Megamind (2010)
AnimeratActionKomediFamiljScience Fiction
Superskurken Megaminds högsta dröm går i uppfyllelse när han lyckas besegra stadens beskyddare Metro Man och själv tar kontroll över Metro City. Men när en ny skurk dyker upp och kaos bryter ut blir det upp till världens största hjärna och hans lustige medhjälpare Minion att rädda världen.
Director: Tom McGrath
Will Ferrell Megamind (voice) |
|
Tina Fey Roxanne Ritchi (voice) |
|
Jonah Hill Hal Stewart / Tighten (voice) |
|
Brad Pitt Metro Man (voice) |
|
David Cross Minion (voice) |
|
Justin Theroux Megaminds's Father (voice) |
|
Ben Stiller Bernard (voice) |
|
Jessica Schulte Megamind's Mother (voice) |
|
Tom McGrath Lord Scott / Prison Guard (voice) |
|
J.K. Simmons Warden (voice) |
|
Emily Nordwind Lady Scott (voice) |
|
Quinn Dempsey Stiller Schoolchild (voice) |
|
Ella Stiller Schoolchild (voice) |
|
Brian Hopkins Prisoner (voice) |
|
Christopher Knights Prison Guard (voice) |
|
Mike Mitchell Father in Crowd (voice) |
|
Jack Blessing Newscaster (voice) |
|
Jasper Johannes Andrews Crying Baby (voice) |
|
Stephen Kearin Mayor (voice) |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Crew | Justin Theroux | Creative Consultant |
Crew | Guillermo Navarro | Thanks |
Production | Ben Stiller | Executive Producer |
Production | Leslee Feldman | Casting |
Crew | Conrad Vernon | Thanks |
Editing | Christopher Knights | Associate Editor |
Directing | Tom McGrath | Director |
Crew | Guillermo del Toro | Creative Consultant |
Sound | Ramiro Belgardt | Music Editor |
Production | Stuart Cornfeld | Executive Producer |
Lighting | David C. Lawson | Master Lighting Artist |
Visual Effects | Chris Bancroft | Animation |
Sound | R.J. Kizer | ADR Editor |
Production | Lara Breay | Producer |
Crew | Gary Trousdale | Thanks |
Crew | Mike Mitchell | Thanks |
Sound | Kevin Kaska | Orchestrator |
Crew | Derek Drymon | Thanks |
Editing | Lynn Hobson | Associate Editor |
Editing | Robert W. Hedland | Assistant Editor |
Sound | Rick Giovinazzo | Orchestrator |
Writing | Alan Schoolcraft | Writer |
Writing | Brent Simons | Writer |
Art | David James | Production Design |
Production | Denise Nolan Cascino | Producer |
Visual Effects | Goro Fujita | Visual Development |
Visual Effects | Travis Koller | Visual Development |
Visual Effects | Bryan Gregg LaShelle | Visual Development |
Visual Effects | John Allwine | VFX Artist |
Lighting | Navjit Singh Gill | Lighting Artist |
Sound | Lorne Balfe | Original Music Composer |
Crew | Marc Bonilla | Additional Music |
Sound | George Doering | Musician |
Crew | Cameron Hood | Thanks |
Crew | Kyle Jefferson | Thanks |
Visual Effects | Luke Randall | Animation |
Visual Effects | Chris Reccardi | Character Designer |
Visual Effects | Julien Bocabeille | Animation |
Sound | Peter Oso Snell | Music Editor |
Crew | Andrew Birch | Post-Production Manager |
Sound | Dan O'Connell | Foley |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | John Marquis | Sound Effects Editor |
Crew | John Finklea | Temp Music Editor |
Visual Effects | James Wood Wilson | Visual Development |
Sound | John T. Cucci | Foley |
Production | Christi Soper Hilt | Casting Associate |
Sound | Susan Dudeck | Supervising ADR Editor |
Sound | Slamm Andrews | Scoring Mixer |
Sound | Erik Aadahl | Supervising Sound Editor |
Sound | Ethan van der Ryn | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Markus Burki | VFX Artist |
Crew | Michael A. Levine | Additional Music |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Jack Lilburn | Lighting Coordinator |
Crew | Fatima Robinson | Choreographer |
Sound | Tighe Sheldon | Sound Recordist |
Editing | William M. Steinberg | Assistant Editor |
Visual Effects | Richard Daskas | Visual Development |
Visual Effects | Devin Crane | Character Designer |
Visual Effects | Simon Rodgers | Visual Development |
Visual Effects | Andy Bialk | Character Designer |
Sound | P.K. Hooker | Sound Effects Editor |
Writing | Shane Prigmore | Storyboard |
Writing | Andy Schuhler | Storyboard |
