The Miseducation of Cameron Post (2018)
När Cameron Post förlorade sina föräldrar i en bilolycka kände hon både skuld och lättnad över att de nu aldrig skulle få reda på att hon var lesbisk. Några år senare bor den 16-åriga Cameron med sin nyreligiösa moster och är samtidigt tillsammans med skolans snyggaste tjej. När de två blir påkomna skickas Cameron till ‘God’s Promise’, ett konverteringsläger där man ”botar” tonåringar från deras homosexualitet. I den märkliga miljön finner hon en ny familj bland de andra konvertiterna. Cameron accepterar allt eftersom möjligheten till förändring, fram tills att en av hennes vänner får ett nervöst sammanbrott. Hon inser då vilken hjärntvätt de utses för och vilket stort övergrepp det är att tvingas trycka undan sin sanna identitet.
Director:
Desiree Akhavan
Writers:
Desiree Akhavan, Cecilia Frugiuele.
Chloë Grace Moretz Cameron |
|
John Gallagher Jr. Reverend Rick |
|
Sasha Lane Jane |
|
Forrest Goodluck Adam |
|
Jennifer Ehle Dr. Lydia Marsh |
|
Marin Ireland Bethany |
|
Owen Campbell Mark |
|
Kerry Butler Ruth |
|
Quinn Shephard Coley |
|
Emily Skeggs Erin |
|
Melanie Ehrlich Helen |
|
Isaac Jin Solstein Steve |
|
Dalton Harrod Jamie |
|
Steven Hauck Pastor Crawford |
|
McCabe Slye Brett |
|
Dale Soules Grandma |
|
Christopher Dylan White Dane |
|
Andre B. Blake Mr. Jacobs |
|
Nick Covell Bookstore Student |
|
Cerrone May Motorcyclist |
|
Joshua Thomas Bible Study Student #1 |
|
Shelby L. Collete Bible Study Student #2 |
|
Francesca Noel Bible Study Student #3 |
|
Jack Dorado Bible Study Student #4 |
|
Peter Heller Bible Study Student #5 |
|
Christina Karabiyik Bible Study Student #6 |
|
Chloe Roe Bible Study Student #7 |
|
Joyce Hausermann God's Promise Disciple #1 |
|
Seamus Boyle God's Promise Disciple #2 |
|
Niko Rodriguez God's Promise Disciple #3 |
|
Billy Brannigan God's Promise Disciple #4 |
|
Anthony Krueger God's Promise Disciple #5 |
|
Paul Evans God's Promise Disciple #6 |
|
John Kruppa Iceberg Montage #1 |
|
Alexandra Imbrosci-Viera Iceberg Montage #2 |
|
Padraig Bond Iceberg Montage #3 |
|
Lauren Anderson Iceberg Montage #4 |
|
Morgan Camara Iceberg Montage #5 |
|
Phoebe Camara Iceberg Montage #6 |
|
Malachi Tunison Iceberg Montage #7 |
|
Anjelina King Iceberg Montage #8 |
|
Kim Emerson Iceberg Montage #9 |
|
Justin Stowell Iceberg Montage #10 |
|
Tanis Parenteau Iceberg Montage #11 |
|
Kalen Goodluck Iceberg Montage #12 |
|
Sheldon Raymore Iceberg Montage #13 |
|
Gabrielle Vassor Iceberg Montage #14 |
|
Gina DeLong Iceberg Montage #15 |
|
Debbie Vogel Iceberg Montage #16 |
|
Kat Gonzalez Iceberg Montage #17 |
|
Joseph K. Bevilacqua Iceberg Montage #18 |
|
Jeff Marocchi Iceberg Montage #19 |
|
Emily Bielagus Band - Wild Yamp #1 |
|
Sid Solomon Band - Wild Yamp #2 |
|
Reba Hasko Band - Wild Yamp #3 |
|
Jack Reilly Band - Wild Yamp #4 |
|
Justin Denis Band - Wild Yamp #5 |
Crew | Manny Siverio | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Matthew W. Mungle | Prosthetics |
Costume & Make-Up | Lisa Love | Makeup Department Head |
Sound | Julian Wass | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Stacey Berman | Costume Designer |
Crew | Trevor Duke-Moretz | Actor's Assistant |
Production | Michael B. Clark | Producer |
Editing | Joe Landauer | Editorial Consultant |
Writing | Desiree Akhavan | Screenplay |
Directing | Desiree Akhavan | Director |
Production | Desiree Akhavan | Executive Producer |
Production | Rob Cristiano | Co-Producer |
Sound | Ryan Billia | Supervising Sound Editor |
Sound | Ryan Billia | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ryan Billia | ADR Mixer |
Editing | Sara Shaw | Editor |
Camera | Ashley Connor | Director of Photography |
Sound | Ryan Collison | Foley Mixer |
Sound | Leslie Bloome | Foley Artist |
