Fast & Furious 8 (2017)
Med Dom och Letty på smekmånad, Brian och Mia förtidspensionerade och det övriga gänget på fri fot har alla i gruppen skaffat något som liknar vanliga liv. Men när en mystisk kvinna lockar in Dom på brottets bana, och dessutom får honom att förråda de som står honom närmast, ställs de åter inför utmaningar som kommer att testa deras gränser till det yttersta.
Director: F. Gary Gray
Vin Diesel Dominic Toretto |
|
Jason Statham Deckard Shaw |
|
Dwayne Johnson Luke Hobbs |
|
Michelle Rodriguez Letty Ortiz |
|
Tyrese Gibson Roman Pearce |
|
Ludacris Tej Parker |
|
Charlize Theron Cipher |
|
Kurt Russell Mr. Nobody |
|
Nathalie Emmanuel Ramsey |
|
Luke Evans Owen Shaw |
|
Elsa Pataky Elena Neves |
|
Kristofer Hivju Rhodes |
|
Scott Eastwood Little Nobody |
|
Corey Maher Tac Team Leader |
|
Tego Calderon Leo |
|
Don Omar Santos |
|
Patrick St. Esprit DS Allan |
|
Eden Estrella Sam |
|
Janmarco Santiago Fernando |
|
Oren Hawxhurst Miller |
|
Celestino Cornielle Raldo |
|
Olek Krupa Russian Minister of Defense |
|
Alexander Babara Russian Aide |
|
Andre Pushkin Russian Lead Driver |
|
Roberts Jekabsons Russian MMV Driver |
|
Nick Gracer Russian MMV Soldier |
|
Gary Weeks Super Jet Pilot |
|
Friday Chamberlain Zombie Car Tech |
|
Joe Fishel Showroom Employee |
|
Michael W. Broomer Big Mike |
|
Sam Hadid EMP Tech |
|
Matthew Cornwell Super Jet Tech |
|
Jason Rhymer Prison Guard |
|
Jeremy Anderson Lead Guard |
|
Peter Hansen God's Eye Tech |
|
Todd Cole Naval Commander |
|
Jordan Baumer Pink Butterfly Soccer Player |
|
Scott Proctor Control Tower Soldier |
|
Carrie Lee Consolino Haka Performer |
|
Madalyn Defler Haka Performer |
|
Taylor Donaldson Haka Performer |
|
Isabel Downing Haka Performer |
|
Anna Duvall Haka Performer |
|
Jaci Grace Edwards Haka Performer |
|
Reese Edwards Haka Performer |
|
Caylin Ingram Haka Performer |
|
Caroline Kimmel Haka Performer |
|
Katherine Kimmel Haka Performer |
|
Jordan Price Haka Performer |
|
Anna MacKenzie Rogers Haka Performer |
|
Marina Lyn Serra Haka Performer |
|
D66 Haka Performer |
|
James Ayoub Baby Toretto |
|
Carlos De La Hoz Baby Toretto |
|
Alejandro Bosch Plymouth Owner |
|
Lisandra Delgado Sexy Race Starter |
|
Santiago Solis Chavez Plymouth Owner's Dad |
|
Joyvan Guevara DJ Tuneup Party |
|
Brenda Nuñez López Little Girl Finish Line - Cuba |
|
Anita Farmer Bergman Business Woman (uncredited) |
|
Karin Boesler Tourist / Pedestrian (uncredited) |
|
Apollo GT Fish Warehouse Worker (uncredited) |
|
Yassie Hawkes Park Girl (uncredited) |
|
Myrom Kingery Russian Soldier (uncredited) |
|
Gary Lavard Special Operative (uncredited) |
|
Helen Mirren Queenie (uncredited) |
|
Pauline Nowakowski Street Vender (uncredited) |
|
Charles Poole NY Businessman / Tourist (uncredited) |
|
Oleg Prudius Russian Assassin (uncredited) |
|
William Cowboy Reed Berlin Swat (uncredited) |
|
Mark Salas Tourist (uncredited) |
|
Ramona Schwalbach Pedestrian (uncredited) |
|
Jon Komp Shin Soldier (uncredited) |
|
Doug Stroup CIA Agent (uncredited) |
|
Branislav R. Tatalović Vendor (uncredited) |
|
Alan Tuskes Street Vendor (uncredited) |
|
Zachary Vazquez CIA Worker (uncredited) |
|
Gary Lee Vincent Chess Player (uncredited) |
|
Megan Marie Wilson Pedestrian (uncredited) |
|
Yuliya Zelenskaya Tourist (uncredited) |
|
Özcan Özdemir Turkish Tourist (uncredited) |
|
Zac Henry Commuter (uncredited) |
|
Tait Fletcher Russian Soldier (uncredited) |
|
Scott Hunter Henchman (uncredited) |
|
Tyrone C. Wiggins Prisoner (uncredited) |
|
Mya Levels Businesswoman (uncredited) |
|
