First Man (2018)
Om astronauten Neil Armstrong, och den legendariska rymdresa som gjorde honom till den första människan som satte sin fot på månen, den 20 Juli, 1969.
Director:
Damien Chazelle
Writer:
Josh Singer
Ryan Gosling Neil Armstrong |
|
Claire Foy Janet Shearon |
|
Jason Clarke Ed White |
|
Kyle Chandler Deke Slayton |
|
Corey Stoll Buzz Aldrin |
|
Patrick Fugit Elliot See |
|
Christopher Abbott David Scott |
|
Ciarán Hinds Robert R. Gilruth |
|
Olivia Hamilton Patricia White |
|
Pablo Schreiber Jim Lovell |
|
Shea Whigham Gus Grissom |
|
Lukas Haas Michael Collins |
|
Ethan Embry Pete Conrad |
|
Brian d'Arcy James Joseph A. Walker |
|
Cory Michael Smith Roger B. Chaffee |
|
Kris Rey Marilyn See |
|
Gavin Warren Young Rick Armstrong |
|
Luke Winters Older Rick Armstrong |
|
Connor Blodgett Mark Armstrong |
|
Lucy Stafford Karen Armstrong |
|
J.D. Evermore Christopher C. Kraft Jr. |
|
Leon Bridges Gil-Scott Heron |
|
Steve Coulter Guenter Wendt |
|
Skyler Bible Richard F. Gordon Jr. |
|
William Gregory Lee Gordon Cooper |
|
Choppy Guillotte John Young |
|
Braydyn Nash Helms Young Ed White Jr. |
|
Edmund Grant Older Ed White Jr. |
|
Callie Brown Young Bonnie White |
|
Claire Smith Older Bonnie White |
|
Brady Smith Butch Butchart |
|
John David Whalen John Glenn |
|
Matthew Glave Chuck Yeager |
|
Rodney J. Hobbs X-15 Flight Surgeon |
|
Kermit Rolison George Mueller |
|
Willie Repoley Jim Fucci |
|
Ben Owen John Hodge |
|
Jim Stearns David Hammock |
|
James H. Williams Pastor |
|
Helen S. Jackson Louise Sheron |
|
Ambrit Millhouse Syringe Tech |
|
Mark Armstrong Paul Haney |
|
Kevin Buttimer MSC Entrance Guard |
|
Dustin Lewis Ralph Morse |
|
Robert Hatch Joe Schmitt |
|
Anna Chazelle White House Staffer |
|
Tyner Rushing White House Staffer |
|
Myra Brown White House Attendant |
|
Ronald Hicks White House Attendee |
|
Lawrence Jonasson White House Attendee |
|
Irina Labouz White House Attendee |
|
Anthony Paolucci Jim |
|
Philip Boyd Reporter |
|
Stephanie Turner Kelsey |
|
Timothy Batten ABC Reporter |
|
Aurelien Gaya Agence France Reporter |
|
Todd Truley Houston Post Reporter |
|
Mark Kelly Reporter - Apollo 11 |
|
Tim Olcott Reporter - Apollo 11 |
|
Andrea Maria Hintermaier Hamburg Press |
|
Jamie Anne Allman Times Reporter |
|
Charles Carroll Senator |
|
Brian Mahoney Fire Inspector |
|
Donald Watkins Protestor |
|
Tess Oakland Diner Patron |
|
Michael Lee Kimel Bill Moon |
|
Ryan Clay Forbes Bill Anders |
|
Joshua Powell MC Engineer |
|
Thomas Clay Strickland MC Engineer |
|
Brad Kitchen Assistant Flight Director |
|
Tim Harper Flight Activities Director |
|
Andrew Armstrong Booster Flight Controller |
|
Kevin Johnson CSQ Agena Systems |
|
Damian Lovello CSQ Gemini Systems |
|
Nelson Bonilla NASA PAO |
|
Shawn Eric Jones Wally Schirra (uncredited) |
|
Andrew Stahl Ken Mattingly |
|
Mark Kirkman MCC Fido |
|
Brian David McCay MCC Retro |
|
Mark Schlichting MCC GNC |
|
Mark Yurgil MCC EECOM |
|
Andrew Buckman MCC Guidance |
|
Christopher Sgubin MCC Network |
|
Greg Puckett Charles Berry (uncredited) |
|
Perry Zulu Jr. Robert Lawrence (uncredited) |
|
Kent Wagner Fred Haise (uncredited) |
|
Katelyn Davis Sally See (uncredited) |
|
George Linkenback Col. Frank Borman (uncredited) |
|
Milton Saul Reporter (uncredited) |
|
