Thelma (2017)
Thelma har vuxit upp med strängt religiösa föräldrar i en liten by på norska västkusten. När hon börjar studera i Oslo öppnar sig en ny värld. Och nya känslor, inte minst för väninnan Anja. Samtidigt har hon börjat få märkliga, återkommande anfall som läkarna inte hittar någon orsak till. Men när Thelma kopplar ihop anfallen med sina känslor så väcker det oanade krafter till liv. Krafter som släpper fram mörka minnen från det förflutna.
Director: Joachim Trier
Eili Harboe Thelma |
|
Kaya Wilkins Anja |
|
Henrik Rafaelsen Trond |
|
Ellen Dorrit Petersen Unni |
|
Grethe Eltervåg Thelma 6 år |
|
Marte Magnusdotter Solem Nevrolog |
|
Anders Mossling Dr. Paulsson |
|
Vanessa Borgli Anjas mor |
|
Steinar Klouman Hallert Kristoffer |
|
Ingrid Unnur Giæver Julie |
|
Oskar Pask Daniel |
|
Gorm Grømer Gutt på fest |
|
Camilla Belsvik Sykepleier hos nevrologen |
|
Martha Kjørven Kvinnelig pleier |
|
Ingrid Jørgensen Dragland Pleier på Hellersmo |
|
Lars Berge Badevakt |
|
Vibeke Lundquist Farmor |
|
Sigve Bøe Mann utenfor bil |
|
Isabel Christine Andreasen Student på lesesalen |
|
Tom Louis Lindstrøm Matteforeleser |
|
Irina Eidsvold Tøien Biologiprofessor |
|
Ludvig Algeback Lillebror |
|
Ian Twedmark Lillebror |
|
Vidar Fransson Lillebror |
|
Tommy Larsson Student (uncredited) |
Production | Thomas Gammeltoft | Co-Producer |
Production | Jean Labadie | Co-Producer |
Production | Tomas Eskilsson | Co-Producer |
Camera | Kjell Vassdal | Camera Operator |
Directing | Joachim Trier | Director |
Production | Joachim Trier | Executive Producer |
Writing | Joachim Trier | Writer |
Sound | Ola Fløttum | Original Music Composer |
Camera | Jakob Ihre | Director of Photography |
Editing | Olivier Bugge Coutté | Editor |
Production | Stephan Apelgren | Co-Producer |
Production | Hanna Kavli Lund | Extras Casting |
Production | Jessica Balac | Production Manager |
Production | Thomas Robsahm | Producer |
Production | Eskil Vogt | Executive Producer |
Writing | Eskil Vogt | Writer |
Production | Sigve Endresen | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Ellen Ystehede | Costume Design |
Sound | Morten Solum | Sound Recordist |
Sound | Gisle Tveito | Sound Designer |
Sound | Gisle Tveito | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Gisle Tveito | Music Producer |
Costume & Make-Up | Morten Jacobsen | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Dennis Knudsen | Makeup Artist |
Art | Roger Rosenberg | Production Design |
Production | Fredrik Heinig | Co-Producer |
Production | Øyvind Larsen Runestad | Production Coordinator |
Sound | Peter Albrechtsen | Sound Effects Editor |
Crew | Kai Kolstad Rødseth | Special Effects |
Production | Jannicke Stendal Hansen | Casting Assistant |
Camera | Erik Aavatsmark | Still Photographer |
Directing | Aslaug Konradsdottir | Continuity |
Production | Yngvill Kolset Haga | Casting |
Crew | Kristoffer Sjöström | Carpenter |
Directing | Kristian Mejdell Nissen | First Assistant Director |
Directing | Kristine Meling Enoksen | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Nina Elise Johansen | Makeup Artist |
Crew | Torgny Amdam | Additional Music |
Production | Mikkel Jersin | Co-Producer |
Sound | Roy Fenstad | Foley Artist |
Directing | Halfdan Olav Ullmann Tøndel | Second Unit Director |
Production | Eva Jakobsen | Co-Producer |
Production | Katrin Pors | Co-Producer |
Sound | Christoffer Demby | Sound |
Camera | Endre Eken Torp | First Assistant Camera |
Sound | Ingar Asdahl | Sound Effects Editor |
Production | Joshua Jason | Publicist |
Camera | Johan Hannu | Camera Operator |
Sound | Fredric Vogel | Sound Effects Editor |
Production | Mattias Nohrborg | Co-Producer |
Crew | Espen Osmundsen | Post Production Supervisor |
Visual Effects | Esben Syberg | VFX Supervisor |
Lighting | Kristian Bergström | Gaffer |
