Guardians of the Galaxy Vol. 3 (2023)
Peter Quill, som fortfarande sörjer förlusten av Gamora, måste samla sitt team för att försvara universum och samtidigt skydda en av de egna. Ett uppdrag som, om det inte lyckas, kan innebära slutet för Guardians.
Director: James Gunn
https://www.disney.se/filmer/guardians-of-the-galaxy-volume-3
Chris Pratt Peter Quill / Star-Lord |
|
Zoe Saldaña Gamora |
|
Dave Bautista Drax the Destroyer |
|
Karen Gillan Nebula |
|
Pom Klementieff Mantis |
|
Vin Diesel Groot (voice) |
|
Bradley Cooper Rocket (voice) |
|
Sean Gunn Kraglin / Young Rocket (voice) |
|
Chukwudi Iwuji The High Evolutionary |
|
Will Poulter Adam Warlock |
|
Maria Bakalova Cosmo (voice) |
|
Elizabeth Debicki Ayesha |
|
Sylvester Stallone Stakar Ogord |
|
Austin Freeman On-Set Groot / Phlektik Guard |
|
Stephen Blackehart Steemie Blueliver |
|
Terence Rosemore Xlomo Smeth |
|
Sarah Alami Ssssaralami |
|
Jasmine Munoz Hoobtoe |
|
Giovannie Cruz Orloni Peddler |
|
Nico Santos Recorder Theel |
|
Miriam Shor Recorder Vim |
|
Noa Raskin Baby Rocket (voice) |
|
Linda Cardellini Lylla |
|
Asim Chaudhry Teefs |
|
Mikaela Hoover Floor |
|
Judy Greer War Pig (voice) |
|
Reinaldo Faberlle Behemoth (voice) |
|
Tara Strong Mainframe (voice) |
|
Jared Leland Gore Krugarr |
|
Michael Rosenbaum Martinex |
|
Elan Gale Beardy Ravager |
|
Molly C. Quinn Molly Ravager |
|
Gerardo Davila Fitz-Gibbonok |
|
Dee Bradley Baker Blurp (voice) |
|
Hanna Pak Humanimal Turtle Experiment |
|
Jennifer Holland Administrator Kwol |
|
Nathan Fillion Master Karja |
|
Kyle Mclean The Boss's Nephew |
|
Benjamin Byron Davis Bletelsnort |
|
Tiffany Smith Orgocorp Host Friniki |
|
Joe Daru Security Assistant |
|
Daniela Melchior Ura |
|
Jonathan Mercedes Gamora Shoots This Guy! |
|
Jonathan Fritschi Carrot Head Guard |
|
Diego Ward Carrot Head's Friend |
|
Max Bickelhaup Kitty Orgosentry |
|
Renae Moneymaker Violent Orgosentry |
|
Alexis Hadesty Humanimal Rabbit |
|
Tara Warren Humanimal Kangaroo |
|
Candi VandiZandi Humanimal Monkey |
|
Grecia Balboa Warthog Mother |
|
Caleb Spillyards Humanimal Panda Bear |
|
Darla Delgado Neelie |
|
Michelle Civile Blue Jay Postal Worker |
|
Ken Lyle Rabbit Businessman |
|
Elodie Clarke Humanimal Bush Baby Toddler |
|
John William Wright Humanimal Hyena |
|
Autumn Griffin Humanimal Bat Child |
|
Skylar Huntley Humanimal Bat Child |
|
Randy Havens Till |
|
Dane DiLiegro Unsavory Octopus |
|
Kai Zen Phyla |
|
Sarah Anne Latti |
|
Yael Ocasio Star Child |
|
Adelynn Spoon Star Child |
|
Henry Heffernan Star Child |
|
Brooklyn Skye Oliver Star Child |
|
Scarlett Blum Star Child |
|
Baby Dro Star Child |
|
Emery Grilliot Star Child |
|
Amelia Waters Star Child |
|
Lloyd Kaufman Gridlemop (voice) |
|
Seth Green Howard the Duck (voice) |
|
Christopher Fairbank Broker |
|
Rhett Miller Bzermikitokolok |
|
Natalia Safran Controller |
|
Murphy Weed Murf |
|
Michael Rooker Yondu Udonta |
|
James Gunn Lamb-Shank (voice) |
|
Pete Davidson Phlektik |
|
Jessica Fontaine Phlektik Guard |
|
Karen Abercrombie Grandma Quill |
|
Gregg Henry Grandpa Quill |
|
Adriana Leonard Crying Krylorian Citizen |
|
Bonnie Discepolo Crying Krylorian Citizen |
|
Clare Grant Crying Krylorian Citizen |
|
Grace Gunn Crying Krylorian Citizen |
|
Will Gunn Crying Krylorian Citizen |
|
Brandon Morales Dancing Guard |
Sound | John Murphy | Original Music Composer |
Production | Sarah Halley Finn | Casting |
Editing | Tatiana S. Riegel | Editor |
Writing | Stan Lee | Characters |
Production | Kevin Feige | Producer |
