1408 (2007)
Författaren Mike Enslin har skrivit två böcker om övernaturliga fenomen trots att han inte alls tror på något sådant överhuvudtaget. Nu har han bestämt sig för att samla på sig lite fler myter bl a genom att bo på rum 1408 på Dolphin Hotel i New York för att bevisa att det bara är en myt att ingen någonsin har checkat ut från detta rum - något han kommer ångra... Rum 1408 är verkligen rummet som ingen gäst checkar ut från runt lunch.
Director:
Mikael Håfström
Writers:
Scott Alexander, Larry Karaszewski, Matt Greenberg.
John Cusack Mike Enslin |
|
Samuel L. Jackson Gerald Olin |
|
Mary McCormack Lilly Enslin |
|
Jasmine Jessica Anthony Katie |
|
Tony Shalhoub Sam Farrell |
|
Alexandra Silber Young Woman at Bookstore |
|
Noah Lee Margetts Bellboy |
|
William Armstrong Clay |
|
Paul Birchard Mr. Innkeeper |
|
Margot Leicester Mrs. Innkeeper |
|
Angel Oquendo Taxi Cab Driver |
|
Walter Lewis Bookstore Cashier |
|
Eric Meyers Man #1 at Bookstore |
|
Holly Hayes Lady at Bookstore |
|
Johann Urb Surfer Dude |
|
Andrew-Lee Potts Mailbox Guy |
|
Kim Thomson Desk Clerk |
|
Drew Powell Assistant Hotel Manager |
|
Isiah Whitlock Jr. Hotel Engineer |
|
Benny Urquidez Claw Hammer Maniac |
|
Len Cariou Mike's Father |
|
Ray Nicholas Factory Owner |
|
Paul Kasey Kevin O'Malley |
|
George Cottle Mailbox Worker |
|
William Willoughby Mailbox Worker |
|
Thomas A. McMahon Cop #1 |
|
Kevin Dobson Priest |
|
Peter Conboy Man Outside Hotel Fire (uncredited) |
|
Georgie Lee-Robinson Bookstore Assistant (uncredited) |
|
Bernadette Lords Hotel Guest (uncredited) |
|
Rob McGillivray Bellboy (uncredited) |
|
Kate Walsh Mike Enslin's Ex-wife (uncredited) |
Production | Avy Kaufman | Casting |
Production | Bob Weinstein | Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Writing | Stephen King | Short Story |
Sound | Gabriel Yared | Original Music Composer |
Writing | Scott Alexander | Screenplay |
Writing | Larry Karaszewski | Screenplay |
Production | Lorenzo di Bonaventura | Producer |
Editing | Peter Boyle | Editor |
Crew | Tina Maskell | Stunts |
Sound | Colin Wood | Boom Operator |
Art | Roxy Konrad | Art Department Coordinator |
Camera | David Appleby | Still Photographer |
Camera | Benoît Delhomme | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Natalie Ward | Costume Design |
Costume & Make-Up | Shaune Harrison | Special Effects Makeup Artist |
Art | Julia Dehoff | Assistant Art Director |
Art | Andrew Laws | Production Design |
Directing | Mikael Håfström | Director |
Writing | Matt Greenberg | Screenplay |
Production | Jake Myers | Executive Producer |
Art | Stuart Kearns | Art Direction |
Costume & Make-Up | Karl Derrick | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Karl Derrick | Special Effects Key Makeup Artist |
Crew | Paul Corbould | Special Effects |
Art | Daniel B. Clancy | Set Decoration |
Production | Dana Robin | Unit Production Manager |
Art | Mark Raggett | Supervising Art Director |
Production | Elaine Grainger | Casting |
Directing | Sean Guest | First Assistant Director |
Production | Richard Saperstein | Executive Producer |
Crew | Jamie Edgell | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Jane Petrie | Assistant Costume Designer |
Directing | Jessica Hurles-Laws | Second Unit First Assistant Director |
Art | Kate Halsall | Art Department Assistant |
Camera | Tony Rowland | Grip |
Crew | Benny Urquidez | Stunts |
Sound | Craig Irving | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Steve Single | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ruth Sullivan | Foley Artist |
Camera | Gerry Vasbenter | Camera Operator |
Camera | Gerry Vasbenter | Steadicam Operator |
Crew | Mark Kubr | Stunts |
Sound | Jeff Atmajian | Orchestrator |
Sound | Jeff Atmajian | Conductor |
Crew | Bertie Spiegelberg | Production Office Assistant |
Crew | Jessie Thiele | Post Production Supervisor |
Crew | David Garrick | Stunt Double |
Art | Marina Morris | Set Decoration |
Art | Gordon Fitzgerald | Property Master |
Costume & Make-Up | David Otzen | Wardrobe Assistant |
Sound | Richard Kondal | Foley Editor |
Visual Effects | Ben Shepherd | Visual Effects Supervisor |
Sound | Kirsty Whalley | Music Editor |
