Ett veck i tiden (2018)
ÄventyrScience FictionFamiljFantasy
När Meg Murrys pappa som är vetenskapsman försvinner, kommer tre himmelska varelser – fru Vilken, fru Vadå och fru Vem – till jorden för att hjälpa henne att hitta honom. Genom att göra veck i tid och rum – att "tessra" – färdas de till världar som de aldrig hade kunnat fantisera om, där de möts av onda krafter. För att kunna komma hem igen behöver Meg konfrontera mörkret inom sig och finna styrka att besegra mörkret som sprider sig i universum.
Director:
Ava DuVernay
Writers:
Jeff Stockwell, Jennifer Lee.
Storm Reid Meg Murry |
|
Oprah Winfrey Mrs. Which |
|
Reese Witherspoon Mrs. Whatsit |
|
Mindy Kaling Mrs. Who |
|
Levi Miller Calvin O'Keefe |
|
Deric McCabe Charles Wallace Murry |
|
Chris Pine Dr. Alex Murry |
|
Gugu Mbatha-Raw Dr. Kate Murry |
|
Zach Galifianakis The Happy Medium |
|
Rowan Blanchard Veronica Kiley |
|
Michael Peña Red |
|
André Holland Principal Jenkins |
|
Bellamy Young Camazotz Woman |
|
David Oyelowo The It (voice) |
|
Conrad Roberts Elegant Man |
|
Lyric Wilson Young Meg |
|
Yvette Cason Mrs. Teacher |
|
Will McCormack Mr. Teacher |
|
Daniel MacPherson Calvin's Father |
|
Akemi Look Air Force Officer |
|
Tim Kang School Superintendent |
|
Michele Norris Radio News Broadcaster (voice) |
|
Claire Montwill Student |
|
Catelynn Brown Meg Double |
|
Ariyah Brown Meg Double |
|
Losa Fifita Meg Double |
|
Joyce Larkin Mrs. Who Double |
|
Teonee Motley Mrs. Which Double |
|
Jessica Rockwell Mrs. Whatsit Double |
|
Oz Kalvan Charles Wallace Double |
|
Isaac Ordonez Charles Wallace Double |
|
Kai Miller Charles Wallace Double |
|
Leighton Leevard Charles Wallace Double |
|
Guillaume Seeleuthner Charles Wallace Double |
|
Jacob Eddington Charles Wallace Double |
|
Easton Tath Baby Charles Wallace |
|
Giselle Paredes Baby Charles Wallace |
|
Punnavith Koy |
Crew | Heidi Vogel | Post Production Supervisor |
Art | Naomi Shohan | Production Design |
Art | David Lazan | Supervising Art Director |
Sound | Kyrsten Mate | Sound Effects Editor |
Sound | Dennie Thorpe | Foley Artist |
Sound | Jana Vance | Foley Artist |
Crew | J.J. Abrams | Thanks |
Camera | Tobias A. Schliessler | Director of Photography |
Writing | Jeff Stockwell | Screenplay |
Camera | Kevin Constant | Additional Photography |
Sound | Ramin Djawadi | Original Music Composer |
Production | Jim Whitaker | Producer |
Editing | Terilyn A. Shropshire | Additional Editor |
Crew | Casey O'Neill | Utility Stunts |
Directing | Betty Fotofili | Second Unit Director |
Production | Brittany Petros | Location Manager |
Costume & Make-Up | Jenny Rushton | Costumer |
Production | Annie Dodman | Production Manager |
Art | Peter Ramsey | Storyboard Artist |
Crew | Stephen A. Pope | Stunt Coordinator |
Crew | Antal Kalik | Stunt Double |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Crew | Tara Macken | Stunt Double |
Directing | Ava DuVernay | Director |
Crew | Garrett Warren | Stunt Coordinator |
Art | Dean Wolcott | Set Designer |
Sound | Douglas Shamburger | Boom Operator |
Editing | Spencer Averick | Editor |
Production | Douglas C. Merrifield | Executive Producer |
Production | Douglas C. Merrifield | Unit Production Manager |
Sound | John Roesch | Foley Artist |
Writing | Jennifer Lee | Screenplay |
Crew | Peter Croft | Utility Stunts |
Crew | Mark Alkofer | Studio Teacher |
Camera | Atsushi Nishijima | Still Photographer |
Editing | Yvonne Valdez | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Janeen Schreyer | Makeup Artist |
Crew | Todd London | Post Production Assistant |
Directing | Steve Love | First Assistant Director |
Crew | Andrea Kinsky | Utility Stunts |
Crew | David Schultz | Utility Stunts |
Costume & Make-Up | Molly Stern | Makeup Artist |