Kim Evans Showroom Customer (uncredited) |
|
Djimon Hounsou Mose Jakande (archive footage) (uncredited) |
Sound | Harry Cohen | Sound Designer |
Production | John Papsidera | Casting |
Editing | Paul Rubell | Editor |
Costume & Make-Up | Marlene Stewart | Costume Design |
Sound | Peter Brown | Sound Designer |
Sound | Peter Brown | Sound Supervisor |
Editing | Christian Wagner | Editor |
Crew | Jacques Haitkin | Second Unit Cinematographer |
Sound | Brian Tyler | Original Music Composer |
Sound | Brian Tyler | Conductor |
Crew | Jack Gill | Stunts |
Directing | Jack Gill | Second Unit Director |
Writing | Gary Scott Thompson | Characters |
Production | Michael Fottrell | Producer |
Production | Michael Fottrell | Unit Production Manager |
Crew | Buddy Joe Hooker | Stunt Driver |
Production | Neal H. Moritz | Producer |
Crew | Charlie Brewer | Utility Stunts |
Crew | Mike Mukatis | Stunts |
Production | Vin Diesel | Producer |
Costume & Make-Up | Paul Pattison | Makeup Artist |
Sound | Mark P. Stoeckinger | Sound Designer |
Sound | Mark P. Stoeckinger | Sound Supervisor |
Crew | Eddie J. Fernandez | Stunt Driver |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Directing | F. Gary Gray | Director |
Art | Andrew Max Cahn | Art Direction |
Crew | Joe Bucaro III | Stunt Driver |
Art | Bill Brzeski | Production Design |
Production | Chris Morgan | Producer |
Writing | Chris Morgan | Writer |
Production | Amanda Lewis | Executive Producer |
Camera | Stephen F. Windon | Director of Photography |
Crew | Dorian Kingi | Stunts |
Sound | Paul Rabjohns | Supervising Music Editor |
Visual Effects | Kelvin McIlwain | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Mike Wassel | Visual Effects Supervisor |
Crew | Larnell Stovall | Stunts |
Production | Samantha Vincent | Executive Producer |
Crew | Jalil Jay Lynch | Stunt Driver |
Art | Danielle Berman | Set Decoration |
Crew | Tanoai Reed | Stunt Double |
Camera | Geoffrey Haley | Steadicam Operator |
Camera | Geoffrey Haley | "A" Camera Operator |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunt Driver |
Crew | Al Cerullo | Pilot |
Production | Carla Raij | Unit Production Manager |
Crew | Monique Ganderton | Stunt Double |
Crew | Charlie Picerni | Stunt Driver |
Crew | Kevin LaRosa | Pilot |
Crew | Steve Kelso | Stunt Driver |
Editing | Richard Conkling | First Assistant Editor |
Crew | Spiro Razatos | Stunt Coordinator |
Directing | Spiro Razatos | Second Unit Director |
Crew | Eric Norris | Stunts |
Editing | David Kern | Additional Editor |
Production | Finni Johannsson | Line Producer |
Crew | Jace Jeanes | Stunts |
Crew | J.J. Perry | Stunt Coordinator |
Directing | J.J. Perry | Second Unit Director |
Crew | Denney Pierce | Stunts |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Crew | Katie Gill | Stunts |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Crew | Phil Culotta | Stunts |
Directing | Hilbert Hakim | Second Assistant Director |
Sound | Whit Norris | Production Sound Mixer |
Camera | Christopher Duskin | Camera Operator |
Crew | Donna Evans | Stunts |
Crew | Andy Gill | Stunt Coordinator |
Production | Deanna Brigidi | Casting Associate |
Production | Tracy Kilpatrick | Local Casting |
Crew | Eddie Perez | Stunts |
Crew | Aaron Vexler | Stunts |
Camera | Matt Kennedy | Still Photographer |
Sound | Gary A. Hecker | Foley Artist |
Visual Effects | J.D. Schwalm | Special Effects Supervisor |
Crew | Tim Connolly | Stunts |
Crew | Chester E. Tripp III | Stunts |
Sound | Árni Benediktsson | Sound Recordist |
Crew | George B. Colucci Jr. | Stunts |
