Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)
Frustrerad över den lokala polisens brist på framsteg i att hitta hennes dotters mördare, tar Mildred Hayes saken i egna händer. Hon ställer stadens högt aktade polischef mot väggen på ett kontroversiellt sätt, genom att sätta upp stora reklamskyltar med ett budskap direkt riktat mot honom. Det blir en kamp mellan Mildred och den lokala polisen i Ebbing.
Director: Martin McDonagh
Frances McDormand Mildred Hayes |
|
Woody Harrelson Bill Willoughby |
|
Sam Rockwell Jason Dixon |
|
Lucas Hedges Robbie Hayes |
|
Abbie Cornish Anne Willoughby |
|
Caleb Landry Jones Red Welby |
|
Peter Dinklage James |
|
John Hawkes Charlie Hayes |
|
Samara Weaving Penelope |
|
Zeljko Ivanek Cedric Connolly |
|
Clarke Peters Abercrombie |
|
Amanda Warren Denise Watson |
|
Kerry Condon Pamela |
|
Darrell Britt-Gibson Jerome |
|
Kathryn Newton Angela |
|
Sandy Martin Mrs. Dixon |
|
Riya May Atwood Polly Willoughby |
|
Selah Atwood Jane Willoughby |
|
Malaya Rivera Drew Gabriella Forrester |
|
Christopher Berry Tony |
|
Jerry Winsett Geoffrey |
|
Brendan Sexton III Crop-Haired Guy |
|
Alejandro Barrios Latino |
|
Jason Ledford Latino #2 |
|
Gregory Nassif St. John Doctor |
|
Allyssa Barley Girl |
|
William J. Harrison Boy |
|
Eleanor Threatt Nurse |
|
Michael Aaron Milligan Pal |
|
Nick Searcy Father Montgomery (uncredited) |
Directing | Peter Kohn | First Assistant Director |
Camera | Bill Coe | First Assistant Camera |
Sound | Carter Burwell | Original Music Composer |
Sound | Carter Burwell | Orchestrator |
Sound | Carter Burwell | Conductor |
Production | Sarah Halley Finn | Casting |
Editing | Jon Gregory | Editor |
Art | Jesse Rosenthal | Art Direction |
Camera | Ben Davis | Director of Photography |
Production | Graham Broadbent | Producer |
Costume & Make-Up | Leo Corey Castellano | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Melissa Toth | Costume Design |
Directing | Martin McDonagh | Director |
Production | Martin McDonagh | Producer |
Writing | Martin McDonagh | Writer |
Production | Peter Czernin | Producer |
Crew | Patrick McCormick | Propmaker |
Visual Effects | Burt Dalton | Special Effects Supervisor |
Crew | Alistair Hopkins | Post Production Supervisor |
Art | Richard Blake Wester | Set Dresser |
Production | Robert Foulkes | Location Manager |
Crew | Josh Barker | Actor's Assistant |
Crew | Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Crew | James Gibb | Executive Music Producer |
Crew | Jeff Chumas | Stunts |
Production | Bergen Swanson | Executive Producer |
Production | Bergen Swanson | Unit Production Manager |
Production | Hannah Cooper | Casting Associate |
Sound | Christer Melén | Sound Effects Editor |
Production | Diarmuid McKeown | Executive Producer |
Production | Rose Garnett | Executive Producer |
Art | Merissa Lombardo | Set Decoration |
Art | Alexander Richards | Set Dresser |
Camera | Merrick Morton | Still Photographer |
Lighting | Ross Dunkerley | Gaffer |
Art | Inbal Weinberg | Production Design |
Art | Adam Chase | Set Dresser |
Crew | Brian Turner | Set Medic |
Crew | Charles Warren | Driver |
Crew | John Stephens | Transportation Captain |
Crew | Joseph S. Griffo | Stunts |
Costume & Make-Up | Hartsell Taylor | Costume Supervisor |
Sound | John Warhurst | Music Editor |
Production | Meagan Lewis | Local Casting |
Sound | Joakim Sundström | Supervising Sound Editor |
Crew | Wayne Jones | Transportation Captain |
Sound | Brian Bowles | ADR Editor |
Crew | Trampas Thompson | Stunts |
Camera | Stephen S. Campanelli | Camera Operator |
Camera | Stephen S. Campanelli | Steadicam Operator |
Sound | Chris Burdon | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Doug Cooper | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Jennifer Long | Painter |
Visual Effects | Simon Hughes | Visual Effects Supervisor |
Art | Kenneth Bryant | Set Dresser |
Art | Patrick Fuhrman | Leadman |
Production | Ben Knight | Co-Producer |
Crew | Edward Martin | Propmaker |
Sound | Matthew Skelding | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Cydney Cornell | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Cydney Cornell | Hair Designer |
Sound | Timothy Cargioli | Boom Operator |
Crew | Eliza Coleman | Stunts |
Crew | Eliza Coleman | Stunt Double |
Crew | Kate Wilson | Dialect Coach |
Production | David Kosse | Executive Producer |
Crew | John Bernecker | Stunts |
Visual Effects | Noga Alon Stein | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Susan Buffington | Hairstylist |
Editing | Gabrielle Smith | First Assistant Editor |
Sound | Karen Elliott | Music Supervisor |
Lighting | Eddie Bowlin | Rigging Gaffer |