Sound | Doc Kane | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Judianna Makovsky | Costume Design |
Art | Rosemary Brandenburg | Set Decoration |
Directing | James Gunn | Director |
Writing | James Gunn | Writer |
Crew | Mike Mignola | Thanks |
Writing | Jack Kirby | Characters |
Writing | Larry Lieber | Characters |
Writing | Don Heck | Characters |
Camera | Henry Braham | Director of Photography |
Visual Effects | Theodore Bialek | Visual Effects Supervisor |
Sound | Dave Jordan | Music Supervisor |
Art | Domenic Silvestri | Art Direction |
Production | Louis D'Esposito | Executive Producer |
Editing | Fred Raskin | Editor |
Art | Beth Mickle | Production Design |
Art | Marco Rubeo | Set Designer |
Art | Alan Hook | Supervising Art Director |
Production | Victoria Alonso | Executive Producer |
Editing | Todd Busch | First Assistant Editor |
Crew | Bobcat Goldthwait | Thanks |
Crew | Roy Thomas | Thanks |
Crew | Dan Abnett | Thanks |
Crew | Peter David | Thanks |
Directing | Kera Dacy | Script Supervisor |
Crew | Arnold Drake | Thanks |
Production | Jackson Giles | Travel Coordinator |
Art | Lorin Flemming | Art Direction |
Crew | Chris Claremont | Thanks |
Camera | Thomas Lappin | "C" Camera Operator |
Crew | Caitlin Dechelle | Stunts |
Crew | Gene Colan | Thanks |
Sound | John Roesch | Foley Artist |
Writing | John Buscema | Characters |
Crew | Alicia Vela-Bailey | Stunt Double |
Art | David E. Scott | Supervising Art Director |
Editing | Greg D'Auria | Editor |
Costume & Make-Up | Erica D. Schwartz | Key Costumer |
Visual Effects | Alexis Wajsbrot | Visual Effects Supervisor |
Writing | Keith Giffen | Characters |
Crew | Wayne Dalglish | Stunt Coordinator |
Sound | David Acord | Sound Designer |
Sound | David Acord | Supervising Sound Editor |
Writing | Sal Buscema | Characters |
Costume & Make-Up | Jane Galli | Makeup Artist |
Visual Effects | Stephane Ceretti | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Kim M. Holly | Key Costumer |
Art | Anne Porter | Set Designer |
Costume & Make-Up | Melanie Mascioli | Set Costumer |
Production | Lars P. Winther | Co-Producer |
Directing | Lars P. Winther | First Assistant Director |
Crew | Andy Lanning | Thanks |
Art | Tim Croshaw | Set Designer |
Writing | Steve Englehart | Characters |
Costume & Make-Up | John M. 'Jack' Wright | Costume Supervisor |
Sound | Jeffrey A. Humphreys | Boom Operator |
Crew | Sam Situmorang | Stunt Double |
Crew | Jim Valentino | Thanks |
Art | Zachary Fannin | Art Direction |
Costume & Make-Up | Tiffany Busche | Set Costumer |
Visual Effects | Susan Pickett | Visual Effects Producer |
Art | Nick S. Cross | Set Designer |
Editing | Jeffrey Steinkamp | First Assistant Editor |
Crew | Jennifer Bergman | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Laura Baker | Set Costumer |
Sound | Robb Boyd | Music Editor |
Visual Effects | Guy Williams | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Dan Cornwall | Chief Lighting Technician |
Camera | David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Art | Alex McCarroll | Art Direction |
Art | Shari Ratliff | Set Designer |
Costume & Make-Up | Peter Tothpal | Hairstylist |
Camera | Christopher TJ McGuire | "B" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Alexei Dmitriew | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | David Butler | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Kate Abraham | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Linda Traxler | Key Hair Stylist |
Art | Samantha Avila | Art Direction |
