Bad Times at the El Royale (2018)
Sju främlingar, som alla bär på var sin mörk hemlighet, träffas på det nedgångna hotellet El Royale i Lake Tahoe. Under en ödesdiger natt kommer alla få sin chans till försoning – innan helvetet brakar loss...
Director:
Drew Goddard
Writer:
Drew Goddard
Jeff Bridges Father Daniel Flynn / Dock O'Kelly |
|
Cynthia Erivo Darlene Sweet |
|
Lewis Pullman Miles Miller |
|
Dakota Johnson Emily Summerspring |
|
Cailee Spaeny Rose Summerspring |
|
Jon Hamm Laramie Seymour Sullivan / Dwight Broadbeck |
|
Chris Hemsworth Billy Lee |
|
Nick Offerman Felix O'Kelly |
|
Xavier Dolan Buddy Sunday |
|
Shea Whigham Dr. Woodbury Laurence |
|
Mark O'Brien Larsen Rogers |
|
Charles Halford Sammy Wilds |
|
Jim O'Heir Milton Wyrick |
|
Gerry Nairn Reporter Paul Kraemer |
|
Alvina August Vesta Shears |
|
London Morrison Angela Harris, Vesta's Backup Singer |
|
Bethany Brown Florence Lemons, Vesta's Backup Singer |
|
Rebecca Toolan Helen Gandy |
|
Hannah Zirke Young Emily Summerspring |
|
Billy Wickman Hutch Summerspring |
|
Charlotte Mosby Young Rose Summerspring |
|
William B. Davis Judge Gordon Hoffman |
|
Manny Jacinto Waring 'Wade' Espiritu |
|
Tally Rodin Silvana 'Millie' Melvin |
|
Sophia Lauchlin Hirt Annabell Czuchlewski |
|
Jonathan Whitesell Chris 'Flicker' Grimes |
|
Synto D. Misati Norris 'Roman' Kindel |
|
Austin A.J. Abell Young Miles Miller |
|
Katharine Isabelle Auntie Ruth Pugh |
|
Sarah Smyth Ginger Miller |
|
Richard Nixon Self (archive footage) |
|
Jocelyne Gaumond Keno Girl (uncredited) |
|
Austin James Soldier (uncredited) |
|
Caroline Koziol Ivona (uncredited) |
|
James Quach NVA Captain (uncredited) |
|
John Specogna District Attorney (uncredited) |
|
Stephen Stanton J. Edgar Hoover (uncredited) |
|
Vincent Washington Sergeant Renfro (uncredited) |
Crew | Loyd Catlett | Stunts |
Camera | Seamus McGarvey | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Danny Glicker | Costume Design |
Art | Michael Diner | Supervising Art Director |
Crew | Tim Monich | Dialect Coach |
Crew | John Stoneham Jr. | Stunt Coordinator |
Sound | Michael Giacchino | Original Music Composer |
Crew | Mike Washlake | Stunts |
Production | Carmen Cuba | Casting |
Writing | Drew Goddard | Screenplay |
Directing | Drew Goddard | Director |
Production | Drew Goddard | Producer |
Art | Martin Whist | Production Design |
Crew | Todd Scott | Stunts |
Production | Mary McLaglen | Executive Producer |
Crew | Judy Dickerson | Dialect Coach |
Crew | Krista Bell | Stunts |
Costume & Make-Up | Susan L. Bertram | Costume Supervisor |
Production | Jeremy Latcham | Producer |
Crew | Will Leong | Stunts |
Crew | Casey O'Neill | Stunts |
Crew | Ed Anders | Stunts |
Crew | Clint Carleton | Stunts |
Crew | Rorelee Tio | Stunts |
Crew | Gerald Paetz | Stunts |
Crew | Mike McCoy | Stunts |
Crew | Lars Grant | Stunts |
Crew | Marcus Young | Stunts |
Crew | Scott J. Ateah | Stunt Coordinator |
Crew | Fraser Corbett | Stunts |
Crew | Sam Looc | Stunts |
Crew | Steve Chang | Stunts |
Sound | Julian Slater | Sound Designer |
Sound | Julian Slater | Supervising Sound Editor |
Sound | Julian Slater | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Milena Zdravkovic | Concept Artist |
Crew | Lani Gelera | Stunts |
Art | Russell Bobbitt | Property Master |
Editing | Lisa Lassek | Editor |
Crew | Samuel Le | Stunts |
Costume & Make-Up | Alexis Forte | Assistant Costume Designer |
Crew | Kelly Konno | Choreographer |
Directing | Paul Barry | First Assistant Director |
Crew | Janene Carleton | Stunts |
Crew | Cassandra Ebner | Stunt Double |
Production | Dylan Jenkinson | Assistant Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Thomas Nellen | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Jana MacDonald | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Connie Parker | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Barbara Lorenz | Hair Department Head |
Art | Hamish Purdy | Set Decoration |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Sound | Clint Bennett | Music Editor |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Art | Nancy Anna Brown | Assistant Art Director |
Camera | Kimberly French | Still Photographer |
Lighting | Stuart Haggerty | Gaffer |
Production | Rino Pace | Location Manager |
Crew | David Wald | Stunts |
Crew | Bobby Holland Hanton | Stunt Double |
Crew | Sam Situmorang | Stunts |
Crew | Trevor Jones | Stunts |
Crew | Chris O'Hara | Stunts |