Crew | Stephen W. Schriver | Stunt Double |
Production | Stacey Pianko | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Stacy Horn | Costume Supervisor |
Visual Effects | Brian Adler | Visual Effects |
Art | Lorrie Campbell | Set Designer |
Directing | Renetta G. Amador | Script Supervisor |
Crew | Bryan Cartago | Utility Stunts |
Crew | Matt Berberi | Utility Stunts |
Art | Lori A. Balton | Location Scout |
Costume & Make-Up | Lori Harris | Set Costumer |
Crew | Shelly Little Feather | Driver |
Sound | David Chrastka | Sound Effects Editor |
Sound | Julie Pearce | Music Editor |
Production | Geno Hart | Production Assistant |
Crew | Dave Robling | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Mustapha Mimis | Set Costumer |
Art | Robert A. Blackburn | Construction Coordinator |
Lighting | Len Levine | Chief Lighting Technician |
Camera | Kirk R. Gardner | Steadicam Operator |
Crew | Robert Rossello | Compositor |
Sound | Pascal Garneau | Sound Effects Editor |
Sound | Andre Fenley | Supervising Sound Editor |
Lighting | Juan Morse | Lighting Technician |
Sound | Scott Guitteau | Sound Effects Editor |
Art | J.P. Jones | Property Master |
Costume & Make-Up | Whitney James | Makeup Artist |
Camera | Tony Thompson | Drone Pilot |
Sound | Al Nelson | Sound Designer |
Sound | Al Nelson | Supervising Sound Editor |
Lighting | Roger Meilink | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Colleen LaBaff | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Melissa Yonkey | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Tracey Levy | Makeup Artist |
Sound | Patrick Christensen | ADR Mixer |
Camera | Kurt Grossi | Key Grip |
Visual Effects | Terence Bannon | Animation Supervisor |
Camera | Tony Keddy | Key Grip |
Art | Henry Fong | Concept Artist |
Art | Samantha Avila | Assistant Art Director |
Art | Ben Woodworth | Painter |
Sound | Chris Manning | Foley Editor |
Visual Effects | Pablo Wang | Digital Compositor |
Crew | Hannah Betts | Utility Stunts |
Crew | Rockey Dickey Jr. | Utility Stunts |
Crew | Eric Salas | Utility Stunts |
Production | Dixie Webster | Extras Casting |
Camera | Jason Gary | Best Boy Grip |
Sound | Evan Kishiyama | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Jasmine Kimble | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Derrick Rutledge | Makeup Artist |
Sound | Tracy McKnight | Music Consultant |
Crew | Shane Habberstad | Utility Stunts |
Visual Effects | Mark Hawker | Special Effects Supervisor |
Production | Robert Mazaraki | Production Supervisor |
Sound | Willie D. Burton | Sound Mixer |
Art | Danielle Lee | Art Department Coordinator |
Art | Danielle Lee | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Lisa Rocco | Makeup Artist |
Lighting | Brent Studler | Electrician |
Art | Benton Jew | Storyboard Artist |
Sound | Blake Collins | Foley Mixer |
Camera | Grant Culwell | Steadicam Operator |
Crew | Debbie Pearl | Animal Coordinator |
Camera | Paul Santoni | First Assistant "A" Camera |
Crew | Ron Kunecke | Transportation Captain |
Art | Warren Drummond | Storyboard Artist |
Production | Msaada Nia | Casting Assistant |
Art | Jim Magdaleno | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Natasha Romanow | Set Costumer |
Lighting | Sophie Shellenberger | Lighting Technician |
Camera | Keith B. Davis | First Assistant "B" Camera |
Crew | Min Windle | Stunt Coordinator |
Directing | Rhys Summerhayes | Second Assistant Director |
Art | Court Chu | Concept Artist |
Art | Danelle Davenport | Storyboard Artist |
Crew | Bethany Levy | Utility Stunts |
Art | Cameron Wood | Location Scout |
Crew | Eleanor Lefever | Driver |
Production | Warren Upson | Production Assistant |
