Race (2016)
Den otroliga men sanna historien om den olympiska legenden, Jesse Owens, som anses vara en av de allra främsta idrottsmännen genom tiderna, oavsett idrott. Med mod och beslutsamhet kämpade han mot det förflutna. Och vann. Filmen är inspelad i Montreal och på plats på Olympiastadion i Berlin, där Jesse Owens blev fyrfaldig guldmedaljör vid OS 1936.
Director:
Stephen Hopkins
Writers:
Anna Waterhouse, Joe Shrapnel.
Stephan James Jesse Owens |
|
Jason Sudeikis Larry Snyder |
|
Carice van Houten Leni Riefenstahl |
|
Jeremy Irons Avery Brundage |
|
Amanda Crew Peggy |
|
William Hurt Jeremiah Mahoney |
|
David Kross Carl "Luz" Long |
|
Eli Goree Dave Albritton |
|
Giacomo Gianniotti Sam Stoller |
|
Jonathan Aris Arthur Lill |
|
Jon McLaren Trent |
|
Moe Jeudy-Lamour Mel Walker |
|
Shamier Anderson Eulace Peacock |
|
Shanice Banton Ruth Solomon |
|
Tim McInnerny General Charles |
|
Nina Lauren Laurel Girl |
|
Jesse Bostick Ken Seitz |
|
Tim Post Phil Diamond |
|
Barnaby Metschurat Dr. Joseph Goebbels |
|
Larry Day Francis Schmidt |
|
Arthur Holden Rudolf Dassler |
|
Karl Graboshas Adolf Dassler |
|
Jeff Burrell Radio Announcer |
|
Anthony Sherwood Rev. Ernest Hall |
|
Alexander Yassin U.S. Olympic team |
|
Jonathan Higgins Dean Cromwell |
|
Jaa Smith-Johnson Sylvester Owens |
|
Jeremy Ferdman Marty Glickman |
|
Bruno Bruni, Jr. Hans Ertl |
|
Steffen Mennekes Journalist |
|
Manuel Sinor Franz Miller |
|
Chantel Riley Quincella Nickerson |
|
Daniel Harroch Desk Clerk |
|
Marc Primeau Fan of Jesse Owens |
|
Dondre Octave Ralph Metcalfe |
|
Ricky Watson Reporter |
|
Milo Larratt Elevator Boy |
|
Gaetan Normandin Frank Wykoff |
|
Julien Boissaud German referee |
|
Andrea Carter Local Girl |
|
Nikoma T. Beermann Doorman |
|
Francois Hugo Turgeon Journalist |
|
Karen Belfo the Jewish Mother (uncredited) |
|
Chris Theisinger German Police Officer (uncredited) |
Directing | Stephen Hopkins | Director |
Production | Stephen Hopkins | Producer |
Camera | Peter Levy | Director of Photography |
Production | Suzanne Smith Crowley | Casting |
Production | Stephanie Gorin | Casting |
Sound | Rachel Portman | Music |
Editing | John Smith | Editor |
Art | David Brisbin | Production Design |
Art | Isabelle Guay | Supervising Art Director |
Costume & Make-Up | Dietke Brandt | Set Costumer |
Production | Andrea Kenyon | Casting |
Production | Karsten Brünig | Producer |
Camera | Peter Moss | Additional Photography |
Costume & Make-Up | Mario Davignon | Costume Design |
Visual Effects | Jessica Kardos | Visual Effects Coordinator |
Writing | Anna Waterhouse | Screenplay |
Costume & Make-Up | Valeska Schitthelm | Makeup Artist |
Production | Jean-Charles Levy | Producer |
Sound | Christoph Bauschinger | Music Editor |
Production | Nicolas Manuel | Producer |
Costume & Make-Up | Nathalie Trépanier | Makeup Department Head |
Sound | Luc Boudrias | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Randi Wells | Casting |
Production | Louis-Philippe Rochon | Producer |
Art | Jean-Pierre Paquet | Art Direction |
Visual Effects | Thomas Tannenberger | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Martin Lipmann | Visual Effects Supervisor |
Crew | Claire Alary | Property Master |
Sound | Pierre-Jules Audet | Supervising Sound Editor |
Art | Helene Lamarre | Art Department Coordinator |
Camera | Daniel Sauvé | Steadicam Operator |
Art | Ingeborg Heinemann | Set Decoration |
Sound | Jean-François Sauvé | Sound Effects Editor |
Sound | Jean-Philippe St-Laurent | Sound Editor |
Crew | Frederic Breault | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Réjean Goderre | Hair Department Head |
Sound | Stan Sakellaropoulos | ADR & Dubbing |
Writing | Joe Shrapnel | Screenplay |
Visual Effects | Nicolas Delval | Visual Effects Producer |
Camera | Robert Mattigetz | Additional Photography |
Camera | Bertrand Calmeau | Still Photographer |
Visual Effects | Mathieu Raynault | Visual Effects Supervisor |
Sound | Mathieu Beaudin | Sound Effects Editor |
Crew | Sylvain Theroux | CG Supervisor |
Art | André Valade | Set Decoration |
Camera | Thibault Grabherr | Still Photographer |
Production | Luc Dayan | Producer |
Production | Kate Garwood | Producer |
Production | Dominique Séguin | Producer |
Art | Adina Herbell | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Christelle Deforceville | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Juliana Stenzel | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Olivier Proulx | Set Costumer |
Camera | Stéphane Caron | First Assistant Camera |
Visual Effects | Jye Skinn | Animation |
Visual Effects | Johann Bel | VFX Editor |
Visual Effects | Caroline Guagliardo | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Christine Hantzo-Stoll | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Carole-Anne Hébert | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Gabrielle Marchand Roy | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Noemie Poirier | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Catherine Westgate | Visual Effects Coordinator |
Crew | Rachel Litz | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Cynthia Mourou | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Peter Skovsbo | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Josiane Fradette | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Jeremy Robert | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Arek Komorowski | Visual Effects Supervisor |
Sound | Olaf Mierau | ADR & Dubbing |
Costume & Make-Up | Andrea Gotowtschikow | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Julie Mignot | Makeup Artist |