Den siste gentlemannen (2018)
Upplev en av de sista riktiga filmstjärnorna i en roll som känns helt skräddarsydd men faktiskt är verklighetsbaserad. Robert Redford spelar den artige eleganten Forrest Tucker, som under sitt långa liv rånat ett otal banker, åkt in i finkan många gånger och lyckats rymma lika många. Denne vältalige charmör trivs med sin livsstil och har aldrig velat rota sig, men när han träffar den vackra änkan Jewel väcks såväl känslor som funderingar på ett annat sorts liv. Samtidigt beslutar sig polisen John Hunt för att Forrest ska få skaka galler igen, fullt medveten om att det är en ökänd, listig räv han jagar.
Director: David Lowery
Production | Robert Redford | Producer |
Editing | Lisa Zeno Churgin | Editor |
Production | Julie Goldstein | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Leo Corey Castellano | Makeup Department Head |
Production | James D. Stern | Producer |
Sound | Johnny Marshall | Supervising Sound Editor |
Sound | Johnny Marshall | Sound Re-Recording Mixer |
Art | J. Todd Anderson | Storyboard Artist |
Crew | Tobiasz Daszkiewicz | Stunt Driver |
Production | Tim Headington | Executive Producer |
Crew | Ele Bardha | Stunt Coordinator |
Crew | Tom Lowell | Stunt Driver |
Crew | Chris Nolte | Stunt Driver |
Crew | Carl Paoli | Stunt Double |
Crew | Dan Lemieux | Stunt Driver |
Sound | Daniel Hart | Original Music Composer |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Directing | David Lowery | Director |
Writing | David Lowery | Writer |
Production | Tisha Blood | Local Casting |
Production | Bill Holderman | Producer |
Production | Karl Spoerri | Executive Producer |
Production | James M. Johnston | Producer |
Directing | James M. Johnston | Second Unit Director |
Camera | Joe Anderson | Director of Photography |
Camera | Michael Stoecker | Best Boy Grip |
Production | Lucas Smith | Executive Producer |
Production | Toby Halbrooks | Producer |
Camera | Michael Fuchs | Steadicam Operator |
Production | Patrick Newall | Executive Producer |
Production | Patrick Newall | Unit Production Manager |
Camera | Jeff Barklage | Camera Operator |
Crew | Mike Fierro | Stunt Driver |
Production | Matthew West Taylor | Local Casting |
Costume & Make-Up | Annell Brodeur | Costume Designer |
Crew | Rick LeFevour | Stunt Driver |
Production | Marc Schmidheiny | Executive Producer |
Art | Sean Mannion | Property Master |
Camera | Jeremy Whitcomb | Epk Camera Operator |
Art | Scott Kuzio | Production Design |
Crew | Mickey Gilbert | Stunt Double |
Crew | Tim Pedegana | Post Production Supervisor |
Crew | Peter J. Silbermann | Unit Publicist |
Production | David Rumble | Location Manager |
Art | Patrick Jackson | Set Dresser |
Sound | Marilyn McCoppen | Supervising ADR Editor |
Art | Shann Whynot-Young | Leadman |
Costume & Make-Up | Laine Trzinski | Hair Department Head |
Sound | Chris Welcker | Boom Operator |
Crew | Matthew LeFevour | Stunt Driver |
Writing | David Grann | Original Story |
Camera | Chris Salamone | Dolly Grip |
Production | Anthony Mastromauro | Producer |
Art | Winona Yu | Set Decoration |
Crew | Guy Clayton | Special Effects Coordinator |
Sound | Geoff Maxwell | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Jaclyn Laravie | Key Costumer |
Camera | Amy Faust | First Assistant Camera |
Art | Olivia Peebles | Set Decoration |
Directing | Sasha Vitelli | Script Supervisor |
Production | Jeremy Steckler | Producer |
Crew | Troy Gilbert | Stunt Double |
Camera | Eric Zachanowich | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Robyn MacKenzie | Assistant Costume Designer |
Lighting | Russ Faust | Gaffer |
Crew | Otis Winston | Stunt Double |
Directing | Tomas Deckaj | First Assistant Director |
Camera | Scott Delane | Dolly Grip |