Camera | Roger Feenstra | Aerial Director of Photography |
Art | Joshua Min | Concept Artist |
Crew | Heidi Pascoe | Stunts |
Crew | Heidi Pascoe | Stunt Double |
Crew | Jason Bogard | Production Controller |
Visual Effects | David Paté | Lead Animator |
Crew | Matt Laumann | Set Medic |
Directing | Michael J. Moore | First Assistant Director |
Visual Effects | Sina Sultani | Visual Effects Coordinator |
Art | Rick Chavez | Assistant Property Master |
Camera | Dustin VonLossberg | Grip |
Camera | Andy DePung | First Assistant "C" Camera |
Sound | Kimberly Patrick | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Carol Quiroz | Key Costumer |
Lighting | Kevin Erb | Key Rigging Grip |
Art | Sean D. Jackson | Set Dresser |
Production | Matt Bolin | Assistant Location Manager |
Camera | John Curran | Grip |
Crew | Brian Stackhouse | Driver |
Costume & Make-Up | Sarah Goodhue | Set Costumer |
Camera | Dan Schroer | Second Assistant "A" Camera |
Sound | Jacob Riehle | Dialogue Editor |
Directing | Deborah Chung | Additional Second Assistant Director |
Camera | Jesse Beaird | Grip |
Costume & Make-Up | Annie Laoparadonchai | Costumer |
Costume & Make-Up | Susan Lee | Costumer |
Crew | Kofi Elam | Utility Stunts |
Visual Effects | Will Towle | Digital Compositor |
Lighting | Terry Zumalt | Lighting Technician |
Crew | Leslie Coogan | Special Effects Technician |
Art | Nuttavut Baiphowongse | Concept Artist |
Crew | Arturo Dickey | Utility Stunts |
Crew | Maura Gannett | Studio Teacher |
Costume & Make-Up | Saascha Wiki Kessell | Costumer |
Visual Effects | Sujeen Nepali | Digital Compositor |
Visual Effects | Shawn Miller | Lead Animator |
Production | Lou Henry | Second Assistant Accountant |
Crew | Jesse Jacobs | Stunts |
Crew | Jesse Jacobs | Utility Stunts |
Art | Eric Ramsey | Storyboard Artist |
Art | Didier Konings | Concept Artist |
Crew | Michael Yates | Compositor |
Art | Lianir Lopez | Set Decoration Buyer |
Production | Victoria Vanderlinden | First Assistant Accountant |
Visual Effects | Ben O'Brien | Digital Compositor |
Production | Catherine Hand | Producer |
Sound | Geoff Vaughan | Foley Artist |
Art | Rafael Somarriba | Set Dresser |
Crew | Britni Ziegler Peters | Visual Effects Editor |
Crew | C.C. Srinivasan | Compositor |
Writing | Madeleine L'Engle | Novel |
Sound | Qianbaihui Yang | Foley Supervisor |
Costume & Make-Up | Amy Parris | Assistant Costume Designer |
Art | Andrea Onorato | Assistant Art Director |
Sound | Stephanie Brown | Dialogue Editor |
Production | Meilee Condron | ADR Voice Casting |
Production | Shauna Sanders | Production Coordinator |
Production | Katelyn Yoder | Assistant Production Coordinator |
Production | Daniel Fisch | Production Secretary |
Directing | Lisa Zugschwerdt | Second Second Assistant Director |
Directing | Lisa Chu | Additional Second Assistant Director |
Lighting | James Ginn | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | Kyma Collins | Stand In |
Crew | Spencer R. Williams | Set Production Assistant |
Production | Marcus Wiley | Production Assistant |
Costume & Make-Up | Jessie Noakes | Costumer |
Production | Adam Borba | Executive Producer |
Camera | Jonathan Clark | Additional Second Assistant Camera |
Production | Neal Prosansky | Location Manager |
Production | Hailey Oltman | Production Assistant |
Production | Cynthia Phillips | Post Production Accountant |
Art | Martin Charles | Graphic Designer |
Crew | Grant Roa | Driver |
Costume & Make-Up | Rewa Lewis | Costumer |
Art | Ben Grangereau | Concept Artist |
Camera | Kyle Pugsley | Grip |
Crew | Oz Kalvan | Stunt Double |
Camera | Scott Hatley | Grip |
Visual Effects | Shivani Jhaveri | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Mark Rice | Compositing Supervisor |