Directing | Tricia Ronten | Script Supervisor |
Sound | Ricky Butt | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Askia Won-Ling Jacob | Costumer |
Visual Effects | Sean Farrow | Visual Effects Supervisor |
Art | Giles Edleston | Location Scout |
Sound | Tim Cavagin | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Mark Grimwade | Unit Manager |
Sound | Francis Ward Lindsay | Foley Artist |
Lighting | David Smith | Gaffer |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunt Coordinator |
Sound | Alex Joseph | Foley Editor |
Sound | Nigel Mills | Sound Designer |
Sound | Nigel Mills | Supervising Sound Editor |
Directing | Catherine Allinson | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Denise Wynbrandt | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Pippa Woods | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Susan d'Arcy | Unit Publicist |
Art | Rhian Nicholas | Standby Art Director |
Production | Kate Ringsell | Casting Assistant |
Crew | Tim Mikulecky | Stunt Double |
Sound | Conor Mackey | Assistant Sound Editor |
Camera | Harry Bowers | Second Assistant "A" Camera |
Art | John Coppinger | Sculptor |
Production | Gabriela Vázquez | Unit Production Manager |
Sound | Philip Alton | Dialogue Editor |
Sound | Philip Alton | ADR Editor |
Production | Emma Mallett | Assistant Production Coordinator |
Production | Pat Karam | Location Manager |
Production | Jeremy Steckler | Associate Producer |
Sound | Becky Bentham | Music Coordinator |
Crew | Sarah Franzl | Stunts |
Editing | Stephen Boucher | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Suzanne Stokes-Munton | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Suzanne Stokes-Munton | Hair Department Head |
Production | John Anthony | Production Supervisor |
Sound | Brian Simmons | Sound Mixer |
Camera | Malcolm Huse | Key Grip |
Production | Greg Outcalt | Production Coordinator |
Production | Kelly Dennis | Associate Producer |
Production | Antonia Kalmacoff | Associate Producer |
Production | Elena Zokas | Unit Production Manager |
Production | Ali Merhi | Casting Associate |
Production | Briana Burke | Location Manager |
Production | Audra Gorman | Location Manager |
Art | Lee David Lee | Location Scout |
Art | Rob Lee | Location Scout |
Art | Darren Agnew | Title Designer |
Production | Una Hill | Production Coordinator |
Crew | Christian Eric Billings | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Mark Ferguson | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Mark Ferguson | Assistant Costume Designer |
Crew | Jeffrey G. Barnett | Stunts |
Sound | Steve Mayer | Sound Effects Editor |
Production | Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Camera | Dermot Hickey | First Assistant "A" Camera |
Sound | Cecilia Lanzi | Sound Designer |
Sound | Cecilia Lanzi | Boom Operator |
Lighting | Andrew Watson | Rigging Gaffer |
Sound | Mark Lafbery | ADR Mixer |
Sound | Mark Lafbery | Foley Mixer |
Camera | Gary Smith | Best Boy Grip |
Camera | Jason Coop | First Assistant "B" Camera |
Art | John Greaves | Storyboard Artist |
Directing | John Greaves | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Tamsin Wright | Wardrobe Assistant |
Production | Rita Kozma | Assistant Accountant |
Camera | Dean Thompson | First Assistant "A" Camera |
Editing | Alex Anstey | Assistant Editor |
Crew | Claire Alderton | Stand In |
Costume & Make-Up | Barbara Brady | Wardrobe Assistant |
Directing | James Andrew Haven | Second Assistant Director |
Camera | Gareth Coop | Camera Loader |
Lighting | Sonny Burdis | Best Boy Electric |
Camera | Russell O'Connor | Grip |
Camera | Terry Chapman | Grip |
Camera | Derek Strachan | Grip |
Camera | Darren Piercey | Grip |
Production | Michelle Pianca | Assistant Location Manager |
Costume & Make-Up | Pauline Heyes | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Catherine Heyes | Makeup & Hair |
Production | Danielle Bennett | Production Runner |
Production | Frances Richardson | First Assistant Accountant |
Crew | Will Blunden | Visual Effects Editor |
Production | Cara Cheeseman | Post Production Coordinator |
Production | Louis Ellman | ADR Voice Casting |