Aaron J. Brooks NASA Pilot (uncredited) |
|
John F. Kennedy Self (archive footage) (uncredited) |
Production | Steven Spielberg | Executive Producer |
Production | Francine Maisler | Casting |
Production | Wyck Godfrey | Producer |
Costume & Make-Up | Mary Zophres | Costume Design |
Production | Kathy Driscoll-Mohler | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Costume Supervisor |
Art | Thomas Valentine | Art Direction |
Art | Nathan Crowley | Production Design |
Production | Marty Bowen | Producer |
Production | Adam Merims | Executive Producer |
Sound | Galen Goodpaster | ADR Editor |
Sound | Mildred Iatrou | Supervising Sound Editor |
Art | Kathy Lucas | Set Decoration |
Production | Jeffrey Harlacker | Co-Producer |
Camera | Dylan Goss | Aerial Director of Photography |
Art | Richard Blake Wester | Leadman |
Directing | Damien Chazelle | Director |
Production | Damien Chazelle | Producer |
Production | Lon Haber | Publicist |
Crew | Nick Brandon | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Fontella Boone | Tailor |
Camera | Linus Sandgren | Director of Photography |
Art | Eric Sundahl | Art Direction |
Art | Sarah Contant | Set Designer |
Visual Effects | J.D. Schwalm | Special Effects Supervisor |
Directing | Scott Robertson | First Assistant Director |
Editing | Tom Cross | Editor |
Crew | Steve Hinton | Pilot |
Writing | Josh Singer | Screenplay |
Production | Josh Singer | Executive Producer |
Camera | Bill McClelland | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Donald Mowat | Makeup Department Head |
Crew | William Conacher | Dialect Coach |
Art | Bruce DiValerio | Construction Coordinator |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Sound | Lee Gilmore | Sound Effects Editor |
Crew | Elisa Carlson | Dialect Coach |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Sound | Ai-Ling Lee | Sound Designer |
Lighting | Stephen Crowley | Gaffer |
Production | Rose Locke | Extras Casting |
Editing | Harry Yoon | Additional Editing |
Editing | Harry Yoon | Additional Editor |
Sound | Susan Dawes | Supervising Dialogue Editor |
Crew | James M. Churchman | Stunt Coordinator |
Directing | James M. Churchman | Second Unit Director |
Visual Effects | Ian Hunter | Visual Effects |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jon Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Jenne Lee | Assistant Art Director |
Art | Andrew Birdzell | Set Designer |
Directing | Sheila Waldron | Script Supervisor |
Visual Effects | Tim McGovern | Visual Effects Supervisor |
Art | Mayumi Konishi-Valentine | Set Designer |
Production | Kevin Elam | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Jerry DeCarlo | Hairstylist |
Sound | Nia Hansen | Sound Effects Editor |
Sound | Phil Barrie | Sound Effects Editor |
Art | Jonathan R. Hodges | Property Master |
Crew | Danielle Couture | Scenic Artist |
Art | Benjamin Nowicki | Art Direction |
Sound | Justin Hurwitz | Original Music Composer |
Camera | Daniel C. McFadden | Still Photographer |
Sound | Jason Ruder | Supervising Music Editor |
Art | Justin O'Neal Miller | Art Direction |
Crew | Adam Hart | Stunts |
Costume & Make-Up | Leigh Bell | Key Costumer |
Crew | Dean Bailey | Stunts |
Costume & Make-Up | Wyatt Belton | Hairstylist |
