Dumbo (2019)
När Holt Farrier en f.d. cirkusstjärna återvänder från kriget, upptäcker att hela hans liv vänts upp och ner. Cirkusdirektören Max Medici anställer Holt för att ta hand om en nyfödd elefant, vars överdimensionerade öron gör honom till åtlöje på den inte alltför framgångsrika cirkusen. När Holts barn upptäcker att Dumbo kan flyga får de omedelbart besök av den övertygande entreprenören V.A. Vandervere och trapetskonstnären Collette Marchand vilka vill göra en stor stjärna av den annorlunda lilla elefanten.
Director:
Tim Burton
Writer:
Ehren Kruger
Colin Farrell Holt Farrier |
|
Michael Keaton V. A. Vandemere |
|
Danny DeVito Max Medici |
|
Eva Green Colette Marchant |
|
Alan Arkin J. Griffin Remington |
|
Nico Parker Milly Farrier |
|
Finley Hobbins Joe Farrier |
|
Roshan Seth Pramesh Singh |
|
Deobia Oparei Rongo the Strongo |
|
Joseph Gatt Neils Skellig |
|
Miguel Muñoz Segura Ivan the Wonderful |
|
Sharon Rooney Miss Atlantis |
|
Zenaida Alcalde Catherine the Greater |
|
Michael Buffer Baritone Bates |
|
Phil Zimmerman Rufus Sorghum |
|
Ragevan Vasan Pritam Singh |
|
Frank Bourke Puck the Organ Grinder |
|
Zelda Rosset Colon Anne Farrier |
|
Benjamin French Contortionist |
|
Jana Posna Poodle Trainer |
|
Jo Osmond Cook |
|
Jewels Good Mademoiselle Flambé |
|
Lars Eidinger Hans Brugelbecker |
|
Tom Seekings Teenager in Crowd |
|
Douglas Reith Sotheby |
|
Sandy Martin Verna the Secretary |
|
Heather Rome Stuffy Society Woman |
|
Scott Haney Rancher |
|
Erick Hayden Rancher |
|
Greg Canestrari Heckler |
|
Chris Rogers Heckler |
|
Max Gill Mean Teen |
|
Peter Brookes Mean Teen |
|
Simon Connolly Stage Manager |
|
Nick Bartlett Armored Truck Driver |
|
Harry Taylor Power Tower Guard |
|
Vincent Andriano Bridge Guard |
|
Liam Bewley Nightmare Island Guard |
|
Ben Crowe Dreamland Guard |
|
Josef Davies Dreamland Security Guard |
|
Clive Brunt Burly Engineer |
|
Richard Leeming Pipsqueak Engineer |
|
Angela Ashton First Maid |
|
Alice Bonifacio Second Maid |
|
Philip Rosch Reporter |
|
Joseph Macnab Reporters |
|
Rob Heanley Reporter |
|
Amerjit Deu Indian Ship Captain |
|
Lucy DeVito Coat Check Girl |
|
Richard James-Clarke Joplin Man |
|
Matthew Castle Joplin Man |
|
Bret Jones Joplin Man |
|
Zee Asha Joplin Woman |
|
Carol Been Joplin Woman |
|
Jessica Barker-Wren Joplin Woman |
|
Arabella Neale Woman |
|
Rosie Akerman Woman |
|
Tim Southgate Vendor |
|
Anatoli Akerman Clown |
|
Kamil Lemieszewski Circus Attendant (uncredited) |
|
Zoë Scott Lavish Apartment Maid (uncredited) |
|
Suan-Li Ong Fringe Girl Dancer (uncredited) |
|
Paul Riddell Circus Goer (uncredited) |
|
Will Rowlands Mr. Wilcox Customer |
Art | Rick Heinrichs | Production Design |
Directing | Tim Burton | Director |
Production | Tim Burton | Executive Producer |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Editing | Chris Lebenzon | Editor |
Costume & Make-Up | Colleen Atwood | Costume Designer |
Production | Susie Figgis | Casting |
Sound | Bill Abbott | Music Editor |
Writing | Ehren Kruger | Screenplay |
Production | Ehren Kruger | Producer |
Production | Katterli Frauenfelder | Producer |
Directing | Katterli Frauenfelder | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Paul Gooch | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Paul Gooch | Makeup Designer |
Production | Nigel Gostelow | Executive Producer |
Sound | Michael Higham | Music Supervisor |
Sound | James Boyle | Sound Designer |
Sound | James Boyle | Supervising Sound Editor |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Sound | Lisa Jaime | Music Editor |
Camera | Ben Davis | Director of Photography |
Art | Chris Lowe | Supervising Art Director |
Art | John Bush | Set Decoration |
Writing | Helen Aberson | Novel |
Writing | Harold Pearl | Novel |
Visual Effects | Hal Couzens | Visual Effects Producer |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Production | Derek Frey | Producer |
Production | Justin Springer | Producer |
Art | Dean Clegg | Art Direction |
Art | Oli van der Vijver | Art Direction |
Crew | Emma Zee | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Cheryl Beasley Blackwell | Costume Supervisor |
Art | Andrew Bennett | Art Direction |
Sound | Simon Changer | Music Editor |
Sound | Ben Meechan | Sound Effects Editor |
Directing | Lizzie Pritchard | Script Supervisor |
Visual Effects | Richard Stammers | Visual Effects Supervisor |
Art | Gregory Fangeaux | Art Direction |
Crew | Rowley Irlam | Stunt Coordinator |
Sound | Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Tony Dawe | Sound Mixer |
Art | David Balfour | Property Master |
Lighting | John Higgins | Chief Lighting Technician |
Camera | Des Whelan | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Christine L. Cantella | Assistant Costume Designer |
Visual Effects | Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Sound | Gilbert Lake | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Donald Dowd | Production Coordinator |
Crew | Sarah Clark | Unit Publicist |
Camera | Leah Gallo | Still Photographer |
Sound | Iain Eyre | Dialogue Editor |
Art | Matt Curtis | Title Designer |
Sound | Zoe Freed | Foley Artist |
Crew | Sian Milne | Utility Stunts |
Production | Siobhan Lyons | Unit Production Manager |
Crew | Caridad Angus | Stand In |
Costume & Make-Up | Mark Sutherland | Assistant Costume Designer |
Crew | Jessica Hooker | Stunts |
Art | Thea Soady | Construction Coordinator |
Visual Effects | Jay Mehta | Digital Compositor |
Visual Effects | Alexandra Magocsi | VFX Artist |
Crew | Matt Crook | Utility Stunts |
Visual Effects | Marie-France Henri | Digital Compositor |