American Assassin (2017)
Efter att Mitch Rapp förlorat sin flickvän i en terroristattack ger han sig ut på jakt efter hämnd. Under sin jakt rekryteras han till CIAs black operations av biträdande direktören Irene Kennedy. Han sätts i träning hos den hårdhudade veteranen Stan Hurley och tillsammans kommer de att utreda en våg av uppenbarligen slumpmässiga attacker på militära och civila mål. När de upptäcker ett mönster i attackerna inleds ett världsomspännande uppdrag för att stoppa en mystisk agent från att starta ett världskrig i Mellanöstern.
Director:
Michael Cuesta
Writers:
Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Stephen Schiff, Michael Finch.
Dylan O'Brien Mitch Rapp |
|
Michael Keaton Stan Hurley |
|
Taylor Kitsch 'Ghost' |
|
Shiva Negar Annika |
|
Sanaa Lathan Irene Kennedy |
|
Scott Adkins Victor |
|
David Suchet Director Stansfield |
|
Navid Negahban Minister Behurz |
|
Joseph Long General Rostami |
|
Charlotte Vega Katrina |
|
Andrew Pleavin Admiral Bristow |
|
Shahid Ahmed Adnan Al-Mansur |
|
Joost Janssen American Operator |
|
Adam Collins American Operator #2, Mansur Compound |
|
Christopher Bomford Bartender |
|
Stephen Shafer Blackhawk Pilot |
|
Vladimir Fridman Borys Bartosh |
|
Nick Cavaliere Building Superintendent |
|
Adam Robertson Damage Control Officer |
|
Trevor White Dr. Frain |
|
Josh Danford CIA Officer #3 |
|
JF Davis CIA Officer Giving Nuke Intel |
|
Bentley Kalu Delta One Lead |
|
Sydney White Emily, Rome Safe House |
|
Shani Erez Female Mossad Agent |
|
Martina Brusco Hotel Concierge |
|
Sharif Dorani Iranian Nuclear Physicist |
|
Alaa Safi Javeed |
|
Tolga Safer Kamil, Sharif's Assistant |
|
Bruno Bilotta Keys |
|
Yousef Sweid Khaled |
|
Chris Webster Mansur Recruit Video |
|
Buster Reeves Martial Arts Instructor |
|
Simon Connolly NSA Techie |
|
Michael Wildman Orion Instructor |
|
Alexis Barron Pregnant Woman |
|
Khalid Laith Sharif |
|
Göksun Çam Sharif's Mistress |
|
Roberto Sgarbi Stolen Car Owner |
|
Aso Sherabayani Turkish MP |
|
Nej Adamson Turkish Operative |
|
Ronan Summers USS Eisenhower Captain |
|
Matt Rippy USS Flynn Captain |
|
Gjevat Kelmendi Vladik |
|
Damian Dudkiewicz Warsaw Cop |
|
Jake Mann Ben (uncredited) |
|
Jorge Leon Martinez CIA Agent (uncredited) |
|
Dacio Caballero Camorra (uncredited) |
|
Kamil Lemieszewski Waiter (uncredited) |
|
Kola Bokinni Destroyer Boson (uncredited) |
|
Garreth Hadfield Boat Terrorist (uncredited) |
|
Alexander Winters Tourist Victim (uncredited) |
|
Mohammad Bakri Ashani |
Sound | Eugene Gearty | Sound Designer |
Editing | Conrad Buff IV | Editor |
Costume & Make-Up | Anna B. Sheppard | Costume Design |
Production | Nick Wechsler | Producer |
Production | Lorenzo di Bonaventura | Producer |
Sound | Skip Lievsay | Supervising Sound Editor |
Writing | Edward Zwick | Screenplay |
Writing | Marshall Herskovitz | Screenplay |
Sound | Steven Price | Original Music Composer |
Camera | Enrique Chediak | Director of Photography |
Art | Julia Dehoff | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Jo Grover | Makeup Artist |
Art | Andrew Laws | Production Design |
Production | Elaine Grainger | Casting |
Writing | Stephen Schiff | Screenplay |
Art | Lek Chaiyan Chunsuttiwat | Art Direction |
Sound | Jay Peck | Foley Artist |
Sound | Wyatt Sprague | Sound Effects Editor |
Art | Matthew Gray | Supervising Art Director |
Sound | Chris Seefried | Music Supervisor |
Directing | Michael Cuesta | Director |
