För en handfull dollar (1964)
Främlingen Joe rider in i den mexikanska gränsstaden San Miguel som styrs av två gäng; Rojos och Baxters. Joe visar sig vara en skicklig revolverman som på ett skickligt och finurligt sätt lyckas spela ut de två banditgängen mot varandra.
Director:
Sergio Leone
Writers:
Sergio Leone, Víctor Andrés Catena, Jaime Comas Gil, Fernando Di Leo, Tonino Valerii, Duccio Tessari.
Clint Eastwood Joe |
|
Marianne Koch Marisol |
|
Gian Maria Volonté Ramón Rojo |
|
Wolfgang Lukschy John Baxter |
|
Sieghardt Rupp Esteban Rojo |
|
Joseph Egger Piripero |
|
Antonio Prieto Don Benito Rojo / Don Miguel Rojo |
|
José Calvo Silvanito |
|
Margarita Lozano Consuelo Baxter |
|
Daniel Martín Julián |
|
Benito Stefanelli Rubio |
|
Mario Brega Chico |
|
Bruno Carotenuto Antonio Baxter |
|
Aldo Sambrell Rojo Gang Member |
|
Lorenzo Robledo Baxter Gunman #1 (uncredited) |
|
Antonio Molino Rojo Baxter Gunman #2 (uncredited) |
|
Luis Barboo Baxter Gunman #3 (uncredited) |
|
Juan Cortés Cavalry Captain (uncredited) |
|
William R. Thompkins Baxter Gunman (uncredited) |
|
Fernando Sánchez Polack Rojo Gang Member Crushed by Wine Cask (uncredited) |
|
José Canalejas Rojo Gang Member (uncredited) |
|
Jose Halufi Rojo Gang Member (uncredited) |
|
Nino Del Arco Jesus (uncredited) |
|
Antonio Moreno Juan De Dios (uncredited) |
|
Frank Braña Baxter Gunman (uncredited) |
|
Álvaro de Luna Rojo Gang Member (uncredited) |
|
Lee Miller Man at Bar (uncredited) |
|
José Orjas (uncredited) |
|
Manuel Peña (uncredited) |
|
Antonio Pica Rojo Gang Member (uncredited) |
|
Julio Pérez Tabernero Baxter Gunman (uncredited) |
|
José Riesgo Mexican Cavalry Captain (uncredited) |
|
Umberto Spadaro Miguel - Rojo Gunman (uncredited) |
|
Peter Tevis The Balladeer (voice) (uncredited) |
|
Edmondo Tieghi Mexican Soldier (uncredited) |
|
Antonio Vico (uncredited) |
|
Luis Rodríguez Rojo Gang Member (uncredited) |
|
Antonio Montoya Rojo Gang Member (uncredited) |
Sound | Ennio Morricone | Original Music Composer |
Sound | Ennio Morricone | Conductor |
Writing | Sergio Leone | Screenplay |
Directing | Sergio Leone | Director |
Writing | Sergio Leone | Screenstory |
Art | Carlo Simi | Art Direction |
Art | Carlo Simi | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Carlo Simi | Costumer |
Crew | Giovanni Corridori | Special Effects |
Crew | Benito Stefanelli | Stunts |
Crew | Benito Stefanelli | Stunt Coordinator |
Writing | Akira Kurosawa | Original Story |
Writing | Víctor Andrés Catena | Screenplay |
Writing | Víctor Andrés Catena | Screenstory |
Writing | Jaime Comas Gil | Screenplay |
Production | Jaime Comas Gil | Production Manager |
Production | Arrigo Colombo | Producer |
Production | Giorgio Papi | Producer |
Camera | Federico G. Larraya | Director of Photography |
Editing | Roberto Cinquini | Editor |
Editing | Alfonso Santacana | Editor |
Camera | Massimo Dallamano | Director of Photography |
Sound | Alessandro Alessandroni | Musician |
Sound | Alessandro Alessandroni | Music Arranger |
Art | Adolfo Cofiño | Assistant Set Decoration |
Writing | Ryūzō Kikushima | Original Story |
Writing | Fernando Di Leo | Screenplay |
Writing | Tonino Valerii | Screenplay |
Directing | Tonino Valerii | Assistant Director |
Writing | Adriano Bolzoni | Screenstory |
Writing | Duccio Tessari | Screenplay |
Directing | Mario Caiano | Assistant Director |
Production | Franco Palaggi | Production Manager |
Camera | Stelvio Massi | Camera Operator |
Crew | Nosher Powell | Stunts |
Directing | Franco Giraldi | Assistant Director |
Directing | Franco Giraldi | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Alberto Gutiérrez | Makeup Artist |
Production | Fernando Rossi | Unit Manager |
Camera | Eduardo Noé | Second Assistant Camera |
Art | Sigfrido Burman | Set Decoration |
Sound | Michele Lacerenza | Musician |
Production | Günter Raguse | Production Manager |
Crew | Manuel Baquero | Special Effects |
Camera | Julio Wizuete | Still Photographer |
Art | Francisco Rodríguez Asensio | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Dolores Clavel | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Sam Watkins | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | José Luis Pérez | Assistant Makeup Artist |
Sound | Elio Pacella | Sound |
Production | Ramón Crespo | Production Manager |
Directing | Julio Sempere | Assistant Director |
Editing | Alicia Castillo | Assistant Editor |
Camera | Ramón Sempere | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | José María Sánchez | Makeup Department Head |
Production | Jerónimo Montoro | Production Assistant |
Production | Eugenio Villar | Production Assistant |
Crew | William R. Thompkins | Stunts |
Crew | William R. Thompkins | Master at Arms |
Crew | William R. Thompkins | Technical Advisor |
Production | Anselmo Zabala | Unit Production Manager |
Art | Rafael Pérez Murcia | Assistant Set Decoration |
Writing | Mark Lowell | Dialogue |
Production | Pietro Santini | Production Assistant |
Production | Pietro Santini | Production Secretary |
Art | Luis Ocaña | Property Master |
Camera | Domenico Parrello | Second Assistant Camera |
Camera | José María Sánchez | Camera Operator |
Visual Effects | Igino Lardani | Animation |
Art | Igino Lardani | Title Designer |
Costume & Make-Up | María Casado | Wardrobe Designer |
Sound | Cantori Moderni Di Alessandroni | Theme Song Performance |
Sound | Peter Tevis | Theme Song Performance |
Directing | María Antonia Puerta | Script Supervisor |
Directing | Tilde Watson | Script Supervisor |
Production | Marta Pons | Production Assistant |
Production | Géneviève Hersent | Publicist |