Crew | Jason Spencer-Galsworthy | Supervising Animator |
Sound | Ryan Cole | Sound Recordist |
Sound | Tom Lalley | Sound Engineer |
Visual Effects | Peer Lemmers | Animation |
Visual Effects | Paul Chung | Animation |
Visual Effects | Morgan R. Kelly | Animation |
Visual Effects | Sam Michlap | Visual Development |
Visual Effects | Laurent Caneiro | Animation |
Crew | Michael McNeill | CG Supervisor |
Visual Effects | Nikita Pavlov | Visual Effects |
Visual Effects | Nelson Brown | Animation |
Visual Effects | Rani Naamani | Animation |
Crew | Ken Ball | CG Supervisor |
Lighting | Ronman Yiu Yan Ng | Master Lighting Artist |
Production | Kate Spencer | Production Manager |
Crew | Kathy Nelson | Executive Music Producer |
Visual Effects | Mike Beaulieu | Animation |
Visual Effects | Mariko Hoshi | Animation |
Directing | Liska Ostojic | Script Coordinator |
Art | Doug Pierce | Set Designer |
Editing | Michael Andrews | Editor |
Production | Yimi Tong | Production Coordinator |
Sound | James Ashwill | Foley |
Sound | Gavin Greenaway | Conductor |
Lighting | Clint Colver | Lighting Artist |
Visual Effects | Dane Stogner | Animation |
Visual Effects | Ludovic Bouancheau | Animation |
Crew | Anthony Hodgson | Supervising Animator |
Lighting | Matthieu Grospiron | Lighting Artist |
Editing | John Dorst | Assistant Editor |
Visual Effects | Raymond Zibach | Visual Development |
Production | Bonnie Lemon | Executive In Charge Of Production |
Production | Camille Leganza | Production Supervisor |
Sound | Carl Rydlund | Orchestrator |
Sound | Tom Boyd | Musician |
Sound | Jonathan Evans-Jones | Musician |
Visual Effects | Melanie Cordan | Animation |
Visual Effects | Rebecca Perez | Animation |
Visual Effects | Irene Parkins | Animation |
Sound | Andy Sisul | First Assistant Sound Editor |
Sound | Steve Mair | Musician |
Crew | Annmarie Koenig | CG Supervisor |
Visual Effects | Peter Maynez | Visual Development |
Lighting | Milton E. Rodriguez-Rios | Master Lighting Artist |
Production | Mollie Gamo | Casting Assistant |
Crew | Nazia Khan | Actor's Assistant |
Production | David Isetta | Production Supervisor |
Visual Effects | Sylvain Deboissy | Character Designer |
Sound | Carlos Sotolongo | ADR & Dubbing |
Lighting | Glen Gustafson | Lighting Artist |
Visual Effects | Kory Heinzen | Visual Development |
Crew | Corban Gossett | Supervising Technical Director |
Visual Effects | Peter Farson | Creature Technical Director |
Visual Effects | Nico Sanghrajka | Creature Technical Director |
Production | Holly Edwards | Associate Producer |
Lighting | Max Bruce | Master Lighting Artist |
Visual Effects | August Meredith | VFX Artist |
Lighting | Amanda Johnstone-Batt | Lighting Artist |
Production | Rachel Slansky | Production Coordinator |
Sound | Roger Linley | Musician |
Sound | Steve Schaeffer | Musician |
Lighting | Ka Yaw Tan | Lighting Artist |
Visual Effects | Philip To | Animation |
Visual Effects | Nara Youn | Animation |
Lighting | Cristian Moras | Lighting Artist |
Lighting | Gina Warr | Master Lighting Artist |
Crew | Patrick Kelly | Software Engineer |
Visual Effects | David Spivack | Animation |
Production | Andre de Oliviera Araujo | Production Manager |
Visual Effects | Dick Walsh | Creature Technical Director |
Visual Effects | Steve McGrath | Modeling |
Sound | Andrew Crowley | Musician |
Crew | Bart Feliciano | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Ryan Gong | Animation |
Visual Effects | Zubin Wadia | VFX Artist |
Visual Effects | Ben Rush | Animation |
Crew | David Torres | Supervising Animator |
Lighting | Dorien Gunnels | Lighting Artist |
Sound | Roy Latham | ADR & Dubbing |
Production | Betty Tom | Production Accountant |
Visual Effects | W. Jacob Gardner | Animation |
Visual Effects | Tomoyuki Harashima | Animation |
Visual Effects | Martin P. Hopkins | Animation |
Visual Effects | Tyler Phillips | Animation |
Visual Effects | Ron Pucherelli | Animation |
Production | Brittany Cope | Casting Assistant |
Production | Vicki Hunter | Finance |
Production | Ariga Parseghian | Finance |
