Possession (2009)
Efter att en bilolycka försatt Jess make Ryan och hennes svåger Roman i koma tar hennes liv en overklig vändning. När Roman vaknar tror han att han är Ryan, och Jess försöker desperat hantera situationen. Finns det en möjlighet att hennes makes ande kommit tillbaka?
Directors:
Joel Bergvall, Simon Sandquist.
Writer:
Michael Petroni
Sarah Michelle Gellar Jessica |
|
Lee Pace Roman |
|
Michael Landes Ryan |
|
William B. Davis Hypnotist |
|
Tuva Novotny Casey |
|
Chelah Horsdal Miranda |
|
Michael Jonsson Paramedic |
|
Paul Jarrett Psychiatrist |
|
Drew Scott Chris |
Costume & Make-Up | Katia Stano | Costume Design |
Production | Bob Yari | Producer |
Production | Guy East | Producer |
Production | Nigel Sinclair | Producer |
Production | David Rapaport | Casting |
Art | Douglas Higgins | Production Design |
Editing | Robb Sullivan | Editor |
Production | Doug Davison | Producer |
Production | Roy Lee | Producer |
Costume & Make-Up | David DeLeon | Makeup Artist |
Production | Maureen Webb | Casting |
Costume & Make-Up | C.J. Wills | First Assistant Makeup Artist |
Art | Tedd Kuchera | Set Decoration |
Production | Lindsey Hayes Kroeger | Casting |
Art | Cheryl Marion | Art Direction |
Crew | Krista Bell | Stunt Double |
Writing | Michael Petroni | Screenplay |
Editing | Todd Busch | Assistant Editor |
Production | Colleen Bolton | Casting |
Sound | Jeremy Balko | ADR Mixer |
Directing | Joel Bergvall | Director |
Directing | Simon Sandquist | Director |
Writing | Byun Won-mi | Original Story |
Production | Sonny Mallhi | Executive Producer |
Sound | Andreas Alfredsson | Music |
Camera | Gregory Middleton | Director of Photography |
Production | Tobin Armbrust | Production Executive |
Sound | Christian Sandquist | Music |
Production | Linda L. Miller | Production Executive |
Sound | Ulf Olausson | Foley Artist |
Sound | David Silverin | Foley Recordist |
Sound | Alice Wood | Music Editor |
Costume & Make-Up | Anji Bemben | Key Hair Stylist |
Production | Caroline Hocking | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Tina-Jane Krohn | Costumer |
Camera | Robert Musnicki | Additional Still Photographer |
Costume & Make-Up | Todd McIntosh | Makeup Department Head |
Visual Effects | Vincent Cirelli | Visual Effects Supervisor |
Art | Barry Kemp | Assistant Set Decoration |
Art | David Dowling | Property Master |
Sound | Robert McDonagh | Boom Operator |
Crew | Fredrik Nord | Compositor |
Crew | Joel Whist | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Tim Jacobsen | Visual Effects Producer |
Production | Sandra-Ken Freeman | Extras Casting |
Lighting | John Dekker | Gaffer |
Camera | Ian Seabrook | First Assistant "B" Camera |
Lighting | Andrew Towson | Best Boy Electric |
Sound | Daniel Saxlid | Dialogue Editor |
Camera | Chris Helcermanas-Benge | Still Photographer |
Sound | Anders Kwarnmark | Dialogue Editor |
Sound | Anders Kwarnmark | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Luisa Dalmagro | Truck Costumer |
Crew | Lorraine Jamison | Unit Publicist |
Camera | Sean M. Harding | First Assistant "A" Camera |
Crew | Scott Nicholson | Stunt Coordinator |
Crew | Pavel Pranevsky | CG Supervisor |
Camera | Jim Van Dijk | "A" Camera Operator |
Visual Effects | Glenn Morris | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Pimentel A. Raphael | Lead Animator |
Camera | Glen A. Dickson | "B" Camera Operator |
Production | Thierry Tanguy | Location Manager |
