Den oändliga historien (1984)
När unge Bastian lånar en mystisk bok, drömde han aldrig om att han skulle dras in i en skimrande fantasivärld bara genom att vända blad. Följ Den oändliga historien till fantasins yttersta gränser där Bastian måste ge sig iväg på en lång och farlig resa för att rädda det fjärran landet Fantásien från undergång.
Director:
Wolfgang Petersen
Writers:
Wolfgang Petersen, Herman Weigel.
Noah Hathaway Atreyu |
|
Barret Oliver Bastian |
|
Tami Stronach The Childlike Empress |
|
Moses Gunn Cairon - Empress' Servant |
|
Patricia Hayes Urgl |
|
Sydney Bromley Engywook |
|
Tilo Prückner Night Hob |
|
Gerald McRaney Bastian's Father |
|
Chris Eastman 1st Bully |
|
Darryl Cooksey 2nd Bully |
|
Nicholas Gilbert 3rd Bully |
|
Thomas Hill Carl Conrad Koreander - The Librarian |
|
Deep Roy Teeny Weeny |
|
Beth Anderson The 2nd Balladeer (voice) (uncredited) |
|
Donald Arthur School's Caretaker (uncredited) |
|
Bernd Eichinger Man next to Man who drops Milk (uncredited) |
|
Dee Harris The Balladeers' Lead Guitarist (uncredited) |
|
Frank Lenart Teeny Weeny (voice) (uncredited) |
|
Alan Oppenheimer Rockbiter / Falkor / G'mork / Narrator (voice) (uncredited) |
|
Wolfgang Petersen Man who drops Milk (uncredited) |
|
Heinz Reincke Fuchur (voice) (uncredited) |
|
Silvia Seidel Fairy (uncredited) |
|
Brian Wheeler Giant Mushroom Creature (uncredited) |
Production | Bernd Eichinger | Producer |
Sound | Giorgio Moroder | Original Music Composer |
Editing | Jane Seitz | Editor |
Art | Rolf Zehetbauer | Set Decoration |
Production | Rolf Zehetbauer | Production Designer |
Production | Risa Kes | Casting |
Sound | Robert Hathaway | Music Editor |
Writing | Wolfgang Petersen | Screenplay |
Directing | Wolfgang Petersen | Director |
Production | Günter Rohrbach | Co-Producer |
Sound | Klaus Doldinger | Original Music Composer |
Camera | Jost Vacano | Director of Photography |
Directing | Hannes Nikel | Second Unit Director |
Art | Götz Weidner | Art Direction |
Production | Mark Damon | Executive Producer |
Visual Effects | Carlo Rambaldi | Visual Effects |
Crew | Brian Johnson | Special Effects |
Sound | Milan Bor | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Heiner Niehues | Makeup Artist |
Sound | Mel Kutbay | Foley Artist |
Crew | Bobby Porter | Stunts |
Costume & Make-Up | Edwin Erfmann | Makeup Artist |
Writing | Michael Ende | Novel |
Writing | Herman Weigel | Screenplay |
Production | Dieter Geissler | Producer |
Writing | Robert Easton | Dialogue |
Crew | Robert Easton | Additional Dialogue |
Directing | Michael Waldleitner | Assistant Director |
Directing | William W. Wilson III | Second Assistant Director |
Production | John W. Hyde | Executive Producer |
Production | Penny Perry | Casting |
Production | Bernd Schaefers | Producer |
Art | Johann Kott | Art Direction |
Art | Herbert Strabel | Art Direction |
Costume & Make-Up | Count Ul De Rico | Costume Design |
Visual Effects | Count Ul De Rico | Creature Design |
Costume & Make-Up | Diemut Remy | Costume Design |
Costume & Make-Up | Brigitta Ansary | Makeup Artist |
Crew | Colin Arthur | Special Effects |
Editing | Robert Gavin | First Assistant Editor |
Directing | Gordon Mark | First Assistant Director |
Sound | Limahl | Theme Song Performance |
Sound | Hans-Walter Kramski | Foley Artist |
Sound | Karola Storr | Foley Editor |
Camera | Karl-Heinz Vogelmann | Still Photographer |
Sound | Heinz Schürer | Foley Mixer |
Sound | Werner Böhm | ADR Mixer |
Production | Klaus Kähler | Associate Producer |
Directing | Jean Bereziuk | Continuity |
Camera | Anette Haellmigk | First Assistant Camera |
Art | Richard Eglseder | Property Master |
Production | Ilse Schwarzwald | Production Coordinator |
Directing | David W. Rose | Second Assistant Director |
Directing | Marcia Gay | Assistant Director |
Lighting | Eddy Saller | Gaffer |
Crew | Tony Smart | Stunt Coordinator |
Sound | Trevor Pyke | Sound Mixer |
Directing | Don French | First Assistant Director |
Production | Renate Berger | Production Secretary |
Directing | Jürgen Bieske | First Assistant Director |
Directing | Michael Boyadjiew | First Assistant Director |
Directing | Paula Swauger | Second Assistant Director |
Directing | Kristina Brandner | Continuity |
Directing | Sharron Gold | Continuity |
Camera | Peter Maiwald | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Horst Kirchberger | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Hedy Pollack | Makeup Artist |
Art | Peter Classey | Storyboard Artist |
Art | Juan Japl | Storyboard Artist |
Art | Werner Runge | Property Master |
Art | Jimmy Stepanoff | Storyboard Artist |
Art | Josip Trupinovic | Storyboard Artist |
Crew | Mario Behr | Stunts |
Camera | Gaby Bzdega | Second Assistant Camera |
Camera | Anton Egerer | Key Grip |
Costume & Make-Up | Katharina Litzinger | Wardrobe Master |
Editing | Elfriede Eitermoser | Negative Cutter |
Editing | Peter Kahle | Negative Cutter |
Production | Annie Nap-Oleon | Production Coordinator |
Production | Sigi Steiner | Production Accountant |
Production | Duncan Stewart | Production Accountant |