Sound | Matthew Harrison | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Marie Larkin | Hair Department Head |
Production | Isaac Klausner | Producer |
Crew | Robert Nagle | Stunts |
Crew | Robert Nagle | Stunt Driver |
Editing | John To | Additional Editor |
Sound | Mark Pappas | Foley Editor |
Sound | Mary H. Ellis | Sound Mixer |
Art | Rory Bruen | Art Direction |
Costume & Make-Up | Synithia Cochran | Seamstress |
Lighting | Steve Zigler | Rigging Gaffer |
Crew | John Gilbert | Stunts |
Art | John Moredock | Set Designer |
Art | Jim Magdaleno | Storyboard Artist |
Sound | Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Crew | Carla Bailey | Scenic Artist |
Camera | Davon Slininger | Camera Operator |
Editing | Eric Kench | Assistant Editor |
Crew | Allan Padelford | Stunts |
Crew | Allan Padelford | Stunt Driver |
Camera | Anthony Cady | Key Grip |
Art | Danelle Davenport | Storyboard Artist |
Crew | Rachael M. Roth | Unit Publicist |
Art | David Tye | Sculptor |
Production | Steve Cainas | Production Coordinator |
Camera | Ross Jones | Dolly Grip |
Editing | Jennifer Stellema | First Assistant Editor |
Crew | Frédéric North | Pilot |
Editing | Derek Drouin | First Assistant Editor |
Production | Ashley Hallford | Casting Assistant |
Camera | Andy Hoehn | First Assistant "B" Camera |
Crew | Ben Skorstad | Pilot |
Art | Erik Osusky | Art Direction |
Camera | Jorge Sánchez | First Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Kaylee Swisher | Makeup Artist |
Crew | Molly Miller | Stunts |
Costume & Make-Up | Jay Ferrara | Hairstylist |
Lighting | Michael J. Davis | Best Boy Electric |
Sound | Richard Duarte | Foley Mixer |
Visual Effects | Paul Lambert | Visual Effects Supervisor |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Art | Riley 'Sean' Jones | Assistant Property Master |
Production | James R. Hansen | Co-Producer |
Writing | James R. Hansen | Book |
Costume & Make-Up | Katelyn Barton | Key Makeup Artist |
Sound | Jack Cucci | Foley Mixer |
Art | Phillis Lehmer | Graphic Designer |
Directing | Spencer Taylor | Second Second Assistant Director |
Visual Effects | Tristan Myles | Visual Effects Supervisor |
Directing | Andrew Stahl | Second Assistant Director |
Crew | Ryan Green | Stunts |
Camera | Melissa Fisher | Second Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Stephanie Logan | Costume Coordinator |
Sound | Lena Glikson | Music Editor |
Art | Philip Ginolfi | Construction Foreman |
Art | Jameson Buston | Leadman |
Sound | Tom Brown | Music Arranger |
Crew | Jodi Diodati | Scenic Artist |
Editing | Phillip Trujillo | Assistant Editor |
Camera | Frankie Zamora | Best Boy Grip |
Costume & Make-Up | Victor Paz | Hairstylist |
Crew | Anthony Beddington | Propmaker |
Crew | Zachary Bothwell | Propmaker |
Art | Luke Castleberry | Greensman |
Crew | Michele Dobbs | Scenic Artist |
Crew | Wyman Heath | Propmaker |
Crew | Duane Hitt | Propmaker |
Art | Ethan Kitchens | Greensman |
Art | Kenneth Miles | Greensman |
Crew | Kevin Welborn | Scenic Artist |
Sound | James Bowman | ADR Mixer |
Lighting | Drew S. Holden | Rigging Grip |
Camera | Paul E. Woods | Second Assistant "B" Camera |
Production | Kate Cavendish | Publicist |
Crew | Abigail Hilton | Studio Teacher |
Production | Douglas Settles | Production Secretary |
Crew | Daniel Vice | Set Medic |