The First Purge (2018)
Välkommen till rörelsen som började som ett enkelt experiment: The First Purge. För att minska brottsligheten till under en procent resterande del av året, provar New Founding Fathers of America (NFFA) en sociologisk teori som ska ge utlopp för all aggression under en natt i ett utvalt område. Men när våldet från förtryckarna möter ilskan hos de utsatta, kommer smittan att explodera från försöksområdet och sprida sig över hela landet.
Director: Gerard McMurray
Y'lan Noel Dmitri Cimber |
|
Lex Scott Davis Nya Charms |
|
Joivan Wade Isaiah Charms |
|
Steve Harris Freddy |
|
Mugga Dolores |
|
Patch Darragh Arlo Sabian / Chief of Staff |
|
Marisa Tomei Dr. May Updale / Architect |
|
Luna Lauren Velez Luisa |
|
Kristen Solis Selina |
|
Rotimi Paul Skeletor |
|
Mo McRae 7 & 7 |
|
Jermel Howard Lorenzo |
|
Siya Blaise |
|
Christian Robinson Capital A |
|
Derek Basco Taz |
|
D.K. Bowser Sharpie |
|
Mitchell Edwards Kels |
|
Maria Rivera Anna |
|
Chyna Layne Elsa |
|
Ian Blackman Bracken |
|
Melonie Diaz Juani |
|
Naszir Nance Terence |
|
Peter Johnson Pastor Carl Almory |
|
Levy Tran Roenick |
|
Kevin Carrigan General Smiley |
|
Desiigner Kels' Crew / Purge Partygoer |
|
Qurrat Ann Kadwani News Reporter #3 |
|
Cindy Robinson Announcer (voice) |
|
Cloé Xhauflaire News Reporter #1 |
|
John P. McGinty News Reporter #2 |
|
Claudine Ewing News Reporter #6 |
|
Susanna Guzman Sister #1 |
|
Olivia Frances Williams Sister #2 |
|
Matthew Mesler Psychologist #1 |
|
Geoff Schuppert Psychologist 2 |
|
Deidre Goodwin Psychologist #3 |
|
Nancy Lemenager Psychologist #4 |
|
Neal Gupta Tech #1 |
|
Ricky Needham Tech #2 |
|
Anthony Lee Medina Tech #3 |
|
Mike Cabellon Tech #4 |
|
Nathyia Jackson Church Guard |
|
Rolando Martín Gómez Man with Gun |
|
Paul Iatomasi Security Guard |
|
Katina Forte Reporter #1 |
|
Van Jones Reporter #2 |
|
Jane Fergus Reporter #4 |
|
Alan Pietruszewski Reporter #5 |
|
Aaron Moss Reporter #6 |
|
Logan Crawford Reporter #7 |
|
Gabriel Lopez Tall Man |
|
Boris Khaykin Crackhead |
|
Moisés Acevedo Crazy-Eyed Man |
|
Patrick Byas Bloody Victim |
|
Shonica Gooden Female Resident |
|
Shaun Woodland Male Resident |
|
Jessica Bell NYPD Officer Wilson (uncredited) |
|
David Breda Purge Supporter (uncredited) |
|
Korey Bastian Purge Supporter / Villain (uncredited) |
|
Jason John Beebe Masked Purger (uncredited) |
|
Robert Bozek Statistician (uncredited) |
|
Allen Wall Cameraman Reporter |
|
Bill Smith Government Purge Supporter (uncredited) |
|
Aaron V. Williamson Actor (uncredited) |
Production | Terri Taylor | Casting |
Production | Michael Bay | Producer |
Crew | Hank Amos | Stunt Coordinator |
Sound | Tony Martinez | ADR Editor |
Camera | Anastas N. Michos | Director of Photography |
Production | Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Costume & Make-Up | Leo Corey Castellano | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Leo Corey Castellano | Makeup Effects Designer |
Editing | Jim Page | Editor |
Production | James DeMonaco | Producer |
Production | James DeMonaco | Executive Producer |
Writing | James DeMonaco | Characters |
Writing | James DeMonaco | Writer |
Production | Andrew Form | Producer |
Production | Bradley Fuller | Producer |
Art | Sharon Lomofsky | Production Design |
Sound | Ruth Hernandez | ADR Editor |
Production | Jason Blum | Producer |
Production | Brittany Petros | Location Manager |
Production | Brittany Petros | Assistant Location Manager |
Production | Patrick McBride | Production Secretary |
Production | Jeanette Volturno | Executive Producer |
Camera | James Gucciardo | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Eric s Wilson | Makeup Artist |
Sound | Rich Bologna | Sound Effects Editor |
Sound | Eric Strausser | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Amela Bakšić | Costume Design |
Production | Sebastien Lemercier | Producer |
Production | Christine Kromer | Casting |
Production | Couper Samuelson | Executive Producer |
Art | Ellis Redd | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Tracey Phillips-Boone | Costume Supervisor |
Sound | Sean Garnhart | Sound Effects Editor |
Production | Phillip Dawe | Co-Producer |
Art | Robin Simmerly | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Shawna-Nova Foley | Key Costumer |
Production | Paige Pemberton | Production Supervisor |
Art | Matthew Sullivan | Set Decoration |
Art | Adam Cameron | Leadman |
Production | Dann Fink | ADR Voice Casting |
Crew | Martin De Boer | Utility Stunts |
Directing | Jenna Dayton | Script Supervisor |
Production | Steven R. Molen | Executive Producer |
Production | Steven R. Molen | Production Manager |
Production | Steven R. Molen | Unit Production Manager |
Editing | Julie Carr | First Assistant Editor |
Production | Sarah Domeier Lindo | Casting |
Crew | Aja Frary | Stunts |
Crew | Ray Bivins | Special Effects Coordinator |
Sound | Ken Ishii | Sound Mixer |
Sound | Ken Ishii | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Monique Hyman | Key Hair Stylist |