Crew | Jef Groff | Stunt Double |
Editing | Dylan Highsmith | Additional Editor |
Crew | Matt Leonard | Stunts |
Crew | John Casino | Stunt Double |
Crew | Myles Humphus | Stunt Double |
Sound | Randy Singer | Foley Mixer |
Crew | Debbie Evans | Stunt Driver |
Sound | Tom Caton | Boom Operator |
Costume & Make-Up | James MacKinnon | Makeup Department Head |
Crew | Paul Andrew O'Connor | Stunts |
Costume & Make-Up | Dennis Liddiard | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Dennis Liddiard | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Christian Cordella | Costume Illustrator |
Sound | Matthew Llewellyn | Music Editor |
Crew | Nancy Young | Utility Stunts |
Sound | Alan Rankin | Sound Effects Editor |
Art | Bruce DiValerio | Construction Coordinator |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Crew | Cal Johnson | Stunt Double |
Art | Stacie McKinnon | Art Department Coordinator |
Crew | Erik Betts | Stunt Double |
Sound | David V. Butler | Dialogue Editor |
Crew | Greg Baldi | Second Unit Cinematographer |
Camera | Greg Baldi | Second Unit Director of Photography |
Crew | Tanner Gill | Stunts |
Art | Gary Tuers | Property Master |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Crew | Troy Robinson | Stunt Coordinator |
Sound | Michael J. Broomberg | Foley Artist |
Crew | Eddie Grisco | Armorer |
Crew | Elizabeth Davidovich | Stunt Double |
Production | Rose Locke | Extras Casting |
Crew | Troy Faruk | Stunts |
Art | Melani Petrushkin | Art Department Coordinator |
Sound | Robb Boyd | Music Editor |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jon Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Jay Barton | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Garv Thorp | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Pamela Choules | VFX Editor |
Sound | Hector C. Gika | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Linda D. Flowers | Hair Department Head |
Camera | Henry Tirl | Camera Operator |
Crew | Stuart Farley | CG Supervisor |
Lighting | Mike Tyson | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Richard Schoen | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Marina Marit | Key Set Costumer |
Sound | Stephen P. Robinson | Sound Designer |
Sound | Scott Wolf | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Bunny Walker | Ager/Dyer |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunts |
Camera | Bill O'Drobinak | "C" Camera Operator |
Directing | Kim Berner | Script Supervisor |
Crew | Marc Spicer | Second Unit Cinematographer |
Camera | Marc Spicer | Second Unit Director of Photography |
Art | Desma Murphy | Supervising Art Director |
Lighting | Dana Arnold | Rigging Gaffer |
Sound | Bobbi Banks | ADR Supervisor |
Costume & Make-Up | Lorenzo Hearns Jr. | Key Set Costumer |
Sound | Glynna Grimala | Dialogue Editor |
Crew | Carol McConnaughey | Unit Publicist |
Lighting | Michael Ambrose | Gaffer |
Sound | Kyle Clausen | Music Editor |
Costume & Make-Up | Roxy D'Alonzo | Makeup Artist |
Camera | Onofrio Nino Pansini | Camera Operator |
Art | Jon Carlos | Art Direction |
Editing | Matt Willard | Assistant Editor |
Sound | Paul Drenning | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Enzo Angileri | Hairstylist |
Crew | Dean Bailey | Stunt Driver |
Crew | Greg Rementer | Stunt Double |
Lighting | Ryan Pacheco | Rigging Grip |
Camera | Les T. Tomita | Key Grip |
Visual Effects | Liz Bernard | Lead Animator |
Visual Effects | Ellen Hoffmann | Lead Animator |
Costume & Make-Up | Brenda Salivia | Set Costumer |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Art | Jay Pelissier | Art Direction |