Production | Daniel M. Stillman | Executive Producer |
Writing | Michael Finch | Screenplay |
Production | Marco Valerio Pugini | Line Producer |
Art | Tom Olive | Set Decoration |
Art | Matthew Savage | Concept Artist |
Sound | Michael Feuser | Dialogue Editor |
Sound | Richard Pilcher | Boom Operator |
Crew | Marcus Shakesheff | Fight Choreographer |
Crew | Andy Wareham | Stunt Double |
Art | Naomi Moore | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Felicity Bowring | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Felicity Bowring | Makeup Designer |
Art | Justin Warburton-Brown | Art Direction |
Visual Effects | Carl Grinter | Visual Effects Producer |
Directing | Paula Casarin | Script Supervisor |
Visual Effects | Paul Norris | Visual Effects Supervisor |
Crew | Timothy Eulich | Stunt Double |
Sound | Alexa Zimmerman | Dialogue Editor |
Art | Somm Suthinee Chantakarn | Art Department Coordinator |
Camera | Alessandro Brambilla | Steadicam Operator |
Visual Effects | Becky Roberts | Visual Effects Producer |
Art | Roberta Federico | Art Direction |
Camera | Adam Dale | Aerial Director of Photography |
Camera | Robert Binnall | Second Unit Director of Photography |
Lighting | Jonathan Spencer | Chief Lighting Technician |
Art | Terry Woods | Property Master |
Art | Beverley Crockard | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Mark Coulier | Prosthetic Designer |
Costume & Make-Up | Francesco Alberico | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Francesco Alberico | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Ailbhe Lemass | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Ailbhe Lemass | Key Makeup Artist |
Camera | Stefan Stankowski | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Daryl Bristow | Costume Supervisor |
Crew | Alessandro Bolognesi | Pilot |
Production | Aidan Elliott | Co-Producer |
Art | Gianpaolo Rifino | Supervising Art Director |
Production | Dann Fink | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Gábor Kiss | Animation |
Lighting | Jason Martin | Rigging Gaffer |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Sound | Lawrence Zipf | Sound Designer |
Sound | Paul Urmson | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Stefano De Nardis | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Peter Paul | Assistant Costume Designer |
Sound | Michael Miller | ADR Mixer |
Camera | Paul Wheeldon | First Assistant Camera |
Directing | Katie Harlow | Script Supervisor |
Editing | Carole A. Kenneally | First Assistant Editor |
Crew | Dan Osborne | Supervising Armorer |
Crew | Nick Jeffries | Supervising Armorer |
Crew | Marc Wolff | Aerial Coordinator |
Crew | Marc Wolff | Pilot |
Camera | Christian Black | Still Photographer |
Crew | Tomasz Krzemieniecki | Stunts |
Crew | Samuel Perkins | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Tony Browne | Hairstylist |
Camera | Tobias Eedy | First Assistant "B" Camera |
Production | Emma Gunnery | Casting Associate |
Visual Effects | Simon Cockren | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Melanie Lenihan | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Melanie Lenihan | Key Makeup Artist |
Sound | Dave Flynch | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Claudette Lilly | Assistant Costume Designer |
Sound | Lee Salevan | Sound Recordist |
Art | Letizia Santucci | Set Decoration |
Lighting | Francesco Zaccaria | Gaffer |
