Al Pacino Dr. Jack Kevorkian |
|
Danny Huston Geoffrey Fieger |
|
Susan Sarandon Janet Good |
|
John Goodman Neal Nicol |
|
Brenda Vaccaro Margo Janus |
|
Eric Lange John Skrzynski |
|
James Urbaniak Jack Lessenberry |
|
Rutanya Alda Vendor |
|
Delaney Williams Detective #1 |
|
Danielle McKee Dorothy Lessenberry |
|
Adam Driver Glen Stetson |
|
Deirdre O'Connell Linda |
|
Todd Susman Stan Levy |
|
Jennifer Mudge Female Reporter |
|
Jeremy Bobb David Rivlin |
|
Henny Russell Oakhill Spokesperson |
|
Henry Strozier Oakhill Doctor |
|
Sandra Seacat Janet Adkins |
|
Neil Brooks Cunningham Rod Adkins |
|
David Wilson Barnes David Gorcyca |
|
Cotter Smith Dick Thompson |
|
John Rue Ray Good |
|
Allen Lewis Rickman Dr. Dragovic |
|
Kris Eivers Deputy |
|
Richard Council Judge David Breck |
|
Jason Babinsky Detective |
|
Teresa Yenque Isabel Correa |
|
Jamie Tirelli Trino Correa |
|
John Henry Cox Mr. Kinsey |
|
Ana Reeder Lynn Mills |
|
Jonathan Teague Cook Hugh Gale |
|
Tom Kemp Carl Marlinga |
|
Jordan Lage Beaumont Doctor |
|
Mason Pettit Construction Worker |
|
Daryl Edwards Judge Jackson |
|
Meghan Rafferty Female Reporter |
|
Deborah Hedwall Melody Youk |
|
Rondi Reed Judge Cooper |
|
Adam Mucci Dave Gorosh |
|
Bill Edwards On-the-Street Interviewee |
|
Kevin Cannon Defendant (uncredited) |
|
Peter Conboy Oakland County Deputy (uncredited) |
|
John Farrer Hemlock Society Member (uncredited) |
|
Renee Fishman Stenographer (uncredited) |
|
Jacqueline Forton Protester (uncredited) |
|
Rennel Turner Protester (uncredited) |
|
Moe Hindi Paparazzi Photographer (uncredited) |
|
Kevin Janaway Celebrity Party-Goer (uncredited) |
|
Joseph John Justin Inmate (uncredited) |
|
Vivian Kalinov Woman with Dodge Ram Charger (uncredited) |
|
Frosty Lawson Background with Car (uncredited) |
|
Addison LeMay Reporter (uncredited) |
|
Bill Lumbert Supporter (uncredited) |
|
Dwayne Roszkowski Gentleman at Courthouse (uncredited) |
|
Bill Walters Michigan Inmate (uncredited) |
Production | Ellen Chenoweth | Casting |
Directing | Barry Levinson | Director |
Production | Barry Levinson | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Rita Ryack | Costume Design |
Costume & Make-Up | Dorothy J. Pearl | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | John Caglione Jr. | Makeup Artist |
Camera | Eigil Bryld | Director of Photography |
Writing | Adam Mazer | Writer |
Production | Lydia Dean Pilcher | Executive Producer |
Sound | Marcelo Zarvos | Original Music Composer |
Art | Mark Ricker | Production Design |
Sound | Ruth Hernandez | Supervising ADR Editor |
Sound | Jay Peck | Foley Artist |
Sound | Wyatt Sprague | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Joelle Troisi | Makeup Artist |
Production | Scott Ferguson | Producer |
Production | Scott Ferguson | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Colleen Callaghan | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Kymbra Callaghan | Makeup Department Head |
Art | Bradley Schmidt | Assistant Art Director |
Production | Tom Fontana | Executive Producer |
Production | Glenn Rigberg | Executive Producer |
Sound | Frank Stettner | Sound Mixer |
Camera | Jim Dickson | Grip |
Production | Drew Gallagher | Associate Producer |
Sound | Matthias Gohl | Music Score Producer |
Editing | Aaron Yanes | Editor |
Art | Rena DeAngelo | Set Decoration |
Editing | Tim Stipan | Digital Intermediate Colorist |
Camera | Christos Moisides | Additional Photography |
Editing | Barbara Jean Kearney | Digital Intermediate |
Editing | Kate Abernathy | Assistant Editor |
Art | Amy Fritz | Art Direction |
Production | Steve Lee Jones | Executive Producer |
Crew | Joe Mancini | Stunts |
Camera | Robert M. Andres | Grip |
Crew | John J. Ciccimarro | Carpenter |
Sound | Ryan Collison | Foley |
Sound | Dominick Tavella | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Chris-Teena Constas | Location Manager |
Directing | Jessica Lichtner | Script Supervisor |
Crew | Matt Vogel | Special Effects |
Sound | Jac Rubenstein | Dialogue Editor |
Art | Vinny Mazzarella | Property Master |
Visual Effects | John Bair | Visual Effects Supervisor |
Art | Pierre Rovira | Construction Coordinator |
Lighting | Jim McCullagh | Gaffer |
Visual Effects | Eric J. Robertson | Visual Effects |
Crew | Jess Platt | Dialect Coach |
Art | David Rumble | Location Scout |
Sound | Jennifer Dunnington | Music Editor |
Camera | Abbot Genser | Still Photographer |
Camera | Charles Libin | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Natasha Ladek | Wigmaker |
Crew | Connie Brink | Special Effects Coordinator |
Production | James D. Lee | Location Manager |
Sound | Donald Sylvester | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Joseph Whitmeyer | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Cydney Cornell | Hairstylist |
Crew | Julie Adams | Dialect Coach |
Sound | Lawrence Zipf | Apprentice Sound Editor |
Sound | Paul Urmson | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Susan Reilly LeHane | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Robin Day | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Annemarie Bradley | Hairstylist |
Art | Michael Kall | Construction Foreman |
Sound | Igor Nikolic | Foley Editor |
Production | Amelia Rasche McCarthy | Casting Associate |
Sound | Evyen Klean | Music Supervisor |
Directing | Timothy Bird | Assistant Director |
Directing | Deanna Leslie | Assistant Director |
Camera | Dave McAllister | Grip |
Sound | Wade Barnett | ADR Recordist |
Sound | Rick Chefalas | First Assistant Sound Editor |
Sound | Michael Miller | ADR Mixer |
Sound | Brett Rothfeld | ADR Recordist |
Visual Effects | Vivian Connolly | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Aaron Raff | Visual Effects |
Camera | Doug Cordonier | Grip |
Lighting | Meg Schrock | Electrician |
Camera | Craig Striano | Grip |
Lighting | John Wendling | Electrician |
Camera | Douglas Pellegrino | Additional Camera |
Editing | Dana Bloder | Digital Intermediate Producer |
Editing | Richie Roefaro | Digital Intermediate |
Sound | Mark Baechle | Orchestrator |
Sound | Chris Fogel | Scoring Mixer |
Sound | Sonny Kompanek | Orchestrator |
Crew | Tom Leavey | Transportation Captain |
Art | Dave Ginsberg | Location Scout |
Art | Eric Klein | Location Scout |
Production | Derek Yip | Production Accountant |