Black Swan (2010)
Liksom de flesta ballerinor kretsar hela Ninas liv kring ballett. Hon är en av de starkast lysande stjärnorna i New York City Ballet Company och när det blir dags att ersätta prima ballerinan Beth som huvudrollen i Svansjön står Nina på tur. Men hon får oväntad konkurrens i nykomlingen Lily som imponerar stort på regissören med sin sensualitet och passion. Allt som detvå rivalerna utvecklar en skruvad vänskap blir Nina mer och mer desperat och frågan är hur långt hon är villig att pressa sig själv för sin karriär.Natalie Portman oscarsbelönade för Bästa kvinnliga huvudroll.
Director:
Darren Aronofsky
Writers:
Mark Heyman, Andres Heinz, John J. McLaughlin.
Natalie Portman Nina Sayers / The Swan Queen |
|
Mila Kunis Lily / The Black Swan |
|
Vincent Cassel Thomas Leroy / The Gentleman |
|
Barbara Hershey Erica Sayers / The Queen |
|
Winona Ryder Beth Macintyre / The Dying Swan |
|
Benjamin Millepied David Moreau / The Prince |
|
Ksenia Solo Veronica / Little Swan |
|
Kristina Anapau Galina / Little Swan |
|
Janet Montgomery Madeline / Little Swan |
|
Sebastian Stan Andrew / Suitor |
|
Toby Hemingway Tom / Suitor |
|
Sergio Torrado Sergio / Rothbart |
|
Mark Margolis Mr. Fithian / Patron |
|
Tina Sloan Mrs. Fithian / Patron |
|
Abraham Aronofsky Mr. Stein / Patron |
|
Charlotte Aronofsky Mrs. Stein / Patron |
|
Marcia Jean Kurtz Costumer Georgina |
|
Shaun O'Hagan Stage Manager Sebastian |
|
Chris Gartin Sexy Waiter Scott |
|
Deborah Offner Administrator Susie |
|
Stanley B. Herman Uncle Hank |
|
Michelle Rodriguez Nouel Physical Therapist |
|
Kurt Froman Understudy for Siegfried |
|
Marty Krzywonos Conductor |
|
Leslie Lyles Nurse |
|
John Epperson Jaded Piano Player |
|
Arkadiy Figlin Piano Player |
|
Tim Fain Violin Player |
|
Sarah Lane Lady in the Lane |
|
Liam Flaherty Man in Stall |
|
Patrick Heusinger Rich Gent |
|
Marina Stavitskaya Ballet Mistress |
|
Olga Kostritzky Ballet Mistress |
|
Christine Redpath Ballet Mistress |
|
Alexandra Damiani Ballet Mistress |
|
Rebecca Azenberg Corps De Ballet |
|
Laura Bowman Corps De Ballet |
|
Holly L. Fusco Corps De Ballet |
|
Abigail Mentzer Corps De Ballet |
|
Barette Vance Corps De Ballet |
|
Lillian di Piazza Corps De Ballet |
|
Megan Dickinson Corps De Ballet |
|
Jessy Hendrickson Corps De Ballet |
|
Geneviève Lebean Corps De Ballet |
|
Rachel Jambois Corps De Ballet |
|
Ryoko Sadoshima Corps De Ballet |
|
Kaia A. Tack Corps De Ballet |
|
Lauren Fadeley Corps De Ballet |
|
Sarah Hay Corps De Ballet |
|
Adrianna de Svastich Corps De Ballet |
|
Jamie Wolf Corps De Ballet |
|
Carrie Lee Riggins Corps De Ballet |
|
Gina Artese Corps De Ballet |
|
Daralina Komar Ballet Dancer (uncredited) |
|
Tim Lacatena Ballet Dancer (uncredited) |
|
Alyson Cambridge Dancer (uncredited) |
|
Anne Bergstedt Jordanova Dancer (uncredited) |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Art | Thérèse DePrez | Production Design |
Camera | Matthew Libatique | Director of Photography |
Sound | Clint Mansell | Original Music Composer |
Directing | Darren Aronofsky | Director |
Production | Joseph P. Reidy | Producer |
Directing | Joseph P. Reidy | First Assistant Director |
Production | Ann Goulder | Casting |
Sound | Brian Emrich | Sound Designer |
Visual Effects | Henrik Fett | Visual Effects Supervisor |
Production | Ari Handel | Executive Producer |
Production | Jon Avnet | Executive Producer |
Production | Mike Medavoy | Producer |
Production | Arnold Messer | Producer |
Production | Brad Fischer | Executive Producer |
Production | Gayle Keller | Casting |
Production | Bruce Winant | Casting |
Production | David Thwaites | Executive Producer |
Production | Rick Schwartz | Executive Producer |
Editing | Andrew Weisblum | Editor |
Production | Brian Oliver | Producer |
Production | Jennifer Roth | Executive Producer |