Visual Effects | Richard R. Reed | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Phoebe Sutherland | Visual Effects Coordinator |
Camera | Tommaso Mele | Key Grip |
Writing | Vince Flynn | Novel |
Crew | Vince Flynn | In Memory Of |
Sound | Brian Tarlecki | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Gareth Harfoot | Aerial Camera |
Crew | Gareth Harfoot | Drone Operator |
Costume & Make-Up | Melissa Mazzocco | Makeup Artist |
Camera | Spencer Murray | First Assistant "A" Camera |
Crew | Shiraz Yasin | Utility Stunts |
Crew | Amar Ingreji | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Thomas Phillips-Howard | Animation |
Costume & Make-Up | Simone Carlo Toniato Toso | Set Costumer |
Crew | Will Samuelson | Pilot |
Crew | Ian Pead | Stunt Double |
Crew | Alexis Barron | Stunts |
Crew | Paul Biddiss | Armorer |
Crew | Angus Benson-Blair | Pilot |
Camera | Angus Benson-Blair | Drone Pilot |
Art | Jane Harwood | Art Direction |
Sound | Hunter Berk | ADR Mixer |
Art | Gianluca Piola | Property Master |
Directing | Elena Antzon | Script Supervisor |
Crew | Ian Creed | Marine Coordinator |
Costume & Make-Up | Mark Wyndham | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Alma Magaña | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Max Brennan | Set Costumer |
Sound | Luigi Pini | Boom Operator |
Sound | Andrea Giannetta | Boom Operator |
Visual Effects | Farhad Yusufi | 3D Generalist |
Visual Effects | Martin Rossi | Animation |
Visual Effects | Sara Pedramnia | Visual Effects Coordinator |
Camera | Carlo Postiglione | Dolly Grip |
Lighting | Fabio Lucheroni | Gaffer |
Camera | Giorgio Pezzotti | Key Grip |
Lighting | Jordan Spencer | Lighting Technician |
Lighting | Neil Ashton | Electrician |
Lighting | Harry Gay | Electrician |
Lighting | Oliver Poole | Electrician |
Lighting | William Sheffield | Electrician |
Lighting | Oliver Whickman | Electrician |
Editing | Misako Shimizu | Assistant Editor |
Visual Effects | Nishad Shelar | Modeling |
Directing | Tom Rye | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Lynn Doron | Makeup & Hair |
Camera | Cristiano Biagioli | Dolly Grip |
Camera | Tommy Holman | First Assistant "C" Camera |
Sound | Bobby Johanson | ADR Mixer |
Sound | Michael Rivera | ADR Recordist |
Directing | Richard Goodwin | First Assistant Director |
Sound | Micah Blaichman | Foley Mixer |
Crew | Daniel Rogers | Health and Safety |
Art | Pipat Sripradoo | Property Master |
Art | Warren Parkinson | Assistant Property Master |
Crew | Casey Michaels | Stunt Double |
Camera | Kat Spencer | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Rachel Jablin | Post Production Supervisor |
Camera | Emanuele Leurini | First Assistant Camera |
Camera | Andrii Palekha | Drone Cinematographer |
Crew | Jessica Hooker | Stunts |
Art | Arwel Evans | Art Direction |
Costume & Make-Up | Kendall Capito | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Colum Mangan | Prosthetic Makeup Artist |
Directing | Barney Shakespeare | Third Assistant Director |
Art | Stefano Carbonaro | Leadman |
Art | Carly Mason | Graphic Designer |
Art | Peter McKinstry | Concept Artist |
Art | Steven Murphy | Greensman |
Art | Thea Soady | Construction Coordinator |
Visual Effects | Bargaje Bharat | Modeling |
Visual Effects | Jay Joshi | Rotoscoping Artist |
Crew | Supoj Khaowwong | Stunts |
Lighting | Doriano Forti | Rigging Grip |
Camera | Egidio Iorio | Camera Trainee |
Camera | Calem Trevor | Second Assistant Camera |