Hunter Killer (2018)
Den oprövade ubåtskapten Joe Glass söker i norra ishavet efter en amerikansk ubåt i nöd, när han upptäcker en hemlig militärkupp mot den ryska presidenten, något som hotar världsordningen. Med sitt och sin besättnings liv på spel måste de ta sig igenom fiendens vatten och samtidigt samarbeta med en Navy Seal-trupp för att rädda presidenten och stoppa ett nytt världskrig.
Director:
Donovan Marsh
Writers:
Arne Schmidt, Jamie Moss.
Gerard Butler Captain Joe Glass |
|
Gary Oldman CJCS Charles Donnegan |
|
Toby Stephens Bill Beaman |
|
Common RA John Fisk |
|
Linda Cardellini Jane Norquist |
|
David Gyasi Cob Wallach |
|
Gabriel Chavarria Jimenez |
|
Ryan McPartlin Matt Johnstone |
|
Carter MacIntyre XO Brian Edwards |
|
Zane Holtz Paul Martinelli |
|
Taylor John Smith Belford |
|
Michael Trucco Devin Hall |
|
Mikhail Gorevoy Admiral Dmitri Durov |
|
Aleksandr Dyachenko President Zakarin |
|
Igor Jijikine Tretiak |
|
Yuri Kolokolnikov Oleg |
|
Ilia Volok Captain Vlade Sutrev |
|
Caroline Goodall President Dover |
|
Corey Johnson Captain |
|
Adam James Captain Forbes |
|
Will Attenborough Kaplan |
|
Michael Nyqvist Captain Andropov |
|
Sarah Middleton Liddy |
|
Christopher Goh Park |
|
Shane Taylor TMC Turner |
|
Henry Goodman Senator from Illinois |
|
Colin Stinton Senator from Iowa |
|
Kieron Bimpson Nichols |
|
Nathan Cooper Mess Crew (uncredited) |
|
Dempsey Bovell Sonar |
|
Jacob Scipio Sonar |
|
Ethan Baird Sonar |
|
Kola Bokinni McCaw |
|
Michael Jibson Reed |
|
Brian Kinney Officer on the Deck |
|
Cosmo Jarvis Fathometer Operator |
|
Hristo Mitzkov Volkov Sonarman |
|
Stefan Ivanov Volkov Captain |
|
David Yelland SECDEF |
|
Stuart Milligan Secretary of State |
|
Aleksandar Belovski Russian Navy (uncredited) |
|
Theo Barklem-Biggs Seaman Mackinnon (uncredited) |
|
Mikey Collins Brickowski |
Writing | Arne Schmidt | Screenplay |
Art | James H. Spencer | Production Design |
Production | Anne McCarthy | Casting |
Costume & Make-Up | Lynda Armstrong | Hair Designer |
Crew | Mark Southworth | Stunts |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Production | Neal H. Moritz | Producer |
Production | Boaz Davidson | Executive Producer |
Writing | Jamie Moss | Screenplay |
Production | Gerard Butler | Producer |
Production | Pam Dixon | Casting |
Production | Les Weldon | Producer |
Editing | Michael J. Duthie | Editor |
Production | John Thompson | Producer |
Production | Tucker Tooley | Producer |
Production | Toby Jaffe | Producer |
Crew | Jamie Edgell | Stunts |
Sound | Trevor Morris | Original Music Composer |
Production | Marianne Stanicheva | Casting |
Production | Mark Gill | Producer |
Crew | Christopher Kulikowski | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Sian Evans | Costume Supervisor |
Crew | David Forman | Stunts |
Costume & Make-Up | Ina Damianova | Costume Supervisor |
Crew | Chris Carey | Stunts |
Costume & Make-Up | Caroline Harris | Costume Design |
Crew | Alexander Bracq | Stunts |
Directing | Stanimir Stamatov | Second Unit Director |
Camera | Tom Marais | Director of Photography |
Crew | Danko Jordanov | Stunt Double |
Production | Alan Siegel | Producer |
Art | Jon Henson | Production Design |
Art | Robert Wischhusen-Hayes | Set Decoration |
Directing | Donovan Marsh | Director |
Art | Ivan Ranghelov | Art Direction |
Production | Matthew O'Toole | Producer |