Crew | Andrew Hauser | Post Production Supervisor |
Art | Markus Kirschner | Production Design |
Costume & Make-Up | Jackie Zbuska | Additional Hairstylist |
Editing | Nat Jencks | Colorist |
Lighting | Emmett Kerr-Perkinson | Best Boy Electric |
Production | Olivier Kaempfer | Executive Producer |
Writing | Cecilia Frugiuele | Screenplay |
Production | Cecilia Frugiuele | Producer |
Production | Jonathan Montepare | Producer |
Sound | John Moros | Dialogue Editor |
Directing | Erika Sanz Corbacho | Script Supervisor |
Camera | Donald R. Monroe | First Assistant "B" Camera |
Sound | Maggie Phillips | Music Supervisor |
Crew | Elliot Santiago | Stunt Coordinator |
Production | Tatiana Bears | Production Coordinator |
Art | Tori Lancaster | Art Direction |
Art | Frank Baran | Assistant Art Director |
Lighting | Daniel April | Gaffer |
Production | Alex Turtletaub | Producer |
Camera | Matt Clegg | "B" Camera Operator |
Production | Jessica Daniels | Casting |
Directing | Maggie Kaszuba | Second Second Assistant Director |
Crew | Joyce Hausermann | Stand In |
Camera | Jeong Park | Still Photographer |
Writing | Emily M. Danforth | Novel |
Sound | Joanna Fang | Foley Artist |
Art | Leila Garrison | Art Department Assistant |
Production | Katie Cordeal | Production Accountant |
Camera | Kyle Anido | Additional First Assistant Camera |
Sound | Christine Greene Roe | Music Supervisor |
Art | Jillian Stricker | Location Scout |
Production | Adam Kersh | Publicist |
Sound | Nick Seaman | Foley Editor |
Art | Helen Cassell | Swing |
Sound | Beau Emory | Assistant Sound Editor |
Art | John Arnos | Set Decoration |
Camera | Sean Gradwell | Key Grip |
Camera | Colleen Kwok | Still Photographer |
Production | Eston Clare Jr. | Additional Production Assistant |
Art | Erin Blake | Set Decoration |
Production | Rachel Changchien | Associate Producer |
Sound | Juan Carlos Rodríguez | Boom Operator |
Sound | Cynthia Daft-Blondelle | Music Coordinator |
Directing | Natasha Rivera | Second Assistant Director |
Editing | Devan Maura Saber | Digital Intermediate Producer |
Directing | Jake Martin | First Assistant Director |
Production | Nick Covell | Assistant Location Manager |
Production | Justin Stowell | Location Manager |
Art | Leah Byrne | Property Master |
Camera | Will Castellucci | First Assistant Camera |
Camera | Kali Riley | First Assistant Camera |
Camera | Janice Min | Additional First Assistant Camera |
Camera | Kimberlee Venable | Second Assistant Camera |
Camera | Julian Kapadia | First Assistant "B" Camera |
Camera | Sandy Soohoo | Digital Imaging Technician |
Camera | Richard Hutchings | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Kieri Borg | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Lia Parks | Additional Hairstylist |
Costume & Make-Up | Azesha Ramcharan | Additional Hairstylist |
Camera | Jesse Ruuttila | Best Boy Grip |
Camera | Austin Behan | Best Boy Grip |
Art | Leah Reingewirtz | Location Scout |
Crew | Samuel Checo | Production Office Assistant |
Production | Matthew Hadley | Additional Production Assistant |
Production | Talia Kagan | Additional Production Assistant |
Production | Paula Llanos | Additional Production Assistant |
Production | Daniel Frankel | Casting Assistant |
Crew | Kevin Callahan | Set Medic |
Crew | Adam Morrison | Catering Head Chef |
Crew | Jason Biggs | Chef |
Editing | PJ Norton | Assistant Editor |
Editing | Mike Sweeney | Assistant Editor |
Sound | Brian C. Roth | ADR Mixer |
Visual Effects | Alex Noble | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Dulany Foster IV | VFX Artist |
Art | Emily Suber | Title Designer |
Production | James Barber | Key Production Assistant |
Sound | James B. Appleton | Sound Mixer |