Costume & Make-Up | Nick London | Makeup Artist |
Crew | Nicolas Bosc | Stunts |
Costume & Make-Up | Shanna Knecht | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Nicole Sortillon Amos | Makeup Artist |
Crew | Myke Schwartz | Stunts |
Production | David J. Grant | Co-Producer |
Production | Tom Carson | Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Robin Pritchard | Makeup Artist |
Sound | Lee Orloff | Sound Mixer |
Sound | Christopher Flick | Foley Supervisor |
Costume & Make-Up | Andrew Simonin | Hairstylist |
Editing | Daniel Boccoli | First Assistant Editor |
Camera | Jessica Miglio | Still Photographer |
Art | Ed Symon | Set Designer |
Camera | Brian Greenway | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Monique Hyman | Hairstylist |
Crew | Jerry Bingham | Thanks |
Production | Nik Korda | Executive Producer |
Crew | Heidi Moneymaker | Stunt Coordinator |
Crew | Ben Aycrigg | Stunts |
Crew | Janelle Beaudry | Stunts |
Costume & Make-Up | Brian Barela | Set Costumer |
Crew | Anisha Gibbs | Stunts |
Crew | Katie Rowe | Stunt Double |
Writing | Jim Starlin | Characters |
Art | Brittany Hites | Art Direction |
Crew | Caleb Spillyards | Stunts |
Production | Simon Hatt | Executive Producer |
Crew | Gil Kane | Thanks |
Art | Daniela Medeiros | Set Designer |
Crew | Renae Moneymaker | Stunts |
Writing | Bill Mantlo | Characters |
Sound | Shaun Farley | Sound Effects Editor |
Crew | Ben Skorstad | Pilot |
Writing | Roger Stern | Characters |
Crew | Jim Gunn Sr. | In Memory Of |
Art | Vincent Bates | Set Designer |
Crew | Danya Bateman | Stunts |
Crew | Mallory Thompson | Stunts |
Crew | Rob de Groot | Stunt Double |
Crew | Marie Fink | Stunts |
Crew | Kyle Mclean | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Ira M. Hammons-Glass | Key Costumer |
Crew | Curtis Lyons | Stunts |
Art | Patrick Dunn-Baker | Set Designer |
Art | Chris Sanford | Set Designer |
Crew | Brendan Finnigan | Production Controller |
Crew | Sarah Reagin | Stunts |
Art | Kyle S. Plowden | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Cassie Russek | Hair Department Head |
Camera | Dermot Hickey | First Assistant "A" Camera |
Art | Justin Trudeau | Set Designer |
Crew | Chris Romrell | Stunt Double |
Crew | Rick Remender | Thanks |
Art | Kristen Jenkins | Set Designer |
Art | Stan J. White | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Valerie Rudolph | Set Costumer |
Crew | Dan Mast | Stunts |
Costume & Make-Up | Heather Galipo | Makeup Artist |
Art | Zak Howell | Set Dresser |
Camera | Kevin Gentry | Grip |
Crew | Ryan Hartnett | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Jimmy Kenney | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Sabrina Wilson | Makeup Artist |
Production | Annie Davis | Location Coordinator |
Camera | Nastasia Humphries | Camera Loader |
Art | Molly Hunter Flick | Art Department Coordinator |
Crew | Allison Gainza | Special Effects Technician |
Production | Sonia Y. Dawson | Production Accountant |
Visual Effects | Bryan Searing | Visual Effects Producer |
Crew | Holly Dowell | Stunts |
Crew | Holly Dowell | Utility Stunts |
Camera | Bill McConnell Jr. | Second Assistant "B" Camera |
Art | Rob Bliss | Concept Artist |
Production | Lisa Joelle Curtis | Production Coordinator |
Directing | James Edward Tilden | Second Second Assistant Director |
Crew | Gary Peebles | Stunt Double |
Crew | Marshall T. Broyles | Special Effects Technician |
Crew | Bailey Eller | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Jenny Reyes | Key Costumer |