Crew | Ivailo Dimitrov | Stunts |
Crew | Ivo Kehayov | Stunts |
Art | Gary Baugh | Art Direction |
Camera | Georgi Raykov | Camera Operator |
Art | Christina Eunji Kim | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Hayley Lovitt | Costume Assistant |
Crew | Ilko Iliev | Stunts |
Production | Kellie Roy | Casting |
Crew | Nick Chopping | Stunts |
Crew | Krasimir Simeonov | Stunts |
Production | Alena Garetovskaya | Casting Director |
Sound | Dominic Gibbs | Sound Editor |
Sound | Jason Swanscott | Foley Artist |
Art | Yossif Mladenov | Set Designer |
Sound | Kiril Kaloyanov | Sound Mixer |
Sound | Vladimir Kaloyanov | Sound Mixer |
Sound | Glen Gathard | Foley Mixer |
Crew | Jeanette Haley | Post Production Supervisor |
Art | Elizabeth Boller | Art Department Coordinator |
Art | Dobrinka Stamenkova | Art Department Coordinator |
Art | Orlin Grozdanov | Set Decoration |
Visual Effects | Nikolay Gachev | Visual Effects Supervisor |
Crew | Dian Hristov | Stunt Coordinator |
Directing | Mila Maslarova | Script Supervisor |
Art | Adam McCreight | Property Master |
Visual Effects | Danail Hadzhiyski | Visual Effects Producer |
Art | Vicki Stevenson | Draughtsman |
Art | Andrew Munro | Art Direction |
Camera | Jack English | Still Photographer |
Art | Alexei Karagyaur | Art Direction |
Art | Dirk Buchmann | Property Master |
Sound | Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Michael Buster | Dialogue Coach |
Camera | Ivo Peitchev | Second Unit Director of Photography |
Visual Effects | Sean Farrow | Visual Effects Supervisor |
Crew | Diego Daniel Pardo | Dialect Coach |
Camera | Christopher Raphael | Still Photographer |
Editing | Rob Farris | Digital Intermediate |
Crew | Paul Herbert | Stunt Coordinator |
Directing | Beverly Winston | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Dimitrina Stoyanova | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Sofi Hvarleva | Makeup Supervisor |
Costume & Make-Up | Ivon Ivanova | Makeup Supervisor |
Camera | Neven Mihailova | Camera Operator |
Crew | Nikolay Pachov | Visual Effects Editor |
Camera | Mihail Yanakiev | Second Assistant Camera |
Editing | Patrick Malone | Digital Intermediate |
Costume & Make-Up | Maria Stankovich | Makeup Artist |
Camera | Kiril Valchanov | Steadicam Operator |
Crew | Georgi Manchev | Fight Choreographer |
Crew | Milen Kaleichev | Stunts |
Costume & Make-Up | Waldo Mason | Prosthetics |
Visual Effects | Phil Jones | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Nelly Teova | Additional Hairstylist |
Art | Michael Crowe | Construction Coordinator |
Crew | Elena Baranova | Dialect Coach |
Crew | Desislava Lazarova | Visual Effects Editor |
Lighting | Hristo Idakiev | Gaffer |
Directing | Mariana Popova | Script Coordinator |
Visual Effects | Peter Bakalov | Animation |
Art | Malcolm Roberts | Construction Coordinator |
Directing | Antony Tanev | First Assistant Director |
Art | Vladimir Petkov | Leadman |
Crew | Georgi Dimitrov | Stunts |
Camera | Vladislav Mateev | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Svetla Krasteva | Makeup & Hair |
Crew | Peter Krumov | Carpenter |
Camera | Kaloyan Nedelchev | First Assistant Camera |
Camera | Shaun Cobley | Steadicam Operator |
Crew | Jon Baker | Supervising Armorer |
Art | Aaron Sowd | Storyboard Artist |
Crew | Tom Balogh | Visual Effects Editor |
Crew | Jason Curle | Stunts |