Sound | Harry Higgins | Sound Recordist |
Lighting | Morris Flam | Gaffer |
Writing | Mark Heyman | Screenplay |
Writing | Andres Heinz | Screenplay |
Writing | Andres Heinz | Story |
Crew | Douglas Crosby | Stunt Coordinator |
Production | Tyler Thompson | Executive Producer |
Crew | Barbara Christie | Stunts |
Art | David Stein | Art Direction |
Costume & Make-Up | Rebecca Hofherr | Assistant Costume Designer |
Crew | Benjamin Millepied | Choreographer |
Crew | Benjamin Millepied | Other |
Production | Peter Fruchtman | Executive Producer |
Production | Lindsay Graham Ahanonu | Casting Associate |
Editing | Tim Stipan | Digital Intermediate Colorist |
Writing | John J. McLaughlin | Screenplay |
Production | Scott Franklin | Producer |
Production | Jerry Fruchtman | Producer |
Production | Rose Garnett | Producer |
Camera | Niko Tavernise | Still Photographer |
Visual Effects | Niko Tavernise | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Amy Westcott | Costume Design |
Art | Max Sherwood | Assistant Property Master |
Crew | Natalie Jean | Stunts |
Crew | Sarah Lane | Stunts |
Crew | Sarah Lane | Stunt Double |
Crew | Jen Weissenberg | Stunts |
Costume & Make-Up | Mary Hedges Lampert | Key Hair Stylist |
Sound | Steve Baine | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Todd Kleitsch | Key Makeup Artist |
Art | Daniel Fisher | Property Master |
Art | Tora Peterson | Set Decoration |
Crew | Jared Burke | Stunts |
Costume & Make-Up | Marjorie Durand | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Jennifer Ingram | Costume Supervisor |
Crew | Chris Kelly | Makeup Effects |
Art | Richard Tenewitz | Construction Coordinator |
Sound | Dominick Tavella | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Nancy Allen | Music Editor |
Sound | Craig Henighan | Sound Designer |
Sound | Craig Henighan | Supervising Sound Editor |
Sound | Craig Henighan | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jill Purdy | Supervising ADR Editor |
Sound | Jill Purdy | Supervising Dialogue Editor |
Art | Chris Wolfgang Mauch | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Judy Chin | Makeup Designer |
Sound | Anguibe Guindo | Boom Operator |
Visual Effects | Derek Bird | Digital Compositors |
Art | David Scott Gagnon | Leadman |
Crew | Gillian Murphy | Other |
Camera | Stephen Consentino | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Nina Cinelli | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Nicci Schinman | Set Costumer |
Crew | Conrad V. Brink Jr. | Special Effects Coordinator |
Directing | Anthony Pettine | Script Supervisor |
Production | Ronnie Kupferwasser | Location Manager |
Sound | Wayne Lemmer | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Geordie Sheffer | Hair Department Head |
Production | Gabrielle Mahon | Production Supervisor |
Art | Miriam Johnson | Art Department Coordinator |
Sound | Dror Gescheit | Sound Recordist |
Visual Effects | Colleen Bachman | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Jodie Moore-Brown | Visual Effects Producer |
Crew | Migs Rustia | Visual Effects Editor |
Crew | Paul Stemmer | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Dan Schrecker | Visual Effects Supervisor |
Camera | Joseph V. Cicio | Camera Operator |
Lighting | Kwmae Sandy | Best Boy Electric |
Lighting | John G. Velez | Gaffer |
Camera | Danielle Krudy | Camera Intern |
Costume & Make-Up | Angela Mirabella | Set Costumer |
Editing | Jessica Elvin | Digital Intermediate Editor |
Crew | Kurt Froman | Associate Choreographer |
Editing | Kent Blocher | First Assistant Editor |
Editing | Kevin Vale | Digital Intermediate |
Visual Effects | Melinka Thompson-Godoy | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Paul LeBlanc | Hair Designer |
Crew | Diana Choi | Makeup Effects |
Visual Effects | Keith Lackey | 3D Artist |