Production | Ashish Kukian | Production Manager |
Production | Vinay Gautam | Production Manager |
Crew | Kira Peacock | Special Effects Assistant |
Visual Effects | Preetam Saha | Digital Compositor |
Visual Effects | Joel Tong | Digital Compositor |
Crew | Johnne Tyson | Compositor |
Visual Effects | Blaine Toderian | Lead Animator |
Camera | Daisuke Dice Miyake | Grip |
Art | Michael Vojvoda | Set Dresser |
Production | Rosie Smith | Assistant Production Coordinator |
Crew | David Pope | Utility Stunts |
Camera | Melissa Fisher | Second Assistant "B" Camera |
Visual Effects | Patrick Thompson | Digital Compositor |
Visual Effects | Harikrishna S | Digital Compositor |
Camera | Quinn Grove | Grip |
Production | David M. Atkinson | First Assistant Accountant |
Production | Kathy Donno | First Assistant Accountant |
Crew | Nitasha Bhambree | Stunt Double |
Production | Bill Bouvier | Second Assistant Accountant |
Crew | Joe Love | Special Effects Technician |
Art | John Fox | Storyboard Artist |
Production | Lora Umphress | Payroll Accountant |
Visual Effects | Paresh Navlakha | Digital Compositor |
Production | Carl Hampe | Production Supervisor |
Production | Amanda Weir | Post Production Coordinator |
Camera | Farisai Bruce Kambarami | Camera Loader |
Production | Scott Philip Goergens | Casting Associate |
Crew | Nilesh Uttarwar | Compositor |
Lighting | Denise Brady | Rigging Grip |
Production | Pip Gillings | Production Manager |
Production | Sainath Shinde | Production Manager |
Directing | LaTrisa Jackson | Second Assistant Director |
Directing | David Marnell | Second Second Assistant Director |
Directing | Dixon McPhillips | Additional Second Assistant Director |
Production | James Yang | Production Assistant |
Crew | Catelynn Brown | Stand In |
Crew | Joshua Young | Compositor |
Visual Effects | Paul Song | Visual Effects |
Costume & Make-Up | Jill Paz | Costume Assistant |
Crew | Noelle Therese Mulligan | Utility Stunts |
Production | Llewellyn Littlemore | Production Assistant |
Writing | Halima V. Hudson | Writers' Assistant |
Crew | Christopher Manning | Stand In |
Crew | Jane McCurdy | Aerial Coordinator |
Crew | Travis Fienhage | Utility Stunts |
Art | David Masson | Concept Artist |
Visual Effects | Patrizia Mulè | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Chris W. Tucker | Visual Effects Coordinator |
Camera | Conrad Hawkins | Grip |
Crew | J.C. Robaina | Utility Stunts |
Editing | Paul Alderman | First Assistant Editor |
Crew | Storm Nylen | Post Production Assistant |
Sound | Marco Alicea | Assistant Sound Editor |
Crew | Michael McGuire | Utility Stunts |
Visual Effects | Sean Santiago | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Connie Sung | Visual Effects Coordinator |
Camera | James J. Hughes | Grip |
Crew | Mikaiel Russ | Compositor |
Crew | Jack Van Nuis | Compositor |
Crew | Sara Tremblay | Compositor |
Camera | Laetitia Belen | Second Assistant "B" Camera |
Crew | John Agnew | Driver |
Crew | Victoria Haag | Special Effects Assistant |
Sound | Lucas Miller | Assistant Sound Editor |
Editing | Lara Mazzawi | 3D Editor |
Crew | Gabriel Souza | Compositor |
Crew | Amber Wegner | Stand In |
Art | Sarai Sosa | Set Dresser |
Writing | Boafoa Offei-Darko | Writers' Assistant |
Visual Effects | Kenneth Nelson | Visual Effects Supervisor |
Art | Alexandra Belmonte | Concept Artist |
Visual Effects | Amanda Ninness | Visual Effects Coordinator |
Crew | Jason Selfe | Compositor |
Costume & Make-Up | Joanetta Stowers | Key Makeup Artist |
Crew | Hayley Stent | Utility Stunts |
Crew | Sierra Hoyle | Stunt Double |
Visual Effects | Matthew Mullarkey | Digital Compositor |
Crew | Will Greenburg | Utility Stunts |