Art | Slava Shmakin | Art Department Assistant |
Visual Effects | Joey Sila | Digital Compositor |
Directing | Ken Friss | Script Supervisor |
Crew | Fredrik Höglin | Compositor |
Production | Nicole Oguchi | Production Coordinator |
Sound | Joel Sill | Music Consultant |
Costume & Make-Up | Patti Bishop | Assistant Costume Designer |
Lighting | Michael Mayo | Rigging Gaffer |
Art | Salmon Harris | Storyboard Artist |
Crew | Ken Decker | Generator Operator |
Production | Malee Nerenhausen | Production Executive |
Art | Wes Hamby | Assistant Property Master |
Crew | Carrie O'Bray | Transportation Captain |
Camera | Tyler Woeste | Second Assistant "A" Camera |
Visual Effects | Alexandre Cancado | Digital Compositor |
Art | Spencer Louttit | Assistant Property Master |
Sound | Robert Dehn | Assistant Sound Editor |
Camera | Dave Askey | Key Grip |
Crew | Clif Kosterman | Transportation Coordinator |
Crew | Justin Johnson | Digital Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Bronwyn Dubrulle | First Assistant Hairstylist |
Production | Carmen Amos | Casting Assistant |
Camera | David Kershaw | Dolly Grip |
Production | Chad Barager | First Assistant Production Coordinator |
Visual Effects | Ashok Nayar | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Christina Petford | Truck Costumer |
Editing | David Feldman | Digital Intermediate Producer |
Camera | Marty Coady | Best Boy Grip |
Visual Effects | John R. Hazzard | Animation |
Crew | Jeff Turko | Security |
Sound | David Weisberg | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Tamar Ouziel | Makeup Artist |
Art | Suzie Schultz | Art Department Coordinator |
Art | Natalie Michalchyshyn | Construction Buyer |
Art | Patrick Latarius | Construction Coordinator |
Art | Mark Chinque | Construction Foreman |
Art | Anne-Marie Leidl | Graphic Designer |
Art | Michael Watson | Lead Painter |
Art | Brant Lindroos | Lead Set Dresser |
Art | Robin Driscoll | Paint Coordinator |
Art | Allan Holmes | Set Dresser |
Art | Guy Miller | Set Dresser |
Camera | Michelle Turcott | Camera Trainee |
Camera | Nova Hanen | Grip |
Lighting | Carl Leveque | Rigging Grip |
Camera | Jean-Marc Saldini | Second Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Tyler Tone | Costume Set Supervisor |
Costume & Make-Up | Mandy Hayes | Costumer |
Crew | Linus Hoglin | Compositor |
Visual Effects | Jared Simeth | Digital Compositor |
Visual Effects | James Waterson | Digital Compositor |
Visual Effects | Henric Larsson | Visual Effects Supervisor |
Sound | Peter Franck | Assistant Sound Editor |
Sound | William Hedegard | Assistant Sound Editor |
Sound | Karin Janson Kwarnmark | Assistant Sound Editor |
Editing | John Karian | Color Timer |
Editing | Gareth Cook | Colorist |
Editing | Justin Sanchez | Digital Intermediate |
Production | Laura Atkins | Post Production Accountant |
Production | Kelli Gillam | Post Production Accountant |
Production | Mavis Quek | Production Assistant |
Production | Derrick Rodger | Production Assistant |
Production | Stephanie Herbert | Second Assistant Production Coordinator |
Crew | Shehene Bedran | Security |
Crew | Alex del Rosario | Security |
Crew | Chris Charters | Security |
Crew | Don Davey | Transportation Co-Captain |
Production | Vitomir Bogdanovic | Location Production Assistant |
Production | David Costello | Location Production Assistant |
Production | Chris Smith | Location Production Assistant |
Art | Paul Goodwin | Set Dresser |