Helens små underverk (2004)
Helen (Kate Hudson) har allt hon någonsin skulle kunna önska sig, en underbar karriär, fester, och en massa killar! Men allt brakar när hennes syster Lindsay (Felicity Huffman) dör i en bilolycka. När de läser upp testamentet så hade Lindsay valt att ge vårdnaden om de tre barnen Audrey (Hayden Panettiere), Sarah (Abigail Breslin) och Henry (Spencer Breslin) till Helen, vilket gör så att Helens andra syster Jenny(Joan Cusack) blir väldigt upprörd och tycker att eftersom hon redan har barn så borde hon få dem. Men Helen bestämmer sig för att ta hand om dem och hon får snart reda på att det inte alltid är så lätt att ta hand om tre barn, speciellt en tonårstjej. Till hennes räddning kommer barnens rektor Pastor Dan(John Corbett) som är mer än redo för att hjälpa Helen med hennes försök att uppfostra hennes systers barn. Det är en historia om saknad, kärlek och uppoffringar.
Director:
Garry Marshall
Writers:
Jack Amiel, Michael Begler.
Kate Hudson Helen Harris |
|
John Corbett Pastor Dan Parker |
|
Joan Cusack Jenny Portman |
|
Hayden Panettiere Audrey Davis |
|
Spencer Breslin Henry Davis |
|
Abigail Breslin Sarah Davis |
|
Helen Mirren Dominique Courier |
|
Felicity Huffman Lindsay Davis |
|
Kevin Kilner Ed Portman |
|
Sakina Jaffrey Nilma Prasad |
|
Joseph Mazzello Prom Date Peter |
|
Hector Elizondo Mickey Massey |
|
Sean O'Bryan Paul Davis |
|
Amber Valletta Martina |
|
Ethan Browne Devon |
|
Michael Esparza BZ |
|
Katie Carr Caitlin |
|
Shakara Ledard Tinka |
|
Jane Morris Landlord |
|
Catherine Tayrien Jasmine Portman |
|
Evan Sabara Oliver Portman |
|
Paris Hilton Amber |
|
Sandra Taylor Lacey |
|
Shannon Wilcox Photographer |
|
Joseph Leo Bwarie Club Bartender |
|
Emily Hart Audrey's Friend |
|
Rowan Joseph Ralphy |
|
Erinn Bartlett Fashion Show Model |
|
Shanda Renee Intern Mary |
|
Brigitta Lauren Simone |
|
Tonje Larsgard Fashion Show Model |
|
Anthony Mangano Club Doorman |
|
Ellen H. Schwartz Club Line Girl |
|
Catherine McCord Lola Model |
|
Micky Hoogendijk Make-Up Trailer Model |
|
Julie Paris Real Estate Woman |
|
Frank Campanella Mourner |
|
Alan Thicke Hockey Cantor |
|
Lisa Roberts Gillan Zoo Reporter |
|
Kathleen Marshall Mrs. LaGambina |
|
Cassie Rowell Basketball Nurse |
|
Gwenda Perez Basketball Parent |
|
Alec Nemser Gerome, the waitress |
|
Bernard White Ravi Prasad |
Directing | Garry Marshall | Director |
Camera | Charles Minsky | Director of Photography |
Production | Mali Finn | Casting |
Sound | John Debney | Original Music Composer |
Production | David Rapaport | Casting Associate |
Editing | Bruce Green | Editor |
Sound | Todd Bozung | Music Editor |
Production | Ashok Amritraj | Producer |
Production | David Hoberman | Producer |
Crew | Audrey Wells | Additional Writing |
Camera | Michael Stone | Second Unit Director of Photography |
Art | Steven J. Jordan | Production Design |
Editing | Tara Timpone | Editor |
Art | Suzette Sheets | Set Decoration |
Art | William Hiney | Art Direction |
Production | Mario Iscovich | Executive Producer |
Production | Ellen H. Schwartz | Executive Producer |
Writing | Jack Amiel | Screenplay |
Writing | Michael Begler | Screenplay |
Writing | Patrick J. Clifton | Story |
Writing | Beth Rigazio | Story |
Art | Geoff Hubbard | Set Designer |
Production | Carol Cuddy | Unit Production Manager |
Production | Todd Lieberman | Co-Producer |
Sound | Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Jacklin Masteran | Key Hair Stylist |
Production | Karen Stirgwolt | Co-Producer |
Sound | Joseph F. Brennan | Boom Operator |
Sound | G.W. Brown | Supervising ADR Editor |
Sound | John Kwiatkowski | Dialogue Editor |
Sound | Todd Toon | Supervising Sound Editor |
Sound | Dean A. Zupancic | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Gary Zink | Special Effects Coordinator |
Sound | Charles W. Ritter | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Bernadette Mazur | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gary Jones | Costume Design |
Costume & Make-Up | Ronnie Specter | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Christina Smith | Makeup Department Head |
Art | Charlie Campbell | Art Department Coordinator |
Crew | Gary Combs | Stunt Coordinator |
Camera | Ronald Batzdorff | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Barbara Lorenz | Hair Department Head |
Editing | Lee Wimer | Color Timer |
Camera | P. Scott Sakamoto | Camera Operator |
Camera | P. Scott Sakamoto | Steadicam Operator |
Art | John Leimanis | Set Designer |
Art | David H. Allen | Property Master |
Art | Stan Tropp | Set Designer |
Crew | Scott Grossman | Choreographer |
Costume & Make-Up | Kathryn Blondell | Hairstylist |
Sound | Thomas A. Carlson | Music Editor |
Sound | Donald J. Malouf | Sound Effects Editor |
Crew | Patti Hawn | Unit Publicist |
Directing | Carol DePasquale | Script Supervisor |
Sound | Marvin R. Morris | Music Editor |
Costume & Make-Up | Bruce Ericksen | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Ron Scott | Key Hair Stylist |
Sound | Thomas Causey | Sound Mixer |
Production | Margaret Hilliard | Unit Production Manager |
Sound | Dawn Solér | Music Supervisor |
Production | David Scharf | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Jessica Peel | Assistant Costume Designer |
Crew | Carrie Black Gallison | Schedule Coordinator |
Crew | Shannon Reid Wynne | Post Production Supervisor |
Crew | Jill Breitzman | Post Production Assistant |
Production | Alecia LaRue | Production Supervisor |