Art | Teddy Blanks | Title Designer |
Lighting | Scott Lipez | Best Boy Electric |
Costume & Make-Up | Scott H. Reeder | Key Hair Stylist |
Editing | Isabel Cafaro-Anderson | Digital Intermediate Producer |
Editing | Alex Bickel | Digital Intermediate Colorist |
Camera | Richard Porter | Key Grip |
Editing | Carrie Oliver | Digital Intermediate Editor |
Camera | Kevin Martt | Grip |
Production | D. Lynn Meyers | Casting |
Art | Ryan Tudor | Set Dresser |
Lighting | Mike Teeters | Lighting Technician |
Camera | Kimisha Renee Davis | Camera Production Assistant |
Production | Dawn Ostroff | Producer |
Lighting | John Zanardelli | Rigging Grip |
Production | Meredith Nunnikhoven | Production Coordinator |
Art | Miles Michael | Art Direction |
Art | Maggie Mannion | Assistant Property Master |
Camera | Michael Monar | Russian Arm Operator |
Production | Emily Rice | Post Production Accountant |
Art | Brett P. Jackson | Set Dresser |
Lighting | Lucas Ankney | Electrician |
Camera | Dave Schwandner | Camera Operator |
Camera | Mike Dittiacur | Grip |
Crew | Cody Gilbert | Stunt Double |
Directing | Scott Bowers | Second Assistant Director |
Lighting | Clifton Radford | Rigging Gaffer |
Production | Anthony J. Vorhies | Production Supervisor |
Camera | Kiely Cronin | Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Chelsey Fiske | Key Hair Stylist |
Editing | Patrick M. Allen | Digital Intermediate Producer |
Camera | Megan Cafferty | Assistant Camera |
Camera | Joe Bou | Second Assistant Camera |
Camera | Johnny Sousa | First Assistant Camera |
Lighting | Brian Whitlock | Electrician |
Camera | Michael Salamone | Grip |
Art | Sara Nimeh | Set Dresser |
Art | David Pink | Set Dresser |
Camera | Josh Pickering | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Nichole Hull | Costume Supervisor |
Camera | Chachie Hood | Best Boy Grip |
Production | Lisa Normand | Associate Producer |
Crew | Craig Metzger | Transportation Captain |
Costume & Make-Up | Sara Ann Callaway | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gabe Acero | Prosthetic Supervisor |
Camera | Christopher Ratledge | Digital Imaging Technician |
Lighting | Jake Heim | Electrician |
Camera | Paul Armstrong | First Assistant Camera |
Camera | Jeff Fisher | Key Grip |
Costume & Make-Up | Zachary Sheets | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Jessica Hafer | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Greta Stokes | Set Costumer |
Crew | Amy Bradford | Special Effects Technician |
Production | Kasey Hosp | Art Department Production Assistant |
Art | Laura Dennings | Assistant Property Master |
Art | Samantha Drake | Graphic Designer |
Art | Claire Gryce | Set Dresser |
Art | Michael Reuter | Set Dresser |
Sound | Lesa Foust | Sound Mixer |
Sound | Lesa Foust | Boom Operator |
Editing | Gregg Lang | Colorist |
Editing | Mike Melendi | First Assistant Editor |
Crew | Kurt Knudsen | Transportation Coordinator |
Production | Pauline S. Storms | Assistant Production Coordinator |
Production | Sam Patton | First Assistant Accountant |
Production | Tracy Jennings | Payroll Accountant |
Production | Ruy Ancona | Payroll Accountant |
Production | Erica Kolsrud | Post Production Accountant |
Production | Jessica Adler | Production Secretary |
Crew | Robin Devoe | Set Production Assistant |
Crew | Kevin McCane | Set Production Assistant |
Production | Becca Schall | Extras Casting |
Crew | Dan Fierro | Stunt Driver |
Directing | Casey Shelton | Second Second Assistant Director |
Production | Ken Halloway | Co-Producer |
Production | Ben Raanan | Casting Associate |
Production | Cindy Wilkinson Kirven | Co-Producer |
Production | Kailah Monet Ware | Extras Casting Assistant |
Art | Sarah Young | Set Decoration Buyer |