Visual Effects | Gavin Digby | Digital Compositor |
Art | John Moredock | Set Designer |
Visual Effects | Kayla Cabral | Visual Effects Production Manager |
Production | Morgan Robbins | Casting Associate |
Camera | Dimitar Krustev | Drone Pilot |
Crew | Oleg Mirochnikov | Dialogue Coach |
Crew | Ben Rothwell | Armory Coordinator |
Art | Michael Pybus | Assistant Art Director |
Production | Emma Gunnery | Casting Associate |
Writing | George Wallace | Novel |
Writing | Don Keith | Novel |
Art | Oli Novadnieks | Property Buyer |
Camera | Ian Bird | Key Grip |
Visual Effects | Svetoslav Mitev | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Stanislav Dragiev | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Anna Ivanova | Additional Hairstylist |
Crew | Liam McCartney | Armorer |
Crew | Daniel Ivanov | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Daniel Lawson Johnston | Makeup Artist |
Editing | Ivan Todorov Ivanov | Assistant Editor |
Visual Effects | Tsvetan Ivanov | Animation |
Visual Effects | Stefano Pepin | Special Effects Supervisor |
Crew | Trayan Milenov-Troy | Stunt Double |
Camera | Tsvetan Kostov | Key Grip |
Crew | Radoslav Petkov | Video Assist Operator |
Sound | Zoe Freed | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Sofi Davidova | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Maria Doicheva | Set Dressing Artist |
Editing | Charlie Variyski | Assistant Editor |
Art | Danny Burke | Graphic Designer |
Art | Nic Pallace | Art Direction |
Crew | William Willoughby | Stunts |
Costume & Make-Up | Atanaska Popova | Makeup Artist |
Production | Shiri Lerner | Production Coordinator |
Sound | Luke Gentry | Sound Designer |
Crew | Jeff Woodbridge | Carpenter |
Crew | Kye Mckee | Stunts |
Crew | Ivan Iliev | Stunts |
Crew | Genko Ivanov | Stunt Double |
Visual Effects | Kiril Georgiev | Visual Effects Coordinator |
Sound | Kevin Penney | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Patrick D. Hurd | Visual Effects Producer |
Camera | Gareth Harfoot | Aerial Camera |
Crew | Theo Morton | Stunts |
Visual Effects | Perunika Yorgova | Digital Compositor |
Visual Effects | Katya Ivanova | Digital Compositor |
Editing | Ian Cunningham | First Assistant Editor |
Crew | Tom Boney | Stunts |
Crew | James O'Daly | Stunts |
Crew | Jason Hunjan | Stunts |
Crew | Zahari Grozdanov | Stunts |
Crew | Tihomir Vinchev | Stunts |
Visual Effects | Mike Duffy | Visual Effects Producer |
Crew | Leo Woodruff | Stunts |
Directing | Galina Kyuchukova | Second Assistant Director |
Camera | Jim Philpott | Key Grip |
Lighting | Harlon Haveland | Gaffer |
Crew | Borislav Hristov | Carpenter |
Camera | Dani Rose | Drone Pilot |
Editing | Karolina Dziwinska | Digital Intermediate Producer |
Editing | Lawrence Hook | Digital Intermediate |
Art | Philippa Broadhurst | Standby Art Director |
Editing | Iain Thomson | First Assistant Editor |
Production | Kim Fouche-Tipton | Travel Coordinator |
Sound | Jemma Riley-Tolch | Foley Editor |
Visual Effects | Borislav Dimitrov | Animation |
Visual Effects | Stephanie Landriault | Digital Compositor |
Visual Effects | Anny Lang | Digital Compositor |
Visual Effects | Alex Hirtenstein | Matte Painter |
Crew | Mitch Hounslow | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Vivek Sharma | Digital Compositor |
Crew | Erol Mehmet | Stunts |
Crew | Ian Creed | Marine Coordinator |
