Christoffer Robin & Nalle Puh (2018)
Christoffer Robin, den lilla pojken som en gång i tiden älskade att ge sig ut på äventyr i Sjumilaskogen, har nu blivit vuxen. Men han känner sig vilsen i vuxenvärlden och nu måste hans barndomsvänner, Nalle Puh, Nasse, Ior och Tiger, ge sig ut i vår värld för att hjälpa Christoffer Robin hitta tillbaka till den omtänksamme och lekfulle lille pojken som fortfarande finns inom honom.
Director:
Marc Forster
Writers:
Tom McCarthy, Allison Schroeder, Alex Ross Perry.
Ewan McGregor Christopher Robin |
|
Hayley Atwell Evelyn Robin |
|
Bronte Carmichael Madeline Robin |
|
Jim Cummings Winnie the Pooh / Tigger (voice) |
|
Brad Garrett Eeyore (voice) |
|
Nick Mohammed Piglet (voice) |
|
Toby Jones Owl (voice) |
|
Peter Capaldi Rabbit (voice) |
|
Sophie Okonedo Kanga (voice) |
|
Sara Sheen Roo (voice) |
|
Mark Gatiss Giles Winslow |
|
Oliver Ford Davies Old Man Winslow |
|
Ronkẹ Adékoluẹjo Katherine Dane |
|
Adrian Scarborough Hal Gallsworthy |
|
Roger Ashton-Griffiths Ralph Butterworth |
|
Ken Nwosu Paul Hastings |
|
Amanda Lawrence Joan MacMillan |
|
John Dagleish Matthew Leadbetter |
|
Orton O'Brien Young Christopher Robin |
|
Katy Carmichael Christopher Robin's Mother |
|
Tristan Sturrock Christopher Robin's Father |
|
Jasmine-Simone Charles Little Girl |
|
Paul Chahidi Cecil Hungerford |
|
Matt Gavan Snooty Businessman |
|
Gareth Mason Balloon Vendor |
|
Summer Brooks Balloon Holder |
|
Amrou Al-Kadhi Nemir Azizi |
|
Zain Falzon Boy in Stroller |
|
Rainy Milo Boy's Mother |
|
Michael Jenn London Train Conductor |
|
Souad Faress Wealthy Woman |
|
Alan Clark Sussex Train Attendant |
|
Chris Pratt Sussex Train Porter |
|
Harriet Leitch Tea Server |
|
Vera Chok Margaret King (Train Passenger #1) |
|
Claire Redcliffe Boarding School Teacher |
|
Elsa Minell Solak Madeline 3 Years Old |
|
Matt Berry Policeman Bobby |
|
Simon Farnaby Taxi Driver |
|
Matthew Earley Truck Driver |
|
Mackenzie Crook Newspaper Seller |
|
Vivien Bridson Old Man Winslow's Secretary |
|
Narinder Samra Milkman |
|
Oliver Payne Milk Delivery Boy |
|
David Hartley Man on Bus |
|
Clara McGregor Girl in Aircraft Design Office |
|
Raj Ghatak Neel Chawla (Barrel Mover) |
|
Abbey Denne Girlfriend (uncredited) |
|
Gintare Beinoraviciute Passerby (uncredited) |
|
Roy Beck Winslow Board Director (uncredited) |
|
Shola Adewusi Rosemary Hopwood (uncredited) |
|
Tim Ingall Jimmy Knowait (uncredited) |
Sound | Jon Brion | Original Music Composer |
Sound | Richard M. Sherman | Songs |
Sound | Robert B. Sherman | Songs |
Art | Jennifer Williams | Production Design |
Directing | Marc Forster | Director |
Editing | Matt Chesse | Editor |
Writing | Mark Steven Johnson | Story |
Art | Caroline Smith | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Jenny Beavan | Costume Design |
Sound | Geoff Zanelli | Original Music Composer |
Writing | Tom McCarthy | Screenplay |
Production | Lucy Bevan | Casting Director |
Art | Stuart Kearns | Supervising Art Director |
Art | Nick Dent | Art Direction |
Production | Steve Gaub | Co-Producer |
Writing | Greg Brooker | Story |
Writing | A. A. Milne | Characters |
Writing | Allison Schroeder | Screenplay |
Writing | Alex Ross Perry | Screenplay |
Visual Effects | Chris Corbould | Special Effects Supervisor |
Camera | Matthias Koenigswieser | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Alessandro Bertolazzi | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Alessandro Bertolazzi | Makeup Designer |
Art | Stephen Dobric | Art Direction |
Costume & Make-Up | Gabriele Gregorini | Key Hair Stylist |
Art | Guy Bradley | Art Direction |
Art | Paul Laugier | Art Direction |
Visual Effects | Mike Eames | Visual Effects |
Visual Effects | Mike Eames | Animation Supervisor |
Production | Jeremy Johns | Executive Producer |
Production | Jeremy Johns | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Marta Roggero | Key Makeup Artist |
Visual Effects | Chris Lawrence | Visual Effects Supervisor |
Art | Dominic Hyman | Art Direction |
Production | Renee Wolfe | Executive Producer |
Production | David Cain | Unit Production Manager |
Production | Brigham Taylor | Producer |
Directing | William Dodds | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Ryō Murakawa | Key Hairdresser |
Writing | Ernest Shepard | Characters |
Sound | Malte Bieler | Sound Designer |
Visual Effects | Theo Jones | Visual Effects Supervisor |
Production | Kristin Burr | Producer |
Sound | Tom Brown | Music Arranger |
Crew | Nina Jalava | Stand In |