Sound | Avi Laniado | Sound Engineer |
Sound | Roland Vajs | Foley Editor |
Camera | Timothy Limner | Dolly Grip |
Sound | Nuno Bento | Foley Artist |
Sound | Josh Berger | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jacob Ribicoff | Sound Designer |
Sound | Jacob Ribicoff | Supervising Sound Editor |
Sound | Jacob Ribicoff | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Quenell Jones | Camera Operator |
Art | David Blankenship | Art Direction |
Sound | Corey Wallace | Orchestrator |
Crew | Frank Coppola | Scenic Artist |
Sound | Giuseppe Cappello | Assistant Sound Editor |
Directing | Gerard McMurray | Director |
Sound | Kevin Lax | Music |
Costume & Make-Up | Kelsey Ettman | Assistant Costume Designer |
Directing | Noreen Dimster-Denk | Second Second Assistant Director |
Production | Ally Conover | Casting Associate |
Sound | Joana Niza Braga | Foley Mixer |
Camera | Marcus Cole | Steadicam Operator |
Art | Juan Sanchez | Storyboard Artist |
Art | Tiffany Apple Keenan | Graphic Designer |
Sound | John Werner | Dialogue Editor |
Art | Richie Adams | Title Designer |
Crew | Mitch Hounslow | Visual Effects Editor |
Production | Faith Abraham | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Megan Norris | Makeup Artist |
Crew | Anthony Pacella | Generator Operator |
Production | Bobby Gott | Assistant Location Manager |
Art | James Rosenthal | Property Master |
Crew | Dexter Kennedy | Drone Operator |
Costume & Make-Up | Jon Carter | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Hersha McKinney | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Jennifer Suarez | Key Makeup Artist |
Art | Carl Hicks | Construction Coordinator |
Crew | Peggy Fisher Pajak | Scenic Artist |
Sound | Michael McFadden | Boom Operator |
Crew | Mike Soppit | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Michelle Brennen | Visual Effects Producer |
Camera | Jon Graham | Aerial Camera |
Camera | Jerome Camera Williams | First Assistant Camera |
Camera | Deb Peterson | First Assistant Camera |
Lighting | Matt Naughton | Gaffer |
Lighting | Matt Naughton | Chief Lighting Technician |
Lighting | Austin McLoughlin | Lighting Technician |
Lighting | Gregory Cahill | Rigging Grip |
Production | Andrew Femenella | Casting Associate |
Sound | Mitsuko Alexandra Yabe | Music Editor |
Sound | Jonathan Christiansen | Music Supervisor |
Art | Dave Lieber | Assistant Art Director |
Sound | Bobby Johanson | ADR Mixer |
Sound | Michael Rivera | Music Supervisor |
Sound | Michael Rivera | ADR Mixer |
Production | Michael Collins | Production Accountant |
Directing | Roslyn Aronowitz | Second Second Assistant Director |
Directing | Cyndi Martin | Second Assistant Director |
Directing | Cory Johnson | First Assistant Director |
Production | Mallory Trice | Post Production Coordinator |
Camera | Roberto Pierson | Grip |
Crew | James Harkerss | Transportation Captain |
Editing | Morgan Heller | Assistant Editor |
Sound | Joel Scheuneman | Sound Engineer |
Directing | Chris Cook | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Angel Cobb | Hairstylist |
Production | Holly Pilato-Scharnweber | Production Secretary |
Camera | Lewis Rothenberg | Digital Imaging Technician |
Production | Kristy Choo | Production Coordinator |
Lighting | John Panuccio | Rigging Grip |
Art | Tom J Rukavina | Set Dresser |
Art | Randy Krautsack Jr. | Set Dresser |
Lighting | Alexander Stevens | Lighting Technician |
Crew | Aaron Khristeus | In Memory Of |
Production | Rose Beale | Assistant Production Coordinator |
Art | Brigitte Altenhaus | Assistant Art Director |
Art | Jason Jurewicz | Set Dresser |
Art | James P. Kerr | Set Dresser |
Art | Keith B. Massey | Set Dresser |
Camera | Yale Gropman | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Brett Roldel | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Kristina Lally | Clapper Loader |
Camera | Annette Brown | Still Photographer |
Lighting | Jared Dubinski | Assistant Chief Lighting Technician |
Lighting | Christopher Barbaria | Lighting Technician |
Lighting | Thomas Doyle | Lighting Technician |
Camera | Sean Cassidy | Key Grip |
Camera | Kevin Meegan | Best Boy Grip |
Camera | John-Paul Rankin | Dolly Grip |
Camera | James Sullivan | Grip |
Camera | Thomas G. Rosputni | Grip |
Lighting | Jesse Panuccio | Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Janet Gaglione | Costumer |
Costume & Make-Up | Laurie Podsiadly | Costumer |
Costume & Make-Up | Clare Jordan | Tailor |
Production | Alison A. Taylor | Location Manager |
Production | Tisha Jefferson | Assistant Location Manager |
Production | Pedro Mata | Assistant Location Manager |
Production | Jake Cassel | Assistant Location Manager |
Crew | Thomas O'Connor | Transportation Co-Captain |
Crew | Maize Muscato | Craft Service |
Crew | Hannah Leilani Jordan | Craft Service |
Crew | Ann Podolak | Set Medic |
Crew | Daniel Wehr | Additional Music |
Sound | Daniel Wehr | Music Sound Design and Processing |
Crew | Anna Krempholtz | Scenic Artist |