Lighting | Nikolay Krastev | Lighting Artist |
Visual Effects | Bhumika Mayer | Visual Effects Producer |
Crew | Mark Krentz | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Angela Oxley Evans | Makeup Artist |
Crew | Evgeni Vladimirov | Carpenter |
Lighting | Mark 'Rocky' Evans | Gaffer |
Crew | Mike Soppit | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Lucy Robert | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Vasil Galabov | Visual Effects Coordinator |
Crew | Nevena Dragoshinova | Visual Effects Editor |
Crew | Andrey Hristozov | Visual Effects Editor |
Production | Hrista Ilieva | Extras Casting |
Camera | Iordan Borissov | Assistant Camera |
Art | Brian Murray | Storyboard Artist |
Production | Jason Habelow | Production Coordinator |
Art | Chris Peters | Art Direction |
Art | Keith Weir | Storyboard Artist |
Crew | Ivo Vuchkov | Stunts |
Camera | Veselin Dimchov Hristov | Second Assistant Camera |
Camera | Maxim Penev | Second Assistant Camera |
Visual Effects | Momchil Koev | Digital Compositor |
Art | Laurens Nockels | Props |
Visual Effects | Brian Tong | VFX Editor |
Camera | David Churchyard | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Joel Christopher | Costume Assistant |
Crew | James Cox | Stunts |
Art | Graham Wyn Jones | Storyboard Artist |
Sound | Adam Bourne | Foley Editor |
Visual Effects | Jason Evans | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Martin Naydenski | VFX Supervisor |
Crew | Ryan Green | Stunts |
Art | Ben Collins | Supervising Art Director |
Camera | Tim Dean | Libra Head Technician |
Production | Claudia Cimmino | Production Coordinator |
Art | Simona Ilieva | Art Department Assistant |
Camera | Ivailo Tzvetkov | First Assistant Camera |
Camera | Vasil Paunov | Second Assistant Camera |
Production | Milena Georgieva | Production Accountant |
Visual Effects | Alba Rodriguez del Rio | Animation |
Lighting | Felipe Siem | Lighting Artist |
Visual Effects | Kaiser Thomas | Matte Painter |
Visual Effects | Christine Pyle | Visual Effects Coordinator |
Crew | Isaac Heron | Visual Effects Editor |
Camera | Ivaylo Ivanov | Camera Operator |
Directing | Hristo Dimitrov | First Assistant Director |
Art | Yasen Denev | Storyboard Artist |
Art | Martin Genchev | Props |
Costume & Make-Up | Jordann Aguon | Makeup & Hair |
Camera | Petar Anev | Grip |
Directing | Ben Burt | First Assistant Director |
Directing | Oana Ene | Second Assistant Director |
Camera | Michael Tanji | Assistant Camera |
Camera | Max Carrington | Camera Trainee |
Camera | Dean Southan | Camera Trainee |
Lighting | Chris Dickinson | Electrician |
Lighting | Anton Ivanov | Electrician |
Camera | Sergey Zhelezko | Epk Camera Operator |
Camera | Paula Nenova | First Assistant Camera |
Lighting | Alexandre Trenev | Gaffer |
Camera | Dimitar Dimitrov | Grip |
Camera | Nedyalko Georgiev | Grip |
Camera | Albert Nikolinski | Grip |
Camera | Borislav Belberov | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Steve Smith | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Gigi Dey | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Anita Hvarleva | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Yanka Doychinova | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Yana Platnarova | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Kath Rayner | Makeup Artist |
Production | Elena Melamed | Production Manager |