Crew | Amanda Bradley | Stunts |
Crew | C.C. Ice | Stunt Double |
Crew | Kirk A. Jenkins | Stunts |
Costume & Make-Up | Dawn Turner | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Luis Jimenez | Tailor |
Crew | Brandon M. Shaw | Stunt Double |
Crew | Daniel Norris | Stunts |
Crew | Felix Betancourt | Stunts |
Directing | Ryan J. Pezdirc | Second Second Assistant Director |
Camera | Paul Saunders | Second Assistant "C" Camera |
Crew | Casey Ann Zeller | Stunts |
Costume & Make-Up | Sarah Yellin | Key Costumer |
Art | Jana Treadwell | Set Dresser |
Art | Kevin Vickery | Set Designer |
Crew | Aurélia Agel | Stunt Double |
Crew | Joel Hobbie | Special Effects Technician |
Art | Kristen B. Adams | Assistant Art Director |
Production | Ian Easterbrook | Location Manager |
Costume & Make-Up | Juan Jimenez | Tailor |
Costume & Make-Up | Matt Sprunger | Makeup Artist |
Crew | Martin J. Gibbons | Special Effects Technician |
Crew | Daniel Acuña | Thanks |
Crew | Mark Gruenwald | Thanks |
Writing | Steve Gan | Characters |
Costume & Make-Up | Joshua Adams | Costumer |
Art | Silvia Mahapatra | Set Designer |
Art | Chris McGlamery | Set Dresser |
Art | Laura C. Cox | Assistant Art Director |
Camera | Max Junquera | First Assistant "C" Camera |
Camera | Bess Johnson | Second Assistant "A" Camera |
Crew | Wellinton Alves | Thanks |
Crew | Mike Friedrich | Thanks |
Camera | David Iverson | Grip |
Crew | Steve Lightle | Thanks |
Crew | Kade Pittman | Stunts |
Production | Joel Wells | Assistant Production Coordinator |
Production | Yul Brynner | Production Secretary |
Crew | Chris Shaw | In Memory Of |
Crew | Donny Cates | Thanks |
Costume & Make-Up | Amber Shani Hamilton | Hairstylist |
Crew | Timothy Green II | Thanks |
Crew | Marko Djurdjevic | Thanks |
Crew | Salvador Larroca | Thanks |
Crew | Ellette Craddock | Stunt Double |
Lighting | David Aragon | Rigging Grip |
Production | Sara Smith | Executive Producer |
Crew | Paul Pelletier | Thanks |
Production | Alli Sheahan | Assistant Production Coordinator |
Crew | JC Lee | Thanks |
Crew | Erika Keck | Stunts |
Crew | Steven Shelby | Stunts |
Costume & Make-Up | Amanda Sprunger | Other |
Art | Joseph Ramiro | Set Designer |
Art | Kat Rich | Assistant Art Director |
Production | Caitlin MacGregor | Art Department Production Assistant |
Production | Erin Morrell | Art Department Production Assistant |
Production | Molly Scott | Art Department Production Assistant |
Production | Madeline O'Hara | Post Production Coordinator |
Directing | Arielle DePace | Second Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Michelle Moon | Assistant Costume Designer |
Crew | Lee Gunn | Thanks |
Crew | Paul Azaceta | Thanks |
Crew | Cory Smith | Thanks |
Crew | Chris Reynolds | Other |
Crew | Chris Reynolds | In Memory Of |
Costume & Make-Up | Annalise Scaffidi | Makeup Artist |
Art | Gabrielle McMullan | Set Dresser |
Crew | Jacob Stutesman | Special Effects Technician |
Crew | Hayley Stirling | Thanks |
Crew | Dale Dicker | Thanks |
Crew | Ron Dicker | Thanks |
Crew | Robert Earlywine | Thanks |
Crew | John Bent | Thanks |
Crew | Sallie Bent | Thanks |
Art | Megan Stapleton | Concept Artist |
Costume & Make-Up | Haley Simpson | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Danny Dirks | Key Costumer |
Production | Rohan Cornwall | Location Assistant |
Production | Kelly Shannon | Location Assistant |
Production | Brandon Karcewski | Location Assistant |
Production | Evan Vaughn | Location Assistant |