Production | Talia Buckberry | Production Secretary |
Production | Laura Minto | Post Production Coordinator |
Production | William Ostroff | Production Assistant |
Crew | Glenn Ryan Jr | Driver |
Crew | Daniel Benjamin | Studio Teacher |
Crew | Lavern Whitt | Stunt Double |
Production | Ian Van der Werff | Key Production Assistant |
Production | Ian Van der Werff | Key Set Production Assistant |
Lighting | Chris Hults | Lighting Technician |
Production | Michelle Chan Wong | Assistant Production Coordinator |
Crew | Erin Waters | Set Production Assistant |
Production | Anthony Sword | Production Assistant |
Production | Breanna Smith | Production Secretary |
Production | Safka Sintmaartensdijk | Second Assistant Accountant |
Writing | Matt Rickett | Writers' Assistant |
Production | Author Queries | Production Assistant |
Writing | Stephanie Noel | Writers' Assistant |
Crew | Josh Montes | Set Production Assistant |
Production | Luke McFarland | Researcher |
Production | Cindi Bogard Long | Second Assistant Accountant |
Production | Jordan Levine | Production Assistant |
Production | Filza Khan | Second Assistant Accountant |
Production | Luana Kasych | Production Coordinator |
Production | Kalid Hussein | Production Assistant |
Production | Dan Edward Fitzgerald V | Production Assistant |
Production | Jordyn Ferguson | Production Assistant |
Production | Adam Everett | Production Assistant |
Production | Matt de Villiers | Second Assistant Accountant |
Production | Jamira Cheatham | Second Assistant Accountant |
Production | Amy Bertone | Production Assistant |
Production | Daniel Edel Bennaiem | Production Assistant |
Crew | Cassandra Bautista | Intern |
Writing | Lauren Astore | Writers' Assistant |
Production | Forrest Alsobrook | Production Assistant |
Writing | Arielle Ackerman | Writers' Assistant |
Crew | Gerald Willard | Driver |
Crew | Laurence Tozzi | Driver |
Crew | Anna Low | Driver |
Crew | Saul Correa | Driver |
Production | Velvet Graves | Assistant Location Manager |
Production | Anthony Balderamos | Assistant Location Manager |
Crew | Michelle Lockett | Post Production Assistant |
Crew | Iman Ahad | Post Production Assistant |
Costume & Make-Up | Melanie Miranda | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Melissa Antablin | Costumer |
Costume & Make-Up | Edward Luis Garcia | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Angelina Ciulik | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Marta Bialy | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Marta Bialy | Costumer |
Camera | Shun Goldin | Grip |
Crew | Marcia Lopez Aleman | Utility Stunts |
Crew | Brian T. Hewitt | Utility Stunts |
Crew | Joey Dickey | Utility Stunts |
Crew | Conner Deadrick | Utility Stunts |
Visual Effects | Jenna Yu | Compositing Supervisor |
Visual Effects | Nick Whiteley | Compositing Supervisor |
Crew | Brittany Wetzel | Compositor |
Visual Effects | Sagar Wakankar | Digital Compositor |
Visual Effects | James Wakelin | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Paul Schmitke | Visual Effects |
Crew | Soumyanath Samith | Compositor |
Crew | Shiv Sairam | Compositor |
Visual Effects | Nema Safvati | Visual Effects |
Visual Effects | Vania Ruano | Digital Compositor |
Visual Effects | Andrew Rhinehart | Compositing Supervisor |
Production | Rachael Catherine Pilas | Production Assistant |
Visual Effects | Megan Kuntz | Digital Compositor |
Crew | M Quinn | Special Effects Technician |
Crew | Wes Hannah | Special Effects Technician |
Crew | Paul Dane | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Regana Redd | On Set Dresser |
Art | Heidi Pieh | Set Decoration Buyer |
Art | Connor Morris | Painter |
Costume & Make-Up | Mark Starr | Makeup Artist |