Die Another Day (2002)
Historien har sin början i en zon mellan Nord- och Sydkorea med en spektakulär svävarjakt och fortsätter via Hong Kong till Kuba och London där Bond möter de två kvinnor som ska komma att spela så viktiga, men olika roller i hans strävan att avslöja en förrädare och att förhindra ett krig med katastrofala konsekvenser.
Director:
Lee Tamahori
Writers:
Robert Wade, Neal Purvis.
Pierce Brosnan James Bond |
|
Halle Berry Giacinta 'Jinx' Johnson |
|
Toby Stephens Gustav Graves |
|
Rosamund Pike Miranda Frost |
|
Rick Yune Zao |
|
Judi Dench M |
|
John Cleese Q |
|
Michael Madsen Damian Falco |
|
Will Yun Lee Colonel Moon |
|
Kenneth Tsang General Moon |
|
Emilio Echevarría Raoul |
|
Madonna Verity |
|
Mikhail Gorevoy Vlad |
|
Lawrence Makoare Mr. Kil |
|
Colin Salmon Charles Robinson |
|
Samantha Bond Miss Moneypenny |
|
Ho Yi Hotel Manager (Chang) |
|
Simón Andreu Dr. Alvarez |
|
Ben Wee Snooty Desk Clerk |
|
Rachel Grant Peaceful Fountains of Desire |
|
Ian Pirie Creep |
|
Mark Dymond Van Bierke |
|
Deborah Moore Air Hostess |
|
Oliver Skeete Concierge |
|
Joaquín Martínez Old Man Cigar Factory |
|
Michael G. Wilson General Chandler |
|
Daryl Kwan General Han |
|
Vincent Wong General Li |
|
Stuart Yung Sai-Kit General Dong |
|
Manolo Caro Cuban Waiter |
|
Sarllya Korean Scorpion Guard |
|
Paul Darrow Doctor |
|
Lucas Hare Medic |
|
Cristina Contes Nurse |
|
Stewart Scudamore Buckingham Palace Reporter |
|
Bill Nash Buckingham Palace Reporter |
|
James Wallace Buckingham Palace Reporter |
|
Thomas Ho Korean Guard (uncredited) |
|
Aiko Horiuchi Cameo (uncredited) |
|
Ami Chorlton Buckingham Palace Reporter |
|
Tatiana Lavrentieva Guest at Ice Palace (uncredited) |
|
Derek Lea Gustav Palace Guard (uncredited) |
|
Catherine Porter Ice Palace Party Guest (uncredited) |
|
Albert Tang Korean Soldier (uncredited) |
Sound | Madonna | Theme Song Performance |
Art | Jim Morahan | Supervising Art Director |
Writing | Ian Fleming | Characters |
Art | Peter Lamont | Production Design |
Editing | Christian Wagner | Editor |
Sound | David Arnold | Original Music Composer |
Camera | David Tattersall | Director of Photography |
Directing | Lee Tamahori | Director |
Costume & Make-Up | Paul Engelen | Makeup Supervisor |
Costume & Make-Up | Lindy Hemming | Costume Designer |
Costume & Make-Up | Lynda Armstrong | Makeup Artist |
Art | Fred Hole | Supervising Art Director |
Production | Barbara Broccoli | Producer |
Production | Anthony Waye | Executive Producer |
Art | Stephen Scott | Supervising Art Director |
Crew | Stuart Clark | Stunts |
Crew | David Cronnelly | Stunts |
Crew | Roy Alon | Stunts |
Art | Alan Tomkins | Supervising Art Director |
Crew | Vic Armstrong | Stunt Coordinator |
Writing | Robert Wade | Screenplay |
Writing | Neal Purvis | Screenplay |
Production | Callum McDougall | Co-Producer |
Production | Gregg Wilson | Development Manager |
Production | Michael G. Wilson | Producer |
Crew | David Forman | Stunts |
Costume & Make-Up | Mary Burton | Makeup Artist |
Crew | Derek Lea | Stunts |
Crew | Jamie Blake | Stunts |
Art | Daniel Kleinman | Main Title Designer |
Art | Mark Harris | Supervising Art Director |
Costume & Make-Up | Bron Roylance | Makeup Artist |
Crew | Nina Armstrong | Stunt Double |
Art | James Hambidge | Supervising Art Director |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Crew | George Cottle | Stunts |
Crew | Peter Miles | Stunts |
Art | Simon Lamont | Supervising Art Director |
Crew | Nrinder Dhudwar | Stunts |
Crew | Andy Bennett | Stunts |
Crew | Paul Heasman | Stunts |
Crew | Ray De-Haan | Stunts |
Crew | Mark Mottram | Stunts |
Crew | Jim Dowdall | Stunts |
Costume & Make-Up | Melissa Lackersteen | Makeup Artist |
Crew | Amanda Foster | Stunts |
Crew | Maurice Lee | Stunts |
Crew | Marc Wolff | Stunts |
Crew | Ben Bellman | Stunts |
Crew | Vincent Wang | Stunts |
Crew | Nicola 'Nikki' Berwick | Stunts |
Crew | Nicola 'Nikki' Berwick | Stunt Double |
Crew | James Grogan | Stunts |
Crew | Jason Hunjan | Stunts |
Crew | Pedro 'Tate' Aráez | Stunts |
Crew | Seon Rogers | Stunts |
Crew | Terry Cade | Stunts |
Crew | Tony Smart | Stunts |
Production | David Pope | Production Executive |
Crew | Dominic Preece | Stunts |
Visual Effects | Jeremy Hattingh | Digital Compositor |
Crew | Valdimar Jóhannsson | Stunts |
Crew | Susan Christie | Stunts |
Crew | Pablo Casillas | Stunts |
Crew | Richard Wu | Stunts |
Crew | Lexi Karason | Stunt Double |
Crew | Aine Henson | Stunt Coordinator |
Crew | Ainoy Halsackda | Stunts |
Crew | Andy Godbold | Stunts |
Crew | Yamin Chen | Stunts |