Aladdin (2019)
I denna spelfilmsversion av den animerade klassikern möter vi Anden, som har kraften att ge tre önskningar till den som har den magiska lampan. Aladdin är den gatusmarte småtjuven som förälskar sig i sultanens vackra dotter Jasmin. Jasmin vill kunna påverka sitt liv, men hennes far vill allra helst hitta en äkta man till henne. Under tiden smider den onde trollkarlen Jafar planer på att avsätta sultanen för att själv få styra Agrabah.
Director:
Guy Ritchie
Writers:
Guy Ritchie, John August.
Will Smith Genie / Mariner |
|
Mena Massoud Aladdin |
|
Naomi Scott Jasmine |
|
Marwan Kenzari Jafar |
|
Navid Negahban Sultan |
|
Nasim Pedrad Dalia |
|
Billy Magnussen Prince Anders |
|
Numan Acar Hakim |
|
Jordan A. Nash Omar |
|
Taliyah Blair Lian |
|
Aubrey Lin Omi |
|
Amir Boutrous Jamal |
|
Omari Bernard Guard #1 |
|
Nathaniel Ellul Guard #2 |
|
Sebastien Torkia Guard #3 |
|
Buckso Dhillon-Woolley Matron |
|
Ceara Batson School Girl |
|
Vinani Mwazanzale School Girl |
|
Demii Lee Walker School Girl |
|
Elena Zacharia School Girl |
|
Nazerene Williams School Girl |
|
Bessy Naidu School Girl |
|
Marisha Wallace Busybody Woman |
|
Maya Saroya Beguiling Woman |
|
Amar Chadha-Patel Mounted Palace Guard |
|
Omar Abidi Chubby Aladdin |
|
Stefan Kalipha Imam |
|
Firas Waleed Al-Taybeh Thief |
|
Nina Wadia Zulla |
|
Elif Knight Mother |
|
Saikat Ahamed Jailer |
|
Amed Hashimi Prisoner #1 |
|
Stefan Capper Prisoner #2 |
|
Jamal Sims Handsome Prince |
|
Alan Tudyk Iago (voice) |
|
Frank Welker Cave of Wonders (voice) |
|
Robby Haynes Razoul Chief City Guard (uncredited) |
|
Michael Herne Mediterranean Townsfolk / Wedding Guest (uncredited) |
|
Hiten Patel Haatim City Guard (uncredited) |
|
Joey Ansah Jafar's Guard (uncredited) |
|
Luke Johnson Dancer (uncredited) |
Production | Lucinda Syson | Casting |
Writing | Guy Ritchie | Screenplay |
Directing | Guy Ritchie | Director |
Writing | John August | Screenplay |
Costume & Make-Up | Michael Wilkinson | Costume Design |
Art | Peter Russell | Art Direction |
Art | Gemma Jackson | Production Design |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Sound | Alan Menken | Original Music Composer |
Sound | Alan Menken | Songs |
Art | Tina Jones | Set Decoration |
Art | Rod McLean | Art Direction |
Crew | Jamal Sims | Choreographer |
Editing | James Herbert | Editor |
Production | James Herbert | Associate Producer |
Writing | Howard Ashman | Lyricist |
Production | Dan Lin | Producer |
Writing | Tim Rice | Lyricist |
Production | Kevin De La Noy | Executive Producer |
Production | Kevin De La Noy | Unit Production Manager |
Directing | Thomas Napper | Second Unit Director |
Sound | Mark DeSimone | ADR Mixer |
Production | Karl McMillan | Associate Producer |
Visual Effects | Aya Suzuki | Animation |
Visual Effects | Michael Schlingmann | Animation |
Art | Steve Summersgill | Art Direction |
Visual Effects | Mark Holt | Special Effects Supervisor |
Production | Mark Mostyn | Unit Production Manager |
Production | Mark Mostyn | Co-Producer |
Visual Effects | Chas Jarrett | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Clare Spragge | Costume Supervisor |
Sound | Simon Hayes | Production Sound Mixer |
Sound | Dominic Gibbs | Supervising Sound Editor |
Sound | Glen Gathard | Foley Mixer |
Sound | Eilam Hoffman | Sound Effects Editor |
Art | Richard Selway | Art Direction |
Art | Ravi Bansal | Art Direction |
Visual Effects | Jeff Capogreco | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Michael Cashmore | VFX Artist |
Sound | Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jeremy Price | Sound Effects Editor |
Sound | Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Jo Wallett | Production Supervisor |
Art | Claire Nia Richards | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Christine Blundell | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Christine Blundell | Makeup Designer |
Camera | Alan Stewart | Director of Photography |
Writing | Justin Paul | Lyricist |
Visual Effects | Hui Ling Chang | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Shawn Kelly | Animation |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Production | Max Keene | Co-Producer |
Directing | Max Keene | First Assistant Director |
Visual Effects | Matt Anderson | VFX Artist |
Art | Will Newton | Assistant Art Director |
Visual Effects | Mark Bakowski | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Nat Van Halle | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Zoe Freed | Foley Artist |
Visual Effects | Kenneth Au | Visual Effects Supervisor |
Production | Tess Joseph | Casting |
Sound | Luke Gentry | Sound Designer |
Writing | Benj Pasek | Lyricist |
Costume & Make-Up | Julia Drummond-Haig | Set Costumer |
Production | Jonathan Eirich | Producer |
Sound | Jemma Riley-Tolch | Foley Mixer |
Art | Renate Nicolaisen | Art Direction |
Costume & Make-Up | Lara Newman | Set Costumer |
Art | Luke Whitelock | Assistant Art Director |
Art | Darren Tubby | Assistant Art Director |
Production | Ivan Atkinson | Associate Producer |
Visual Effects | Chris Upson | Visual Effects |
Art | Loic Zimmermann | Art Direction |
Crew | Siobhan Boyes | Post Production Supervisor |
Art | Luke Townshend | Set Decoration |
Crew | Sarah Lochlan | Stunts |
Costume & Make-Up | Milly Barter | Set Costumer |
Visual Effects | Miguel Algora | VFX Artist |
Visual Effects | Nicholas Bennett | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Camille Adomakoh | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Mia Gray | Set Costumer |
Visual Effects | Karl Kuehn | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Lorna Barnshaw | VFX Artist |
Visual Effects | Arild Anfinnsen | VFX Artist |
Visual Effects | Florian Boury | VFX Artist |
Art | Daniel Vincze | Assistant Art Director |
Visual Effects | Jahan Arsi | VFX Artist |
Visual Effects | Sreekanth Boyapati | Visual Effects |
Visual Effects | Erico Caselle | VFX Artist |
Production | Flo Miller | Post Production Coordinator |
Visual Effects | Marie-France Henri | Digital Compositor |
Visual Effects | Kenneth Koh | VFX Artist |