De bedragna (2017)
Historien utspelar sig under amerikanska inbördeskriget på en internatskola för flickor i södern. När de avskärmade unga kvinnorna tar in en skadad fiendesoldat och ger honom skydd och vård stiger den sexuella spänningen, farliga rivaliteter bildas och tabun bryts i en oväntad vändning.
Director:
Sofia Coppola
Writer:
Sofia Coppola
Colin Farrell Corporal McBurney |
|
Nicole Kidman Miss Martha |
|
Kirsten Dunst Edwina |
|
Elle Fanning Alicia |
|
Oona Laurence Amy |
|
Angourie Rice Jane |
|
Addison Riecke Marie |
|
Emma Howard Emily |
|
Wayne Pére Captain |
|
Matt Story Confederate Soldier |
|
Joel Albin Cavalry Man |
|
Eric Ian Confederate Soldier (uncredited) |
Production | Fred Roos | Executive Producer |
Writing | Sofia Coppola | Screenplay |
Directing | Sofia Coppola | Director |
Production | Sofia Coppola | Producer |
Editing | Sarah Flack | Editor |
Art | Anne Ross | Production Design |
Production | Anne Ross | Executive Producer |
Sound | Richard Beggs | Sound Designer |
Art | Jennifer Dehghan | Art Direction |
Sound | Tony Martinez | ADR Editor |
Production | Roman Coppola | Executive Producer |
Camera | Philippe Le Sourd | Director of Photography |
Art | Amy Beth Silver | Set Decoration |
Writing | Albert Maltz | Original Film Writer |
Production | Robert Ortiz | Executive Producer |
Production | Robert Ortiz | Unit Production Manager |
Production | Nicole Daniels | Casting |
Crew | Jeff Galpin | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Stacy Kelly | Makeup Department Head |
Writing | Irene Kamp | Original Film Writer |
Crew | Lloyd Pitts | Stunt Double |
Production | Youree Henley | Producer |
Costume & Make-Up | Kimberly Amacker | Key Makeup Artist |
Writing | Thomas Cullinan | Novel |
Crew | Elvis Jones | Makeup Effects |
Production | Courtney Bright | Casting |
Crew | Elizabeth Himelstein | Dialect Coach |
Crew | Letitia Hoaas | Studio Teacher |
Costume & Make-Up | Stacey Battat | Costume Design |
Camera | Ben Rothstein | Still Photographer |
Art | Chuck Stringer | Construction Coordinator |
Art | Michael S. Martin | Property Master |
Production | Batou Chandler | Location Manager |
Crew | Diane Slattery | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Shandra Page | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Jen Wasson | Costume Supervisor |
Crew | Jennifer Brown | Set Medic |
Art | Dave Kelsey | Set Designer |
Costume & Make-Up | Tony Ward | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Lawrnell Bell-Rattler | Hairstylist |
Art | Alice Alward | Assistant Art Director |
Lighting | Bob Bates | Gaffer |
Sound | Heikki Kossi | Foley Artist |
Sound | Pietu Korhonen | Foley Mixer |
Crew | Mik Kastner | Pyrotechnician |
Sound | Roy Waldspurger | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Heather Gross | Foley Editor |
Sound | Julia Shirar | Supervising Dialogue Editor |
Crew | Adam Walls | Makeup Effects |
Sound | Rachel Grissom | Boom Operator |
Directing | Sasha Vitelli | Script Supervisor |
Lighting | Vic Keatley | Rigging Gaffer |
Lighting | Donald Roth | Rigging Grip |
Lighting | Scott Calcagno | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Mia Goff | Makeup Artist |
Editing | Zachary A. Schwartz | First Assistant Editor |
Camera | Gerald Autin | Dolly Grip |
Crew | Jeff Robinson | Post Production Supervisor |
Production | Bernadette Gonzales | Production Coordinator |
Lighting | Corey Erwin | Best Boy Electric |
Camera | Ian Lynch | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Patty Spinale | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Aurora Knox | Seamstress |
Camera | Bryce Marshall | Second Assistant "A" Camera |
Sound | Bobby Johanson | ADR Mixer |
Sound | Michael Rivera | ADR Recordist |
Art | Mauricio Ruiz | Concept Artist |
Camera | Austin Alward | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Colette Delacroix | Seamstress |
Directing | Steve Lonano | Second Assistant Director |
Directing | Paul B. Uddo | First Assistant Director |
Art | Jorin Ostroska | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Odile Gilbert | Hair Designer |
Art | Michael A. Ainsworth | Construction Foreman |
Crew | Robert Guillot | Propmaker |
Art | Michael A. Johnson | Leadman |
Lighting | Frankie Jones | Rigging Grip |
Camera | T. Nick Leon | Key Grip |
Lighting | Jade Maggio | Rigging Grip |
Camera | Lee McLemore | Best Boy Grip |
Camera | Hector Rodriguez | First Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Lilik Antonyan | Tailor |
Sound | Thomas Mars | Original Music Composer |
Sound | Deck d'Arcy | Original Music Composer |
Sound | Laurent Brancowitz | Original Music Composer |
Sound | Christian Mazzalai | Original Music Composer |