Sound | Bernard Weiser | ADR & Dubbing |
Art | Glenn Foerster | Greensman |
Directing | Susan Lambie | Script Supervisor |
Production | Sandra-Ken Freeman | Extras Casting |
Camera | David Emmerichs | Steadicam Operator |
Lighting | Niall Fraser | Best Boy Electric |
Art | Jesse Joslin | Construction Coordinator |
Sound | Joel Shryack | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Danna Rutherford | Key Hair Stylist |
Crew | Jimmy Lui | Stunts |
Crew | Lee Anne Muldoon | Unit Publicist |
Editing | Eric A. Lewy | First Assistant Editor |
Sound | Brad Sokol | Foley Editor |
Lighting | Sean Oxenbury | Rigging Gaffer |
Sound | Bobbi Banks | ADR & Dubbing |
Crew | Robert Alonzo | Stunts |
Sound | Casey Genton | Sound Designer |
Sound | Casey Genton | Supervising Sound Editor |
Crew | Arnold Chon | Stunts |
Art | Robert Consing | Storyboard Artist |
Crew | Darin Fujimori | Stunts |
Costume & Make-Up | Anne Carroll | Hair Department Head |
Camera | Mike Kirilenko | Key Grip |
Crew | Rex Reddick | Stunts |
Crew | Dan Brown | Stunts |
Production | Cecil O'Connor | Unit Production Manager |
Sound | Chris Duesterdiek | Sound Mixer |
Crew | Rob Fournier | Armorer |
Camera | Doug Lavender | First Assistant "A" Camera |
Crew | Louise Hradsky | Stunts |
Sound | Charles O'Shea | Boom Operator |
Crew | Peter Jang | Stunts |
Crew | Allen Quindiagan | Stunts |
Art | Audra Neil | Set Decoration Buyer |
Art | Lisa Van Velden | Art Direction |
Sound | Jason Oliver | ADR Mixer |
Crew | Billy Wong | Stunts |
Art | Spencer Louttit | Assistant Property Master |
Visual Effects | Anton Agerbo | Visual Effects Producer |
Directing | Regan Kosior | Third Assistant Director |
Directing | Amanda Petura | Third Assistant Director |
Camera | Nicholas Dent | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Lana S. Krause | Assistant Costume Designer |
Editing | Scott Wesley Ross | Assistant Editor |
Camera | Ryan Monro | Dolly Grip |
Crew | Rob 'Sluggo' Boyce | Stunts |
Crew | Colby Chartrand | Stunts |
Crew | Leif Havdale | Stunts |
Crew | Chris Webb | Stunts |
Crew | Landon Jackle | Stunts |
Crew | Jake Loube | Stunts |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Visual Effects | Michael S. Harbour | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Patrick J. Barry | VFX Editor |
Crew | Lloyd Barachina | Stunts |
Crew | Lucius Fairburn | Stunts |
Art | D. Martin Myatt | Property Buyer |
Crew | Heath Stevenson | Stunts |
Crew | Dimitry Tsoy | Stunts |
Visual Effects | Bastien Rivas | Visual Effects Coordinator |
Crew | Tammy Nera | Stunts |
Visual Effects | Taylor W. Rockwell | Visual Effects Producer |
Art | Benoit Waller | Set Designer |
Art | Scott Calderwood | Assistant Set Decoration |
Crew | Sarah Vallim | Scenic Artist |
Production | Tina Dawson | Production Accountant |
Sound | Jack Cucci | Foley Mixer |
Visual Effects | Russ Sueyoshi | Visual Effects |
Visual Effects | Oliver Atherton | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Jaclyn Charlton | Set Costumer |
Directing | Chad Belair | Second Assistant Director |
Crew | Joel Hansen | Carpenter |
Art | Erin Sinclair | Graphic Designer |
Crew | Kai Hirvonen | Stunts |
Costume & Make-Up | Kathy Houghton | Costume Coordinator |
Camera | Rodrigo Carcamo Parga | Second Assistant "A" Camera |
Directing | Jason Halley | Second Second Assistant Director |
Camera | David Lourie | First Assistant "B" Camera |
Production | Prashant Sharan | Production Manager |
Art | Michelle Hendriksen | Assistant Property Master |
Art | Gaby Miègeville-Little | Set Designer |
Crew | Lloyd Cunningham | Stunts |
Camera | Steve Krasznai | Camera Operator |
Crew | Christina de la Cruz | Stunts |
Camera | Mighty Dan Robinson | Second Assistant "B" Camera |
Art | Chris Lewis | Set Designer |
Crew | Nicole Babb | Stunts |
Crew | Maya Macatumpag | Stunts |
Art | Hugo Mallory | Construction Foreman |
Art | Aidan Gray | Set Designer |
Art | Ksenia Markova | Art Department Coordinator |
Crew | Valerie Fraser | Stunts |
Art | Thomas J. Gaudet | Construction Foreman |
Crew | Russell Mastine | Scenic Artist |
Art | Larry Szaroz | Construction Foreman |
Costume & Make-Up | Laszlo Marton | Tailor |
Costume & Make-Up | Caroline Patterson | Key Costumer |
Sound | Danielle Engen | Music Coordinator |
Production | Corine Buffel | Production Coordinator |
Crew | Duane Burkhart | Stunts |
Crew | David Edgar | Stunts |
Crew | Nick Longhurst | Stunts |
Crew | Conner Deadrick | Stunts |