Production | Terri Anderson | Finance |
Lighting | Kirsten Drummond | Lighting Artist |
Lighting | Kevin Edwards | Master Lighting Artist |
Lighting | Julien Forest | Lighting Artist |
Lighting | Oth Khotsimeuang | Lighting Artist |
Lighting | Jennifer Leigh King | Lighting Artist |
Lighting | Hannah Sherman | Lighting Artist |
Lighting | Jung Jin Song | Master Lighting Artist |
Lighting | Emily Yi | Lighting Artist |
Crew | Shawn Bohonos | Systems Administrators & Support |
Crew | Dave Dinsmore | Systems Administrators & Support |
Crew | Dj Downey | Systems Administrators & Support |
Crew | Alireza Estakhrian | Systems Administrators & Support |
Crew | Othieno Okong'o | Systems Administrators & Support |
Production | Lauren Blackshear | Production Coordinator |
Production | Alyson Blume | Production Coordinator |
Production | Tim Kwan | Production Coordinator |
Production | Kelly Matthews | Production Supervisor |
Crew | David Hail | Unit Publicist |
Crew | Margaret A. Decker | Software Engineer |
Crew | Rain Angeles | Systems Administrators & Support |
Crew | Greg Gibson | Systems Administrators & Support |
Art | Ariandy Chandra | Title Designer |
Visual Effects | Shaun Graham | Visual Effects |
Visual Effects | Kyle Maxwell | Visual Effects |
Visual Effects | Jason Rickwald | Visual Effects |
Visual Effects | Benjamin Andersen | VFX Artist |
Visual Effects | Shinsaku Arima | VFX Artist |
Visual Effects | Greg Beckman | VFX Artist |
Visual Effects | Wes Chilton | VFX Artist |
Visual Effects | Tyson Erze | VFX Artist |
Visual Effects | Robert Kopinsky | VFX Artist |
Visual Effects | Jaemin Lee | VFX Artist |
Visual Effects | Katie Van Maanen | VFX Artist |
Production | Matt Robertson | Administration |
Visual Effects | Katrina Conwright | Animation |
Visual Effects | Cameron Fielding | Animation |
Visual Effects | Scott Lafleur | Animation |
Visual Effects | Kevan Shorey | Animation |
Visual Effects | Tony Siruno | Character Designer |
Visual Effects | Cara Malek | Creature Technical Director |
Visual Effects | Cliff B. Mitchell | Creature Technical Director |
Visual Effects | Sven Pohle | Creature Technical Director |
Visual Effects | Guido Zimmermann | Creature Technical Director |
Lighting | Amy Rae Jones | Master Lighting Artist |
Lighting | Sebastien Chort | Master Lighting Artist |
Lighting | Mark A. Decker | Lighting Artist |
Lighting | Kurt Kaminski | Lighting Artist |
Visual Effects | Soongu Kwon | Modeling |
Visual Effects | Jung Jin Kang | Modeling |
Visual Effects | Jeff Wagner | Modeling |
Production | Matthew C. Campbell | Production Coordinator |
Production | Shane Mulholland | Production Coordinator |
Production | Robyn Mesher | Production Supervisor |
Production | Steven Schweickart | Production Supervisor |
Crew | Gregg Carrier | Software Engineer |
Crew | Debbie L. O'Keeffe | Thanks |
Sound | Chris Clad | Musician |
Visual Effects | Steven Blakey | VFX Artist |
Visual Effects | Robert Chen | VFX Artist |
Visual Effects | Landon Gray | VFX Artist |
Visual Effects | Laurent Kermel | VFX Artist |
Visual Effects | Olive Lin | VFX Artist |
Visual Effects | John Patton | VFX Artist |
Visual Effects | Stephanie Siebert | VFX Artist |
Visual Effects | Stuart Tett | VFX Artist |
Visual Effects | Jason William Scheier | Visual Development |
Visual Effects | Jason Ryan | Animation Supervisor |
Crew | Mona Shokrai | Legal Services |
Crew | Alissa Rowinsky Wright | Legal Services |
Visual Effects | Kendal Sager | Creature Technical Director |
Sound | Paul Kegg | Musician |
Production | Darci Zalvin | Executive In Charge Of Production |
Visual Effects | Jeffrey Joe | Animation |
Visual Effects | Michelle Cowart | Animation |
Visual Effects | Tommie Löfqvist | Animation |
Visual Effects | Paul Schoeni | Modeling |
Visual Effects | Fangwei Lee | Visual Effects |
Sound | Jake Walker | Musician |
Visual Effects | Bailey Brent | Animation |
Visual Effects | Ross Burgess | Animation |
Crew | Dave Burgess | Supervising Animator |
Sound | Dan Newell | Musician |
Crew | Robert Lurye | CG Supervisor |