Crew | Johannes Ringen | Additional Music |
Camera | Anders Leegaard | First Assistant Camera |
Sound | Yvonne Stenberg | Dialogue Editor |
Sound | Yvonne Stenberg | Foley Recordist |
Lighting | Henning Høifødt | Best Boy Electric |
Camera | Kjetil C. Astrup | Underwater Camera |
Sound | Jordan Cox | Orchestrator |
Costume & Make-Up | Louise Kjær | Makeup Artist |
Art | Eugenie Norlin | Art Department Coordinator |
Production | Mone Mikkelsen | Line Producer |
Production | Thomas Pibarot | Co-Producer |
Sound | Therese Næss Diesen | Sound Effects Editor |
Camera | Torbjørn Sundal Holen | Camera Operator |
Sound | Jesper Miller | Sound |
Directing | Jon Blåhed | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Maren Saedi | Costume Assistant |
Production | Camilla Haugeli | Production Assistant |
Sound | Emil Andersson | Boom Operator |
Sound | Erik Löderstedt | Boom Operator |
Production | Uno Bite Janols | Production Accountant |
Art | Lisa Öman | Props |
Sound | Mats Lid Støten | Sound Effects Editor |
Production | Anne-Laure Labadie | Co-Producer |
Camera | David Regan | Focus Puller |
Production | Paulina Witte | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Malin Andersson | Makeup Artist |
Production | Carolina Henriksson | Production Manager |
Production | Fridrik H. Mar | Production Manager |
Crew | Jenny Scherven Mollerin | Post Production Supervisor |
Crew | Elin Sjögren | Intern |
Crew | Mårten Backman | Carpenter |
Crew | Magnus Berglind | Carpenter |
Editing | Julien Alary | Colorist |
Art | Anton Isemo | Location Scout |
Visual Effects | Esben Bjerring | Visual Effects |
Camera | Emma Danielsson | Assistant Camera |
Production | Gustav Törnqvist | Extras Casting |
Crew | Tom Ekman | Carpenter |
Crew | Raphael Jadelus | Carpenter |
Crew | Georgi Kodzhabashiyski | Carpenter |
Crew | Mats Larsson | Carpenter |
Art | Ranik Halle | Props |
Art | Daniel Røsset | Props |
Art | Sune Elskær | Storyboard Artist |
Sound | Fredrik Bredemo | Boom Operator |
Sound | Vidar Grande | Sound Effects Editor |
Sound | Peder Lindvær Hammersborg | Sound Effects Editor |
Sound | Kristian Tybakken | Sound Effects Editor |
Camera | Björn Carlsson | Assistant Camera |
Camera | Stefan Heouita | Assistant Camera |
Camera | Alex Kristoffersson | Assistant Camera |
Camera | Aimar Bergan | Assistant Grip |
Camera | Runar Sørheim | Camera Operator |
Camera | Emil Håseth Gurvin | Camera Operator |
Camera | Andreas Grimsø | Camera Supervisor |
Camera | Joachim Norsted | Digital Imaging Technician |
Lighting | Maciej Giemza | Electrician |
Lighting | Rasmus Nilsson | Electrician |
Lighting | Olle Sundberg | Electrician |
Lighting | Levi Gawrock Trøite | Electrician |
Camera | David Gylje | First Assistant Camera |
Camera | Nikolaj Alsterdal | Grip |
Camera | Karl Grahm | Grip |
Camera | Sebastian Saury | Grip |
Camera | Torulf Öhman | Key Grip |
Camera | Stian Olberg | Steadicam Operator |
Production | Hanna Biørnstad | Casting |
Production | Kaisa Dahl | Casting Assistant |
Crew | Marita Koivisto | Craft Service |
Crew | Henrik Wennergren | Marine Coordinator |
Production | Elin Högberg | Production Assistant |
Production | Anton Amundsen | Production Assistant |
Production | Jens Berger | Production Assistant |
Production | Thor Mar | Production Assistant |
Production | Babatunde Adam Oluwalana | Production Assistant |
Production | Aurora Overland | Production Assistant |
Production | Ola Rydjord | Production Assistant |
Production | Malene Saxebøl | Production Assistant |
Production | Lars Erik Thoralfsson | Production Assistant |
Production | Hege Hauff Hvattum | Production Coordinator |
Production | Peter Daatland | Researcher |
Crew | Mattis Tallerås | Additional Music |
Sound | Erlend Mokkelbost | Music Consultant |
Camera | Emil Hall | Key Grip |