Love And Other Drugs (2010)
Jamie är en slipad säljare inom den cyniska läkemedelsbranschen. Med sin charm och skärpa gör han succé och inget verkar stå i vägen för hans lysande karriär. Tills han möter Maggie, ett yrväder vars enda fokus ligger i att ta tillvara på allt vad livet har att erbjuda. Jamie blir förälskad men är han villig att ge upp sina drömmar för en kärlek som omöjligen kan ha en framtid?
Director:
Edward Zwick
Writers:
Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Charles Randolph.
Jake Gyllenhaal Jamie Randall |
|
Anne Hathaway Maggie Murdock |
|
Oliver Platt Bruce Winston |
|
Hank Azaria Dr. Stan Knight |
|
Josh Gad Josh Randall |
|
Gabriel Macht Trey Hannigan |
|
Judy Greer Cindy |
|
Jill Clayburgh Nancy Randall |
|
George Segal Dr. James Randall |
|
Kate Jennings Grant Gina |
|
Katheryn Winnick "Lisa" |
|
Kimberly Scott Gail |
|
Peter Friedman California Man |
|
Nikki DeLoach Christy |
|
Natalie Gold Dr. Helen Randall |
|
Megan Ferguson Farrah |
|
Michael Benjamin Washington Richard |
|
Bingo O'Malley Sam |
|
Dorothy Silver Sophie |
|
Lucy Roucis UN Convention Parkinson's Speaker |
|
Joan Augustin Joan |
|
Michael Chernus Jerry |
|
Kate Easton Amber |
|
Michael Buffer Pfizer Convention MC |
|
Maïté Schwartz Texas |
|
Maximilian Osinski Ned |
|
Ian Harding Pfizer Trainee #1 |
|
Josh Breslow Pfizer Trainee #2 |
|
Ian Novick Pfizer Trainee #3 |
|
Tess Soltau Pfizer Trainee #4 |
|
Constance Brenneman Pfizer Trainee #5 |
|
Nicole Thomas Pfizer Trainee #6 |
|
Jasper Soffer Pfizer Trainee #7 |
|
Kwame Rakes Doctor in Parking Lot |
|
Scott Cohen Ted Goldstein |
|
Sharon Wilkins La Boheme Receptionist |
|
Brian Hutchison Homeless Man |
|
Dana Dancho Smiling Receptionist |
|
Lisa Ann Goldsmith Nurse Janice |
|
Rick Applegate Viagra Doctor |
|
Ray Godshall Sr. Friendly Senior |
|
Jean Zarzour Viagra Sample Nurse |
|
Harry O'Toole Man with Walker |
|
Jennifer Delaeo Viagra Receptionist |
|
Deidre Goodwin Viagra Nurse #1 |
|
Geneva Carr Viagra Nurse #2 |
|
Vanessa Aspillaga Viagra Nurse #3 |
|
Patricia Cray Kindly-looking Woman |
|
Kristin Spatafore Convention Girl #1 |
|
Larissa Emanuele Convention Girl #2 |
|
Loretta Higgins PET Scan Doctor |
|
Kimberly M. Rizzo Front Desk Receptionist |
|
Jason Bernard Quack Doctor |
|
Nicole Perrone Determined Receptionist |
|
Jo Newman Bree |
|
Christina Fandino Khae |
|
Teri Clark ER Receptionist |
|
Kevin McClatchy Justin |
|
Jaimie Alexander Carol (uncredited) |
|
Diedra Arthur-O'Ree Medical Convention Attendee (uncredited) |
|
Stephanie Bankosh Pharmaceutical Rep (uncredited) |
|
David Barckhoff Medical Convention Vendor (uncredited) |
|
Robert R. Bell Doctor (uncredited) |
|
Aaron Bernard Bartender (uncredited) |
|
Ralph Browning Medical Convention Attendee (uncredited) |
|
Alissa Collins Tea Woman (uncredited) |
|
Kyle Fields Party Rep (uncredited) |
|
Joe Forgione Pfizer Trainee #8 (uncredited) |
|
Nicole George Viagra Receptionist (uncredited) |
|
Ryan Goimarac Pfizer Drug Rep. Graduate (uncredited) |
|
Mark Golik Physician (uncredited) |
|
John W. Iwanonkiw Viagra Guy (uncredited) |
|
Sharyn Kmieciak UN Convention Attendee (uncredited) |
|
Wayne Leya UN Convention Attendee (uncredited) |
|
David Dale McCue Pfizer Rep. (uncredited) |
|
David Morse Tony Lerma, Lilly Sales Rep. (uncredited) |
|
Christian Pearson Physician (uncredited) |
|