Directing | Ben Lanning | First Assistant Director |
Directing | Katerina Atanasova | Second Assistant Director |
Art | Dean McLeod | Art Department Assistant |
Art | Lizzie Osborne | Art Department Assistant |
Art | Stacy Boles | Art Department Coordinator |
Art | Glen Young | Assistant Art Director |
Art | Ellie Shanks | Assistant Set Decoration |
Art | Joey Hodges | Props |
Art | David Lovelock | Props |
Art | Steve Salmon | Props |
Art | Ryan Bradbury | Set Dresser |
Art | Ben Hopwood | Set Dresser |
Art | Krista Vacheva | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Jessica Ingram | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | James Shuttleworth | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Nadia Merabti | Set Costumer |
Art | Kaniez Braganza | Textile Artist |
Production | Lauren Wilkinson Kimball | Extras Casting |
Visual Effects | Stella Kamburova | 3D Artist |
Visual Effects | Petko Ganev | 3D Artist |
Visual Effects | Peter Gachev | Animation |
Visual Effects | Eryn Thorsley | CG Artist |
Crew | Angel Ivanov | CG Supervisor |
Visual Effects | Waheed Ahmed | Digital Compositor |
Visual Effects | Joel Chambers | Digital Compositor |
Visual Effects | Jaron Evans | Digital Compositor |
Visual Effects | Michael J. Eves | Digital Compositor |
Visual Effects | Daniel Pelc | Digital Compositor |
Visual Effects | Rob Strickland | Digital Compositor |
Visual Effects | Antonio Ribeiro | Digital Compositor |
Visual Effects | Dimitar Bajalcaliev | Lead Animator |
Lighting | Remi Bitawi | Lighting Artist |
Lighting | Denis Tomov | Lighting Artist |
Lighting | Martin Kalev | Lighting Artist |
Lighting | Lazarin Kushev | Lighting Artist |
Lighting | Hestor Lichev | Lighting Artist |
Lighting | Petar Lilkov | Lighting Artist |
Lighting | Nino Stoyanov | Lighting Artist |
Lighting | Asen Velkov | Lighting Artist |
Lighting | Ivailo Petrov | Lighting Artist |
Lighting | Kiril Altakov | Lighting Artist |
Visual Effects | Michelle Ryan | Matte Painter |
Visual Effects | Hristo Velev | VFX Supervisor |
Visual Effects | Julia Manolova | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Desislava Pavlova | Visual Effects Coordinator |
Crew | Kajten Molnar | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Daryl Shail | Visual Effects Producer |
Editing | Finlay Reid | Digital Intermediate |
Editing | Arthur Harrison | Online Editor |
Crew | Rebecca Gausnell | Dialect Coach |
Production | Cristín Ruddy | First Assistant Accountant |
Production | Ruba Kharuf | Production Accountant |
Production | Petar Yankov | Production Assistant |
Production | Ina Holevitch | Production Coordinator |
Sound | Jason Chiodo | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Steven Mullins | Stunts |
Crew | Vasil Simeonov | Stunts |
Crew | Kostas Papadopoulos | Stunt Double |
Crew | Liam Coote | Stunts |
Crew | Nathan Whatton | Stunts |
Crew | Ivan Vodenicharov | Stunts |
Crew | Sam Stefan | Stunts |
Crew | Vasko Yordanov | Stunt Double |
Crew | Simeon Spasov | Stunts |
Crew | Dobri Neichev | Stunts |
Crew | Venko Mishev | Stunts |
Crew | Wai Lun Leong | Stunts |
Crew | André Layne | Stunt Double |
Crew | Lubo Grozdanov | Stunts |
Crew | William Davey | Stunts |
Crew | Noah Bahnson | Stunt Double |
Production | Steve Cole | Unit Manager |
Camera | Greg Murray | Camera Operator |
Art | Kevin Day | Standby Property Master |