Sound | Krissopher Chevannes | ADR Recordist |
Sound | Nelson Ferreira | Sound Effects Designer |
Production | Lindsay Feldman | Production Coordinator |
Sound | Gabe Hilfer | Music Supervisor |
Sound | Jim Black | Music Supervisor |
Crew | Abby Nelson | Stunts |
Crew | Abby Nelson | Stunt Double |
Camera | Aurelia Winborn | First Assistant Camera |
Visual Effects | Cyntia Büll | Digital Compositors |
Visual Effects | Kelly Fischer | Digital Compositors |
Visual Effects | Danny S. Kim | Digital Compositors |
Camera | Dave McAllister | Grip |
Editing | Dana Bloder | Digital Intermediate Producer |
Editing | Richie Roefaro | Editorial Services |
Sound | Ken Ishii | Production Sound Mixer |
Production | Aimee Athnos | Art Department Production Assistant |
Crew | Steven R. Hammond | Transportation Captain |
Visual Effects | Brad Kalinoski | 2D Supervisor |
Editing | Irene Kassow | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Kate Mulleavy | Costume Designer |
Costume & Make-Up | Laura Mulleavy | Costume Designer |
Costume & Make-Up | Michael Marino | Prosthetic Supervisor |
Directing | Amy Lauritsen | Second Assistant Director |
Camera | Tony Arnaud | Grip |
Camera | Lamont Crawford | Key Grip |
Sound | Peter Persaud | Foley Recordist |
Visual Effects | Sk Nguyen | Visual Effects Coordinator |
Production | Brandon Hemmerling | Casting Assistant |
Crew | Michael A. Leo | Generator Operator |
Visual Effects | Katherine Soares | Digital Compositor |
Visual Effects | Matt Kushner | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | John Mangia | Digital Compositor |
Art | Hank Liebeskind | Set Dresser |
Crew | Tiler Peck | Other |
Visual Effects | Joseph Oberle | Digital Compositor |
Sound | Tom Pigott-Smith | Musician |
Visual Effects | Buddy Gheen | Digital Compositor |
Sound | Bobby Johanson | ADR Mixer |
Visual Effects | Maureen Healy | Digital Compositor |
Camera | Kris Enos | Second Assistant Camera |
Sound | Gina Gyles | Foley |
Art | Jasmine Ballou Jones | Assistant Property Master |
Visual Effects | York N. Schueller | 3D Artist |
Costume & Make-Up | Dierdre Harris | Additional Hairstylist |
Visual Effects | Manda Cheung | Digital Compositor |
Editing | Sam Daley | Colorist |
Crew | Megan Fairchild | Other |
Crew | Julie Kent | Other |
Visual Effects | David Sudd | 3D Artist |
Visual Effects | Jason Snea | Visual Effects Compositor |
Visual Effects | Michael Capton | 3D Supervisor |
Costume & Make-Up | Valerie Gladstone-Appel | Additional Hairstylist |
Visual Effects | Michael Collins | 2D Supervisor |
Lighting | Gavin Curran | Rigging Gaffer |
Crew | Joe Origlieri | Cableman |
Crew | Lisa Ann Murphy | Stunts |
Crew | Maria Riccetto | Stunts |
Visual Effects | Daniel Molina | Digital Compositor |
Visual Effects | Brent Whitmore | Visual Effects Compositor |
Art | Daniel D. Kirsch | Construction Foreman |
Art | Andrew M. Velechenko | Key Carpenter |
Camera | Ben D'Andrea | Dolly Grip |
Crew | Nick Cupkovic | Generator Operator |
Lighting | Nick Vaccaro | Key Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Jessica Held | Wardrobe Intern |
Costume & Make-Up | Ariel White | Wardrobe Intern |
Visual Effects | Carl Frytz | 3D Artist |
Visual Effects | Joanie Karnowski | 3D Artist |
Visual Effects | Darren Kiner | 3D Artist |
Visual Effects | Jessica Lai | 3D Artist |
Visual Effects | Shawn Lipowski | 3D Artist |
Visual Effects | Antonello Stornelli | 3D Artist |
Visual Effects | Michael Degtjarewsky | Digital Compositor |
Visual Effects | Ben Sumner | Digital Compositor |
Visual Effects | Alex Boothby | Visual Effects Compositor |
Visual Effects | Brett Landon | Visual Effects Compositor |
Crew | Olga Kostritzky | Other |
Crew | Heather Watts | Other |
Art | Jeff Kryvicky | Main Title Designer |
Crew | Francesca Harper | Other |
Crew | Gavin Fitzpatrick | Other |