Crew | Manny Perry | Stunt Driver |
Crew | Nick Stanner | Stunts |
Costume & Make-Up | Les Morgan | Costumer |
Costume & Make-Up | Jennifer Santiago | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Autumn Butler | Key Makeup Artist |
Crew | Michael Lehr | Stunts |
Crew | Henry Kingi Jr. | Stunt Driver |
Art | Michael Gowen | Assistant Art Director |
Production | Jacqui Popelka | Travel Coordinator |
Editing | Leslie Webb | First Assistant Editor |
Production | Tom Carson | Production Coordinator |
Production | Christopher Gray | Extras Casting |
Crew | Robert Nagle | Stunt Driver |
Costume & Make-Up | Danny Molaschi | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Jacqueline Fernandez | Key Makeup Artist |
Crew | Justin Parks | Stunts |
Lighting | Brian Bishop | Rigging Grip |
Editing | James Andrykowski | First Assistant Editor |
Visual Effects | Guillaume Poulin | VFX Editor |
Crew | Tom Bahr | Stunts |
Costume & Make-Up | Edward T. Hanley | Costume Supervisor |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunts |
Costume & Make-Up | Francesca Tolot | Makeup Artist |
Crew | Frank Cuomo | Post-Production Manager |
Visual Effects | Jeremiah Sweeney | VFX Supervisor |
Crew | Mike Burke | Stunts |
Camera | Quantrell D. Colbert | Additional Still Photographer |
Camera | Richard Cantu | "C" Camera Operator |
Camera | Patrick Rousseau | "B" Camera Operator |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Art | Aimee Athnos | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Suzanna Boykin | Hairstylist |
Visual Effects | Sammy Shikaze | Visual Effects Coordinator |
Sound | Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Production | Blair Foster | Casting Associate |
Crew | Shae Salmon | Visual Effects Editor |
Crew | Danny Singh | Visual Effects Editor |
Production | Cliff Lanning | Co-Producer |
Directing | Cliff Lanning | First Assistant Director |
Directing | Rhys Summerhayes | Second Assistant Director |
Sound | James Peterson | Boom Operator |
Crew | Crystal Hooks | Stunt Double |
Crew | Tyler Witte | Stunts |
Crew | Dane Farwell | Stunts |
Crew | Malosi Leonard | Stunts |
Crew | Raphael Letertre | CG Supervisor |
Crew | Céline Zapater | Visual Effects Editor |
Production | Erin Fragetta | Casting Associate |
Production | Marie-Thérèse Verbruggen | Casting Associate |
Crew | Patrick Patzschke | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Merc Arceneaux | Makeup Artist |
Crew | David M. Graves | Stunts |
Crew | Craig Sheppard | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Mila Hermanovski | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Korii Young | Costumer |
Camera | Adam N. White | Camera Operator |
Camera | Tim Fabrizio | Camera Operator |
Camera | Eric Blackburn | Steadicam Operator |
Camera | Marc Casey | Underwater Camera |
Visual Effects | Daniel Baker | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Andrew Cheng | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | P.J. Tobyansen | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Thomas Dane Wagener | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Tony Lupoi | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Alex Wang | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Michael Grobe | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Curtis Foreman | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Andrea Smith | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Renè Warnes | Hairstylist |
