stunts |
Crew | Karl Van Moorsel | Stunts |
Camera | Valentine Marvel | First Assistant "A" Camera |
Crew | Derek Alfonso | Stunts |
Crew | Todd Warren | Stunts |
Crew | Sarah Jarrett | Stunts |
Crew | Jeremy Conner | Stunts |
Crew | Spencer Mulligan | Stunts |
Crew | Keir Beck | Stunts |
Crew | Aimee Zannoni | Stunts |
Crew | Nicholas E. Jones | Stunts |
Crew | Rachel Gelfeld | Stunts |