Directing | Jeanette McGrath | Script Supervisor |
Camera | Harry Zimmerman | First Assistant Camera |
Editing | Nicholas Lipari | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Jorie Malan | Key Makeup Artist |
Art | Jessica Tyler Segal | Art Department Coordinator |
Crew | Kevin Craig | Driver |
Crew | Edd Gamlin | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Annie Lee | Ager/Dyer |
Crew | Mark Aaron Wagner | Stunts |
Directing | Paula Case | Second Assistant Director |
Visual Effects | Paul O'Hara | Visual Effects Coordinator |
Art | Philip Schneider | Property Master |
Costume & Make-Up | Joseph La Corte | Assistant Costume Designer |
Crew | Jacob Lothers | Set Production Assistant |
Crew | Greg Tresan | Animal Coordinator |
Lighting | Jack McCollum | Best Boy Electric |
Visual Effects | Tyler Gooden | Visual Effects Supervisor |
Production | Heather Neeld | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Pamela Miller | Set Costumer |
Crew | Dave Elliott | Driver |
Crew | Mark Chadwick | Stunts |
Costume & Make-Up | Sarah Dano | Key Costumer |
Camera | Sean Piper | Dolly Grip |
Visual Effects | Susanna Riccio | 2D Artist |
Sound | Jonathan Gaynor | Production Sound Mixer |
Lighting | Scott Smith | Rigging Grip |
Art | Bill Waxler | Set Dresser |
Production | Jennifer Davis | Assistant Production Coordinator |
Production | Daniel Battsek | Executive Producer |
Crew | Dean Lyons | Stunts |
Crew | Bob Marrocco | Stunts |
Crew | Trisha Solyn | Loader |
Sound | Elanor Rimassa | Utility Sound |
Costume & Make-Up | Meghan Reilly | Makeup Artist |
Art | Deanna Tilly | Set Decoration Buyer |
Art | Romain Gateau | Assistant Property Master |
Art | Gregg Perez | Set Dresser |
Art | Daniel Deas | Set Dresser |
Art | Richard Krish | Set Dresser |
Art | Chat Battles | Set Dresser |
Art | Amy Darsey | Set Dresser |
Art | Joshua Noorullah | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Olivia Barrand | Tailor |
Crew | Dylan Cooper | Production Office Assistant |
Production | Loren Pierce | Production Assistant |
Production | Ilana McAllistor | Production Accountant |
Camera | Dennis Zoppe | Key Grip |
Camera | Mike Byrd | Dolly Grip |
Lighting | Eddie Berrios | Rigging Grip |
Lighting | Jayson Barber | Rigging Grip |
Lighting | John Michael Lowery | Rigging Grip |
Art | Whitney Yale | Construction Coordinator |
Crew | Hal McFeely | Propmaker |
Crew | Jeremy Holroyd | Propmaker |
Crew | Lance Carter | Propmaker |
Crew | Cindy J. Berry | Propmaker |
Crew | William B. Cook | Propmaker |
Crew | Edward Link | Propmaker |
Crew | Micah Turner | Propmaker |
Crew | Crystal L. Dellinger | Propmaker |
Crew | Joseph J. Orander | Propmaker |
Crew | Silas Dobyns | Propmaker |
Crew | Christopher L. Kuder | Propmaker |
Crew | Mario Liva | Propmaker |
Crew | Edward Register | Propmaker |
Art | Jason Banner | Greensman |
Art | Michael Davison | Painter |
Art | Kevin Fulford | Painter |
Art | Kimberly Glaesner | Painter |
Art | Stacey Keffer | Painter |
Art | Julie K. Ross | Painter |
Crew | Coleman Terrell | Set Production Assistant |
Crew | Andre Mileti | Set Production Assistant |
Crew | Emily Foley | Actor's Assistant |
Crew | Bernice Miller | Actor's Assistant |
Crew | Nathan Early | Actor's Assistant |
Crew | Neil Hyman | Transportation Coordinator |
Crew | Charles Dicus | Driver |
Crew | Sandra Reynolds | Driver |
Crew | Kevin K. Gorham | Driver |
Crew | Lance Sudano | Driver |
Crew | David Zydorski | Driver |
Crew | Alton Lee Pierce | Driver |
Crew | Danny D. Curtis | Driver |
Crew | Sarah Hudson | Driver |
Crew | James A. Griffis | Driver |
Crew | Arnold R. Gay | Driver |
Crew | Tonie Farace | Driver |
Crew | Mary Petz | Driver |
Crew | Genevieve Barker | Driver |
Crew | John Bell | Driver |
Crew | Peyton Adams | Driver |
Crew | William "Bill" Pitts | Driver |
Crew | David C. Penix | Driver |
Crew | Logan A. Wilson | Driver |
Crew | Robert W. Simpson | Driver |
Crew | Dennis H. Jones | Driver |
Crew | Todd Stacey Anderson | Driver |
Crew | Debbie Adams | Driver |
Crew | Rick Davis | Driver |
Crew | Pamela C. Ray | Driver |
Crew | James L. Jamison | Driver |
Crew | Robert Dempsey | Driver |
Crew | Steve Sams | Driver |
Crew | Chris Maney | Driver |
Crew | Travis Woods | Chef |
Crew | Keith Sweeney | Craft Service |
Editing | Adam Duthie | First Assistant Editor |
Visual Effects | Jason Halverson | 2D Supervisor |
Visual Effects | Olivia Beresfor | 2D Artist |
Visual Effects | Alasdair McNeill | 2D Artist |
Visual Effects | Tiago Faria | 2D Artist |
Visual Effects | David Singer | 2D Artist |
Visual Effects | Dan Victoire | 2D Artist |
Visual Effects | Jenny Wan | 2D Artist |
Art | John Hatfield | Painter |