Crew | Michelle Jubilee Gonzalez | Utility Stunts |
Crew | Frédéric North | Aerial Coordinator |
Crew | Louis Delavenne | Aerial Coordinator |
Camera | Jeffrey Steven Brink | Aerial Camera |
Crew | Michael Craig Ferguson | Drone Operator |
Visual Effects | Bruno Nicko | Animation Director |
Visual Effects | Pranay Agarwal | 2D Supervisor |
Crew | Katie Eischen | Stunt Driver |
Sound | Roberto Dominguez Alegria | Foley Mixer |
Camera | Peter Graf | Aerial Camera Technician |
Costume & Make-Up | Valerie T. O'Brien | Key Costumer |
Crew | Sivaprayag | Visual Effects Editor |
Crew | Richard Epper | Utility Stunts |
Crew | Wally Crowder | Stunts |
Visual Effects | Greg Reed | VFX Editor |
Sound | C. Douglas Cameron | Boom Operator |
Crew | Levi Bowling | Stunts |
Production | Emily Bohbrink | Casting Assistant |
Visual Effects | Aaron Colman-Hayes | 3D Artist |
Crew | Daniel Hargrave | Stunts |
Crew | Kandis Hargrave | Stunts |
Crew | Jeffrey G. Barnett | Stunts |
Crew | Kyle Mclean | Stunt Double |
Production | Michael Epstein | Researcher |
Costume & Make-Up | Annie Laoparadonchai | Costumer |
Costume & Make-Up | Liz Oliver | Ager/Dyer |
Crew | Nancy Thurston | Stunts |
Sound | Colt Logan | Boom Operator |
Lighting | Mathias Peralta | Rigging Grip |
Crew | Tsuyoshi Kobayashi | CG Supervisor |
Crew | Goran Backman | CG Supervisor |
Visual Effects | Tricia Kim | Matchmove Supervisor |
Lighting | Vladimir Martínez | Gaffer |
Lighting | Geoffrey Harper | Rigging Grip |
Lighting | Fernando Barrios | Rigging Grip |
Visual Effects | Mark Della Rosa | Animation Supervisor |
Crew | Joel Prager | CG Supervisor |
Crew | Greg Teegarden | CG Supervisor |
Crew | Sushant Acharekar | CG Supervisor |
Crew | Daniel Rath | CG Supervisor |
Visual Effects | Scott Brindley | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Manickam Kathirvel | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Etienne Poulin St-Laurent | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Matt Perrin | Pre-Visualization Supervisor |
Visual Effects | Jan Stoltz | VFX Supervisor |
Crew | William Appleby | Visual Effects Editor |
Sound | Benedikt Örn Árnason | Boom Operator |
Crew | Charlie Guanci III | Armorer |
Crew | Shawn Crowder | Stunts |
Crew | Linda Jewell | Stunts |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Sound | Lil Yachty | Songs |
Visual Effects | Mark V. Phillips | VFX Editor |
Crew | Kelly Gill | Stunts |
Crew | Jessica Medina | Stunts |
Sound | Jack Cucci | Foley Mixer |
Editing | Steven Trapani | Assistant Editor |
Crew | Mark Dometrovich | Transportation Coordinator |
Production | Kim Khoo | Assistant Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Robert Mata | Costumer |
Crew | Natalie Padilla | Stunt Double |
Crew | Matt LaBorde | Stunts |
Crew | Emily Newman | Stunts |
Costume & Make-Up | Kinsey Boydstone | Costumer |
Costume & Make-Up | Jackie Boone | Costumer |
Production | Shelby Q. Warren | Production Secretary |
Crew | Cindi Randall | Transportation Captain |
Crew | Dave Calaway | Transportation Captain |
Editing | Adoma Ananeh-Firempong | Assistant Editor |
Crew | Julius Denem | Stunt Double |
Crew | Jimena Ferrante | Stunt Double |
Crew | Kirk A. Jenkins | Stunt Double |
Crew | Felix Betancourt | Stunts |
Sound | Matt Lange | Sound Designer |
Production | Kevin Taylor | Production Assistant |
Crew | Alex Kingi | Stunts |
Production | Thomas Ward | Assistant Production Coordinator |
Crew | Austin Gill | Stunts |
Crew | Michael McIvory Jones | Stunt Double |
Crew | Max Breitenbach | Stunt Double |
Crew | Dave Lovano | Stunt Driver |