Chris A. Riskus Trade Show Patron (uncredited) |
|
Nayli Russo PJ Party Girl (uncredited) |
|
Michael K. Sieg Pfizer Rep. (uncredited) |
|
Laura Welsh Hospital Administrator (uncredited) |
|
Morgan Wolk Lilly Spokesmodel (uncredited) |
|
Conan O'Brien Self (archive footage) (uncredited) |
|
Gwyneth E. Larsen Dancer (as Gwyneth Larsen) |
|
Brooke Miyasaki Dancer |
|
Jackson Nunn Viagra Guy #2 (uncredited) |
Production | Arnon Milchan | Executive Producer |
Production | Victoria Thomas | Casting |
Art | Patti Podesta | Production Design |
Production | Pieter Jan Brugge | Producer |
Production | Pieter Jan Brugge | Unit Production Manager |
Sound | James Newton Howard | Original Music Composer |
Editing | Steven Rosenblum | Editor |
Crew | Jeffrey Jones | Stunt Driver |
Art | Meg Everist | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Deborah Lynn Scott | Costume Design |
Sound | Edward Tise | Sound Mixer |
Writing | Edward Zwick | Screenplay |
Directing | Edward Zwick | Director |
Production | Edward Zwick | Producer |
Writing | Marshall Herskovitz | Screenplay |
Production | Marshall Herskovitz | Producer |
Production | Scott Stuber | Producer |
Art | Gary Kosko | Art Direction |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Peter Swords King | Makeup Artist |
Production | Julie M. Anderson | Production Supervisor |
Camera | Steven Fierberg | Director of Photography |
Crew | Jason Silvis | Stunts |
Crew | Bobby Stewart | Stunts |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Crew | Stephen A. Pope | Stunt Coordinator |
Production | Noam Dromi | Producer |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Vivian Baker | Makeup Artist |
Production | Yesi Ramirez | Casting Associate |
Art | Josh Slates | Location Scout |
Crew | Daniel Ezralow | Choreographer |
Lighting | Steven R. Mathis | Gaffer |
Production | Donna M. Belajac | Casting |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jay B. Richardson | Music Editor |
Sound | John A. Larsen | Supervising Sound Editor |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Elaine L. Offers | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Elaine L. Offers | Makeup Department Head |
Directing | Rebecca Robertson | Script Supervisor |
Crew | Bill Young | Stunts |
Writing | Charles Randolph | Screenplay |
Production | Charles Randolph | Producer |
Production | Robb Earnest | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Amy Arnold | Costume Supervisor |
Crew | Frédéric North | Pilot |
Production | Darin Rivetti | Associate Producer |
Directing | Darin Rivetti | First Assistant Director |
Visual Effects | Brian Jochum | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Alan Munro | Visual Effects Supervisor |
Production | Stephanie Yankwitt | Casting Assistant |
Production | Missy Finnell | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Rachel Kick | Makeup Artist |
Production | Troy Putney | Associate Producer |
Crew | Adam Wood | Stunts |
Production | Shawn Boyachek | Location Manager |
Writing | Jamie Reidy | Book |
Production | Margaret Riley | Executive Producer |
Art | Vickie Toner | Art Department Coordinator |
Production | Krysti Baxter | Casting Assistant |
Production | Mele Nagler | Casting |
Directing | Francesco Tignini | Second Assistant Director |
Crew | Sean P. McCarthy | Stunt Driver |
Crew | Coleen M. Tracy | Stunts |