Production | Jessie Carbonaro | Production Supervisor |
Production | Trinity Murphy | Production Supervisor |
Crew | Sean Mahoney | Supervising Animator |
Visual Effects | William Opdyke | VFX Artist |
Lighting | Tony Mitzelfelt | Master Lighting Artist |
Production | Christine Nguyen | Production Coordinator |
Editing | Daniel Ortiz | Assistant Editor |
Lighting | Jessi Stumpfel | Master Lighting Artist |
Lighting | Gabriel White | Master Lighting Artist |
Lighting | Alfred Young | Lighting Artist |
Production | Diana K. Lee | Production Supervisor |
Production | Meredith Narrowe | Production Supervisor |
Production | Ryan Genji Thomas | Production Supervisor |
Production | Jannette Eng | Production Supervisor |
Visual Effects | Guillermo Careaga | Animation |
Visual Effects | Alexander Fleisig | Animation |
Visual Effects | Mark Roennigke | Animation |
Visual Effects | Cory Rogers | Animation |
Visual Effects | Alex Patanjo | VFX Artist |
Visual Effects | Jason Waltman | VFX Artist |
Visual Effects | Maciek Gliwa | Animation |
Visual Effects | Chin Ko | Visual Development |
Production | Malia P. Russell | Production Supervisor |
Visual Effects | Christopher Lee Capel | Animation |
Editing | Michelle Mendenhall | Associate Editor |
Lighting | Jimmy Maidens | Master Lighting Artist |
Lighting | Marc Miller | Master Lighting Artist |
Lighting | Yuko Okumura | Lighting Artist |
Visual Effects | Philippe Denis | VFX Supervisor |
Lighting | Geri Smith | Master Lighting Artist |
Visual Effects | Stephan Osterburg | Creature Technical Director |
Visual Effects | Osamu Takehiro | VFX Artist |
Lighting | Benjamin Venancie | Lighting Artist |
Editing | Madison Sellers | Editorial Production Assistant |
Visual Effects | Jeff Wang | Creature Technical Director |
Lighting | George Ho | Lighting Artist |
Lighting | Lisa M. Tse | Lighting Artist |
Lighting | Doug Yoshida | Lighting Artist |
Lighting | William E. Arias | Master Lighting Artist |
Lighting | Antoine Deschamps | Lighting Artist |
Lighting | Amber Stewart Lunderville | Lighting Artist |
Lighting | Pietro Materossi | Lighting Artist |
Visual Effects | Ken Fountain | Animation |
Visual Effects | Stephen Melagrano | Animation |
Visual Effects | Zeki Melek | Visual Effects |
Art | Timothy Lamb | Art Direction |
Visual Effects | Timothy Lamb | Character Designer |
Production | Kira Shea Smithson | Administration |
Sound | Michael C. Mason | Musician |
Directing | Erik Pope | Script Supervisor |
Visual Effects | Scott B. Peterson | Visual Effects |
Crew | John Hanashiro | Post Production Supervisor |
Lighting | Sucheta Bhatawadekar | Lighting Artist |
Lighting | Noel Hocquet | Lighting Artist |
Lighting | Gregory Jennings | Lighting Artist |
Lighting | Prapanch Swamy | Lighting Artist |
Lighting | Ryan Michael Todd | Lighting Artist |
Lighting | Lori Williams | Lighting Artist |
Lighting | Hanwei Wu | Lighting Artist |
Lighting | Eli Rod | Master Lighting Artist |
Production | Maude Lewis | Production Manager |
Production | Danielle Helsaple | Production Supervisor |
Sound | Daniel Fresco | Scoring Mixer |
Sound | Daniel Kresco | Scoring Mixer |
Visual Effects | Nicasio Nakamine | Animation Production Assistant |
Visual Effects | Sebastien Potet | Creature Technical Director |
Visual Effects | Paul Timpson | Creature Technical Director |
Visual Effects | Priscilla Chiu Yee Tsang | Creature Technical Director |
Visual Effects | Drago Avdalovic | Creature Technical Director |
Visual Effects | Adrian Tsang | Creature Technical Director |
Visual Effects | Julie Anne Brame | VFX Artist |
Visual Effects | Yancy Lindquist | VFX Artist |
Visual Effects | Gustav Melich | VFX Artist |
Visual Effects | Alex Hagelis | Visual Development |
Visual Effects | Sunil Pant | Visual Development |
Visual Effects | Stan Seo | Visual Development |
Visual Effects | Matt Titus | Visual Effects |
Visual Effects | Reny Preussker | Visual Effects Coordinator |
Crew | Mackenzie Thompson | Software Engineer |
Crew | Mark Donald | Supervising Animator |
Writing | David G. Derrick Jr. | Story Artist |