Green Lantern (2011)
ÄventyrActionThrillerScience Fiction
Testpiloten Hal Jordan lever ett bekymmerslöst liv med snabba jaktplan och ännu snabbare relationer som främsta intressen tills den dag han mot sin vilja rekryteras att bli en Green Lantern, en medlem i en styrka med övermänskliga krafter vars liv vigs åt att beskydda universum. Hal tvivlar på att han är rätt man för jobbet men när utomjordiska krafter hotar världen finns det bara två val: att fly eller att slåss.
Director:
Martin Campbell
Writers:
Michael Goldenberg, Greg Berlanti, Marc Guggenheim, Michael Green.
Ryan Reynolds Hal Jordan / Green Lantern |
|
Blake Lively Carol Ferris |
|
Peter Sarsgaard Hector Hammond |
|
Mark Strong Sinestro |
|
Tim Robbins Senator Hammond |
|
Angela Bassett Dr. Amanda Waller |
|
Taika Waititi Tom Kalmaku |
|
Temuera Morrison Abin Sur |
|
Michael Clarke Duncan Kilowog (voice) |
|
Geoffrey Rush Tomar-Re (voice) |
|
Clancy Brown Parallax (voice) |
|
Jay O. Sanders Carl Ferris |
|
Gattlin Griffith Young Hal |
|
Jenna Craig Carol Ferris at 11 |
|
Jon Tenney Martin Jordan |
|
Mike Doyle Jack Jordan |
|
Nick Jandl Jim Jordan |
|
Dylan James Jason Jordan |
|
Leanne Cochran Janice Jordan |
|
Amy Carlson Jessica Jordan |
|
Tiffany Morgan Mom |
|
Deke Anderson Four Star General Caven |
|
Bobby Holland Hanton Security Guard |
|
Laura Cayouette Party Guest #1 |
|
Silas Cooper Avionics Tech #2 |
|
Jeff Wolfe Bob Banks |
|
Dorian Kingi Tomar-Re (uncredited) |
|
Marcela Duarte Fonseca Beautiful Girl |
Camera | Dion Beebe | Director of Photography |
Sound | James Newton Howard | Original Music Composer |
Art | Grant Major | Production Design |
Costume & Make-Up | Ngila Dickson | Costume Design |
Editing | Stuart Baird | Editor |
Art | Anne Kuljian | Set Decoration |
Writing | Michael Goldenberg | Screenplay |
Art | Robert Fechtman | Assistant Art Director |
Directing | Martin Campbell | Director |
Production | Pam Dixon | Casting |
Art | François Audouy | Supervising Art Director |
Crew | Melissa R. Stubbs | Stunts |
Production | Donald De Line | Producer |
Crew | Clay Cullen | Stunts |
Production | Herb Gains | Executive Producer |
Production | Andrew Haas | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Gary Archer | Prosthetics |
Writing | Greg Berlanti | Screenplay |
Production | Greg Berlanti | Producer |
Writing | Greg Berlanti | Screenstory |
Writing | Marc Guggenheim | Screenplay |
Writing | Marc Guggenheim | Screenstory |
Writing | Michael Green | Screenplay |
Writing | Michael Green | Screenstory |
Production | Geoff Johns | Producer |
Sound | Heidi Brook Myers | ADR & Dubbing |
Art | Ed Natividad | Conceptual Design |
Art | Scott Plauche | Art Direction |
Art | Rosa Palomo | Assistant Art Director |
Sound | Armen Ksajikian | Musician |
Crew | Wayne Dalglish | Stunts |
Art | Andrew L. Jones | Art Direction |
Crew | Chelsea Bruland | Stunts |
Costume & Make-Up | Felicity Bowring | Makeup Department Head |
Art | Andrew Petrotta | Property Master |
Art | Chere Theriot | Art Department Coordinator |
Directing | Anna Rane | Script Supervisor |
Art | Jeff Julian | Conceptual Design |
Art | John Hoskins | Construction Coordinator |
Crew | Gary Powell | Stunt Coordinator |
Directing | Pam Fuller | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Natasha Ladek | Wigmaker |
Art | Heather Elwell | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Elaine L. Offers | Makeup Artist |
Visual Effects | Jerad Marantz | Character Designer |
Costume & Make-Up | Kelvin R. Trahan | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Catherine Marcotte | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Heather Mages | Makeup Artist |
Visual Effects | Hugo Dominguez | Visual Effects |
Visual Effects | Joel Foster | Animation |
Crew | Ashley Nicole Hudson | Stunts |
Visual Effects | Andrew Malesky | Animation |
Visual Effects | Aaron Williams | VFX Artist |
Visual Effects | Jessica Wolff | VFX Artist |
Art | Iain McFadyen | Art Direction |
Costume & Make-Up | Dee Leveque | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Rod Ortega | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Khanh Trance | Wigmaker |
Art | Elizabeth Hershberger Gray | Art Department Coordinator |
Crew | Michael Runyard | Stunts |
Crew | Dana Dru Evenson | Stunts |
Crew | Jeremy Fry | Stunt Double |
Crew | Scheryl W Brown | Stunts |
Crew | Mallory Thompson | Stunts |
Crew | Alisa Hensley | Stunts |
Visual Effects | Michael Roderick | Compositing Lead |
Crew | Deven MacNair | Stunts |
Crew | Annie Ellis | Stunts |
Art | Rick Newsome | Storyboard Designer |
Costume & Make-Up | Stephanie Portnoy Porter | Costumer |
Crew | Justin Lacalamita | Set Production Assistant |
Crew | Luci Romberg | Stunts |
Visual Effects | Benjamin Liu | Visual Effects |